Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#31

Post autor: kris82 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

ROMEK, ja tu Ameryki nie odkrywam. Stosunek Buddy'ego określa stosunek NO3:PO4, które powinno być między 15-30 (optimum 23). Pomyliłeś ze stosunkiem Redfield'a. Tam jest jasno powiedziane, że jeśli azotanów/azotu jest więcej pojawiają się zielenice, jak mniej to sinice. Zdrowie ryb nie ma nic do tego, dopóki trzymamy na bezpiecznym poziomie NO3.

Wszystkie pożeracze glonów rozwiązują tylko skutki, nie walczysz z przyczynami. Poza tym jak wpadniesz w sinice, to żaden zwierzak nie rozwiąże wtedy Twojego problemu.

Testy rzeczywiście są niedokładne, ale przecież przedział jest szeroki, więc nie wiem za bardzo w czym problem. Nie potrzebujemy żadnych dokładności aptekarskich, tak samo jak przy dawkowaniu nawozów z soli.

ROMEK
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: śr cze 09, 2010 9:14 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#32

Post autor: ROMEK »

:P
Ostatnio zmieniony sob sie 28, 2010 11:16 pm przez ROMEK, łącznie zmieniany 3 razy.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#33

Post autor: Jola75 »

kris82 pisze:ROMEK, ja tu Ameryki nie odkrywam. Stosunek Buddy'ego określa stosunek NO3:PO4, które powinno być między 15-30 (optimum 23). Pomyliłeś ze stosunkiem Redfield'a. Tam jest jasno powiedziane, że jeśli azotanów/azotu jest więcej pojawiają się zielenice, jak mniej to sinice. Zdrowie ryb nie ma nic do tego, dopóki trzymamy na bezpiecznym poziomie NO3.

Wszystkie pożeracze glonów rozwiązują tylko skutki, nie walczysz z przyczynami. Poza tym jak wpadniesz w sinice, to żaden zwierzak nie rozwiąże wtedy Twojego problemu.

Testy rzeczywiście są niedokładne, ale przecież przedział jest szeroki, więc nie wiem za bardzo w czym problem. Nie potrzebujemy żadnych dokładności aptekarskich, tak samo jak przy dawkowaniu nawozów z soli.
Wszystko pięknie ładnie, można liczyć stosunki i wlewać nawozy jak się ma co najmniej te 0,4 wata / litr jeśli się nie ma tego minimum to wlewanie jakichkolwiek nawozów powoduje zachwianie zbiornika i stosunków nigdy nie będzie prawidłowych, ponieważ rośliny zwyczajnie tego co się wlewa nie skonsumują. Są ryby jest pokarm, odchody i to wystarcza przy tak minimalnym oświetleniu jak ma kolega. Dać trochę czasu zbiornikowi i wszytko się wyklaruje, i glonów też nie powinno być.
Co do ryb glono-żernych, one w zbiorniku nie przeszkadzają, owszem lekarstwem nie są bo trzeba się zająć przyczyną a nie skutkami a moim zdaniem tu ewiedentną przyczyną było lanie nawozów przy niedostatecznym doświetleniu zbiornika.
Ostatnio zmieniony pn lip 19, 2010 9:02 am przez Jola75, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
szgd13
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: sob cze 19, 2010 4:10 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#34

Post autor: szgd13 »

Po czterech dniach obserwacji widzę że glony zaczynają się "wycofywać" a raczej obumierać.
Nie wiem w jakiej części związane to jest z kąpielą w kwasku cytrynowym, w jakim dużą podmianą wody, odstawieniem nawozów i zmasowanym wrzutem Ceratophyllum demersum i zwiększoną dawką EC.

ROMEK
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: śr cze 09, 2010 9:14 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#35

Post autor: ROMEK »

z tym rogatkiem to forumowy mit jest trochę >> więcej z niego bałaganu w akwarium niż pożytku...

Autor
szgd13
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: sob cze 19, 2010 4:10 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#36

Post autor: szgd13 »

ROMEK pisze:z tym rogatkiem to forumowy mit jest trochę >> więcej z niego bałaganu w akwarium niż pożytku...
moje neonki bardzo lubią w nim się wylegiwać :)

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#37

Post autor: kris82 »

Jola75, rzeczywiscie 0.4W/L to niewiele. W swoim 25L przy zarowce energooszczednej 11W (22W jak zwykla) po dodaniu odrobiny PO4 zielenice ustapily nastepnego dnia. Nawet nie trzeba bylo duzych stezen. Fakt jest taki ze brak PO4 (to moja opinia) jest jedna z glownych przyczyn braku wzrostu roslin. Zakladajac ze zarowka u mnie ma 11W mocy to mam podobnie ok 0.5W, chciaz jedna strona akwarium jest znacznie slabiej oswietlona (kiepska ta pokrywa, niestety)
Zgodze sie z Toba w 100%, ze przy tak malych poziomach swiatla nawozy moga zrobic tylko wiecej zlego niz dobrego. Al tak naprawde jak nie sprobujesz to sie nie przekonasz. Kazde akwarium jest troche inne. Najbezpieczniej w takich przypadkach ratowac sie duza (ponad 50%) i czesta podmiana wody - czesto sie o tym pisze i to w 101% prawda.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#38

Post autor: Jola75 »

Te 0,4 wata na litr było wpisane przeze mnie poglądowo, tu kolega nawet tego nie ma
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#39

Post autor: Władek Pompka »

Jola75 pisze:Te 0,4 wata na litr było wpisane przeze mnie poglądowo, tu kolega nawet tego nie ma
To fakt, 15 W /54 litrów..

kris82, co, jaki nawóz i jak podawałeś ??? Podasz więcej szczegółów ? :roll: :grin:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Walka z krasnorostami: podawanie EC a oświetlenie

#40

Post autor: kris82 »

Władek Pompka, podałem 1ml suchej soli KH2PO4, więc taka małą szczyptę (oczywiście uprzednio rozcieńczoną z wodą). Naprawdę polecam suche sole do nawożenia.
ODPOWIEDZ