Ryby z "dobrego źródła" ?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Jacek
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pn sty 24, 2011 3:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Ryby z "dobrego źródła" ?

#1

Post autor: Jacek »

Witam, jestem nowym uczestnikiem, w poszukiwaniu informacji które by mi pomogły leczyć moje ryby często spotykałem się ze stwierdzeniem aby nabywać ryby z "dobrego źródła". Ale co to tak naprawdę oznacza?Gdzie są te pewne sklepy? Pamiętajmy że gro akwarystów to amatorzy a często nawet sprzedawcy nie są pewni pochodzenia ryby, o kwarantannie w sklepie często niema mowy, ryby od hurtownika od razu są wpuszczane na sklepowe baseny i sprzedawane. Mało kto ma w domu zbiornik na kwarantannę, dodatkowo ludzie są niecierpliwi i od razu chcą oglądać nowe rybki w akwarium. W wyniku powyższych czynników pozornie zdrowa ryba zaczyna nam chorować. W mojej opinii niema 100 procentowego źródła, zawsze można przywlec do domu jakieś pływające przetrwalniki choroby.

Jestem ciekaw opinii kolegów

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#2

Post autor: Władek Pompka »

Jacek pisze: Mało kto ma w domu zbiornik na kwarantannę, dodatkowo ludzie są niecierpliwi i od razu chcą oglądać nowe rybki w akwarium.
Pozdrawiam
Masz rację. Ja poprosiłem kolegę z fawy o przeprowadzenie kwarantanny. :P

Dzięki Sław! :)
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#3

Post autor: Virtus »

Witaj,
Jacek pisze:nabywać ryby z "dobrego źródła"
Dla mnie dobrym źródłem jest takie w którym kupowałem i się nie zawiodłem. Ważne są także opinie innych akwarystów. Jeśli powtarzają się negatywne opinie to coś musi być na rzeczy.
Jacek pisze:o kwarantannie w sklepie często niema mowy
Co do kwarantanny w sklepach. Jeśli mówimy o takich sklepach jak Kakadu to kwarantanny raczej na pewno nie ma. Ale są sklepy które nie sprzedają ryb bez kwarantanny i w takich powinno się je kupować.
Jacek pisze:ludzie są niecierpliwi i od razu chcą oglądać nowe rybki w akwarium
Ja nie jestem niecierpliwy. Ale rybki po krótkiej aklimatyzacji wpuszczam do akwarium ponieważ nie mam warunków na drugi zbiornik. Ale jeszcze mi się nie zdarzyło żeby jakaś rybka przywlekła chorobę lub zdechła :wink: Widocznie kupuję ryby z dobrych źródeł :-P
Jacek pisze:W mojej opinii niema 100 procentowego źródła
To na pewno. Nigdy nie masz 100% pewności, nie tylko jeśli chodzi o ryby :twisted:

qbsztyk1
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 12:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#4

Post autor: qbsztyk1 »

Witam, ja zwykle jak chcę nabyć nowe rybki, to zawsze najpierw staram się znaleźć u "hodowców" forumowych lub sprawdzonych sprzedawców, którzy tez często goszczą na forach i nie są to anonimowi sprzedawcy a opinie o nich mozesz zasięgnąć od stałych bywalców, którzy już nabywali z tych źrodeł. W sklepach sieciowych raczej ciężko o żetelną informację, tam zawsze ci powiedzą ze po kwarantannie. Ale można też poczytać opinie o sklepach sprawdzonych i z nich proponuję brać.
Awatar użytkownika

Witek Miszczak
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: wt sty 04, 2011 12:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#5

Post autor: Witek Miszczak »

Chętnie zaprosiłbym do swojego sklepu, w którym funkcjonowała zawsze gwarancja na zdrowie (klient z problemem zdrwotnym mógł przyjść i reklamować, o ile ryby które kupił w moich zbiornikach również chorowały - 1 reklamacja na 17 lat!). Niestety, sklepy w "realu" splajtowały...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#6

Post autor: sum »

Ciekawy temat.
Najczęściej kupuję ryby w małym sklepiku niedaleko domu.Zdarzają się również wyjątki ale to nie reguła.Mimo dużego zaufania do sprzedawcy najpierw obserwuję jak wyglądają,jak się zachowują,pytam ile czasu są już w sklepie.W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek negatywnych objawów choćby u jednej sztuki nie kupuję.W większości przypadków ta metoda sprawdza się.
Często jest tak,że sami jesteśmy winni chorobie lub zejściu ryby.Jednak ciężko przychodzi nam zauważenie swoich błędów.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Jacek
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pn sty 24, 2011 3:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#7

Post autor: Jacek »

Panie Witku. Czyżby dopadła pana nasza polska rzeczywistość iż uczciwość nie popłaca? :wink:
Widocznie aby utrzymać się na rynku akwarystycznym (jak i każdym innym chyba) trzeba wciskać jak leci co popadnie.
Ostatnio zmieniony pt sty 28, 2011 9:33 am przez Jacek, łącznie zmieniany 1 raz.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#8

Post autor: pkucaba »

Sum, Czy piszesz o sklepie niedaleko policji ;) ? Czy masz jakiś inny dobry sklep na Gocławiu ?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#9

Post autor: sum »

pkucaba, wbrew pozorom nie chodzi mi o Atoll Zoo.Ten sam w sobie jest niepowtarzalny.Ma swój klimat a o cierpliwości i dobrych radach p.Pawła można by pisać dużo.
Zaopatruje się w ryby w sklepiku na Ostrobramskiej róg Fieldorfa.Mam tam szczególne względy gdyż swego czasy dawałem im dziesiątki mieczyków,molinezji i gupików.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Witek Miszczak
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: wt sty 04, 2011 12:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#10

Post autor: Witek Miszczak »

Jacek pisze:Panie Witku. Czyżby dopadła pana nasza polska rzeczywistość iż uczciwość nie popłaca?
Jeżeli chodzi o finanse to nie, ale tzw. "szacun" działa i produkuje endorfiny. Polska rzeczywistość stawia wyzwania - jak w tym kraju ładnie zarobić kasę nie oszukując klientów, czy Państwa?
Moja utopia upadła, pozostała wiara w totolotek i spadek :wink:
Pozdrawiam

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#11

Post autor: pkucaba »

Sum, to tam przy technice zamocowań? Kurcze nie wiedziałem, że tam coś jeszcze jest. Szyld mają taki mało atrakcyjny. Wybiorę się tam zatem w tygodniu.

Warto by coś powiedzieć o żywych pokarmach. Dobre źródło ryb to jedno, a co dawać jeść ?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#12

Post autor: sum »

pkucaba pisze:Szyld mają taki mało atrakcyjny. Wybiorę się tam zatem w tygodniu.
Rzeczywiście nie jest to sklep z wielką klasą.Młoda właścicielka ma teraz małe dziecko,rzadziej jest w sklepie więc sam rozumiesz.Taki podstawowy towar.Ja jednak mam do nich zaufanie.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Jacek
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pn sty 24, 2011 3:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#13

Post autor: Jacek »

O Atolu już słyszałem wiele dobrego muszę w końcu tam zajrzeć.

aquarius_waw
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt gru 10, 2010 12:06 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ryby z "dobrego źródła" ?

#14

Post autor: aquarius_waw »

Tak naprawde nie ma czegoś takiego jak ,,dobre źródło'' . Większość sklepów Warszawskich pobiera ryby z takich hurtowni jak Akwen, Emte, ZooEkspert, Balceraka i jeszcze paru innych. Dobry akwarysta w sklepie wie, że przeprowadzanie kwarantan w takich hurtowniach jest słabe. Wie równiesz które zamówione przez niego gatunki ryb przyjadą chore i na co najprawdopodobniej oraz jakim lekiem wyprowadzić je do zdrowia. Tak więc jeśli dany sklep akwarystyczny ma w zbiornikach padłe ryby to nie można jeszcze powiedzieć że jest to ,,złe źródło" o ile nie sprzedaje się z takich zbiorników ryb, i przeprowadza się prawidłowo kwarantanne. Trzeba równiesz powiedzieć, że są ryby bardziej podatnie i mniej podatne na choroby. Do bardzo podatnych na choroby należą wszystkie ryby żyworodnie oraz ryby labiryntowe.
O Atolu już słyszałem wiele dobrego muszę w końcu tam zajrzeć.
Do AtolZoo napewno warto zajrzeć. Szczególnie jeśli ktoś interesuje się krewetkami to jest to najlepszy sklep w Warszawie pod tym względem. Paweł Szewczak jest wielkim znawcą tego tematu i robi to z wielką pasją. Wybór ryb nie jest tam za duży a ryby które można tam dostać są w dobrej kondycji. Odnosząc się do tego co powyżej napisałem - w sklepie tym występują ryby których podatność na choroby jest bardzo mała. Ma to duży plus dla tak małych sklepów ze względu na to że nie wydają one dużo pieniędzy na leki i utylizacje padłych ryb. Dodatkowo brak padniętych zwierząt i schludność zbiorników przyciąga klientów.
ODPOWIEDZ