Zaworki do eheima

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
abdesign

Zaworki do eheima

#1

Post autor: abdesign »

Witam,

kilka dni albo w zasadzie tygodni temu kupiłem kubeł eheima składak 2222-kubeł i 2324-głowica, przy okazji dowiedziałem się (czytając różne materiały w necie) że głowica od 2222, 2224, 2322, 2324 to jedno i to samo... a eheim kłame podając dla nich rózne dane odnośnie przepływu - to dokładnie ten sam produkt (mowa o samej głowicy) tylko naklejki różne. Jak ktos zaprotestuje i napisze, że filtr to nie sama głowica... to nie będzie miał racji, akurat te filtry są identyczne pod względem reszty mogącej wpłynąć na przepływ.
To nie teoria, mam 2222 i 2224 stoją obok siebie - coś tak je podejrzewałem że to dokładnie to samo... ale do rzeczy.
Kupiłem ten filtr bez zaworów, ze względu na jego cenę - sprawne filtry bez zaworów na allegro kosztują 50-70zł, kompletne używane od 140(bez węży i plastykowych końcówek) do 200zł pełen komplet, czyli 2-3 razy tyle.
ja dalem 5 dych - co prawda nie na allegro tylko od sfra a to pozwoliło mi zaoszczedzic i na czasie i na kosztach przesyłki.
no ale miałem niekompletny filtr...
cała reszta kosztowała mnie ok 30zł z czego najdroższe były oryginalne węże eheima 2/3 tej kwoty (które nawet mając kompletny filtr musiałbym pewniemkupić) do tego plastykowa rurka metr 4zł i dwie najtansze szybkozłączki do węży ogrodowych po 3zł sztuka. zamknąłem się w 80zł. gdybym zechciał dołożyć 10zł mógłbym dać szybkozłączki z zaworkami były po 8zł ale zanim sie za to zabrałem nie byłem pewien szczelności rozwiązania - a teraz działa i nie chce mi się tego już dotykać

Na razie samo akwarium wizualnie nie działa - to żółwiowe bagienko, ale technicznie
sprawdza się super i na bazie tego eksperymentu zamierzam zmontować całkiem
ładny baniaczek, ważne było dla mnie zmontowanie w cenie 100zł systemu filtracyjnego
o bardzo wysokiej wydajności biologicznej i mechanicznej.
za deszczownię robi nawiercona rurka długości ok 70cm - leje wodę na hydroponikę
zrobioną z plasykowej łubianki na truskawki (kaucja u mnie w sklepie 5zł - no cóż nie oddam juz jej)
woda do filtra pobierana jest za pomocą podżwirówki - też własnego konceptu
(rurki kosztowały 15zł)
tu w fazie testu połączone dwa ogniwa (docelowo zrobiłem 7) ale już zasypane
nie mam jak finału pokazać więc pokaże testowe:
Ostatnio zmieniony pn cze 21, 2010 9:35 pm przez abdesign, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Sulej
Gaduła
Posty: 183
Rejestracja: wt maja 12, 2009 9:34 am
Lokalizacja: Jozefów (Otwocki)
Płeć:

Re: Zaworki do eheima

#2

Post autor: Sulej »

abdesign pisze:gdybym zechciał dołożyć 10zł mógłbym dać szybkozłączki z zaworkami były po 8zł ale zanim sie za to zabrałem nie byłem pewien szczelności rozwiązania - a teraz działa i nie chce mi się tego już dotykać
z szybko-złączkami byłoby lepiej ale po co ruszać coś co jest sprawne.
a może akurat coś by później ciekło (czego ci nie życzę)

poza tym kawal dobrej roboty

wystarczy trochę ruszyć głową i można zaoszczędzić trochę kasy

Autor
abdesign

Re: Zaworki do eheima

#3

Post autor: abdesign »

To są szybozłązki, można węże odpiąć i woda nie cieknie - nie ma tylko regulacji przepływu ale już mi sie nie chce - przyjechały dziś do mnie nowe szkła w tym jedno na żaglówki :)
to teraz moje zajęcie ale tu filtracja kupna i jedno zero wiecej...
to z balkonu działa wiecej znając życie nie będe gmerał.

Ps. @Sulej - dziękuje
Awatar użytkownika

sfra
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Zaworki do eheima

#4

Post autor: sfra »

No i super, że się udało :)
Jeszcze byś dał zdjęcie pomiędzy złączkami od góry, bo ciekawi mnie jak tam to się trzyma :roll:

Autor
abdesign

Re: Zaworki do eheima

#5

Post autor: abdesign »

nic specjalnego, wogóle gdyby nie fakt że jakos czyścić filtr trzeba, a wyciąganie podżwirowego nie wchodzi w gre nie bylo by żadnych szybkozłaczek nawet.
Rurka 16/22 podgrzana w ciepłej wodzie ledwo na to co zostało w pokrywie wchodzi i to tak szczelnie że natychmiast się zapieka, jakby stamtąd od nowości było

Autor
rafkasopel

Re: Zaworki do eheima

#6

Post autor: rafkasopel »

abdesign pisze: że głowica od 2222, 2224, 2322, 2324 to jedno i to samo... a eheim kłame podając dla nich rózne dane odnośnie przepływu - to dokładnie ten sam produkt
Co to znaczy głowica twoim zdaniem ?

Autor
abdesign

Re: Zaworki do eheima

#7

Post autor: abdesign »

Moim zdaniem w przypadku 2222 - 2324 to wszystko powyżej uszczelki pod głowicą :)
bez zaworów - zawory zresztą w tych filtrach też są identyczne.

ps. jeśli to się nie nazywa głowica pompy filtra - cóż zawsze tak o tym myślałem.

pozdrawiam Artur

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Zaworki do eheima

#8

Post autor: JPK »

A da się jakoś zamontować regulację przepływu, zaworki czy coś ? Co prawda pytam w kontekście eheima classic, ale powinno to być podobne, tak sądzę.
Podejrzewam, że za nowe zawory z regulacją zapłaciłbym więcej niż za sam filtr :wink: dlatego też interesuje mnie tańsze rozwiązanie.
450l + 112l :)

Autor
abdesign

Re: Zaworki do eheima

#9

Post autor: abdesign »

Pewnie jest tak samo, chociaż akurat nigdy nie miałem classica, w profesionel to po zdjęciu tych zintegrowanych zaworów zostaja takie króćce, na które da sie nasunąć ok 12-15mm węża 16/22. Ja dodatkowo w środek włożyłem takie 10cm kawałki 9/12 - trzeba na wylocie uważać bo nie można za głęboko wciskać bo tłumi przepływ. Dodatkowo dałem uszczelkę od węża ogrodowego i wyszło całkowicie szczelne połączenie. (bez tego kawałka 10cm i uszczelki też było szczelne - ale tak jest sztywne dodatkowo). a co do regulacji przepływu - tego problemu to wogóle nigdy nie rozumiałem - każdy dowolny zaworek hydrauliczny albo od węży ogrodowych za głupie 3zł założony na wężu spełni dokładnie taką samą role jak eheimowski za 50zł.
ODPOWIEDZ