Zakładanie akwarium 120l

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Jacaerys
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: pt sty 06, 2023 2:32 pm
Lokalizacja: Bystra

Zakładanie akwarium 120l

#1

Post autor: Jacaerys »

Witam.
Zamierzam założyć akwarium 120 litrów. A raczej reaktywować mój aktualny zbiornik, w którym coś poszło nie tak i został praktycznie zjedzony przez glony. Przyczyną tego było najprawdopodobniej przedostanie się ziemi ogrodowej przez warstwę żwirku.
Zakładam ten wątek, aby tym razem ustrzec się podobnych błędów i w końcu stworzyć porządny zbiornik.

W planach mam najprostszy low tech z niewymagającymi, ale ładnymi roślinkami i obsadą niewielkich rybek (neonki, danio itp), do tego kiryski, krewetki.

Dysponuję filtrem zewnętrznym aquael Ultra 900, oświetlenie to dwie 14-watowe świetlówki Leddy tube Day & Night z trzema trybami świecenia i możliwością rozbudowy do 9 świetlówek. Mam oczywiście grzałkę i napowietrzacz (aktualnie nieużywany). Cały zestaw akwariowy ma 8 miesięcy.

Największą zagwozdką jest dla mnie podłoże. Na pewno nie chciałbym inwestować w aktywne, gdyż jest z tym potem dużo problemu, a nie znam się dobrze na mierzeniu i utrzymywaniu prawidłowych parametrów wody i nie chcę się w to bawić. Dotychczas stosowałem ziemię ogrodową, a na nią ok 5-6 cm żwirku (bez siatki pomiędzy), jednak przejechałem się na tym poważnie i tym razem na pewno tej metody nie powtórzę. Rozważam wysypanie samego drobnego żwirku lub piasku, jednak czy w takiej sytuacji rośliny będą miały z czego czerpać pożywienie? Czy może lepiej dać ziemię ogrodową i położyć na nią siatkę?

Kolejnym pytaniem jest woda. W mojej miejscowości jest ona bardzo złej jakości, często występują zatrucia bakterią coli lub innymi. My w domu pijemy wodę tylko z butelek, a ostatnio zaopatrzyliśmy się w filtr odwróconej osmozy. Rozważam wlewanie do zbiornika wody przefiltrowanej tym właśnie filtrem, jednak zdaję sobie sprawę, że na pewno wymagałaby wzbogacania różnymi preparatami. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to działa? Ile, czego i w jaki sposób należałoby dodawać do takiej wody? Czy wymagałoby to stałego kontrolowania właściwości i zawartości pierwiastków w zbiorniku? Tak jak wyżej wspominałem, nie chcę za dużo kombinacji, planuję zbiornik prosty i względnie nieabsorbijący za dużych nakładów czasowych i finansowych, więc nie wiem, na ile to rozwiązanie mi się sprawdzi i czy nie lepiej byłoby po prostu zostać przy wodzie wodociągowej.

Bardzo proszę o porady, jak wystartować z takim akwarium, aby uniknąć problemów i żeby zbiornik dobrze funkcjonował. W przeszłości moimi największymi bolączkami były glony oraz rośliny, które w ogóle nie chciały mi się ukorzeniać ani rosnąć (a były to łatwe w obsłudze gatunki, np. limnofilie). Tym razem najbardziej zależy mi na uniknięciu tych problemów.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Zakładanie akwarium 120l

#2

Post autor: Krolic »

Czesc :) zastanów sie najpierw nad obsada. Neon nie jest latwa ryba.. i ma wymagania co do wody.. final bedzie taki ze po kilku miesiacach ze stada zostanie Ci jakis niedobitek..
co do wody. Filtr ro to juz bardzo fajny poczatek.. zazwyczaj laczy sie go z woda kranowa i mozna uzyskac fajna wode.
Z mojgo doswiadczenia mineralizacja nie zastapi dodatku wody kranowej.
Dodano do tego postu po 1 minucie 28 sekundach
Jacaerys pisze: ndz paź 22, 2023 4:54 pm zależy mi na uniknięciu tych problemó
Niestety nie ma zlotej zasady.. ale kilka wskazowek. Odpowiednia filtracja biologicza.. odpowiednia ilosc roslin.. no i testy.. przynajmniej podatawowe..

Autor
Jacaerys
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: pt sty 06, 2023 2:32 pm
Lokalizacja: Bystra

Zakładanie akwarium 120l

#3

Post autor: Jacaerys »

Dzięki za odpowiedź!
Co do obsady to zamierzam po prostu przełożyć rybki, które posiadam aktualnie, więc wyboru za dużego nie mam. Ale neonki mają się jak na razie dobrze :-)

Czyli sugerujesz użycie filtra ro i pomieszania tej wody ze zwykłą? W jakiej proporcji? I co masz na myśli mówiąc o odpowiedniej filtracji biologicznej?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Zakładanie akwarium 120l

#4

Post autor: Krolic »

Jacaerys pisze: śr paź 25, 2023 10:00 am Czyli sugerujesz użycie filtra ro i pomieszania tej wody ze zwykłą?
tak :) proporcje zależa od tego co chcesz trzymac w akwarium + jak masz wode z wodociągów / studni. Zazwyczaj 1 do 2 lub 1 do 3 sie daje.
Jacaerys pisze: śr paź 25, 2023 10:00 am I co masz na myśli mówiąc o odpowiedniej filtracji biologicznej?
czym więcej pakujesz azotu (odchody ryb, żarcie itd) tym więcej roślin i filtracji biologicznej żeby sie ich pozbyć :) Drugia sprawa to dojrzewanie zbiornika. Czyli nie zarybiasz póki nie przejdzie cykl azotowy. Bakterie musze się rozwinąć na gąbkach.. w podłożu.. w ceramice itd..

Autor
Jacaerys
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: pt sty 06, 2023 2:32 pm
Lokalizacja: Bystra

Zakładanie akwarium 120l

#5

Post autor: Jacaerys »

Dzięki za pomoc, będę mieć na uwadze :D

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Zakładanie akwarium 120l

#6

Post autor: Krolic »

Powodzenia. Wrzuć foty jak wyszło :)
ODPOWIEDZ