RO + kranówka przy podmianie

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

RO + kranówka przy podmianie

#1

Post autor: mimag »

Wczoraj zainstalowałem RO akwarystyczne ( cos takiego: http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna- ... 59571.html )i bede probował zmiekczyc wode w zbiorniku 200l . Na te chwile ph 7.6 kh 11. Innych parametrów nie znam. Podaje CO2 podczas swiecenia 9h/dziennie. Kranowka ma 11kh (Tarchomin)
Chciał bym zejsc z kh do wartosci 5 o ile bedzie to mozliwe. Podmieniam raz na tydzien 20% czyli 40l. Chce robic tak: co tydzien pół (20l) RO i pół (20l) kranowka. Co sądzicie?
Czy RO i kranowka musi byc przed wlaniem zmieszana czy mozna osobno wlac jedno po drugim? Czy mozna lac samo RO?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#2

Post autor: tomekm »

Wedlug mnie nie ma sensu mieszac ro z kranowka, lepiej dac same ro z minerlizacja i micro uniknie sie wtedy tego calego syfu z kranowki. jesli juz chcesz mieszac to 2/3 ro i1/3 kran.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#3

Post autor: mimag »

z mineralizacja? czyli co dokladniej zrobic z tym RO aby je zmineralizowac?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#4

Post autor: tomekm »

kup mineraly do ro i nawoz micro firmy aqua-art. Jak bedziesz dawal 3ml na 10l mineralow to bedziesz mial twardosc 5.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#5

Post autor: grazdar1 »

przestań -z ta mineralizacją -rosliny lubią syfek ... :mrgreen: nieekonomiczne rozwiązanie
-tak jak planujesz -50/50 wg mnie jest najbardziej popularną metodą -wystarczy .że odstawisz baniak 20l na dobę kranówki i przygotujesz 20l ro -dzien przed podmianą aby wszystko zalapało pokojowej temperatury -
co do -mieszania -ja np mieszam -lejąc na przemian -5l k 5l ro
chodzi o utrzymanie w miare stabilnych warunkow--[bez szokowania]
grazdar1
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#6

Post autor: tomekm »

no nie wiem czy lubia, metale ciezkie nie sa za mile widziane ;) od kiedy stosuje samo ro jest duzo wygodniej niz jak mialem kranowke. Jesli masz mozliwosc stosowaia 100% ro to tak bym radzil ale jesli szkoda CI wody( choc koszt to znikomy) to stosuj 2/3 ro. 50/50 nie radze bo nie zejdziesz z twardosciami.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#7

Post autor: mimag »

minerały czyli sole jak rozumiem?
jak czesto podmieniac aby zbic twardosc ale zeby nie zaszkodzic mieszkancom. Domyslam sie ze zbyt szybki spaek twardosci moze nie byc przyjemny dla nich?
Mialem taki plan pol na pol ro i kranowka ale chcialem posluchac jakie sa inne sposoby dzialania.
Sadzicie ze jesli ro i kranowka sa zbyt zimne mozna podniesc ich temperature dolewajac do nich wrzatku troche przed wlaniem ich do zbiornika? W baniaku mam 25-26stC a woda po nocy ma okolo 22.

Wiec moze tak poki nie zjade do kh 5 bede robil 2/3 ro i 1/3 k a jak bedzie osiagnieta wartosc kh 5 to pol na pol aby ja utrzymac.
Ostatnio zmieniony wt sty 25, 2011 7:23 pm przez mimag, łącznie zmieniany 1 raz.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#8

Post autor: tomekm »

Tak sa to rozne sole, najbardziej chodzi o to zeby wode ro troszke utwardzic i dodac miedzy innymi wapn i magnez, co do zimnej wody to ja zawsze daje swieza ro 50% do akwarium i jakos nigdy nie mialem bardzo duzych spadow temperatury, trzeba pamietac ze woda ro dlugo sie zbiera wiec nie jest lodowata jak juz sie wpuszcza.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#9

Post autor: mimag »

zgadza sie nie jest lodowata moja dodatkowo jeszcze stoi razem z kranowka przez noc i czesc dnia a mimo to przy podmiance spada z 25-26stC do 23 a nawet 22stC.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#10

Post autor: tomekm »

to nie jest spadek ktory ryby mocno odczuja, ja nie raz musialem zrobic wymianki i temp spadala do ok.15st. bez strat. Co do wlewania czystego ro to dawane czyste ro do podmian nie zrobi bardzo duzego spadku twardosci, wiele ludzi tak robi.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#11

Post autor: mimag »

czyli to kwestia regularnych podmian zbije twardosc a nie ich czestosc? Mozna jakos oszacowac jak dlugo bede musial podmieniac aby z kh 11 zjechac na 5 ?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#12

Post autor: tomekm »

zalezy jaka woda bedziesz zbijal czy czystym ro czy z kranem. Ogolem da sie wyliczac ale i tak nalezy sprawdzic potem testem bo to zawsze pewniejsze.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#13

Post autor: mimag »

jest sens czesciej podmieniac niz raz na tydzien 20%?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#14

Post autor: tomekm »

wszystko kwestia jakie podloze i jakie parametry ma woda( no2,no3, po4) Ja czesto po starcie podmieniam co 3 dni po 50% a pozniej co tydzien 50%. Czasem jak widze ze cos w akwarium nie gra lub chce zrobic wieksza przycinke lub sprzatanko to i 2 razy w tyg po 50%, ale mi czasme mowia ze pod wzgledem czystosci to jestem troszke zboczony;).
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#15

Post autor: sum »

Popieram opinię wyrażoną przez kolegę grazdara.Przy akwarium z roślinami(bez ryb wymagających skrajnie niskich twardości i poziomu azotanów)również nie widzę sensu używania mineralizatora.
tomekm pisze: ....jesli szkoda CI wody( choc koszt to znikomy)
Koszt wody rzeczywiście jest znikomy ale nie zapominaj o :arrow:
tomekm pisze:kup mineraly do ro
tomekm pisze:Co do wlewania czystego ro to dawane czyste ro do podmian nie zrobi bardzo duzego spadku twardosci, wiele ludzi tak robi.
A tego to już nie rozumiem.
Teoretycznie w baniaku masz KH 10,podmieniasz 50% wody(czyste RO)Po podmianie KH będzie ok.5.Tak samo jest z GH.
W kwestii temperatury podmienianej wody również mam odmienne zdanie.Moim zdaniem podmianka nie powinna powodować większych skoków niż 3 stopnie.Gwałtowne zmiany temperatury powodują duży stres u ryb.Nie zapominajmy również,że są też rośliny np.Alternanthery które źle znoszą nagłe wychłodzenie wody.
tomekm pisze: ja nie raz musialem zrobic wymianki i temp spadala do ok.15st. bez strat
:shock:
welony hodujesz :mrgreen:
tomekm pisze:ale mi czasme mowia ze pod wzgledem czystosci to jestem troszke zboczony;)
Takie zboczenie zupełnie mi nie przeszkadza :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#16

Post autor: tomekm »

Oczywiscie nie musi nikt robic takich rzeczy jak ja, poprostu sa to metody ktore ja sprawdzilem i stosuje, staram sie nie powielac tylko zaslyszanych teorii. Co do zmiany twardosci to nie do konca tak dziala, dlatego mowilem ze trzeba po wymianie jesli mieszasz najlepiej to sprawdzac. Uzywanie mineralizatora jest niezbedne oczywiscie jak wymieniamy na 100% ro poniewaz bedziemy miec ostre niedobory na roslinach.
Co do temperatury to oczywiscie nie powinno byc wieksze niz 3 stopnie, ale jesli tak jak bylo mowione woda jest odstawiona dobe to i tak ma temp. pokojowa wiec nie ma czego sie bac. Od tych spadakach do 15stopni mowilem serio, dosyc czesto jak jest potrzeba naglej wymiany wody to bylem zmuszony lac wode bardzo zimna i tka jka mowie nic sie nie dzialo bo od razu grzalki szybko dawaly sobie z nia rade. Ryby az tak slabe to nie sa. Zle dzialanie tak zimnej wody pojawilo sie jak zmiana bylo powyzej 50% ale jesli byla okolo 30% to nie bylo problemow. Są akwaria w ktorych robie tak za kazdym razem i nic sie nie dzieje od wielu lat, i nie ma tam welonow ;)
Ostatnio zmieniony śr sty 26, 2011 9:22 am przez tomekm, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#17

Post autor: sum »

Ja też nie twierdzę,że ktokolwiek ma robić tak jak ja.Uważam,że obie metody preparowania wody są poprawne.Niemniej jednak przy akwariach takich jak pisałem wcześniej nie widzę większego sensu używania mineralizatora.Kolega sam wybierze metodę.
tomekm pisze: Co do zmiany twardosci to nie do konca tak dziala, dlatego mowilem ze trzeba po wymianie jesli mieszasz najlepiej to sprawdzac.
Przygotowując wodę do podmian tak to działa.Inną sprawą jest dolanie wody o zadanym KH/GH do akwarium.Tu nie zawsze wyjdzie zamierzony wynik.Dlatego pisałem :arrow: "około".
tomekm pisze:staram sie nie powielac tylko zaslyszanych teorii.
To mi teraz pojechałeś.
Muszę Cię zmartwić,to nie jest teoria zasłyszana gdziekolwiek.Mieszam kranówę z RO od ponad roku,może to niezbyt długo ale zawsze.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#18

Post autor: tomekm »

Z tymi teoriamii nie bylo do Ciebie tylko ogolnie ;) bez cisnienia.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#19

Post autor: mimag »

to sie dyskusja wywiazała. Pozytyw taki ze mozna poznac wiele szkol podawania RO. Jak widac kazdy praktykuje metode ktora sie u niego sprawdza. Na te chwile pozostane przy samej ro plus kranowka. Bede sprawdzal twardosc i jesli wyniki nie beda satysfakcjonujace zaczne zabawe z solami bo nie mialem z nimi do czynienia wczesniej. Zaczynam podmieniac 2/3 ro 1/3 kranowka. Mysle ze wynik osiagniety po np 3 podmianach powinien pokazac czy ta metoda sie sprawdza i wtedy bede ja kontynuowal.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#20

Post autor: sum »

tomekm pisze: bez cisnienia.
spoko,120/80 :P
mimag pisze:to sie dyskusja wywiazała. Pozytyw taki ze mozna poznac wiele szkol podawania RO.
i o to chodzi.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: RO + kranówka przy podmianie

#21

Post autor: mimag »

po 3 podmianach kh spadlo z 11 do 5 wiec wynik mysle ze dobry. Teraz dla utrzymania efektu zamiast 1:2 bedzie 1:1.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ