zmiana parametrów - czy to w ogóle mozliwe?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
padalec007
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pn gru 13, 2010 6:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

zmiana parametrów - czy to w ogóle mozliwe?

#1

Post autor: padalec007 »

Witam, uzywam do akwarium kranówki, TwO 21, TwW 6, pH 7,6 , chce obniżyć pH i TwO ponieważ uważam, ze w niższych moje ryby czułyby się lepiej. Więc:
-na początku dozowałem sera ph minus, ledwo udało się zejsc do 7,2,
-zawiesiłem kilka woreczków kationitu, efekt to TwO 14 i pH 7,6 :/ ale oke, na instrukcji było napisane ze nalezy to korygowac aquacidem i tu juz mi się nie chce testowac wiec pytam:
obnize pH, super, ale TwW też, to juz do d... bo TwW ma byc połową TwO wiec bede musiał znowu obnizyc TwO a to nie ma sensu... gdzies znalazłem, ze TwW mozna podwyższyć węglanem sodu, ale czy to nie spowoduje wzrostu pH?
I nie mam pewnosci, bo nie testowałem, czy obnizajac ph kwasem (to sera to jest siarkowy) nie obnizam tez TwW?
No i wszedzie przy okazji obnizania ph kwasem są informacje, ze to tylko dla profesjonalistów, co się moze stać, jak ja, amator uzyję kwasu? Bo tego juz nikt nie napisał...
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: zmiana parametrów - czy to w ogóle mozliwe?

#2

Post autor: ziabak »

szkoda wszystkich zachodów i wydawania kasy na środki chemiczne - też to dawno temu przerabiałam :) i stanowczo radzę kupić po prostu najprostrzą osmozę akwarystyczną - problem z głowy bez kombinacji.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
padalec007
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pn gru 13, 2010 6:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmiana parametrów - czy to w ogóle mozliwe?

#3

Post autor: padalec007 »

Dzięki za odp, ale taka woda wymaga później wzbogacenia o coś? Bo pewnie wszystko będzie miała na poziomie 0 a to też szkodliwe pewnie?
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmiana parametrów - czy to w ogóle mozliwe?

#4

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ale nie chodzi o to, żeby lac czyste RO, tylko żeby je mieszać w odpowiednich proporcjach z kranówką, tak, żeby uzyskać odpowiednie parametry.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Witek Miszczak
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: wt sty 04, 2011 12:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmiana parametrów - czy to w ogóle mozliwe?

#5

Post autor: Witek Miszczak »

Są w sprzedaży sole "po RO" np. mineral salt sery lub JBL. Unika się wtedy syfu kranovitu. W Łodzi mieszanie z kranówką powoduje wzrosty glonów. W niektórych rejonach Śląska panowie hodowcy już nie mogą nalać wody z kranu i puścić neona na tarło jak kiedyś, ale muszą preparować wodę od podstaw.
Stąd moja supozycja, by wykorzystując RO skorzystać też z soli mineralizujących, które nie podnoszą pH.
Pozdrawiam

Autor
padalec007
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: pn gru 13, 2010 6:07 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmiana parametrów - czy to w ogóle mozliwe?

#6

Post autor: padalec007 »

własnie z glonami mam problem i wydaje sie, ze to wina wody... ale znowu do 60l nie opłaca sie kupowac RO, trwałosc wkładów jest 2-3 miesiące, przez ten czas przeleje przez nie 120l?
Awatar użytkownika

Witek Miszczak
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: wt sty 04, 2011 12:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmiana parametrów - czy to w ogóle mozliwe?

#7

Post autor: Witek Miszczak »

padalec007 pisze:trwałosc wkładów jest 2-3 miesiące, przez ten czas przeleje przez nie 120l?
U mnie chodzi 7 lat - przez ten czas 2 razy zmieniłem sedyment. jeżeli nie masz dużego baniaka, to może warto gdzieś kupić wodę. Ja sprzedawałem po 50 gr/l - klienci przyjeżdżali z bańkami po 10-20 litrów. To był ich pomysł - uznali, że nie warto kupować lasu dla paru desek. Może masz jakiegoś uczynnego forumowicza w pobliżu. Ja mam sporą hodowlę, a RO i tak pracuje 1/4 czasu.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ