Małe akwarium i duży filtr

Sposoby na filtrację akwarium.

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Małe akwarium i duży filtr

#1

Post autor: tomoa »

Zabawę z akwarystyką dopiero zaczynam. Kupiłem na początek akwarium 33 litry czyli małe. Obecnie mam filtr Sunsun HJ-611B. Jednak z tego co wyczytałem dobry filtr to podstawa. Chcę teraz zmienić filtr na kubełkowy. Czy będę miał z tego korzyści jeśli zastosuję filtr przeznaczony do akwarium 200-300 litrów, do mojego akwarium 33 litry? Mi się wydaje, że po pierwsze woda długo będzie dobrej jakości i będę mógł mieć więcej ryb. Myślałem o filtrze JBL E700, Aqua Nova NCF-600, EBO 835, AQUA SILENT 2. Filtry tego typu mają chyba silny strumień wody, więc muszę zwrócić uwagę na regulację szybkości przepływu czy takową filtr posiada. Czy doradzicie mi coś na ten temat na co powinienem zwrócić uwagę stosując duży filtr do małego akwarium?
Obrazek
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#2

Post autor: mat25 »

Oj oj, na 33tke to za duże moim zdaniem takie kubły, ja bym wziął do takiego jakiś minikani, tanie to i starczy spokojnie ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#3

Post autor: saintpaulia »

Zgadzam się z Matem25. A poza tym nadfiltracja wcale nie znaczy, że można przesadzić z ilością ryb - przecież dla nich ważna jest też przestrzeń życiowa....
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#4

Post autor: Władek Pompka »

A jaką masz faunę i florę w tych 33 litrach? Jakie masz plany?

:roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#5

Post autor: Bożena »

Jeśli zaczynasz z akwarystyką to moze wpierw poczytaj trochę. Informacji jest mnóstwo.
:razz:
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#6

Post autor: tomekm »

ja dp dakiego akwarium dal bym albo mocna kaskade (fzn,2 lub3) lub maly kubel rodzaju eheim 2211 lublepiej 2213, ja sam uzywam 2215 w 70L i uwazam ze jest akurat.

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#7

Post autor: tomoa »

Akwarium kupiłem kilka dni temu, jest w fazie rozruchu :) , mam żwirek, wodę i to wszystko. Oświetlenie pracuje 12h, woda się przelewa przez filtr. Akwa stoi w pokoju gdzie śpię i chcę by nie było słychać filtra, dlatego chcę zewnętrzny schowany w szawce. Jeśli chodzi o ryby to zamierzam kupić 8 neonów, glonojada, ślimaka i sporo roślinek. Teraz na noc wyłączam filtr bo hałasuje i nie mogę spać, ale jak będą ryby to w nocy potrzebne będzie dotlenianie. Mam ustawioną deszczownice na lustrze wody, deszczownica nie hałasuje ,ale robi falę, więc natlenia wodę. O akwarystyce czytam cały czas w necie kiedy tylko mogę i tak przez ostatni tydzień dużo się dowiedziałem. Te ryby to fajna sprawa :smile: .
Obrazek
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#8

Post autor: tomekm »

Nie wylaczaj filtra!!nigdy!! w taki sposob nigdy akwarium nie dojrzeje. Nie chodzi o dotlenienie rybek a dotlenienie bakterii, a wylacznie filtra to najszybsza droga do gnicia wkladow w filtrze. Kup cichy filtr i problem zniknie, dobre kaskady sa bezglosne i mniejsze kubelki tez, jak chcesz bardzo cichy filtr to kup np. tetre ex700.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#9

Post autor: saintpaulia »

Glonojad do tej wielkości akwarium odpada.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#10

Post autor: mat25 »

tomekm pisze:tetre ex700.
a ja ciągle uważam że to za duży filtr jak na taki zbiornik.

tomoa, jak możesz to podaj jego wymiary.
Mateusz
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#11

Post autor: saintpaulia »

Już raczej Teratec ex 400. 700 wystarcza u mnie na 112l. :roll:
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#12

Post autor: mat25 »

a ja myślę że do takiego baniaka minikani 80 starczy, ale opinii o nim nie dam - nie miałem ani nie widziałem u nikogo ;)
Mateusz

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#13

Post autor: tomoa »

Wymiary mojego akwarium 42x26x36 cm. Zależy mi, żeby filtr był w miarę bezobsługowy i cichy. Zaznaczam, że dopiero zaczynam zabawę z akwarystyką i jeżeli mnie wciągnie to zapewne zmienię w przyszłości akwarium na większe.

Z innej beczki, czy hałas i drżenie filtra wewnętrznego nie wpływa na ryby źle? Czy może ktoś z was wie coś na ten temat?

Moje akwarium
Ostatnio zmieniony wt lis 23, 2010 4:18 pm przez tomoa, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#14

Post autor: mat25 »

Aha, jeśli będziesz zmieniał to w mini kani nie ma się co pakować ;) Osobiście polecam JBL`a ja mam e900, do Ciebie starczy e700 i to z dużym zapasem
Mateusz

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#15

Post autor: tomoa »

mat25 pisze:Aha, jeśli będziesz zmieniał to w mini kani nie ma się co pakować ;) Osobiście polecam JBL`a ja mam e900, do Ciebie starczy e700 i to z dużym zapasem
Czy możesz opisać jak Ci się sprawuje ten filtr? Jakie ma wady i jakie zalety? Jak często go czyścisz?
Obrazek
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#16

Post autor: mat25 »

tomoa pisze: mat25 napisał/a:
Aha, jeśli będziesz zmieniał to w mini kani nie ma się co pakować ;) Osobiście polecam JBL`a ja mam e900, do Ciebie starczy e700 i to z dużym zapasem


Czy możesz opisać jak Ci się sprawuje ten filtr? Jakie ma wady i jakie zalety? Jak często go czyścisz?
No problem,
Filtr mam dopiero 4 miesiące co prawda ale moim zdaniem filtruje świetnie, czyściłem go ze 3 razy, ale uważam że było to zbędne - robiłem to przy okazji wymian zawartości koszyków (zmieniałem co jakieś 2 tygodnie powoli wkłady, z braku finansów na ich wcześniejszy zakup). Jedyną wadą było to że uszczelka która od jakiegoś czasu jest do nich dodawana (ponoć wcześniejsze serie miały problem bo woda się źle filtrowała, znajdziesz o tym info w necie) odkleiła mi się, ale załatwiłem to kropelką i do tej pory trzyma się świetnie. Oprócz tego uważam że filtr bardzo wydajny, łatwy przepływ regulacji itp. ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#17

Post autor: tomekm »

mat25 pisze:
tomekm pisze:tetre ex700.
a ja ciągle uważam że to za duży filtr jak na taki zbiornik.

tomoa, jak możesz to podaj jego wymiary.
Co to znaczy za duzy? Wedlug mnie( i nie tylko ) nie istnieje cos takiego jak nad filtracja, jak ktos chce mieckrysztal w akwarium to jednak przyda sie zapas mocy.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#18

Post autor: mat25 »

Jeśli nie istnieje nadfiltracja to po co kupować kubeł o większej mocy? Równie dobrze można by było kupić kubeł 1200l/h, bo nie istnieje coś takiego jak nadflitracja, tylko po co? Przeczysz sam sobie.. Do akwarium o pojemności 33 litrów spokojnie wystarczy filtr który będzie filtrował 2krotną objętość akwarium na godzinę... A woda kryształ to pojęcie względne, bo może nie być w niej śmieci typu szczątek roślin które wyciągnie filtr ale może być np "mleko" :)
Mateusz
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#19

Post autor: tomekm »

nie chodzi mi o moc a o wielkosc, sam mowiles ze jest za "duzy". pojemnosci filtracyjnej nigdy za wiele a moc mozna na zaworach zdlawic.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#20

Post autor: mat25 »

miałem na myśli to że będzie mielił dużo wody na godzinę, przecież nie chodziło mi o gabaryty ;) przymierzając się do zakupu filtra czytałem też że lepiej dla filtra jest gdy nie jest za mocno dławiony, stąd moja opinia, zresztą gdy będzie on mocno dławiony nie będzie zbyt dobrze swej roli pełnił - taka moja opinia.
Mateusz

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#21

Post autor: JPK »

Filtr wewnętrzny z deszczownicą możesz uciszyć obniżając deszczownicę pod poziom wody i kierując ją na taflę, tak by delikatnie nią poruszała.
Jednakże jak osobiście filtrów wewnętrznych nie lubię. IMHO kubeł to przesada ;)
Wystarczy sprawna kaskada, np Aquael FZN 1 lub 2.
450l + 112l :)

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#22

Post autor: tomoa »

Deszczownicę już uciszyłem, kaskada nie pasuje do mojego akwa, ponieważ mam pokrywę dopasowaną do akwarium. Poza tym kaskada raczej hałasuje wlewając wodę.
Obrazek
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#23

Post autor: tomekm »

jak dla mnie to widze ze nie ktorzy lubia miec wszystko na styk ;) skoro model kaskady 1 od 2 to pare zlotych ( tak samo w kublekach) to bardziej oplaca sie doplacic i miec zapas mocy. Z reszta wszystkie filry ktore maja w sobie wate i maja powyzej paru miesiecy traca na mocy wiec bedzie akurat nawet z moca a woda krysztalik ;) Tak jak Pisalem w akwarium 70L mam filtr kubełkowy przeznaczony do 350L i osobiscie uwazam ze nie ma sensu sie bawic w duzo slabsze. Co do kaskad to w akwarium 100L mam zalozony fzn3 i uwazam ze jest to minimum filtracji jak na to akwarium. Jesli uwazasz ze kaskada chalasuje to zapraszam do galerii pod debami tam mamy odpalone to akwarium z fzn3 wtedy przekonasz sie ze jest praktycznie bez glosna ( mimo ze ten model ma naprawde mocny i chalasliwy silnik).

Autor
tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#24

Post autor: tomoa »

tomekm, zgadzam się z Tobą, wydaje mi się, że jeżeli częściowo filtr się zapcha to i tak traci na mocy. Poza tym podejrzewam, że producenci zawyżają litraż swoich filtrów by być konkurencyjni z ceną. Czyli jeśli filtr jest do akwa np. 40 - 80 litrów, to pewnie będzie dobry do zbiornika ok 40 litrów.
Obrazek
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#25

Post autor: fajerka »

w każdej instrukcji jest napisane że max. przepływ to w filtrze bez koszyków i węży (więc to dane bez sensu) Więc zawsze nalezy brać filtr do min. pojemności czyli jak jest 40-80l to filtr będzie ok dla 40l

Ja mam w 60l kaskadę FZN-2 aquaela w sypialni i jak tylko dbam o poziom wody to jest bezgłośna
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#26

Post autor: mat25 »

No tak, tylko mi się wydaje że branie filtru przeznaczonego 100-200 litrów to jednak przesada dla akwarium 33 litry ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#27

Post autor: tomekm »

Moze i przesada ale napewno nie zaszkodzi a moze pomoc.
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#28

Post autor: etna »

ja mam w 25 l kaskadę do 120 i jest oki
nie ma pralki , myśle ze wszystko zależy od ustawienia filtra
Adriana

Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#29

Post autor: Balbinka »

Nie mam takiego doswiadczenia jak wy, ale z opinii o filtrach dowiedzialam sie, ze dane o przeplywie podawane przez producentow oparte sa na obliczeniach akwariow bez rybek, roslinek, zwirkow i co tam jeszcze mozemy miec - czyli duzy pusty sloik :razz: + tak jak juz wspomniano filtr tez bez niczego w srodku :razz:. Dlatego czasami faktyczna moc - wydajnosc osiagnie sie po podzieleniu danych marketingowych producenta przez dwa a najlepiej trzy. Czyli moj kubelek Hanzy (biala chinszczyzna z allegro) o mocy 1400 l/h powinna byc do 300 l akwa, a ja go mam przy 84 l i jest ok - nie ma fali bo deszczownia idzie na szybke. W akwa ktore w tej chwili zaczynam urzadzac - 260 l mam tetre ex1200 oraz wewnetrzny Juwel'a o mocy 1000 l/h i mysle ze wyrzuce wewnetrzny, a doloze hanze po przenosinach rybek. Jezeli planujesz posiadanie wiekszego akwa to idz od razu w kubelek, tylko popytaj, ktory chodzi na prawde cicho. Moja Hanza jest duzo glosniejsza od Tetry! No, ale coz cena czyni cuda no i ta wbudowana lampa UV ;)
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: Małe akwarium i duży filtr

#30

Post autor: polakko 78 »

cześć, ja również jestem raczkującym fanem akwarystyki. uczę się na błędach oraz niestety czasami niepotrzebnie wydanymi PLN-ami. :roll:
odnośnie filtra to tak jak napisała Balbinka, zależy co Chcesz mieć w akwarium. Ja np. w rośliniaku chcę mieć 10 krotny przepływ wody.
wiadomo że filtr wypełniony odpowiednim wkładem traci wydajność od 20% do 50%(tu zależy trochę od marki filtra, IMHO)
udało mi się nabyć od akwarysty używanego Eheima 2217(1050l/h), na początku był w 54l! oczywiście zawory się przydały bo mogłem go przykręcić. Jednak najbardziej byłem zadowolony z TEGO zakupu, kiedy przyszło mi dwa dni temu postawić większy zbiornik 112l. Filtr pasuje "jak ta lala". więc polecam zakup filtra ze sporym zapasem, bo jak Łykniesz bakcyla akwarystyki to na małym lub jednym akwarium nie przestaniesz :mrgreen:
pozdrawiam. Artur
287l-roślinne
ODPOWIEDZ