pomoc w identyfikacji choroby!

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

pomoc w identyfikacji choroby!

#1

Post autor: kris82 »

Wszystko zaczęło się po podmianie wody (czysta RO, bo mi się spieszyło)...Zaraz po zalaniu wodą, rybkom poprzyczepiało się coś do płetw - jakieś białe, nitkowate "pajęczynki" - dałem sobie spokój , myśląc że to kawałki kurzu czy czego tam. Podmiana była w poniedziałek wieczorem. Dziś - u 2-3 rybek widzę dalej białe naloty na płetwach (szczególnie ogonowej), jedna z nich całkowicie ją straciła. u jednej widzę biały, lekko zgrubiały nalot na boku. Ryby mają apetyt, nic złego poza tym nie widzę, może poza roślinnością, która też dziwnie wygląda - mech miejscami zrobił się przeźroczysty, miejscami jakby ten sam biały nalot. Zdjęć niestety nie uda mi się zrobić, bo rybki są za bardzo ruchliwe...(ten typ tak ma)
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#2

Post autor: Bożena »

kris82 u mnie jeden neonek ma takie cosik na płetwie ogonowej. Jakaś plaga!
tyle, ze przed podmianką. Na razie odłowiony-dałam lekarstewko i obserwuję.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

ppaula2

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#3

Post autor: ppaula2 »

kris82, a nie wlałes zbyt zimnej wody?
Może to być pleśniawka. Ja kiedyś tak swoje gupiki załatwiłam :(

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#4

Post autor: JPK »

Jakie masz pH ? Nie "zakwasiłeś" ryb przypadkiem lejąc czyste RO ?
450l + 112l :)

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#5

Post autor: Jola75 »

Podobnie jak Bożenka stawiałabym na pleśniawkę Kris.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#6

Post autor: Bożena »

no ale skąd to siębierze.? Jakoś nie chorują u mnie rybki. :-(
przyglądam się reszcie ale nic z żadną się nie dzieje.
szkoda, że nie mogę zrobić zdjecia, ale jest w zbiorniczku przez ktory nie da się sfotograować
Tylko jeśli Kris widzi jeszcze zmiany na roślinkach to może jednak inna franca w zbiorniku......
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#7

Post autor: Jola75 »

Kris ile wlałeś tego ro ? Ja podmieniałam na czyste ro jak miałam w baniaku kran i nic złego się nie działo (fakt podmiana cieńkim wężem) ale dziwne to co piszesz, może faktycznie za zimna woda na podmianę, a przyczyn chorób jest masa od pokarmu po rośliny poprzez rybę albo np przechłodzenie ryb, zazwyczaj jest tak że słabsze chorują.
Ostatnio zmieniony czw paź 14, 2010 10:54 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#8

Post autor: kris82 »

Podmiana byla duza, jak zawsze, ok 60-70%. Woda .... zimna, prosto z kranu ;(. Powiedzcie mi czym to skutecznie leczyc, bo obawiam sie o swoich potomkow coraz bardziej..pH nie spadlo znaczaco, ciagle mam je na ustabilizowanym poziomie ok 6.7... Czytalem o nadmanganianie potasu, soli i formalinie. Nadmanganian potasu jesli sie nie myle jest do dostania w aptece, nada sie? Mysle, aby zrobic kuracje w sloiku bo wlewanie tego do akwarium chyba nie bardzo..?
Ostatnio zmieniony pt paź 15, 2010 10:09 am przez kris82, łącznie zmieniany 1 raz.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#9

Post autor: Jola75 »

Za zimnej wody użyłeś Kris teraz w karnie naprawdę zimna leci, tu masz wszytko o samej chorobie jak i leczeniu, napisane w bardzo przystępny sposób:
http://www.superakwarium.pl/plesniawka-id618.html
daj znać co i jak.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#10

Post autor: JPK »

Ale skąd wiecie, że to pleśniawka ?
Leczenie w ciemno nie jest rozsądne.
Proponuję, żeby kris wstawił zdjęcie, wtedy będzie można postawić diagnozę.
"Nitkowate pajęczynki" to owszem, pleśniawką być może (zależy jeszcze jak się interpretuje to porównanie), ale niekoniecznie. Może to być także np. martwica.
Ostatnio zmieniony pt paź 15, 2010 10:25 am przez JPK, łącznie zmieniany 1 raz.
450l + 112l :)

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#11

Post autor: Jola75 »

Misquamacus pisze:Ale skąd wiecie, że to pleśniawka ?
Leczenie w ciemno nie jest rozsądne.
Proponuję, żeby kris wstawił zdjęcie, wtedy będzie można postawić diagnozę.
"Nitkowate pajęczynki" to owszem, pleśniawką być może (zależy jeszcze jak się interpretuje to porównanie), ale niekoniecznie. Może to być także np. martwica.
Kuba w linku który podałam kris ma zdjęcia pleśniawki, zakładam że zanim zacznie cokolwiek robić obejrzy zdjęcia, poza tym kris jak masz jak możesz wpaść z rybą będziesz miał 100% pewność.

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#12

Post autor: kris82 »

Wyglada to na plesniawke, tak jak napisalem wczesniej - na razie na 1 rybie zaobserwowalem to na ciele, mam tez wrazenie ze spowodowalo to lekkie zdeformowanie kregoslupa. Reszta rybek ma tylko problemy z pletwami...moze jest jakas chemia w akwarystycznym na to swinstwo? W linku jest sporo wymienionej chemii, ale ja nie wiem gdzie mozna ja dostac, poza tym mowa jest tylko o pedzelkowaniu a nie o kapieli. Czytalem o soli, ale to by bylo chyba zbyt latwe...

[ Dodano: Pią Paź 15, 2010 6:49 pm ]
znalazłem bardzo fajny opis chorób!

http://www.aquaparadise.fora.pl/choroby ... nie,8.html

Nie wiem czy w moim przypadku (podobnie jak Bożeny jak wynika z opisu)przyczyną nie jest FLEKSIBAKTERIOZA. Co prawda pasuje tylko jeden objaw:
-biały meszek składający się z bardzo krótkich i gęsto umieszczonych niteczek przy otworze gębowym,na płetwach i obrzeżach łusek(najczęstsza lokalizacja).
a przyczyny żadne mi zupełnie nie pasują, teraz temperatura w akwarium 28'C, co podobno sprzyja rozwojowi pleśniawki. Poza tym, żadna z moich rybek nie jest zraniona, więc....co u diaska?

Kupiłem nadmanganian potasu, więc zaraz będzie kąpiel, na fleksibakteriozę wyczytałem, że pomaga sól kuchenna nie jodowana, więc chyba spróbuję.

[ Dodano: Pią Paź 15, 2010 7:14 pm ]
Pozostaje jeszcze martwica płetw....i tu by najbardziej pasowało, bo:

Przyczyny

- zbyt zimna woda

Objawy:

-Początkowo biały nalot na brzegach płetw
-Krótsze i postrzępione płetwy
-Zniszczenie płetwy ogonowej
Ostatnio zmieniony pt paź 15, 2010 6:55 pm przez kris82, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#13

Post autor: Bożena »

kris jak sytuacja? mój neonek padł :-(
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#14

Post autor: kris82 »

Bożenka, narazie jeszcze kroków nie podjąłem, myślę. Chyba jednak zacznę od tej martwicy bo najbardziej mi objawy i przyczyny pasują. Jutro podjadę po akryflawinę i zacznę kąpiel. Próbowałaś robić coś ze swoimi rybciami? U mnie narazie, na szczęście (odpukać w niemalowane) brak strat w obsadzie, ale szczególnie 2 rybek ze stada mi żal ;(
Ostatnio zmieniony pt paź 15, 2010 10:08 pm przez kris82, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#15

Post autor: Bożena »

próbowałam, ale nieskutecznie. Kąpiel w roztworze soli, a potem FMC. Wygląda na to, że widzę podobne objawy u następnych :razz:

albo już jestem przewrażliwiona.
To pierwsza choroba w moim akwarium :cry:
Ostatnio zmieniony pt paź 15, 2010 10:14 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#16

Post autor: kris82 »

Pół dnia dzisiaj przesiedziałem w internecie szukając informacji i nie spotkałem się z pozytywnymi opiniami nt. FMC. Może spróbuj akryflawiną - podobno jest dostępna w aptece. Niestety z tego co czytałem trzeba przeznaczyć oddzielny zbiornik na 2-4 dni (przy małych stężeniach, bo niektóre ryby są na nią wrażliwe) a z tym u mnie trochę krucho albo 1g/100l i kąpiel 2-12h..i to pewnie zastosuję
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#17

Post autor: Bożena »

jutro spokojnie popatrzę co z resztą i wtedy ewentualnie pomyslę co robić :sad:
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: pomoc w identyfikacji choroby!

#18

Post autor: kris82 »

o Akryflawinie, Tryflawinie, nikt w aptece nie słyszał - pani podpowiedziała mi w 1 z nich, że to roztwór dla zwierząt i zaproponowała weterynarza. Ten tak samo zrobił wielkie oczy. Skończyło się na zoologicznym , ale jak stwierdził sprzedawca "akryflawina została zastąpiona healthosan'em". Kupiłem buteleczkę (jest na niej napisane m.in że stosować w przypadku postrzępionych płetw, niestety też, że może uszkadzać delikatne rośliny. Poszło zatem do ogólnego na kilka godzin mocno rozcieńczone i do słoja, w którym kuruję najbardziej chore. Zobaczymy, dam im posiedzieć z 5h, potem wymiana wody

[ Dodano: Nie Paź 17, 2010 1:35 pm ]
Ale to cholerny specyfik jest...niczym farba! Siatka się zabarwiła na trwale, nawet nie mogę tego badziewia zmyć z rąk! Ale płetwy odrastają, to już widać po 1 dniu!
ODPOWIEDZ