Prosiłbym o rade

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Prosiłbym o rade

#1

Post autor: PlayazZ »

Witam w nowo założonym 112l akwarium mam 2 świetlówki standardowe 18W 10000K. I teraz do was prośba o zaproponowanie na jakie mógłbym je zamienić nie modernizując na razie pokrywy standardowej. Chcę jakieś dwie 20W wcisnąć nie wiem czy można i nie mam pojęcia jakiej firmy i o jakich parametrach. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam Zbyszek

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#2

Post autor: mlody_oska »

Zakładam, że jeżeli pokrywa jest standardowa to posiadasz świetlówki T8 na stateczniku konwencjonalnym. Świetlówki 20watt (T8) mają w sumie tą samą długość.
20watt ma długość 58,98cm, a 18watt - 59cm. Powinny rozmiarem pasować. Pozostaje pytanie, czy statecznik, który masz w pokrywie obsłuży Ci świetlówki 20watt, zamiast 18. Sam pewnie niedługo będę musiał wymieniać świetlówki i też się zastanawiam nad tym zyskiem 4watt ;)
Na pewno, o ile nie masz, warto zastosować odbłyśniki.
Jeśli chodzi o to jaką barwę zastosować, to niestety nie mam doświadczenia z zabawą w długości fali świetlnej. Obejrzyj sobie ten link. Masz tam propozycję połączenia dwóch świetlówek.
Ponieważ w temacie stosowania świetlówek o różnej temperaturze barwowej zdania są podzielone, powinieneś samemu zastanowić się jakie światło będzie Tobie odpowiadało.

Linf

Re: Prosiłbym o rade

#3

Post autor: Linf »

Jeżeli masz standartowe świetlówki to powinieneś mieć Pollamp DayLight o barwie 6500K.Moja propozycja jest taka zmień świetlówki na jedną o barwie 10.000K (Philips Aquarelle) a druga o barwie 6500K (Philips Master).Tak Oska napisał musisz wiedzieć czy statecznik obsłuży 20W świetlówki (ja bym nie ryzykował jak nie jestem pewien) to tylko 4W różnicy i zastosuj odbłyśniki aluminiowe.Koszt takich świetlówek T8 18W to ok. 38 złotych w hurtowniach Grodno.

P.S. Poszukaj na forum tematu o hurtowni Grodno ;) bo możesz jeszcze zaoszczędzić 10 zeta na komplecie świetlówek ;)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#4

Post autor: JPK »

Linf pisze:Pollamp DayLight o barwie 6500K.
a druga o barwie 6500K (Philips Master).
Po co zamieniać świetlówkę o dobrej barwie na inną o tej samej barwie, różniącą się tylko firmą ? :P
Ja tam się na świetle jakoś za specjalnie nie znam, u siebie używam 4000K, 10000K i 6500K z przewagą 4000. I wszystko rośnie ładnie. A świetlówki o takich barwach możesz kupić np. w OBI i zapłacisz ok. 10zł od sztuki :P
450l + 112l :)

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#5

Post autor: PlayazZ »

No to teraz juz nie mam pojecia czy zmieniac czy nie? Mam dwie 18W kazda po 10000K moze kupić jedna 20 6500K. Jak uwazacie??

Linf

Re: Prosiłbym o rade

#6

Post autor: Linf »

Ja bym kupił jedną o barwie 6500K 18W bo nie wiem czy statecznik pociągnie 20W i czy różnica tylko 2 Watów mu będzie przeszkadzała.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#7

Post autor: mlody_oska »

Masz szansę sprawdzić jaki statecznik siedzi w pokrywie?
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#8

Post autor: ratafia »

Wymień jedną świetlówkę na 6500K i dołóż odbłyśniki, jak radzą koledzy.
Dokładnie takie światło mam u siebie i rośliny jako tako rosną, chociaż światła nie mam rewelacyjnie dużo. W akwarium 250 litrowym świeci 80 wat + odbłyśniki.
Żeby nie było, że kłamię.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr sty 27, 2010 8:28 am przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#9

Post autor: sum »

Śmiało możesz wkładać 20W.Kiedyś miałem do standardowej pokrywy włożone 20W aqua-glo i nic złego z świetlówką jak i statecznikiem nie działo się.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#10

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Bo akurat 18 i 20W można używać wymiennie.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#11

Post autor: mlody_oska »

matka siedzi z tyłu pisze:Bo akurat 18 i 20W można używać wymiennie.
Byłbym ostrożny z takim stwierdzeniem. ;)
Wszystko zależy od statecznika.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#12

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Gdyby nie można ich było używać wymiennie, byłyby różnej długości
Ostatnio zmieniony śr sty 27, 2010 6:10 pm przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#13

Post autor: lwica79 »

ratafia pisze:Wymień jedną świetlówkę na 6500K i dołóż odbłyśniki, jak radzą koledzy.
Dokładnie takie światło mam u siebie i rośliny jako tako rosną, chociaż światła nie mam rewelacyjnie dużo. W akwarium 250 litrowym świeci 80 wat + odbłyśniki.
Żeby nie było, że kłamię.

[url=http://images26.fotosik.pl/294/3046e7b82b8c8627m.jpg]Obrazek[/URL]
ratafia...a ten piękny kolorowy lotos w Twoim akwa to jak to odmiana? Śliczny jest. Jeszcze nigdy nie miałam żadnego lotosa...ale nad takim bym sie zastanowiła, jakby był gdzieś do zdobycia?

przepraszam za ot

Linf

Re: Prosiłbym o rade

#14

Post autor: Linf »

lwica79 pisze:akwa to jak to odmiana
Zielona ;)

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#15

Post autor: mlody_oska »

matka siedzi z tyłu pisze:Gdyby nie można ich było używać wymiennie, byłyby różnej długości
Pozostawmy to w fazie domysłu ;) Patrzę na to od strony elektroniki, a nie rozmiaru. Tak jak pisałem powyżej, statecznik jest tutaj odpowiedzialny za to, czy to zadziała czy nie. W tym przypadku najprawdopodobniej chodzi o magnetyczny układ zasilania, składający się z dławika, kondensatora i zapłonnika. Najprawdopodobniej te 2 waty nie powinny robić różnicy, ale nigdy nie wiadomo, dopóki nie przeanalizuje się układu zasilającego. Nie czepiam się. To co napisał Sum, kilka postów wcześniej, świadczy o tym, że powinien taki układ zadziałać. Ale patrząc na to od strony elektroniki, niekoniecznie świetlówka będzie pracowała w pełnej swojej wydajności, a wtedy rodzi się pytanie, czy jest sens wkładać świetlówkę 20watt? :)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#16

Post autor: matka siedzi z tyłu »

mlody_oska pisze:Patrzę na to od strony elektroniki, a nie rozmiaru.
Ja to rozumiem, ale logika wskazuje, że skoro różnicuje się rozmiary świetlówek w zależności od ich mocy tak, żeby nie można ich było używać zamiennie, a w przypadku tych dwóch mocy się tego nie robi, to chyba nie bez powodu.

Zresztą bez żadnego problemu przez rok używałam 20 zamiast 18.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#17

Post autor: ratafia »

Moim zdaniem statecznik nie powinien odczuć różnicy.
A nie widzę większego sensu. Co to za zysk 2 waty?
W pogodny dzień więcej światła wpadnie przez okno.
Do Lwica79.
To odmiana lotosa zielonego.
Zahartowany skubaniec, bo lekko u mnie nie miał.
Kiedy wymyśliłam sobie czarne wody to musiał sobie radzić bez podłoża wciśnięty pomiędzy kawałki lawy.
Dobrze, że długo to nie trwało. Okazało się, że nie potrafię żyć bez zieleniny w akwarium i po miesiącu miałam dość wiernego naśladowania Amazonki.
PS. Teraz jest za zimno, ale jeśli wiosną przypomnisz mi o tym lotosie to postaram się wysłać jego potomka.
Nigdy tego nie robiłam, ale może mu się uda przetrwać podróż. :smile:
Kaśka.
Ostatnio zmieniony śr sty 27, 2010 8:46 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 2 razy.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o rade

#18

Post autor: mlody_oska »

Zbyt technicznie do tematu podszedłem. ;)
Jeżeli działają to zakładać. Ja jednak pozostanę przy 18watach. Decyzję podjąłem po obejrzeniu katalogów firm Osram oraz Philips. Niestety nie znalazłem w ich ofercie świetlówek 20watt(T8). Skoro oni tego nie robią, to 20wat w wykonaniu Hagena potraktuję po prostu jako chwyt reklamowy. :)

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Heja

#19

Post autor: PlayazZ »

Dziekuje wszystkim za pomoc i rady co do oświetlenia. Kupiłem dzisiaj świetlówki 20W Hagen Flora-Glo i Aqua-Glo zobacze jak bedzie akwarium teraz sie rozwijać.
I mam jeszcze pytanie co do czasu oświetlania. Ustawiłem u siebie od 7.00-10.00 i od 16.00-22.00. Czy tak jest dobrze ?? Pozdrawiam Zbyszek
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 9:17 pm przez PlayazZ, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ