Jak napowietrzać?

Sposoby na filtrację akwarium.

Autor
ppaula2

Jak napowietrzać?

#1

Post autor: ppaula2 »

Mam pytanie.
Cały czas prowadzę spory z teściem na temat napowitrzania wody.
Twierdzi on, że powinnam filtr na noc wyłączać :mad:
A ja wciąż się z nim spieram, że ma chodzić 24h/dobę :evil:
Tylko zastanawiam się nad siłą napowietrzania.
Mam AquaEl Turbo Filter 1100
Jest to dość mocny filtr na 96l.
Napowietrzanie mam włączone na pół gwizdka.
Obserwując ryby widzę, że coś im nie pasi (tylko gupikom). Teść twierdzi, że za użo powietrza mają. Jest taka możliwość?
Parametry w normie, chorób brak.
Stawiam na napowietrzanie.
Tylko nie wiem czy za dużo czy za mało.
Często obserwuję ryby (kilka sztuk) jak pływają pod taflą wody przy bąbelkach. Brakuje im tlenu czy mają go za dużo?
Ostatnio zmieniony pn kwie 19, 2010 4:20 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#2

Post autor: ORZECHOPCJA »

Filtr musi chodzić 24h na dobę, a napowietrzanie zaraz po zgaszeniu światła do rana tylko w nocy (no chyba że jakieś nadzwyczajne wypadki to w dzień)
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Autor
ppaula2

Re: Jak napowietrzać?

#3

Post autor: ppaula2 »

Serio? :?:
To znaczy, że za dużo napowietrzam?
Bo u mnie filtr i napowietrzacz chodzą non stop.
I to pewnie jest przyczyną złego samopoczucia gupików....
Ostatnio zmieniony pn kwie 19, 2010 4:31 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#4

Post autor: ORZECHOPCJA »

Jak troszkę bąbelków w ciągu dnia to może być ale tak troszkę! A w nocy na mocno. A jesli chodzi o złe samopoczucie to co się dzieje? Może za dożo jedzenia, ile sztuk ryb masz w baniaku w sumie?
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Autor
ppaula2

Re: Jak napowietrzać?

#5

Post autor: ppaula2 »

Trudno by policzyć :/
96l i obsada:
- gupik x 5 + ok 30 maluszków (część maluszków do oddania)
- molinezja x 1 + ok 10 maluszków (do oddania)
- kirys x 6
- neon x 10
- zbrojnik x 3 (2 lub 1 oddam)
- ampularie x 10

Karmię raz dziennie rano przez 6 dni w tygodniu.
Czasami obserwuję wzdęte brzuszki i kołysanie się przy tafli wody oraz złożone ogonki. Ale nie zawsze i nie wszystkie. Aha i ocieranie się o różne przedmioty od czasu do czasu. Ale chorobę raczej wykluczam. Prędzej złe samopoczucie.
Rybki mogą być osłabione bo jakiś czas temu leczyłam pleśniawkę.
Wszystkie ryby prócz gupików czują się rewelacyjnie.

Autor
Linf

Re: Jak napowietrzać?

#6

Post autor: Linf »

Filtr musi chodzić 24h jak już pisał Orzech ale napowietrzać wcale nie musisz jeśli filtr porusza taflą wody to się wytwarza odpowiednia ilość powietrza dodatkowo tlen wytwarzają rośliny w ciągu dnia (fotosynteza) i powinno go starczyć do rana (jeśli masz w miarę roślin) dodatkowe napowietrzanie (z tego co się orientuję) stosuje się w biotopach Tanganika i Malawi ponieważ jest on bardzo ubogi w roślinność.Troszkę powinnaś zredukować obsadę.
Ostatnio zmieniony pn kwie 19, 2010 7:31 pm przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#7

Post autor: ORZECHOPCJA »

65 RYBEK !!!!!!!!!!! szok trochę za dużo max w 100L 30-40szt. Podejrzewam że NO2 masz wykrywalne i NO3 koło 60-80, PO4 też wysokie, powinnaś zmierzyć. Ocieranie się częste rybek o dno ,rośliny czy skałki świadczy że jest coś nie tak. Podmiana 1/4 wody. Napowietrzanie intensywne powinno zbić NO2 troszkę ale podmień wodę. Zmierz parametry wody i porównaj

Takie powinny być parametry wody u ciebie
NO2 -0,0
NO3 -5do20
PO4 -0,05
Ph -7
Ale przy tej ilości ryb jest to nie do osiągnięcia bez filtra kubełkowego, sam mechanik tylko wyklaruje wodę nie oczyści z chemii
Ostatnio zmieniony pn kwie 19, 2010 7:28 pm przez ORZECHOPCJA, łącznie zmieniany 2 razy.
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Autor
ppaula2

Re: Jak napowietrzać?

#8

Post autor: ppaula2 »

http://www.fawa.pl/topics10/6444.htm?start=30#59520
tutaj masz wszelkie moje pomiary testem kropelkowym zoolek (nawet dzisiejsze).
Nawet jak nie podmieniałam wody 1,5 tygodnia bo akurat nie miałam czasu to NO2 było 0 tylko NO3 skoczyło do 40.
Tak jak pisałam wyżej wiele z ryb jest do oddania.
Niektóre są kilkudniowe lub kilkanastodniowe więc muszę poczekać aż podrosną.
Nie mam tylko testu PO4 muszę go w takim układzie zakupić.

Ps. Wcale tych rybek u mnie w akwa nie widać :/
Wciąż mam wrażenie, że mogłabym coś dokupić :x

To co w końcu z tym napowietrzaniem?

Autor
Linf

Re: Jak napowietrzać?

#9

Post autor: Linf »

ppaula2 pisze:To co w końcu z tym napowietrzaniem?
Moim zdaniem nie musisz dodatkowo napowietrzać jeśli masz ruch tafli wody i wody ale już pisałem o tym ciut wyżej ;) Ja osobiście w żadnym ze swoich baniaków nie mam napowietrzacza tylko sam filtr :) .
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#10

Post autor: lovelas1988 »

ppaula2 pisze:Mam pytanie.
Cały czas prowadzę spory z teściem na temat napowitrzania wody.
Twierdzi on, że powinnam filtr na noc wyłączać :mad:
A ja wciąż się z nim spieram, że ma chodzić 24h/dobę :evil:
Tylko zastanawiam się nad siłą napowietrzania.
Mam AquaEl Turbo Filter 1100
Jest to dość mocny filtr na 96l.
Napowietrzanie mam włączone na pół gwizdka.
Obserwując ryby widzę, że coś im nie pasi (tylko gupikom). Teść twierdzi, że za użo powietrza mają. Jest taka możliwość?
Parametry w normie, chorób brak.
Stawiam na napowietrzanie.
Tylko nie wiem czy za dużo czy za mało.
Często obserwuję ryby (kilka sztuk) jak pływają pod taflą wody przy bąbelkach. Brakuje im tlenu czy mają go za dużo?
Hmm.. Mam nieco odmienne zdanie, napowietrzanie to dla mnie nic innego jak(przewietrzanie akwarium), czyli brzęczyk i podłaczone do niego kamienie filtracyjne. Przy filtrze nie musisz dodawać tego węzyka do napowietrzania... Wkladając filtr do akwarium wystarczy koncówka naprowadzająca (wylotowa), którą ustawiasz na lustro wody, tak by woda mieszała się z powietrzem. To wystarczy... sam ruch w akwarium. Nie wiem ale mnie bulgotanie strasznie irytuje :)

Co o teścia (odłącz mu tlen na noc) :mrgreen: :twisted:
A z rana zapytaj jak się czuje :)

Jeśli masz w akwarium rośliny to pamietaj o tym, że w nocy rośliny jak i ryby pobierają tlen :)
Ostatnio zmieniony pn kwie 19, 2010 8:34 pm przez lovelas1988, łącznie zmieniany 2 razy.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#11

Post autor: krasnal »

:x
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 9:35 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
ppaula2

Re: Jak napowietrzać?

#12

Post autor: ppaula2 »

krasnal pisze: Skieruj wylot na dłuższy bok zbiornika
Kiedyś tak miałam to miałam wrażenie, że mam pralkę w akwarium.
Ale posłucham się twojej rady.
krasnal pisze:Co do napowietrzania z filtra to wylatujące pęcherzyki powietrza są zbyt duże aby w chwilowym kontakcie z wodą coś tam przenikło do h2o.
Czyli w/g ciebie napowietrzanie mogłoby być w ogóle wyłączone?
krasnal pisze:
Linf pisze:Ja osobiście w żadnym ze swoich baniaków nie mam napowietrzacza tylko sam filtr
Tak i ja mam i wsio jest w porządku
To co, czyli ostatecznie mogę wyłączyć napowietrzacz?
Włączać go tylko w razie problemów?
Czy sam filtr wystarcza? Jak w ten sposób ryby pobierają tlen?
Powiem, że na rękę mi by było wyłączczenie napowietrzaczy bo w nocy brzęczą :p

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#13

Post autor: froster »

ppaula2 pisze: Czy sam filtr wystarcza? Jak w ten sposób ryby pobierają tlen?
tlen dostaje sie do wody przez talfe dlatego wystarczy jak skierujesz wylot filtra tak zeby poruszal tafle wody

Autor
ppaula2

Re: Jak napowietrzać?

#14

Post autor: ppaula2 »

Ale mnie się wydaje, że nie mam takiej opcji w filtrze :(
Czyli jak? Mam go podnieść do góry?
Bo on jest całkowicie zanurzony w wodzie.
O taki:
Obrazek
Tylko założony bez tego pojemniczka - sama gąbka.

I jeszcze jedna sprawa jak mam włączony napowietrzacz i skierowany na dłuższą ścianę to mi rośliny na tym tracą bo za duży ruch boąbelków jest na nich.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#15

Post autor: mlody_oska »

No to powtórzę za przedmówcami. Ruch tafli wody wystarcza. Bąbelkowanie z brzęczyka jest mało wydajne, a na dodatek denerwuje. Kiedyś stosowałem napowietrzacz. Owszem samo urządzenie było super ciche (w ogóle nie było go słychać, a stosowane było w sypialni), ale to i tak nic nie dało bo sam szum bąbelków był denerwujący. W porównaniu z natlenianiem poprzez ruch tafli wody, bąbelki z napowietrzacza nic nie wnoszą. No może tylko wywołują ruch wody. Zapewne obserwujesz, że te bąbelki lecą do samej powierzchni, a co za tym idzie nie rozpuszają się w wodzie (opisał to wcześniej Krasnal). Ja osobiście już dawno odszedłem od stosowania brzęczyka. Używam go tylko w momencie, gdy ciężarna ryba, bądź narybek trafia do kojca. Wtedy włączam taki napowietrzacz, aby wywoływał ruch wody w kojcu. Ponieważ jednak w ostatnim czasie nie bawię się w odławianie narybku do kojca (pozostawiam wszystko naturze, co ma się odchować to się odchowa, a co ma zostać pożarte, zostanie pożarte) napowietrzacz leży sobie awaryjnie w szufladzie.
Problem ruchu tafli wody możesz rozwiązać dokupując deszczownię do filtra, który posiadasz. Opis takiej deszczowni tutaj
Będziesz wtedy mogła sobie spokojnie tak ustawić deszczownię, aby nie robić pralki w akwarium. W podanym linku deszczownia jest umieszczona nad taflą wody co powoduje nieprzyjemny hałas chlupoczącej wody. Ja deszczownię umieszczam pod taflą wody, kierując ją delikatnie do góry, tak, aby strumień z deszczowni nie wyskakiwał ponad taflę, ale powodował takie jej "wybrzuszenie". Jeśli nadal przepływ będzie za mocny, deszczownię możesz skierować na szybę do której ją przykleisz. Woda będzie się wtedy rozbijała o tą szybę powodując zmniejszenie jej impetu.
A na marginesie, zastanów się nad filtrem kubełkowym. Daje on o wiele większą powierzchnię filtracyjną, oraz możliwość stosowania różnych mediów filtracyjnych. Pozwala na płynną regulację przepływu poprzez przymykanie zaworu wylotowego. O wiele rzadsza konieczność czyszczenia wkładów (wolniej taki filtr się zapycha tracąc wydajność). No i filtracja biologiczna na o wiele wyższym poziomie niż w filtrach wewnętrznych. Same pozytywy. ;) Jeśli są na to finanse, warto w takie cudo zainwestować.
Ja osobiście w swoich akwariach przeszedłem na kubły i jestem nimi zachwycony. Jedynie w krewetkarium [14L] działa u mnie filtr zewnętrzny kaskadowy. Wszystkie wewnętrzne leżą w pudle jako sprzęt awaryjny. :)

Wo-jtas
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: pt mar 12, 2010 9:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#16

Post autor: Wo-jtas »

Hej
Podług zdjęcia to tą dyszę wylotową w filtrze można przekręcić i to ją powinnaś skierować ku tafli wody powinno być oki :)
Ja osobiście napowietrzam cały czas i nic złego się rybolom nie dzieje :D powietrze leci z kamienia, osobiście podobają mi się bąbelki wylatujące z kamienia.
A do napowietrzania z filtra mam podłączoną bimbrownię (cytrynownię) i całkiem ładnie rozprowadza mi co2 po baniaczku :)
pozdrówki
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#17

Post autor: lovelas1988 »

http://img190.imageshack.us/img190/7505/filtre.png

Zerknij :) I to wystarczy :) Pozdrawiam

Wo-jtas
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: pt mar 12, 2010 9:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#18

Post autor: Wo-jtas »

No i wszystko jasne :D
lovelas 1988 dobra robota
Sam mogłem o tym pomyśleć zamiast się rozpisywać:)
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#19

Post autor: lovelas1988 »

Wo-jtas pisze:No i wszystko jasne :D
lovelas 1988 dobra robota
Sam mogłem o tym pomyśleć zamiast się rozpisywać:)
Każda informacja jest przydatna he he :cool:

Autor
ppaula2

Re: Jak napowietrzać?

#20

Post autor: ppaula2 »

lovelas1988 pisze:http://img190.imageshack.us/img190/7505/filtre.png

Zerknij :) I to wystarczy :) Pozdrawiam
Tylko jedno pytanie :)
Jakich wkładów mam nie wyjmować?
Czy to wystarczy czy jednak myśleć nad nabyciem deszczowni?
A czy w krewetkarium z filtrem Fan mini też mam tak zrobić? (mam go tymczasowo niedługo powinnam już mieć kaskadę).
Co do kubełka to niestety nie mam finansów na niego. Ten filtr co mam też niedawno kupiłam :/
Ostatnio zmieniony wt kwie 20, 2010 1:33 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#21

Post autor: mlody_oska »

ppaula2 pisze:Jakich wkładów mam nie wyjmować?
Pewnie chodzi o to pudełeczko z wkładem filtracyjnym, którego nie zamontowałaś.
Fan Mini też chyba ma dyszę wylotową obracaną więc także jest jakaś możliwość ukierunkowania strumienia wody.
Wg mnie deszczownia zdecydowanie rozwiąże problem pralki w akwa. Z kierowaniem samego wylotu może się nie udać. Spróbuj różnych sztuczek, kierowanie wylotu w stronę szyby, korzenia, etc. Być może znajdziesz jakieś ustawienie, które będzie Cię zadowalało, jednocześnie będzie ruszało taflą, zapewniając odpowiednie napowietrzenie.
ppaula2 pisze:niedługo powinnam już mieć kaskadę
W krewetkarium zdecydowanie załatwi Ci to problem dobrego napowietrzenia. :)
ppaula2 pisze:Co do kubełka to niestety nie mam finansów na niego
No niestety jakieś 200zł trzeba na taki kubeł wydać. Można szukać na gumtree. Mi udało się kupić za bardzo nieduże pieniądze. Też długo czekałem ze zmianą na kubeł (także problemem były finanse). Jednak udało mi się ten cel osiągnąć i jestem bardzo zadowolony.

Autor
ppaula2

Re: Jak napowietrzać?

#22

Post autor: ppaula2 »

Pudełeczko wyjęte bo nie mam do niego wkładów. Jak nabędę to na pewno włożę. nie wiem tylko jakie wkłady są najlepsze?!
Kombinować będę a jak uda mi się skombinować deszczownię to ją zamontuję.
Na kaskadę czekam cierpliwie :)
Może w tym tygodniu się uda :)
A co do filtra to cały czas czekam na dobrą okazję. Narazie zainwestowałam w ten wewnętrzny i jakiś czas musi mi posłużyć.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#23

Post autor: lovelas1988 »

Hmmm. Jeśli chodzi o wkład to najlepsza jest ceramika. Do Twojego filtra również ponieważ nie bedzie nią tak obciążony :)


Proszę, jedno takie opakowanie starczy Ci na dłuuugo :)

http://www.allegro.pl/item1001220314_bi ... akosc.html


Obserwuj na allegro kubełki zewnętrzne :) http://www.allegro.pl/item989975112_fil ... _2222.html ten jest z Wawy do Twojego napewno się nada :) Z tego co widzę zaworków nie ma, także w razie czyszczenia węży (nie ma w komplecie-cena za 1 m = 6,50 zł) Rurki wlotowe i wylotowe można nawet samemu zrobić na gorąco (przy użyciu zapalniczki) z Rurek przezroczystych :)

Wg mnie czasem lepiej jest poobserwować aukcje i kupić jakiś używany kubełek, który jest dobrej firmy niż przepłacać za nówki wewnętrzne :)
Ostatnio zmieniony wt kwie 20, 2010 4:43 pm przez lovelas1988, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
ppaula2

Re: Jak napowietrzać?

#24

Post autor: ppaula2 »

Dziękuję.
W takim układzie zaopatrzę się w deszczownię i ceramikę do filtra w pierwszym rzędzie.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#25

Post autor: lovelas1988 »

ppaula2 pisze:Dziękuję.
W takim układzie zaopatrzę się w deszczownię i ceramikę do filtra w pierwszym rzędzie.
Jak nie masz wirów w akwarium (takich, że Ci ryby porywa) to nie musisz stosować deszczowni. Producent Twojego filtra wew. informuje iż max. przepływ to 650 L/h , jak dolożysz ceramike przepływ nieco się zmniejszy. Ustawisz wylot filtra na tylkią szybę i o deszczownicy zapomnij :) Zamiast deszczownicy ( w Twoim przypadku to zagracanie akwa i zbedny wydatek na kawalek plastyku) , pomyśl o podłożu :)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#26

Post autor: JPK »

Jeśli chcesz oszczędzić trochę kaski to zamiast ceramiki możesz dać keramzyt :)
Koszt ok. 2 zł za worek, z którego na jeden raz zużyjesz może 1/5, a reszta będzie na później, albo do kwiatków ;)
Z ceramiką trzeba uważać, bo czasem "mądrzy" producenci produkują ją z materiałów, które zatwardzają wodę, co nie zawsze jest wskazane ... Zwłaszcza dotyczy to tych tańszych.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#27

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Jak już będziesz miała tę kaskadę do krewetkarium, to pamiętaj, żeby na rurkę zasysająca wodę założyć jakiś prefiltr - z gąbki albo pończochy, bo inaczej powciąga Ci małe krewetki.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#28

Post autor: krasnal »

:x
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 9:35 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
ppaula2

Re: Jak napowietrzać?

#29

Post autor: ppaula2 »

Deszczownię kupię na dniach (znalazłam obok mnie za niecałe 20zł wiec przeżyję).
A jak zrobiłam jak mi doradziliscie i mam ruch tafli wody to ryby czują się o niebo lepiej.
Teraz wiem co im dolegało :)
A ja głupia chorób się dopatrywałam :oops:
Jak będzie deszczownia i woda równomiernie rozprowadzona to wiem, że im będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak napowietrzać?

#30

Post autor: lovelas1988 »

ppaula2 pisze:Deszczownię kupię na dniach (znalazłam obok mnie za niecałe 20zł wiec przeżyję).
A jak zrobiłam jak mi doradziliscie i mam ruch tafli wody to ryby czują się o niebo lepiej.
Teraz wiem co im dolegało :)
A ja głupia chorób się dopatrywałam :oops:
Jak będzie deszczownia i woda równomiernie rozprowadzona to wiem, że im będzie jeszcze lepiej.
Cieszę się Twoim szczęściem :)
ODPOWIEDZ