Oświetlenie LED

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Oświetlenie LED

#1

Post autor: JPK »

Witam,
chciałbym poruszyć temat oświetlania zbiorników diodami LED.
Firma Aquatic-Nature wypuściła bardzo estetyczne lampki do oświetlania akwarium o wymiarach do 30x30x35cm (trochę dziwny przelicznik...),
zastanawiam się bardzo intensywnie nad taką lampką z racji szukania oszczędności w poborze prądu przez moje akwaria :roll:
Lampka wygląda tak -> Klik
Widziałem na żywo (w Discusie) jak ona świeci, no i powiem, że widmo jest całkiem OK! inna sprawa, jak na owe światło zareagują rośliny...
Inna lampka -> Klik , czy to na prawdę możliwe, żeby modulik o poborze prądu 3,75W świecił z mocą 2 lub nawet 3 świetlówek 25W :?: To trochę surrealistyczne, no ale może ....
Wygrzebałem jeszcze taki Klik
Widzieliście może jeszcze jakieś inne moduły oświetleniowe z diód LED ?
Artykuł na temat oświetlania akwariów diodami -> Klik
Baaardzo obszerny wątek na ten temat ;) -> Klik
Zapraszam do dyskusji :smile:
Ostatnio zmieniony sob paź 23, 2010 12:33 pm przez JPK, łącznie zmieniany 1 raz.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Oświetlenie LED

#2

Post autor: selenewolf »

Ten rodzaj oświetlenia chodzi mi po głowie od dłuższego czasu. Gdybym w przyszłości zamawiała akwaria na wymiar, najprawdopodobniej zastosowałabym właśnie takie oświetlenie. Zapewne wiązałoby się to z własnoręcznym wykonaniem pokrywy, no, ale cóż - będę musiała podszkolić się i w tej dziedzinie. ;)

Ostatnia propozycja z allegro wygląda zachęcająco. :)

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Oświetlenie LED

#3

Post autor: froster »

Kuba szukaj czegoś na ledech cree

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Oświetlenie LED

#4

Post autor: kris82 »

Szczerze mówiąc mam duże wątpliwości co do LED, przynajmniej większości. Jeśli osobiście miałbym robić coś takiego to szukałbym diód o średnicy 10mm, ultra jasnych - w małe nie wierzę - mam oświetlenie nocne zrobione na nich i wiem, że dużo światła nie dają. Nie wiem jak wygląda widmo i czy się nada do akwarium oraz czy rzeczywiście zmniejszy się moc w porównaniu do świetlówki - tu już byłoby rzeba chyba poćwiczyć eksperymentalnie

http://allegro.pl/dioda-led-biala-10mm- ... 75525.html

Trzeba też przetestować czy lepiej będzie zastosować szeroko świecące diody czy te, które świecą światłem bardziej skupionym (30st)

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Oświetlenie LED

#5

Post autor: krasnal »

Sam kasuję aby mi nikt nie decydował co mi wolno a co nie
Ostatnio zmieniony ndz lis 28, 2010 12:19 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Oświetlenie LED

#6

Post autor: grazdar1 »

grazdar1
Awatar użytkownika

wojtus
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sie 02, 2009 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Oświetlenie LED

#7

Post autor: wojtus »

Misquamacus pisze:Witam,
Inna lampka -> Klik , czy to na prawdę możliwe, żeby modulik o poborze prądu 3,75W świecił z mocą 2 lub nawet 3 świetlówek 25W :?: To trochę surrealistyczne, no ale może ....

http://en.wikipedia.org/wiki/Luminous_e ... efficiency

Nie. Generalnie imo LEDy są ostro przereklamowane jeśli chodzi o energooszczędność.
Ostatnio zmieniony pn lis 08, 2010 6:30 pm przez wojtus, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ