Akwarium się "sypie"

Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium się "sypie"

#1

Post autor: Zrazik »

Witajcie,

Piszę do Was gdyż mój zbiornik zaczyna obumierać. Zauważyłem jakiś czas temu na niektórych listkach (2-3) sinice i postanowiłem z nimi walczyć. Ręczne usuwanie następnie podmianki wody i teraz już prawie tego nie ma. Jednak zauważyłem również że podłoże jakie posiadam (Aqua Substrat II) przestaje spełniać swoje zadanie . Nie dość że się "rozwala" i z całych kawałeczków robi się piasek to jeszcze rośliny średnio w tym rosną. Zauważyłem że rośliny bliżej podłoża są tak delikatne że wystarczy dotknąć a reszta się odrywa. Również z roślinek zaczynają wychodzić korzonki(w miejscach gdzie to nie powinno mieć miejsca) a chyba tak być nie powinno. Jakieś 1,5 tygodnia temu zauważyłem że listki roślinek robią się żółte a następnie przeźroczyste. Postanowiłem więc ratować akwarium i napisać do was. Ponieważ wiem że bez testów nic nie zrobię chciałem się zapytać które najlepiej kupić (i jakiej firmy) bo chyba od tego trzeba zacząć.

Światła: 120 W na 240 l wody
Czas świecenie: 9 godzin
Temperatura: 28 stopni
Dodawałem swego czasu EasyCarbo i było super ;p

Moje akwarium: http://www.fawa.pl/topics15/5924.htm
Ostatnio zmieniony śr sie 25, 2010 8:53 pm przez Zrazik, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: Akwarium się "sypie"

#2

Post autor: Linf »

Ciekawi mnie poziom NO3 i PO4 oraz jakie stosujesz nawozy.Ja polecam testy kropelkowe JBL (w Twojej sytuacji to zrobiłbym NO3 i PO4).Co do podłoża się nie wypowiadam bo nie stosowałem nigdy.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#3

Post autor: Zrazik »

producent napisał że nie należy nawozić przez pierwsze pół roku od zalania gdyż podłoże posiada w sobie jakiś nawóz. Pół roku minęło na początku czerwca ale ponieważ w ostatnim czasie miałem dużo na głowie nie używałem nawozów więc jedyne co to podmiana wody.

Edit: Posiadam Aqua Art Planta Gainer classic i Planta gainer macro
Ostatnio zmieniony śr sie 25, 2010 9:05 pm przez Zrazik, łącznie zmieniany 1 raz.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#4

Post autor: Jola75 »

Co do testów moim zdaniem albo kropelkowe jbl albo dupla. Kiedy akwarium zalałeś ? co do osłabionych roślin mam taką tezę, większość roślin nie czerpie mikro z podłoża a z tafli wody, moim zdaniem u ciebie może być przyczyną brak nawozów, przecież akwaria na najlepszych podłożach typu ada są dodatkowo nawożone. U ciebie zaczęłabym od tego, kup jakiś nawóz mikro z żelazem i zacznij łagodnie podlewać zbiornik, jeśli to nic nie da wtedy będziemy szukać innej przyczyny.

[ Dodano: Sro Sie 25, 2010 9:05 pm ]
więc to co napisałeś tylko potwierdziło moją tezę, zacznij nawozić!
Ostatnio zmieniony śr sie 25, 2010 9:04 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#5

Post autor: Zrazik »

Jutro pójdę kupić testy które napisał linf i napiszę jak wygląda sytuacja. Powiedzcie mi jaki można ten nawóz mikro kupić aby byl dobry ?

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#6

Post autor: Isia »

Testy JBLa są dobre ale przy okazji drogie. Mam i polecam. Ale tak na szybko to możesz też tę wodę do zoologa jakiegoś do zbadania dać.

A nawozisz czymś czy tylko te nawozy posiadasz? ;) Bo trochę to wygląda na chlorozę, trochę na gnicie korzeni. Poza tym każde podłoże po jakimś czasie wyczerpuje się a Aqua Art nie jest znowu żadną rewelacją. Też mam go w jednym baniaczku, nie narzekam ale też nie pieję z zachwytu ;) No i ja nawożę te swoje zarówno makro jak i mikro oraz żelazem jak widzę, że brak i easy carbo. Ja bym jeszcze poziom żelaza zbadała.

A jak masz planta gainer to masz już i makro i mikro. oba powinny wystarczyć.
Ostatnio zmieniony śr sie 25, 2010 9:09 pm przez Isia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#7

Post autor: Zrazik »

Z tego co wyczytałem na tym Planta Gainer Classic to on zawiera żelazo oraz macro i micro elementy wiec nie wiem czy sens lac dodatkowo jeszcze macro

Linf

Re: Akwarium się "sypie"

#8

Post autor: Linf »

Zrazik pisze:aby byl dobry ?
To kwestia Twojego portfela ja osobiście stosuję micro firmy Tropica (drogi ale wydajny i dobrze zbilansowany) bez dodatków macro a nazywa się Tropica Plant Nutrition zwykły (jest jeszcze PLUS ale jest a azotem i fosforem).Kupowałem go lata świetlne w Iquitosie na Wokalnej i kosztował 58 pln za 0.5 L.

P.S. Jeśli jesteś w stanie mi dostarczyć wodę do pracy na Ursynów między 8 a 15 to wieczorem po powrocie do domu mogę ją zbadać.
Ostatnio zmieniony śr sie 25, 2010 9:14 pm przez Linf, łącznie zmieniany 2 razy.

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#9

Post autor: Isia »

Zrazik pisze:Z tego co wyczytałem na tym Planta Gainer Classic to on zawiera żelazo oraz macro i micro elementy wiec nie wiem czy sens lac dodatkowo jeszcze macro
Ja używam u siebie całej trójki. Pomimo lania classic dostrzegam czasem braki żelaza więc uzupełniam też ich nawozem pro ferro. Dlatego właśnie te żelazo u Ciebie warto by sprawdzić. A jak długo na tym podłożu akwarium działa?
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#10

Post autor: Zrazik »

a może dodatkowo dać coś pod korzonki? mam np kulki torfowe jbl

akwarium działa od stycznia
Ostatnio zmieniony śr sie 25, 2010 9:16 pm przez Zrazik, łącznie zmieniany 1 raz.

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#11

Post autor: polakko 78 »

witaj. Napisz coś więcej o zbiorniku:czy i czym nawozisz, jak dużo roślin, czy poza EC dajesz CO2? :wink:
nie jestem specem, ale w moim 30l, około trzy tygodnie temu pojawiły się sinice.
z tego co wyczytałem, przyczyną sinic może być zbyt niska zawartość NO3, ale również materia organiczna( gnijące stare liście roślin, padnięte zwierzaki :razz: , "brudne podłoże")
metod zwalczania też jest kilka, ale IMHO najważniejsze poznać dokładną przyczynę i jej usunięcie.
Możesz zaciemnić baniak na 2-3 dni, dodać NO3, usuwać mechanicznie. :x
ale się rozpisałem a Tylko Pytałeś o testy.
posiadam jbl-a i jestem zadowolony, ma czytelną skalę.
nie wiem jak inne więc nie wypowiadam się .
pozdrawiam.
...wiadomo, że każde podłoże typy AS czy ADA, po jakimś czasie wymaga nawożenia.
KULKI do podłoża to według mnie odpowiedni krok.
Ostatnio zmieniony śr sie 25, 2010 9:18 pm przez polakko 78, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#12

Post autor: Zrazik »

kupie testy - dzięki wam wiem już jakie, nastepnie sprawdzę co i jak i wtedy napiszę jaki jest wynik dodatkowo również zamieszczę zdjęcia.

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#13

Post autor: Isia »

Zrazik pisze:a może dodatkowo dać coś pod korzonki? mam np kulki torfowe jbl

akwarium działa od stycznia
od stycznia to nie tak długo w sumie. Tym bardziej na Twoim miejscu bym nawoziła.

Możesz spróbować kulki gliniano-torfowe, można taniutko kupić na allegro. Albo te co masz ale ja nie używałam takowych więc nie oceniam ;) Zwłaszcza pod tę żabienicę by się nadały.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#14

Post autor: Jola75 »

Dobrym nawozem jest również profito easy live, co do makro na razie bym się wstrzymała zrób testy i zobaczysz czego ile masz i wtedy najlepiej albo sole albo nawozy ale w dostosowanych dawkach, będziesz widział w testach ile czego brakuje, nawozy macro 3 w jednym często są nieprawidłowo zbilansowane, lepiej no3 czy po4 lub potas lać osobno, co do kulek również bym sobie odpuściła twoje podłoże powinno być jeszcze aktywne. Co do macro ja również używam easy live, ale można taniutko kupić sole i samemu sobie namieszać.
Ostatnio zmieniony śr sie 25, 2010 9:38 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#15

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Czy dać kulki czy nawóz do wody, to zależy dla jakich roślin, bo jedne pobierają minerały z wody a inne z podłoża, i trzeba to wziąć pod uwagę, bo jak na przykład naładujesz kabombie kulek w podłoże, to to nic nie da, podobnie jak nawóz w wodzie kryptokorynom.
Linf pisze:To kwestia Twojego portfela ja osobiście stosuję micro firmy Tropica (drogi ale wydajny i dobrze zbilansowany) bez dodatków macro a nazywa się Tropica Plant Nutrition zwykły (jest jeszcze PLUS ale jest a azotem i fosforem).Kupowałem go lata świetlne w Iquitosie na Wokalnej i kosztował 58 pln za 0.5 L.
Ja używam wersji PLUS i też sobie chwalę, naprawdę to znakomity nawóz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#16

Post autor: Zrazik »

W oczekiwaniu na wyniki testów które dzięki uprzejmości Linf'a mam okazje zrobić wrzucę kilka zdjęć na których widać jak to wygląda (a raczej się postaram bo sprzęt mam mizerny)

Akwarium w stanie aktualnym:
Obrazek

Rotala:
Obrazek
Obrazek

Anubias:
Obrazek
Obrazek

Linf

Re: Akwarium się "sypie"

#17

Post autor: Linf »

NO3-->40-50 mg/L
PO4--> 0 mg/L
Ph--> 7
Kh--> 3
Gh--> 11

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#18

Post autor: Jola75 »

No3 za dużo po4 za mało podasz po4 spadnie no3, kup sobie nawóz ogólny mikro z zelazem i fosfor od tego zacznij, ustal proporcie między no3 a po4 na 10:1 moim zdaniem wygląd twoich roślin znacznie się poprawi. Ot cała tajemnica, weź pod uwagę że twoje podłoże również wchłonie część fosforu.
Ostatnio zmieniony czw sie 26, 2010 7:01 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#19

Post autor: Zrazik »

a można np podać jakiś konkretny produkt bo powiem wam że teraz to mam mętlik w głowie o_O

Dzięki Linf za zrobienie testów :)
Ostatnio zmieniony czw sie 26, 2010 7:02 pm przez Zrazik, łącznie zmieniany 1 raz.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#20

Post autor: Jola75 »

Ja używam lini easy live nawóz ogólny z żelazem to profito, po4 czyli fosfor również mają w tej lini, żeby cię teraz nie pokusiło kupić nawóz macro 3-składnikowy ponieważ wlewając taki nawóz podniesiesz jeszcze wyżej no3 a u ciebie to nie wskazane. Dodam tylko że po wyrównaniu proporcji, problem z glonami powinien ustąpić ale potrzeba do tego trochę czasu. Kondycja roślin też będzie inna sam zobaczysz.
Ostatnio zmieniony czw sie 26, 2010 7:09 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: Akwarium się "sypie"

#21

Post autor: Linf »

Zrazik pisze:Dzięki Linf za zrobienie testów :)
Nie ma sprawy :)


Kup sobie też testy na azot i fosfor i mierz przez jakiś czas parametry wody aż ustalisz dawkowanie macro a potem będziesz robił sporadycznie albo wcale.

Jeśli chodzi o nawozy macro to ja proponuję suche sole tanie a skuteczne odnośnie micro to potestuj narazie to co Tobie dałem (1 ml na 100L wody = dawkowanie do akwa lecz na początku lej 1/2 a nawet 1/3 dawki przez 2 tygodnie stopniowo zwiększając do odpowiedniej dawki) mówiłem też o węglu nie zapomnij o nim.
Jeśli jesteś zainteresowany solami to znajdziesz je pod tym LINKIEM . Micro co masz to też jest od niego ;) .
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#22

Post autor: Zrazik »

Ok. W takim razie będę podawał EasyCarbo (mam już literek ;P) i dp tego tak jak rozpisałeś tego specyfiku co miałem przyjemność go od Ciebie dostać ;D (jak będzie działał to mi powiesz konkretnie co to jest to będę kupował) A co do tych soli to fakt że tania sprawa ale nie widzę się w roli człowieka proporcji i bawienia się z tym więc będe raczej poszukiwał jakiejść dobrej a w miare niedrogiej alternatywy lub zakupie ten specyfik za te ok 50 zl i go przetestuje :)

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#23

Post autor: Jola75 »

Za 250 ml fosforu easy liva zapłaciłam dwadzieścia parę złotych :D więc to nie jest znowu jakiś wielki koszt.

Linf

Re: Akwarium się "sypie"

#24

Post autor: Linf »

Jola75 pisze:zapłaciłam dwadzieścia parę złotych :D więc to nie jest znowu jakiś wielki koszt.
W tej cenie to ja mam kilka zestawów macro z soli.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#25

Post autor: Zrazik »

Czemu nie da się wlać jednego produktu i bedzie wszystko ok ;p ehh ;d

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#26

Post autor: Jola75 »

Wiem ale ja podobnie jak kolega nie nadaję się do mieszania :D a seria easy live jest naprawdę dobra

Linf

Re: Akwarium się "sypie"

#27

Post autor: Linf »

Zrazik pisze:Czemu nie da się wlać jednego produktu i bedzie wszystko ok ;p ehh ;d
Niestety nie ma czegoś takiego :D każdy baniak to inny ekosystem i rządzi się swoimi prawami.

Jeżeli nie macie cierpliwości to tylko Easy Live :D
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#28

Post autor: Zrazik »

No dobra czyli jakbym chciał bawić się tylko w Easy Live to ile tego mam kupić bo jak patrzę to tego jest multum a jakbym mial wszystkie ich produkty tego typu kupic to chyba zbankrutuje ;p

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#29

Post autor: Jola75 »

Easy live profito 100ml 10 zł (starcza u mnie na ponad miesiąc) i fosfor coś ponad 20 zł tak jak ci pisałam (starcza na bardzo długo) 250ml to na już żeby postawić akwa na nogi a później zobaczysz no3 masz nadmiar więc sobie odpuść jak zobaczysz inne braki wtedy działasz.
Ostatnio zmieniony czw sie 26, 2010 8:57 pm przez Jola75, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Akwarium się "sypie"

#30

Post autor: Zrazik »

Teraz tylko muszę jakiś sklep niedaleko znaleźć gdzie te specyfiki zakupie i będzie ok ;D

Dzięki Wam za pomocne rady :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”