Problem - masowe wymieranie

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Krismk3
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lut 16, 2024 9:11 am
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#1

Post autor: Krismk3 »

Dzień dobry. Pisze na forum bo już nie wiem.co mam robić i co się dzieje z moim zbiornikiem. Obecnie dopadło mnie masowe wymieranie ryb i kompletnie nie wiem co może być przyczyną.
Zbiornik około 220 l z sumpem. Założony kilka miesięcy temu. Tzn. Praktycznie wszystko przeniesione że starego.100 l zbiornika. Tj. Rosliny podłoże i ryby jak również ceramika ze starego filtra. Oraz z uwagi na dużo miejsca dokupiłem roznej ceramiki kilka ładnych litrów. Temperatura 24 stopnie. Nie mam napowietrzania wydaje mi się nie potrzebna. Woda przelewa się do komina oraz do sumpa a potem do komory z pompa. Koncowo wylot faluje powierzchnię wody w mojej ocenie wystarczy do odpowiedniego napowietrzenia. Mogę się mylić. Mam też spororoslin ale nazw nie podam ho nie pamiętam.
Całe akwarium wstało bardzo dobrze zero jakichkolwiek objawów zachwiania biologii ryby miały się dobrze do czasu. Postanowiłem zakupić kilka nowych rybek. I od tego czasu po kilku tygodniach rybki zaczęły umierać. I to głównie te dokupione. te stare mają się dobrze nie wygląda aby coś im się działo.
W akwarium mialem:
1x glonojad duży
1x otosek
2x molinezja żółta
2x molinezja czarna
1x tetra różowa
1x kirysek
2x brzanka
1 x slimor nie wiem jaki jakiś taki większy
Miliard świderków. Tak się.rozmnozyly może trzeba ograniczyć populacjie ?

Parę.tygpdni temu dokupiłem:
20 x neonki
4x skalar
2x brzanka denisona

I tak padły mi 2.skalary myślałem.ze to przypadek więc dokupiłem ponownie 2. I od tamtego.czasu z 20 neonkow zostało mi 6, dziś padł jeden skalar a ostatnio jedna brzanka denisona. Sprawdzałem parametry wody ok.
No2 zero
No3 zero
Ph około.7.5

Poradzcie proszę na co zwrocic uwagę? Co mogę robić źle? Jakie parametry jeszcze.sprawdzic. Może.cos.pominalem. z góry dziękuję za cenne uwagi jak i krytykę. Może kupić lepsze.testery sprawdzić porzadnie parametry obecnie sprawdzam kropelkowo ale może.juz są stare i przekłamują. Porównuje też z paskowym testem wychodzi podobnie. Jakie.testy polecacie. Może.natlenienie jest za.slabe ? Wodę wymieniam co tydzień w.ilosci około.50 l. Na kranówkę. Robiłem tak zawsze i nigdy nie było problemu. Może.za.duze.podmianki robię? A jeśli chodzi o kondycję ryb czy jakieś oznaki choroby to nic nie zauważyłem. Pływają normalnie nie ma nic anormalnego w ich zachowaniu. Wstaje rano i parę trupkow.

Lidka
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: pn lut 22, 2016 1:39 pm
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Lidia

Problem - masowe wymieranie

#2

Post autor: Lidka »

A jak robiłeś aklimatyzację nowych ryb? Czy za każdym razem były kupowane w tym samym sklepie?

Autor
Krismk3
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lut 16, 2024 9:11 am
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#3

Post autor: Krismk3 »

Wrzucałem w worku do akwarium zeby zlapaly temperaturę. Ale.faktycznie miałem wtedy pilny wyjazd i już wody im nie dolewałem. Wrzuciłem prosto do akwa beż wody że sklepu. Rybki były z dwóch różnych sklepów. Myślisz że to był aż taki błąd ? Rybki nie padały na drugi dzień tyło jakość.po 2 3 tyg. Stąd jakoś ie powiazywalem tych faktów

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Problem - masowe wymieranie

#4

Post autor: KarolX22 »

Krismk3
Albo kupiłeś chore ryby. Też na twoim miejscu zmieniłbym obsadę do kiryska dokupił towarzystwa bo to ryba stadna.
Krismk3 pisze: pt lut 16, 2024 9:55 am temperaturę. Ale.faktycznie miałem wtedy pilny wyjazd i już wody im nie dolewałem. Wrzuciłem prosto do akwa beż wody że sklepu. Rybki były z dwóch różnych sklepów. Myślisz że to był aż taki błąd ? Rybki nie padały na drugi dzień tyło jakość.po 2 3 tyg. Stąd jakoś ie powiazywalem tych faktów
Albo to wina aklimatyzacji a nie muszą zawsze od razu padać.

Autor
Krismk3
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lut 16, 2024 9:11 am
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#5

Post autor: Krismk3 »

Kurcze może. Sklep.w którym kupiłem robi niby kwarantannę. Raz jak byłem nie sprzedali mi ryb kazali przysc w przyszłym tygodniu bo są na kwarantannie. A co zrobić że swiderkami odnawiać. Pozbyć się czy zostawić. Rozmnażają się jak głupie.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#6

Post autor: Krolic »

Krismk3
wrzuć fote akwarium jeden obraz zastopuje tysiące słów :) Świderki robią dobra robotę w akwarium ale jak jest i za dużo to można ograniczyć populacje. Mechaniczne usuwanie.. wrzucenie Helenek - drapieżnego ślimaka.. itd

Autor
Krismk3
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lut 16, 2024 9:11 am
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#7

Post autor: Krismk3 »


Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Problem - masowe wymieranie

#8

Post autor: Mauree »

Jeśli te skalary cały czas siedzą tak z ryjkami przy filtrze, to w takim głębokim akwarium dałabym napowietrzacz , np kurtynę, spoczywającą na dnie
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#9

Post autor: Miro »

Krismk3
1 - masz zupę rybną
2- zdecyduj się , albo Azja albo ...
3- Neonki potrzebują zacienionej wody , wtedy najlepiej się czują .
4- pomyśl o roślinach pływających
5- Skalary kup od polskiego hodowcy
6- większość ryb w sklepach pochodzi z Azji . To są ryby które były hodowane zupełnie na innej wodzie niż jest u Ciebie.
7- że ryby nowo zakupione zdychają no można by powiedzieć " normalka " . Jeżeli chcesz mieć 5 rybek zawsze kupuj np.8
8. usuń z akwarium Brzanki jeżeli chcesz mieć całe ryby. No i Brzanka jest stadną rybą. Musi mieć się na kim wyżywać , najlepiej jej to wychodzi jak ma współplemieńców .
9- Mauree dobrze radzi

Autor
Krismk3
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lut 16, 2024 9:11 am
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#10

Post autor: Krismk3 »

Dzięki za rady. Zrobiłem jeszcze raz testy wody

https://ibb.co/8ss01mF

Wychodzą Ok. Robione metoda kropelkowa. Coś tak podejrzewałem natlenienie. Zwrócę na to uwagę dodam napowietrzacz zobaczymy co będzie.

A skalary nie siedzą przy wylocie pływają.wszedzie. zresztą wydaje .I się ze najbardziej natleniona woda jest po drugiej stronie wylot daje spore cisnienie. Jak w komorze z pompa jest mniej wody zasysa lekko powietrze. Więc troche natlenienie. Znajomy w oparciu o tą pompe miał morskie akwa. Dokładnie na tym zbiorniku. Bez dodatkowego falownika i dawało radę.. najpierw ustabilizuje zbiornik a potem zastanowię się co z obsada. Część pochodzi ze.starego.zbiornika i powoli pewnie ulegjie zmianie
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#11

Post autor: Ziemiojad »

Krismk3 pisze: sob lut 17, 2024 9:15 am że ryby nowo zakupione zdychają no można by powiedzieć " normalka " . Jeżeli chcesz mieć 5 rybek zawsze kupuj np.8
Jak ja chce mieć 5 ryb, to kupuje 5. Trzeba znaleźć dobry sklep. Nie kupować najtańsze ryby. Oczywiście fajnie móc kupić ryby od hodowcy, który je u siebie rozmnożył. To popieram.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#12

Post autor: Miro »

Ziemiojad pisze: sob lut 17, 2024 4:26 pm Nie kupować najtańsze ryby.
Ziemiojad
wytłumacz mi, co ma wspólnego marża poszczególnego sklepu z jakością ryb ?
I jeszcze jedno , czy wiesz skąd się biorą rybki w sklepach np. neonki ?
Awatar użytkownika

jaacek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz sty 25, 2015 11:25 am
Lokalizacja: podkarpacie
Na imię mam: Jacek

Problem - masowe wymieranie

#13

Post autor: jaacek »

Witam
Stosowałeś jakieś leki uzdatniacze odkażalniki ?
dla neona czy skalara takie ph jest za wysokie
zrób jeszcze raz testy te wartości zerowe no2 i no3 zbyt pięknie wyglądają
sprawdził bym amoniak NH3

Autor
Krismk3
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lut 16, 2024 9:11 am
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#14

Post autor: Krismk3 »

Nic nie stosowałem. Staram się dbać o wodę. Regularnie podmieniam 50 l. Raz na tydzień mam też dużo gąbek i ceramiki łącznie będzie jakieś 40-50l w sumpie. A czy za wysokie to raczej bym stwierdzil ze w górnej granicy tolerancji. Różne źródła podają różne dane co do zakresu ph. Zmieniłem moc pompy przestawiłem trochę spływ z komina i dodałem do sumpa do jednej komory Gliwice z filtra z napowietrzaczem. Dodatkowo miesza mi tam i napiwietrza wodę. Nie chcę przed wcześnie przybic wam piątki ale mogło to być jednak słabe natlenienie. W dolnych partiach zbiornika. W nocy pewnie chowały się gdzieś w roślinach i była tam woda słabo natleniona. I padały w nocy. Będę obserwować na pierwszy rzut oka jest trochę lepiej. Zamówiłem już testy na o2 zrobię w różnych partiach zbiornika jak to wygląda i wtedy wydam końcowy werdykt. Z góry dzięki za zainteresowanie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#15

Post autor: Ziemiojad »

Co ci zjada NO3 do zera? Masz taką dużą masę roślinną?

A pH masz za wysokie. Dobrze jest zejść poniżej 7. I dla ryb, które posiadasz i z reguły dla większości roślin.

Autor
Krismk3
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lut 16, 2024 9:11 am
Lokalizacja: Szczecin
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem - masowe wymieranie

#16

Post autor: Krismk3 »

W pierwszym poście napisałem omyłkowo NO3 zero. Z ostatnich pomiarów wyszło mi na poziomie 10. Na chwilę.obecna rybki wyglądają na szczęśliwe pływają brak kolejnych strat. Roślin wydaje mi się że jest sporo na zdjęciu tego nie widać. Bo.akwa ma 60 cm szerokości. A z ph podziałam spróbuję obniżyć zobaczymy jak będzie
Awatar użytkownika

jaacek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz sty 25, 2015 11:25 am
Lokalizacja: podkarpacie
Na imię mam: Jacek

Problem - masowe wymieranie

#17

Post autor: jaacek »

W kranie tez masz takie wysokie ph być może coś ci w zbiorniku podnosi
ODPOWIEDZ