375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#31

Post autor: Maciej »

Ostatni post z poprzedniej strony:

sum pisze:
Maciej pisze:EHEIMa 2228 też nie mieli. Za tydzień ma być i szkło i filtr.
Jakieś dwa tygodnie temu widziałem EHEIMa 2228 w Iquitosie na Rechniewskiego.Cena była 570zł. a teraz patrzę na stronie sklepu i jest cena 620zł. :razz: Pytałeś ile ten filtr kosztuje?(pytam bo sam zastanawiam się nad zmianą filtra).

Nie pytałem - liczę się z kwotą 600 zł.

Maciej pisze:Zastanawia mnie tylko jedno: czy denne rybki nie będą się kaleczyć
Sam nie miałem takiego podłoża ale wydaje mi się,że ludzie przesadzają z tym kaleczeniem się ryb.Zawsze możesz zrobić plaże z piasku w której rybki będą miały miejsce do kopania.
Wolę nie mieszać piasku z czarnym podłożem. Za duża różnica kolorów, a na pewno będzie się mieszać z czasem i może być nieestetycznie. Cena tego kruszonego bazaltu jest bardzo interesująca. Trochę obawiam się o granulację - rośliny niby najlepiej rosną w podłożu o granulacji 3-5 mm, a tam będzie nieco więcej. Jest jeszcze kruszony bazalt o granulacji nieco mniejszej ( chyba 3-8) ,ale w kolorze siwo - grafitowym i nie wiem jak on się będzie prezentował w baniaku. Też w workach po 20 kg.
Ostatnio zmieniony ndz sty 31, 2010 10:55 am przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#32

Post autor: JPK »

Może nie tyle będą się kaleczyć, co raczej bazalt uniemożliwi kopanie.
Sam jakiś czas temu byłem zmuszony wpuścić 5 kirysków do 60l zbiornika z bazaltem, w domyśle tymczasowo, przy okazji obserwując czy nic sobie nie robią.
Kiryski w żadnym razie nie kaleczyły się, nawet przy próbach wyjadania jedzenie spomiędzy kamyczków, a to raczej subtelne nie jest :mrgreen: i nawet uparły się na egzystencję w tym baniaku, bo i wyłowić się nie dają, tak więc żyją tam do dzisiaj :twisted:
Moim zdaniem granulacja 5-10mm to całkiem spore kamulce, zapewne w 375l nie jest to żadnym ograniczeniem, ale jeśli planujesz drobne łodygowce to moim zdaniem będzie problem.
Cd. tego trochę drobniejszego -> zabierz ze sobą plastikowy kubeczek i poproś uprzejmą panią, czy mógłbyś wypożyczyć 5 ziarenek i 100ml wody :roll: Powinna się zgodzić :wink:
Może "siwy" jest dlatego, że wysuszony i zapylony.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#33

Post autor: ratafia »

A może coś takiego, taniocha a całkiem fajnie wygląda w akwarium.
Obrazek

Obrazek

W akwarium wygląda mniej więcej tak.
Obrazek

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#34

Post autor: Maciej »

Ratafia, a które z tych podłoży powyżej jest na tym zdjęciu z akwarium? Fotki są tak małe, że oba podłoża wydają się być czarne. Ciężko odczytać też nazwę. Co to jest? Ile kosztuje i gdzie to dostać? Jak duże są opakowania? Na etykiecie coś o kwarcu mowa więc raczej podłoże obojętne.


Nie wiem czy taka czerwień nie stresowała by ryb:)
Moim zdaniem granulacja 5-10mm to całkiem spore kamulce, zapewne w 375l nie jest to żadnym ograniczeniem, ale jeśli planujesz drobne łodygowce to moim zdaniem będzie problem.
Mi też się wydaje, że w tak dużym szkle nie była by to zbyt duża granulacja. Tylko te rośliny....... Może będą rosły :x
Może "siwy" jest dlatego, że wysuszony i zapylony.
Nie, nie. To na 100 % jego kolorek.
Najlepszy byłby żwirek kwarcowy czarny. Muszę polatać po składach budowlanych i nie wiem za bardzo gdzie zacząć poszukiwania.
Ostatnio zmieniony ndz sty 31, 2010 7:31 pm przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#35

Post autor: ratafia »

Faktycznie to wina zdjęcia, (źle ustawiony balans bieli) na zdjęciu, wygląda nieciekawie, ale w rzeczywistości jego kolorek to bardzo czarny brąz.
Jeśli chodzi o stresowanie ryb, to niema większych panikarzy jak dyskowce a u mnie przypadł im ten żwirek do gustu, w każdym razie na pewno zarówno ryby jak i ja cenimy sobie go bardziej niż jasne żwirki.
Jeśli chodzi o granulację to uważam, że granulacja 5 do 10 mm. jest stanowczo za duża. Pokarm wpadający między kamyczki będzie niedostępny dla ryb. Tego nawet ryby denne nie będą wstanie wyłuskać. No może poza bocjami ta dla wypatrzonego robaczka jest w stanie przenieść sporą górkę żwirku - ziarnko po ziarnku.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#36

Post autor: Maciej »

Dzięki za odpowiedź. Proszę jeszcze tylko o info co to za specyfik, gdzie go dostać i ile kosztuje? Rozumiem, że te foto akwa to real foto Twojego? Jaka jest granulacja tego podłoża?
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#37

Post autor: ratafia »

Zajrzyj tutaj.
http://www.gravel.com.pl/oferta.html
W ofercie go nie widzę, ale jest kontakt, więc spytać się zawsze można.
W każdym razie jest to żwirek krzemowy oznaczony symbolem 6B o granulacji 1 do 2 mm.
Na maginesie dodam że mi przypadł dopustu, miałam i żwirek rzeczny i bialutki ja śnieg żwir krzemowy i różne specjalistyczne podłoża, ale ten przypadł mi do gustu. A może po prostu jeszcze mi się nie znudził. Kupiłam go całkiem przypadkiem Legionowie.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#38

Post autor: Maciej »

Kupiłem dziś szkło :grin: 150x50x50. Odpuściłem Iquitosa na Arkuszowej. Mają tylko spod śniegu, a dostawa jest zawsze "za tydzień...". Kupiłem szkło Aquaela w innej hurtowni. Ładne spoiny, bez rysek itd. Tak więc mam już szafkę i szkło.

Jest tylko jedno "ALE" - podczas dźwigania tego na górę, już na ostatnim piętrze ukruszył się narożnik akwarium !!! :sad: :x :razz: :faint: :shoot:

Niedużo co prawda, ale i tak myślałem, że wyjdę z siebie i stanę obok!!!! Silikon nie jest uszkodzony, dzięki niemu nadkruszenie nie poszło dalej. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak jechać do jakiegoś marketu budowlanego i kupić trójramienny narożnik i wkleić go na silikon. Na szczęście jest to ten róg akwarium, który będzie z tyłu.

Z przyjemniejszych informacji - w związku z tym, że mam szkło zabieram się do pokrywy. Wysłałem już zapytanie cenowe do Folplexu na Ciołka - ile zechcą za pcv i cięcie. Co ciekawe akwa ma długość jak w mordę 150 cm, ale szerokość to już 49, 5. Także zwiększę tylko wymiar pcv na 152 cm, a szerokość na 50 cm.

Zainspirowany fotorelacją kolegi PeterX - również wkleję wzmocnienie poprzeczne ponieważ go brak. Podłużne zostawiam takie jak fabryka dała.

pozdrawiam

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#39

Post autor: Maciej »

W końcu mogę pochwalić się czymś namacalnym. Cyknąłem parę fotek. Co prawda z komórki, ale zawsze:

1. Pocięte spienione PCV na pokrywę. Czeka na weekend gdy będę miał trochę więcej czasu:

Obrazek

2. Reszta PCV i czarna folia na tło. Jednak po przemyśleniu tło będzie chyba jasnoniebieskie. Co sądzicie?

Obrazek

3. Maty wygłuszające. Grubość 6 mm. Zamierzam podłożyć po 2 sztuki zarówno pod zbiornik jak i pod szafkę. Jest ich dużo więcej więc po ułożeniu resztę wystawię do oddania na forum.

Obrazek

4. Nieszczęsne pęknięcie narożnika ( akwarium leży na boku, żeby było mi łatwiej wkleić wzmocnienie).

Obrazek

5. Pęknięcie z innej perspektywy:

Obrazek

6. Zakupiony klej do PCV (podobno lepiej się go nie nawdychać :P), i silikon. Na bezbarwny wklejałem wzmocnienia poprzeczne. Czarny będzie do narożnika.

Obrazek

7. Na koniec dwa plastikowe narożniki. Nie wiedziałem, który będzie pasował - okazało się, że ten szerszy. Zostanie wklejony nad wzmocnieniem narożnika. Na szczęscie będzie to niewidoczny róg akwarium.

Obrazek


Więcej fotek w weekend jak zacznę montować pokrywę.
Ostatnio zmieniony czw lut 18, 2010 8:02 pm przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#40

Post autor: Maciej »

Dla tych, którzy czekali na zdjęcia:

1. Stanowisko pracy:
Obrazek

2. Dawałem po 5 wkrętów 25 mm na narożnik. Pokrywa zrobiła się stabilniejsza:
Obrazek

3. Spasowanie narożnika od wewnątrz:
Obrazek

4. Świeżo nabyte na giełdzie 2 wentylatory o średnicy 70 mm do chłodzenia. Za jedyne 15 zł/sztuka:
Obrazek

5. Baniak już stoi normalnie tzn. nie na boku. Musiałem przymierzać pokrywę:
Obrazek

6. Samodzielnie wklejone wzmocnienie poprzeczne. Teraz żałuję, że nie dałem ich bliżej środka...
Obrazek

7. Strzał od wewnątrz na wklejony od zewnątrz metalowy narożnik. To na te nieszczęsne pęknięcie.
Obrazek

8. Nawiercałem otwory pod główki wkrętów - żeby nie wystawały. Nie będę cudował ze szpachlą do drewna. Łebki wkrętów będą zalane bezbarwnym silikonem, żeby nie rdzewiały. To samo z narożnikami. Uznałem, że silikon będzie łatwiejszy w obróbce.
Obrazek

9. Przymiarka ramy do szkła - pasuje idealnie.
Obrazek

10. Wklejona stała część pokrywy. Ten pasek nie zapada się pod własnym ciężarem. Wieko natomiast trochę się ugina - ale zawiasy je wyprostują. Ostatecznie wzmocnię od wewnątrz teownikiem aluminiowym z castoramy. Aluminiowy, żeby nie rdzewiał:)
Obrazek


11. Ostatnia fotka z obróconą pokrywą - żeby był łatwiejszy dostęp przy klejeniu. Wybaczcie, że bez zbliżeń, ale musiałem trochę ścinać te PCV i wygląda nieco nieestetycznie - nie ma się czym chwalić.
Obrazek

Innych fotek nie mam. Info dla kolegi Suma: jutro na Arkuszowej będą w końcu EHEIMy 2228. ( Oczywiście jadę tam :mrgreen: ) W cenie podobno ..... interesującej :cool: Miało ich w ogóle nie być. Podejrzewam, że producent limituje eheimy i eheimy profesionale, żeby ludzie zaczęli kupować eheimy 3. Ja mam to w nosie. Biorę 2228. Jego następca - 2028 podobno różni się tylko pompką no i ... ceną:) Natomiast z serii 3 jest filtr 2075 - ale on kosztuje prawie tyle co dwa 2228. Myślę, że to za dużo za bajer w postaci elektronicznego wskaźnika przepływu.

Napiszcie czy mam relacjonować moje zmagania z baniakiem, ponieważ ostatnio jestem jedynym postującym w tym temacie :?: :roll: Jak nie to nie będę zaśmiecał forum :x
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#41

Post autor: Władek Pompka »

Ta szafka to jest docelowe miejsce lokalizacji dla tego zbiornika ? Ona jakos tak dość

delikatnie wygląda... (jak dla mnie..), to w końcu około pół tony.


:oops:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#42

Post autor: Maciej »

Szafka jest akwarystyczna :mrgreen: Jest skręcana na konfirmaty. Co więcej u poprzedniego uzytkownika stało na niej 450 litrów :twisted: Stało szczęśliwie do końca:)

Nie ma prawa nawet drgnąć - nie mówiąc o niczym gorszym :x I tak mam zamiar zalać sobie szkło próbnie samą wodą jak PeterX - ale to dopiero jak będę już miał wykupione ubezpieczenie chałupy i OC. Wtedy bardzo dokładnie sobie poobserwuje tą szafkę :!:
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#43

Post autor: Władek Pompka »

Spoko, ok, tak tylko pytam, szafka widocznie tylko z pozoru jest taka subtelna...hehehe..

Jednakże wszelkie ubezpieczenia byłyby wskazane, masz sąsiadów pod sobą? :razz:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#44

Post autor: Maciej »

Władek Pompka pisze: Jednakże wszelkie ubezpieczenia byłyby wskazane, masz sąsiadów pod sobą? :razz:
Niestety tak - mieszkam na ostatnim piętrze :razz:

W Allianz wołają 370 zł za ubezpieczenie chałupy z kwotą ubezpieczenia 50 000 zł + 60 zł składka na OC. Bez tego nie wleje nawet litra wody do baniaka:)
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#45

Post autor: Władek Pompka »

Maciej pisze:
Władek Pompka pisze: Jednakże wszelkie ubezpieczenia byłyby wskazane, masz sąsiadów pod sobą? :razz:
Niestety tak - mieszkam na ostatnim piętrze :razz:

W Allianz wołają 370 zł za ubezpieczenie chałupy z kwotą ubezpieczenia 50 000 zł + 60 zł składka na OC. Bez tego nie wleje nawet litra wody do baniaka:)

Dobre podejście, możesz być winnym sporej kałuży (na kilku piętrach)...hehehe.

:grin:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#46

Post autor: sum »

Maciej pisze: Info dla kolegi Suma: jutro na Arkuszowej będą w końcu EHEIMy 2228.
dzięki za info ale ja już od tygodnia jestem posiadaczem eheim 2073 :viva: Kupiłem na Gocławiu.
Mam nadzieję,że dałeś luz w pokrywie.
Ciekawy jestem ile przy wzmocnieniach poprzecznych ugną się szyby?Zalej na pusto i zrelacjonuj :mrgreen: Jak zamierzasz podłączyć wentylatory(wlot czy wylot powietrza).
Maciej pisze:Napiszcie czy mam relacjonować moje zmagania z baniakiem,
jak najbardziej tak,uwielbiam tego typu tematy.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#47

Post autor: Maciej »

sum pisze:zięki za info ale ja już od tygodnia jestem posiadaczem eheim 2073 :viva: Kupiłem na Gocławiu.
Ten 2073 jest do baniaków max 350 litrów o ile dobrze pamiętam? Mnie z serii III interesowałby EHEIM 2075, ale jak pisałem - wezmę starszy model 2228. Modele 2028, 2228 i 2075 sa do 600 litrów max:-P
sum pisze:Mam nadzieję,że dałeś luz w pokrywie.
Niby dałem, ale na pewno jeszcze będę zbierał trochę przed oklejeniem. Prawie na pewno zaokrąglę kant pokrywy w miejscu gdzie będzie ruchome łączenie dwóch płaszczyzn ( przy zawiasie).
sum pisze:Ciekawy jestem ile przy wzmocnieniach poprzecznych ugną się szyby?
Aquael sprzedaje te baniaki tylko ze wzmocnieniami podłużnymi i niby mają wytrzymać bez wzmocnień poprzecznych. Jednak dwa paski szkła 8 mm kosztowały mnie 20 zł. W związku z tym, że wklejenie ich nie jest czynnością, która by mnie przerosła - wkleiłem dla własnego spokoju te dwa paski. Mam nadzieję, że ugięcie będzie w granicach 1-2 mm.
sum pisze:Zalej na pusto i zrelacjonuj :mrgreen:
Na pewno zaleję na pusto - muszę zobaczyć czy ten ukruszony narożnik nie będzie trzeszczał, a poza tym ogólnie chcę zobaczyć czy wszystko gra zanim wrzucę tam kilkadziesiąt kilo podłoża :razz:
sum pisze:Jak zamierzasz podłączyć wentylatory(wlot czy wylot powietrza).
Wymyśliłem sobie, że jeden będzie wpychał, a drugi wypychał powietrze spod pokrywy. Narazie będą tylko przyczepione do pokrywy, ale jak się trochę już ogarnę ze wszystkim kupię termoregulator - taki jak kiedyś pisałem -i on będzie automatycznie załączał wiatraczki przy żądanej temperaturze.


Mam jeszcze do Was prośbę o pomoc w zagadnieniach, które są dla mnie ciągle niewiadomą:

1. Głównym podłożem będzie albo czarny grys albo kruszony czarny bazalt. Jednak chciałbym dać jakiś substrat pod spód. Najbardziej skłaniam się ku Aquabasis JBL-a. Czy ktoś może polecić jakiś substrat, który nie uwalnia do słupa wody minerałów w sposób nieprzewidziany, nie robi mgiełki przy wzruszeniu?

2. W baniaczku planowane jest CO2. O ile najważniejsze elementy zestawu są mi znane to jednak zastanawiam się nad dystrybucją Co2 w baniaku.
- dyfuzor kielichowy ze spieku?
- drabinka?
- kostka lipowa?
- może reaktor na bazie filtra narurowego ( taki jak jeden z kolegów pokazuje w dziale DIY)?

Wiem, że reaktor ma największą wydajność, ale jednak wpinanie się z tym w węże to dodatkowy potencjalny punkt do przecieku. Ja jeszcze mam stracha przed taką ilością wody w mieszkaniu i to chyba nie wchodzi w grę :razz: . Natomiast co do reszty to chyba nie ma, aż takiego znaczenia element rozpylający Co2? Wymyśliłem sobie, żeby dyfuzor / kostkę umieścić przy samym wlocie węża zasysającego wodę do filtra. Wtedy Co2 przechodząc przez rurki i filtr powinno się rozpuścić niemal jak w reaktorze. Dobrze kombinuję?

3. Kwestia startu baniaka.
- wiem, że należy zacząć od świecenia 4-5 godzin dziennie i zwiększać co jakiś tydzień czas świecenia w celu zminimalizowania wysypu glonów
- wiem, że na początku nie ma co nawozić - dopóki substrat nie odda do słupa wody tego co fabryka dała. Podobno tylko potas jest wskazany, a tym bardziej trudny do przenawożenia?
- wiem, że niektórzy startując baniak wpuszczają zbrojniki, otoski i krewetki - żeby zjadały glony. Tez tak planuję, ale ciekawi mnie kiedy upływa ten minimalny czas gdy już można wpuścić tą ekipę? Czytałem, że ludzie wpuszczają je wcześniej niż skończy dojrzewać akwa. Ktoś coś doradzi? :roll:
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#48

Post autor: sum »

Maciej pisze:Ten 2073 jest do baniaków max 350 litrów o ile dobrze pamiętam?
dobrze pamiętasz,ja mam 240L i o ile po tygodni użytkowania można oceniać to jest ok.
Maciej pisze:Niby dałem, ale na pewno jeszcze będę zbierał trochę przed oklejeniem. Prawie na pewno zaokrąglę kant pokrywy w miejscu gdzie będzie ruchome łączenie dwóch płaszczyzn ( przy zawiasie).
Zaokrąglenie płaszczyzny przy zawiasach to dobre rozwiązanie,też tak zrobiłem.Z oklejaniem wstrzymaj się do czas próby z zalaniem,wtedy jak przymierzysz pokrywę to dokładnie będziesz wiedział gdzie ewentualnie jeszcze podebrać.
Maciej pisze:Mam nadzieję, że ugięcie będzie w granicach 1-2 mm.
u mnie nie ma wzmocnień poprzecznych i ugięcie jest około 3-4 mm.Myślę,że u Ciebie z wzmocnieniami nie powinno przekroczyć 1-2 mm.
Maciej pisze:Wymyśliłem sobie, że jeden będzie wpychał, a drugi wypychał powietrze spod pokrywy.
też tak zrobiłem.Obecnie,sporadycznie używam tylko tego pompującego pod pokrywę.Ciekawe jak będzie latem :razz:
Maciej pisze:ale jak się trochę już ogarnę ze wszystkim kupię termoregulator - taki jak kiedyś pisałem -i on będzie automatycznie załączał wiatraczki przy żądanej temperaturze.
ciekawe rozwiązanie.Znasz opinie kogoś kto to stosuje?
Maciej pisze:Głównym podłożem będzie albo czarny grys albo kruszony czarny bazalt. Jednak chciałbym dać jakiś substrat pod spód. Najbardziej skłaniam się ku Aquabasis JBL-a. Czy ktoś może polecić jakiś substrat, który nie uwalnia do słupa wody minerałów w sposób nieprzewidziany, nie robi mgiełki przy wzruszeniu?
JBL-a nie znam,natomiast przetestowałem Aquael Acti Substrate i uważam,że jest dobre.Może przesadzają w opisach z żywotnością do 6 lat,ale te dwa lata daje radę.
Maciej pisze:zastanawiam się nad dystrybucją Co2 w baniaku.
przy tym litrażu to chyba tylko reaktor,choć sam mam mieszane uczucia do tego rozwiązania.
Maciej pisze:Wymyśliłem sobie, żeby dyfuzor / kostkę umieścić przy samym wlocie węża zasysającego wodę do filtra. Wtedy Co2 przechodząc przez rurki i filtr powinno się rozpuścić niemal jak w reaktorze. Dobrze kombinuję?
nie jestem pewien,ale chyba gdzieś czytałem,że puszczanie gazu przez filtr może mieć negatywny wpływ na bakterie :?:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#49

Post autor: JPK »

sum pisze:nie jestem pewien,ale chyba gdzieś czytałem,że puszczanie gazu przez filtr może mieć negatywny wpływ na bakterie :?:
Zapewne dokładnie taki sam jak duża ilość CO2 na ryby :)
450l + 112l :)

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#50

Post autor: Maciej »

@ SUM: Co do automatycznego załączania wiatraków jest szczątkowy opis na www.retez.pl. Jednak w necie bez trudu znajdziesz opisy tego. Np TUTAJ. Przebija z nich jedna uwaga: chłodzenie nie może być doraźne, ponieważ wydajność tych wiatraczków nie jest znów taka super. Muszą załączać się jak tylko temperatura zacznie rosnąć. Ja zamierzam zastosować ten termoregulator. To wersja cyfrowa ( droższa), są analogowe - tańsze. Kwestia ustawienia temperatury granicznej to już wyjdzie w praktyce, ale pomysł mam właśnie taki.
Ostatnio zmieniony pn lut 22, 2010 9:15 am przez Maciej, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#51

Post autor: sum »

Podoba mi się to cacko.Tylko nie bardzo łapię gdzie podpina sie wentylator i czy można podłączyć dwa.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#52

Post autor: Maciej »

Możesz podłączyć i 40 wentylatorów :grin: Termoregulator posiada gniazdo na wtyczkę - taką uniwersalną jak gniazdko. W to gniazdo wkładasz zasilacz ( najlepiej z regulacją napięcia) - odcinasz końcówkę z kabla zasilacza i dzielisz kable mostkami na interesującą Ciebie liczbę wentylatorów. Sprawienie, żeby jeden wtłaczał, a drugi wytłaczał powietrze można sprawić zamieniając plus z minusem w jednym wentylatorze. Ja zamierzam właśnie tak zrobić :P

Wczoraj zamówiłem Eheima III 2075.Nie w Iquitosie bo znów wyszła ich słynna "rzetelność" Na cenę spuszczam zasłonę milczenia :x Mam nadzieję, że będzie działał 20 lat bez usterki:P
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#53

Post autor: sum »

Z tego co piszesz rozumiem,że można podłączyć trójnik do tego gniazdka i do trójnika np. dwa wentylatory.
Ostatnio zmieniony wt lut 23, 2010 9:16 am przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#54

Post autor: Maciej »

Pozwoliłem sobie "narysować" schemat:)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#55

Post autor: sum »

Już wszystko jasne,dobra robota.Zastanawiam się jeszcze czy można zasilanie termoregulatora podpiąć pod timer.Nie uśmiecha mi się słuchanie w nocy odgłosów wentylatorów choć teoretycznie w nocy temperatura nie powinna rosnąć.
Wracając do filtra to pocieszę Cię,że wybierając droższą III przynajmniej troszkę zaoszczędzisz na rachunkach za energię :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#56

Post autor: Maciej »

sum pisze:Wracając do filtra to pocieszę Cię,że wybierając droższą III przynajmniej troszkę zaoszczędzisz na rachunkach za energię :mrgreen:
Wyrówna się poborem prądu przez ponad 200 watt oświetlenia:) Filtr już do mnie dotarł. Szczerze mówiąc myślałem, że jest bardziej skomplikowany ( może inaczej - że za te pieniądze będzie niewiadomo co :P ), ale to chyba należy zaliczyć do zalet tego sprzętu.
Narazie stoi i czeka, aż w weekend uporam się z pokrywą. Wtedy tez wrzucę jakieś fotosy.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#57

Post autor: Maciej »

Witam,

wczoraj po paru godzinach i piwach, przy pomocy brata trochę ruszyłem z robotą przy pokrywie :mrgreen:

1. Najpierw jednak pochwalę się filtrem :twisted:
Obrazek

2. Tu mamy zestaw oklein: resztki z pokrywy, czarną - która aktualnie jest zbędna, okleinę lustrzaną na wyklejenie pokrywy od wewnątrz i docelowe właściwe tło w kolorze niebieskim.
Obrazek

3. Tak wygląda pokrywa na szkle.
Obrazek

Jest jeszcze bez zawiasów ( będą na zewnątrz, żeby nie rdzewiały) więc proszę nie krzyczeć, że PCV się odkształciło i zapada się na środku :twisted:

Jednak zalewanie łebków wkrętów silikonem to był zły pomysł. Nie da się go zeszlifować ( schodzi cały), ani przyciąć ( brzydko). W związku z tym moja okleina nie jest w tych miejscach taka jak sobie wymarzyłem ( stąd brak zbliżeń :oops: ) Wlałem do szkła na próbę nieco wody, żeby sprawdzić szczelność itp. Narazie jest ok. Oświetlenie i zestaw CO2 zamówione - więc być może w przyszły weekend zaleję baniak. Raczej na bazalcie z L-M. Mimo poszukiwań nie znalazłem innego ciekawszego podłoża.

4. Tutaj strzał na szybko przez szybę na tylną ścianę pokrywy - jeszcze z okleiną na otworach.
Obrazek

pozdrawiam i czekam na komentarze :P
Ostatnio zmieniony ndz lut 28, 2010 8:31 am przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#58

Post autor: krasnal »

:idea:
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 11:26 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#59

Post autor: Maciej »

krasnal pisze:Ile ich dać planujesz --proponuje co najmniej 4 :wink:
Jakbyś zgadł - będą 4 po 70 mm. Zaraz spuszczam wodę i jeszcze dziś będą zamocowane.
Trochę musztardy po obiedzie ,ale można był poskręcać wkrętami 3x16 dając łebki od wewnętrznej strony -przy tej gr. pcv nie wylazłyby na zewnątrz
No tak - tylko, że teraz już nie ma odwrotu :P
czy otwór pod przewód filtra nie jest za mały :wink:
Wszystko mierzone drogi Sławku, poza tym ten eheim ma plastikowe rurki zakładane za szybę o przekroju nie większym niż 1/2 cala. Właściwe przewody sa do nich mocowane już poza akwarium.
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#60

Post autor: sum »

Maciej pisze:Najpierw jednak pochwalę się filtrem
filterek OK.Niestety moim zdaniem mają gorszą deszczownię od tetry :arrow: brak łatwej regulacji(zmiany kąta wypływu wody).Reszta super.
Maciej pisze:Tak wygląda pokrywa na szkle.
bardzo ładnie wyszło,ale nie bym był sobą gdybym się do czegoś nie doczepił :mrgreen: czemu okleina jest w innym kolorze niż szafka?Teraz wyjdzie,że złośliwiec jestem :x :roll:
Maciej pisze:Raczej na bazalcie z L-M. Mimo poszukiwań nie znalazłem innego ciekawszego podłoża.
a co pod.
Maciej pisze: być może w przyszły weekend zaleję baniak.
czekamy na fotki.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 375 litrów, start w planach, temat rzeka:)

#61

Post autor: Maciej »

sum pisze:ilterek OK.Niestety moim zdaniem mają gorszą deszczownię od tetry :arrow: brak łatwej regulacji(zmiany kąta wypływu wody).Reszta super.
Z tego co widziałem w instrukcji to rurka plastikowa deszczowni jest mocowana za pomocą 2-3 cm kawałka przewodu do innej rurki plastikowej. Więc jakaś możliwość regulacji kąta jest :P
sum pisze:bardzo ładnie wyszło,ale nie bym był sobą gdybym się do czegoś nie doczepił :mrgreen: czemu okleina jest w innym kolorze niż szafka?Teraz wyjdzie,że złośliwiec jestem :x :roll:
Wyszło tak z kilku powodów:
- pierwszy taki, że nawey miałem zamiar ją okleić taką właśnie okleiną, ale kupiłem jej za mało.
- skończyliśmy późno oklejanie pokrywy i próbne zalewanie akwa,
- żeby szafkę ładnie okleić trzeba by ją rozkręcić. Skręcona jest na konfirmaty i boję się, że podczas rozkręcania i ponownego skręcania gwint konfirmatów zniszczy żłobienia w płycie i trwałość połączeń już nie będzie ta sama
- no i ostatnie - wzmocniłem szafkę wewnątrz metalowymi kątownikami do więźby dachowej. Każdy jest przykręcony na milion wkrętów, więc jak pomyślę sobie o ich odkrecaniu to mi przechodzi chęć na oklejanie szafki.
Mimo tego nie wszystko stracone - i tak będę zdejmował szkło żeby nakleić tło, a okleinę na szafkę można dokupić. Zobaczę :mrgreen:

sum pisze:a co pod.
Jakiś substrat podżwirowy. Może JBL aqua basis? Może Filtus Start? No i bactozym. Ewentualnie kulki glinianio torfowe - ale nie chcę mieć za dużo nawozów w podłożu na start bo jak się zaczną wypłukiwać to do Gwiazdki będę walczył z glonami.


sum pisze:czekamy na fotki.
Dziś lub jutro powinna być elektryka i co2. Wrzucę fotosy :twisted:
Ostatnio zmieniony pn mar 01, 2010 7:03 am przez Maciej, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”