Amoniak w akwa

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Amoniak w akwa

#1

Post autor: Balbinka »

Witam,

Zrobilam testy na amoniak w sklepie, bo nie mam wlasnych testow do sprawdzania poziomu amoniaku w zbiorniku, i mam poziom 0.25. Test byl przeprowadzany testem kropelkowym API. Pan powiedzial mi, ze to nie jest dobry odczyt, bo powinien byc zero. 3 dni wczesniej robilam 10 - 20 % podmiany wody. Pozostale testy na PH (7.2), KH, No2 i No3 byly super - dwa ostatnie na poziomie 0. Czy mam sie czym przejmowac czy to jest normalne jesli ma sie troche zbyt duzo rybek w akwa? Co robic?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#2

Post autor: JPK »

Normalne to raczej nie jest, tak samo jak zerowy poziom azotanów. To znaczy, że cykl azotowy nie funkcjonuje tak jak powinien.
Powiedz co ostatnio robiłaś w zbiorniku, co dodawałaś ? Może to nieszczęsne mfc?
Środek doraźny : preparat z bakteriami + podmianki codziennie po 10-15%.
450l + 112l :)

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#3

Post autor: Balbinka »

Kupilam test na NO3 zooleku i przezylam szok, bo pierwszy test wykonany zgodnie z instrukcja pokazal poziom smiertelny - powyzej 160. Wiec wypluklam zwirek w wodzie z akwa i oczyscilam co sie dalo. Wymienilam ok 30 % wody. Wyczyscilam filtr zewnetrzny w wodzie z akwa. Posadzilam nowe roslinki, wpuscilam starych mieszkancow i po aklimatyzacji nowych. Zrobilam ponownie test i znowu poziom smiertelny - odczyt bez zmian. Cos mi zaczelo nie pasowac, bo po takich zabiegach poziom NO3 powinien spasc. Po 2 dniach - wczesniej nie moglam - pojechalam do Petmanii i zrobilam u nich testy - wszystkie odczyty na najnizszym poziomie. NO3 - na skali od 0 do 5. amoniaku nie wykryto. Zrobilam test zooleku, ale w odwrotnej kolejnosci i wynik w grupie 0 - 5!! Pomylili naklejki na butelkach!!
Kolejny test w ubiegla sobote PH 7.2; NO3 na skali 5 - 10 czyli ok. Podmienilam troche wody, ale nie wyzywalam sie na filtrach. Dla Swietego spokoju wczoraj pojechalam do Petmanii i zrobilam testy testami API - PH 7.2, NO2 - pierwszy przedzial, NO3 - perszy przedzial, cala reszta testow tez w tej grupie, a Amoniak (test robiony 2 razy) pokazal poziom 0.25. Tak na marginesie to kranowke mam miekka - nie wiem co to kamien w czajniku, ale w akwa mam juz prawie zjedzone 3 liscie katapangu - dla odkazania. W filtrze (zewnetrzny 1400 l/h) mam wklady ceramiczne, denitrate, chemi pure i purigen firmy seachem, włóknina. Od czasu do czasu ( raz dziennie na ok 1 gogdz.) wlaczam lampe UV w filtrze.
Przy kazdej podmianie wody dodaje AquaSafe, Easy Balance, Algol, Crystal Water, Ferropol a po min. godzinie dodaje Denitrol - w ilosciach zalecanych przez producentow.
Co robie nie tak? Z czym jak zwykle przesadzam?
A nie usuwam nadmiaru pokarmu, bo tym chetnie zajmuja sie ampularie...
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

smabitg
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob kwie 17, 2010 9:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#4

Post autor: smabitg »

Balbinka pisze: Przy kazdej podmianie wody dodaje AquaSafe, Easy Balance, Algol, Crystal Water, Ferropol a po min. godzinie dodaje Denitrol - w ilosciach zalecanych przez producentow.
Co robie nie tak? Z czym jak zwykle przesadzam?
A nie przesadzasz po prostu z chemią?
Ja bym nic nie wlewał oprócz odstanej wody ;)

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#5

Post autor: Balbinka »

A ile taka woda powinna stac zanim trafi do zbiornika?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki

smabitg
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob kwie 17, 2010 9:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#6

Post autor: smabitg »

2 dni wystarczy. No i nie może stać w zakręconych butlach itp, musi parować

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#7

Post autor: Balbinka »

Ale na nich robi sie taki kozuszek czasami i to bardzo nie ladnie wyglada, nie jest tez filtrowana... Nie bardzo moge sobie zaplanowac to cobede robic za 2 dni... Myslalam ze to pare godzin wystarczy... :cry:
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#8

Post autor: grazdar1 »

xd
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 9:06 pm przez grazdar1, łącznie zmieniany 1 raz.
grazdar1

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#9

Post autor: Balbinka »

Witam Grazdar1, dzieki za wszystkie uwagi - easy carbo od wtorku jest w drodze do mnie - zapomnialam zabrac z Polski - jutro powinien juz byc.
moim zdaniem wysokie NO3 to nie wynik te4go co dzialo sie w zbiorniku, a zaniedbania producenta, ktory zle oznakowal kolejnosc buteleczek - pomylily im sie naklejki... A ja nie majac tej swiadomosci wierzylam w wynik, ktory mnie zaalarmowal a wrecz zszokowal i zafundowalam sobie zupelnie zbedna prace i wyniszczenie (w dobrej wierze) tego co bylo dobre... Teraz jak robie testy w odwrotnej kolejnosci to wynik jest na poziomie 5 i pokrywa sie z testem API. Wiec zagrozenia ze strony NO3 nie ma.
Zostal wiec amoniak, ktory jest na poziomie 0.25 (drugi po 0 wskaznik od dolu na tych testach). Co tez musze jeszcze raz sprawdzic bo moze mieli brudne naczynka...
Jutro lub w srode wykonam nowe testy w sklepie i spisze wszystkie wyniki i podam je na forum do oceny i wsparcia. :)
Cala chemia Seachem jest nowka sztuka zalozona na poczatku listopada, wiec nie mozemy mowic o jakis starociach. Z pewnoscia dzialaja dobrze.
Bakterie wpuszczam a jakze, chemii nie wlewam chociaz mnie korci, :mrgreen:
A rybki wygladaja na szczesliwe :) Raczek przeszedl wylinke :)
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#10

Post autor: Krzysiek »

Zredukuj chemię do leczniczego minimum, a takto jak powiedziane: zadbaj o prawidłowy cykl azotowy bardziej 'naturalnymi' metodami i nie demoluj tej wody w akwarium :P
100l morskie

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#11

Post autor: Balbinka »

A wiec zredukujowalam - leje jedynie aqua safe, denitrol (bakrerie) i od dzisiaj chyba wlacze easy carbo i nawozy dla roslinek.
Bylam w sklepie i zrobilam testy, to ich wyniki (test kropelkowy API):
Amoniak w przedziale 0 - 0.25 ppm
PH 7,0
No3 - 0 ppm
No2 - 0 ppm
Powiedziano mi ze to jest OK. Czy rzeczywiscie?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#12

Post autor: Władek Pompka »

To jest to akwa z gupikami, które mają chore oczy? Tak...???

:|
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Autor
Balbinka
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 7:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#13

Post autor: Balbinka »

Tak, tu jest ok. 20 chlopakow gupikow, 7 razbor klinowych, 6 tetr, 4 kiryski - to rybki.
Ale tylko jeden gupik ma klopoty z oczami i powiedziano mi, ze to nie jest wynik zlej wody, a mogl sie z kumplami pobic... Jeszcze przy mnie sprawdzano objawy na jakims amerykanskim forum akwarystycznym i ze mam stosowac ten preparat z drzewa herbacianego to mu przejdzie. Czy maja racje?
260 l szczescia: 26 bystrzyków amandy, 4 kiryski pigmejki, 3 kiryski pandki, 10 razbor galaxy, 13 modrooków gertrudy, 12 promienniczek wernera, 7 raczków orange, helenki w ilosci neiznanej,
17 l - krewetki
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Amoniak w akwa

#14

Post autor: Władek Pompka »

Odpisałem w wątku "amoniakalnym" - jedno z drugim (wytrzeszcz < -> azot) ściśle powiązane. :idea:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
ODPOWIEDZ