Moje pierwsze akwarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#1

Post autor: PlayazZ »

Witam w sobotę zalałem moje pierwsze akwarium. Baniaczek ma pojemność 112l może mało ale jak dla takiego laika jak ja to uważam że sporo.
Oświetlenie
- 2x18W OSRAM po 10000K jakieś najzwyklejsze świetlówki
Filtr
- Aquaela Fun3
Napowietrzanie
- Aquael APR 300
Grzałka
- Aquael 100W
Flora
- Cabomba
- Ludwigia
- Pistia
- wękrotka
- moczarka
- trawka nie pamietam jaka :(
- Micranthemum umbrosum kupiłem bo mi sie spodobało w sklepowym akwarium
Część roślinek dostałem od koleżanek z tego forum Majszczur i Hornet dziękuje Paniom bardzo :D
Fauna
Chciałbym mieć
- molinezje księżycowe
- gurami mozaikowe i słoneczne
- wielkopłetw wspaniały
- prętnik cytrynowy
- jakieś sumiki żeby przy dnie kursowały
- krewetki red cherry

Mam kilka pytania do Was może pomożecie
Temperatura wody wzrosła mi po włączeniu filtra napowietrzacza i oświetlenia do 26 stopni. To jest chyba za wysoka temperatura i jak ją można zbić?
Filtra mam ustawiony na minimum a mam w akwarium normalnie burze strasznie wiruje ta woda krewetki które kupiłem od Dzym-a tez chłopak z tego forum po tylniej ściance nie dają rady pływać. Czy tak powinno być a może mam zły filtr za mocny albo zepsuty?
I ostatnie pytanie czy taka obsada może być czy to co wymyśliłem to porażka jest. Prosiłbym o pomoc i sugestie z chęcią posłucham doświadczonych akwarystów. Pozdrawiam Zbyszek
Mała fotorelacja z zalewnia akwarium ( mam nadzieje że zdjęcia widać )
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony śr sty 13, 2010 7:31 am przez PlayazZ, łącznie zmieniany 1 raz.

patrycja2207
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: śr maja 13, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#2

Post autor: patrycja2207 »

według mnie temperatura jest ok, może trochę za wysoka dla krewetek, a co do filtra to obawiałabym sie czy krewetek nie wciągnie :neutral:
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#3

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Mnie się zdaje, że z obsadą trochę przeholowałeś
Ostatnio zmieniony śr sty 13, 2010 2:51 pm przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#4

Post autor: ziabak »

Kilka slów na szybko:

- ja osobiście nie lubię bardzo wewnętrznych filtrów, ale jak już go masz to skieruj wylot ku tafli wody (do góry) i to zmniejszy pralkę a dodatkowo bardziej natleni wodę - możesz wtedy spokojnie zlikwidować dodatkowe napowietrzanie - mniej sprzętu, mniej kłopotu, mniej stresu ;).

- temperatura jest ok dla tych krewetek

- znów - moje upodobania w obsadach to jednogatunkowość ;) więc jak widze tyle gatunków w niedużym zbiorniku to już jestem przeciw - ale oczywiście rozumiem to, że ktoś lubi różnorodność (zwykle z czasem młodym akwarystom przechodzi ;)). Zachowując koncepcję na zbiornik z kilkoma gatunkami ryb i tak bym uszczupliła obsadę:
- nie dawałabym molinezji - to są duże ryby, te czarnulki księżycowe też potrafią duże rosnąć i szkoda ich jeśli nie ma się zbiornika by wpuścić stado co najmniej kilkunastu sztuk. Poza tym szybko się zaczną mnożyć na duża skalę a temperaturę dla nich powinno się jeszcze podnieść nawet do 28-30 stopni co reszcie na perwno się nie spodoba. Często żyworódki są przez akwarystów traktowane jako dodatek do czegoś "lepszego" i to powoduje, że tracą one i na wyglądzie i na zachowaniu, bo są np. parami umieszczone wśród kolorowych "ciekawszych" ryb - a cały urok zachowania żyworódek polega na tym, by zapewnić im mozliwosć przebywania w wielopokoleniowym stadzie - wtedy dopiero ujawniają się ciekawe cechy.
- wybrałabym albo haremik prętnika, albo haremik gurami w jednym kolorze - na pewno nie wszystkie te ryby na raz
- na dno spokojnie można dać jakieś rybki - widze nawet że masz drobny, nieostry żwirek (niedowidzę - może nawet grubszy piasek?) co kiryskom się spodoba - też wybrałabym jeden gatunek w stadku
- krewetki jak najbardziej możesz wpuścić w ilościach znacznych - część młodych bedzie zjadana przez ryby ale sporo na pewno się uchowa O ILE dosadzisz roślin :)

- uwaga ogólna co do wystroju - dosadź jeszcze roślin - odważnie - co najmniej jeszcze ze 3 razy tyle co masz w tej chwili. Nie martw się że będzie dużo i się rozrosną - przyciąć zawsze można, a czekać aż te się rozrosną nie ma co, bo to potrwa na pewno, tym bardziej, że początki stabilizacji akwarium zawsze są kłopotliwe w większym lub mniejszym stopniu.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#5

Post autor: PlayazZ »

Mała aktualizacja po prawie 2 miesiącach od założenia akwarium. Doszło troszke roślinek natomiast obsada wygląda następująco:
- 4 gurami marmurkowe
- 1 gurami złote
- 2 skalar żaglowy
- 4 molinezje księżycowe
- parka mieczyków
- 3 platki
- 3 otoski
- 2 kiryski
- glonojad
A tak to wygląda:
Obrazek Obrazek

Linf

Re: Moje pierwsze akwarium

#6

Post autor: Linf »

Wygląda już fajnie natomiast popracuj jeszcze nad obsadą.Pozbył bym się skalrów.molinezji i mieczyków a dokupiłbym otosków i kirysków żeby było po 5 szt. jednego gatunku.
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#7

Post autor: neptun »

No proszę...Można?Pewnie,że można :mrgreen:
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#8

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Urządzone bardzo ładnie :smile: ale z obsadą to żeś se poszalał :| Nawet bardziej niż planowałeś... Widzę, że w ogóle nie wziąłeś sobie do serca tego co napisała ziabak :(

Zakładam, że ta roślina w doniczce i z etykietą :!: to tylko chwilowo.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#9

Post autor: Władek Pompka »

Dwa miechy i wszystko ładnie sie porozrastało, bardzo elegancko urządzone, w kwestii doboru fauny, raczej sam zdecydowałeś...jak sie mają krewetki w tych warunkach?

:roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#10

Post autor: PlayazZ »

Roślinka była kupiona w dzień robienia zdjęcia i dlatego tak wygląda. Co do krewetek to na początku po wpuszczeniu nie widziałem ich z tydzień czasu. Ale za to teraz paradują po akwarium nie biorąc do siebie ze ryby obok nich pływają. Co do obsady ja wszystko rozumiem że za małe akwarium tylko że Wy moi kochani krytycy to już "stare" bez obrazy wygi akwarystyczne jesteście, macie po kilka akwariów i możecie sobie pozwolić na jednogatunkowe akwaria. Dajcie sie nacieszyć tymi gatunkami młodemu siuśkowi. Jak wchodzę do sklepów akwarystycznych to jestem jak dziecko wpuszczone do sklepu z zabawkami nie wiem za co mam się chwycić. Myśle że mi to przejdzie z czasem. Spodobała mi sie akwarystyka i chcę sobie większe akwarium zafundować. Tak więc proszę troszkę wyrozumiałości. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz lut 21, 2010 8:55 pm przez PlayazZ, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#11

Post autor: Maciej »

PlayazZ pisze: Dajcie sie nacieszyć tymi gatunkami młodemu siuśkowi.
Ja wszystko rozumiem ( a nawet rozumię :mrgreen: jak przewodniczący Sekuła) ALE dlaczego Ty masz się nacieszyć kosztem niekomfortowych warunków dla ryb? Czy gdyby ktoś chciał się nacieszyć Twoim kosztem też byłbyś wyrozumiały?

Chyba da się to pogodzić: mieć taką obsadę, która cieszy i nie powoduje stresu u ryb?

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#12

Post autor: PlayazZ »

Nadszedł czas na małą aktualizację. Akwarium ma już około roku. Dużo sie zmieniało w tym czasie ataki glonów tez były. Nadal ucze sie a co wynika z tej nauki sami ocencie.
Na dzień dzisiejszy obsada wygląda nastepująco:
5 gurami mozaikowe
1 gurami złote
2 skalary
3 proporczykowce
para ramirezek
4 otoski
4 kiryski
Co do flory to już straciłem rozeznanie jest napewno
heniek
lotos
ludwigia
bacopa
amazonka
koniczynka
Gurami i skalary czekają na większy domek niedługo kupuje akwarium 450l reszta zostanie w 112l.
A tak akwarium wygląda teraz.
http://zapodaj.net/cd4fea57b444.jpg.html
Czekam na podpowiedzi co do wystroju akwarium i obsady oczywiście.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#13

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Wygląda całkiem całkiem, ale te gurami i skalary strasznie rażą w tym litrażu
PlayazZ pisze:3 proporczykowce
A jakie?
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Moje pierwsze akwarium

#14

Post autor: PlayazZ »

Właśnie doszedłem do tych samych wniosków, chcem kupic 450l akwarium i przenieść gurami i skalary. Mam 2 proporczykowce z kap lopez i 1 gardnera.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”