Akwarium. Początek - pytania

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#1

Post autor: JPK »

Posiadam kubełek Eheima z serii III i polecam, także 2073 jest dobrym wyborem. Ale także seria II jest bardzo chwalona :wink: Osobiście wziąłbym większy - czyli 2228, aniżeli 2226. Reasumując - na Twoim miejscu wybrałbym albo 2228 albo 2073, który ? Kwestia gustu :wink: Co do serii IIIe -> posiadają one elektroniczny wskaźnik zanieczyszczenia wkładów, sam zdecyduj czy Ci takie coś potrzebne :smile:

Pod akwarium masz podstawkę - nie musisz już nic podkładać.

Tło-> strukturalne zajmuje sporo miejsca w baniaku, moim zdaniem, szkoda go marnować na kawał plastiku, lepiej żeby ryby sobie tam pływały :) Dobre efekty daje bristol za tylną szybą - czarny, brązowy, beżowy, niebieski, biały, czy jakikolwiek - kwestia gustu. Mi osobiście podoba się brązowy, marszczony - daje naturalny efekt.
450l + 112l :)

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#2

Post autor: Majszczur »

Witam. Eheim prof 2228 ze standardowymi wkładami pracuje u mnie w 450tce drugi rok. Powiem krótko - nie zamieniłabym go na żaden inny filtr :grin: Cichy, wydajny, bezobsługowy, wkład mechaniczny czyściłam raptem dwa razy (konieczność - po przearanżowaniu zbiornika).
Gdyby Ci to pomogło :arrow: miałam podobny dylemat

Jedyny minus -eheimowskie rurki dość szybko zachodzą glonem, ale w przeciwieństwie do karbowanych doskonale się je czyści (przyznaję ze wstydem, że czyściłam dopiero 1 raz, bo mi się po prostu nie chciało :oops: ) a przy mojej pojemności akwa spadek przepływu jest tak minimalny że nie wpływa na wydajność pracy filtra i komfort moich ryb :smile:
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#3

Post autor: mat25 »

Najlepiej ziemie ogrodową chyba, tylko taką bez żadnych nawozów. Możesz też włożyć jakiś substrat ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#4

Post autor: mat25 »

Nie, nie musisz :) łatwiej potem wyciągnąć roślinki w razie ich przesadzania ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#5

Post autor: Bożena »

nie jest to wskazane :) Siatka bardzo trudnia manewrowanie w zbiorniku. Korzenie roslin wrastają się w siatkę i nie możesz już ich przsadzac.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#6

Post autor: Bożena »

Poczytaj sobie :grin: To wątek z czasow jak ja zakladalm zbiornik na ziemi. jest tam sporo informacji i jeste też kalkulator do przeliczenia czego i ile potrzeba :)
http://www.fawa.pl/topics10/6794,30.htm



a z tym wypływaniem to po prostu trzeba bardzo delikatnie się obchodzić i nic nie wypływa nawet przy przesadzaniu mocno ukorzenionych roślin

aha i zwróć uwagę na granulację żwiru.
Ostatnio zmieniony pn paź 11, 2010 12:09 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#7

Post autor: mat25 »

bob_budowniczy pisze:Oraz prośba o opinię - poszperałem, poszukałem, żwir taki wybrałem: http://www.sklep.ekert.pl...products_id=444
Znacie, doradzacie? Bo sklep zachwala i twierdzi że warto za to tyle zapłacić.
Drogo, ja polecam zwykły o taki http://allegro.pl/grys-bazaltowy-1-3-na ... 59821.html
Trzeba go co prawda porządnie wypłukać, ale myślę że za tamten sporo przepłacisz, żwir to żwir ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#8

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Nie chodzi o estetykę, tylko o to, żeby do ziemi nie było dostępu światła.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#9

Post autor: mat25 »

bob_budowniczy, ostre mówisz? ja to mam u siebie i na pewno nie jest na tyle ostre żeby mogło jakieś żyjątka w akwarium pokaleczyć ;) Trąc to w rękach z całej siły nie udało mi się skaleczyć a nawet zadrapać.
Mateusz
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#10

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja też mam taki żwirek w dwóch akwariach i nie zauważyłam, żeby któremukolwiek z mieszkańców przeszkadzał. Ślimaki, nawet duże, chętnie się w nim zakopują, otoski po nim śmigają, krewetki też. Rośliny świetnie się w nim sadzi. Mnie się bardzo podoba.
Tego z ekerta nigdy nie używałam ani nie widziałam na żywo, więc nie umiem ocenić.

Jeżeli ramka jest na tyle wysoka, żeby zasłonić ziemię, to wystarczy.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#11

Post autor: sum »

bob_budowniczy pisze:Na początek - LOL: zdecydowałem się na filtr eheim 2228, nówkę (a jak już się na coś zdecyduję, to nie ma przebacz), i jak na złość nie ma go nigdzie! Znaczy w jednym miejscu znalazłem, ale 300 zł droższy niż w "normalnych" miejscach...
http://allegro.pl/eheim-professionel-22 ... 53308.html cena ok.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

wojtaszek
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw lut 24, 2011 10:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#12

Post autor: wojtaszek »

Jako ze w poscie powitalnym napisalem, ze jeszcze nie mam akwarium, a powoli sie do tego zabieram no i uwazam, ze nie ma glupich pytan, sa tylko glupie odpowiedzi, mam takie oto pytanie:

Chce kupic w miare duze akwarium, natomiast, nie wiem czy moje zerowe doswiadczenie w tej kwestii nie popsuje mi moich planow :) Czy utrzymanie i prowadzenie sporego akwarium wymaga duzo wysilku, poswiecenia?

--
praca http://www.wortalpraca.pl
ofe http://rankingofe.knuife.pl

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#13

Post autor: Kaledon »

wojtaszek pisze:Chce kupic w miare duze akwarium, natomiast, nie wiem czy moje zerowe doswiadczenie w tej kwestii nie popsuje mi moich planow :) Czy utrzymanie i prowadzenie sporego akwarium wymaga duzo wysilku, poswiecenia?
Jak nie wpadniesz w pułapkę kupowania wszystkiego co się podoba i inni polecają, nie przerybisz zbiornika i kupisz ryby z pewnego źródła to przy dużym akwarium będziesz miał dość mało pracy. Duży zbiornik, sporo łatwych roślin i mało ryb -szansa na sukces :wink:
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#14

Post autor: mat25 »

Kaledon, dobrze streścił. Przy większym zbiorniku łatwiej będzie ci utrzymać tkzw. równowagę biologiczną ;) Aczkolwiek nie wiemy na co się zdecydujesz, czy masz zamiar pobawić się w akwarium holenderskie czy może jakiś biotop, np tanganika? Według mnie różnicą zdecydowaną przy zakładaniu większego akwarium są koszty (ale współmiernie z ilością litrów rośnie ci zadowolenie:) ) oraz litry wlewanej/wylewanej z baniaka wody. Poczytaj trochę na forum i wybierz też czy interesuje cię akwarium LT czy tkzw HT :)

pozdrawiam ;)
Mateusz
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium. Początek - pytania

#15

Post autor: kfabisiak1 »

Moje zdanie na temat zakładania akwarium można poznać czytając ten wątek
http://www.fawa.pl/topics38/8694.htm
Koledzy mają rację, że im większy zbiornik, tym łatwiej utrzymać równowagę biologiczną. Im większy zbiornik, tym mniej roboty w utrzymaniu zbiornika. Przy odpowiednio dużej ilości roślin, odpowiedniej ilości ryb, żeby zbiornik nie był przerybiony, to przy zbiorniku 200-300 l wodę można podmieniać co 2-3 tygodnie, a przy 60 l powinno się podmieniać co tydzień.
Duży zbiornik, to większe możliwości wyboru gatunków ryb. Niestety duży zbiornik wiąże się dużymi kosztami na samym starcie. Przy 200 l za sam zbiornik zapłacisz więcej niż za 60 l z całym wyposażeniem. 60 l uruchomisz wydając od 100 do powiedzmy 200 zł, za 200 zł to już będzie „ful wypas”. Przy 200 l trzeba już wydać ok. 500 i więcej.
Nie wiem na ile musisz liczyć się z kasą, ale jeżeli nie masz zbyt wiele kasy to zacznij od mniejszego zbiornika. Zobaczysz, czy akwarystyka, to jest to co cię wkręci, czy było to tylko chwilowe zauroczenie, które szybko minie. Jak połkniesz bakcyla, to na 100% prędzej, czy później będziesz miał kolejne akwarium, może takie duże 200 l. Jak okaże się, że akwarystyka to jednak nie to co lubisz, to niewiele stracisz kasy.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”