Glony nitkowate

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Glony nitkowate

#1

Post autor: malgosia_mc »

Cześć,
Czy moglibyście podzielić się swoimi sposobami na pozbycie się glonów nitkowatych? Obsiadły mi rośliny (wyrastają jakby z liści roślin) i rośliny mi przestały rosnąć, niektóre marnieją (najgorzej znosi je żabienica).
Podmiany wody co tydzień, czyszczenie szyb i liści roślin póki co nie daje żadnego efektu, w ogóle są dość trudne do usunięcia mechanicznego :|
Akwarium nie jest przerybione, sypię niewielkie ilości pokarmu, ograniczam świecenie lampy, czy mogę wlać do wody coś co je wybije?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Glony nitkowate

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Opisz akwarium tj : podloze , nawozy , co2 , swiatlo itd
Glony tego typu pojawiaja sie gdy zostanie zachwiany balans miedzy swiatlem a nawozami .

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Glony nitkowate

#3

Post autor: malgosia_mc »

Podłoże to żwirek a pod nim dość gruba warstwa Aqua basis, dopóki nie było glonów rośliny super na tym rosły, nie nawożę niczym, nie podaję CO2, mam raczej mało wymagające rośliny w akwarium, światło 8 godzin dziennie, ryby karmię dość oszczędnie.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Glony nitkowate

#4

Post autor: Limak86 »

Na glony nitkowe, oczywiście doraźnie na widoczne objawy tegoż problemu, polecam z własnego doświadczenia: Femanga Algen Stopp General.
Bardzo skutecznie poradził sobie u mnie z ogromnymi glonami (całe gęste brody glonów o długości 50 cm, koszmar). Warunek, że się stosuje dłużej niż zalecenie na butelce - koniecznie 6 tygodni a nie 4.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Glony nitkowate

#5

Post autor: Ziemiojad »

Limak86
A krewetki nie padają od tego?

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Glony nitkowate

#6

Post autor: malgosia_mc »

Ziemiojad pisze: pt cze 23, 2023 3:43 pm A krewetki nie padają od tego?
dobre pytanie bo mam ich całkiem sporo i bardzo dużo takich malutkich 🤔
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Glony nitkowate

#7

Post autor: Ziemiojad »

Dzik pisze: pt cze 23, 2023 5:31 pm Glony tego typu pojawiaja sie gdy zostanie zachwiany balans miedzy swiatlem a nawozami
Nie jestem do końca pewien.
Co mi pomogło, gdy wysypało mi nagle glonami?
Wycinałem codziennie wszystkie zakażone liście i robiłem codziennie podmiany wody około 20 %. Ale przede wszystkim zwiększyłem podawanie CO2. Problem rozwiązał się w kilkanaście dni.
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Glony nitkowate

#8

Post autor: A.G.A. »

A czy CO2 nie jest przypadkiem nawozem w akwarium? Jako główne źródło węgla 🙂 chyba raczej tak.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Glony nitkowate

#9

Post autor: Ziemiojad »

Komarowa pisze: pt cze 23, 2023 5:31 pm jest nawozem w akwarium
:mrgreen:
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Glony nitkowate

#10

Post autor: Limak86 »

Ziemiojad pisze:Limak86
A krewetki nie padają od tego?
No tutaj to faktycznie może być takie ryzyko, stosowałem to w dwóch akwariach, w obu miałem krewetki i w tym gdzie krewetek było tylko kilka sztuk faktycznie mogło ich widocznie ubyć...
Przed zastosowaniem tego specyfiku można odłowić trochę krewet do innego zbiornika, zawsze to jakiś plan awaryjny w razie jakby jednak zaszkodziło...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

secondjert
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn cze 12, 2023 1:13 pm
Lokalizacja: Zapora

Glony nitkowate

#11

Post autor: secondjert »

W przypadku problemu z glonami nitkowatymi w akwarium, istnieje kilka metod, które możesz spróbować:

Usuwanie mechaniczne: Staraj się regularnie usuwać glony nitkowate mechanicznie, np. przy użyciu szczypczyków lub szczotki. Możesz również przeciąć glony nitkowate i usunąć je z akwarium. Ważne jest, aby usunąć jak najwięcej glonów, aby zmniejszyć ich populację.

Ograniczanie składników odżywczych: Glony nitkowate często rozwijają się w obecności nadmiaru składników odżywczych, takich jak azotany i fosforany. Sprawdź poziom tych substancji w akwarium i dostosuj dawkowanie pokarmu oraz ilość używanych nawozów roślinnych. Ograniczenie nadmiaru składników odżywczych może pomóc w kontrolowaniu wzrostu glonów.

Zwiększenie konkurencji roślin: Rośliny akwariowe mogą konkurować z glonami nitkowatymi o składniki odżywcze i światło. Upewnij się, że twoje rośliny są zdrowe i dobrze rosną. Możesz również rozważyć dodanie do akwarium szybko rosnących roślin, które mogą zdominować przestrzeń i ograniczyć wzrost glonów.

Użycie środków chemicznych: W sklepach zoologicznych dostępne są preparaty chemiczne przeznaczone do zwalczania glonów. Przed zastosowaniem takich środków, zapoznaj się dokładnie z instrukcjami i zaleceniami producenta. Pamiętaj, że niektóre środki mogą mieć wpływ na ryby i rośliny w akwarium, dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności.

Wprowadzenie organizmów roślinożernych: Możesz rozważyć wprowadzenie organizmów, takich jak ślimaki lub ryby roślinożerne, które mogą zjadać glony nitkowate. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie ryby lub ślimaki będą skuteczne w zwalczaniu konkretnych rodzajów glonów.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych ze zwalczaniem glonów, zalecam konsultację z doświadczonym akwarystą lub specjalistą w sklepie zoologicznym. Ważne jest również monitorowanie parametrów wody, dbanie o higienę akwarium i regularne czyszczenie filtra, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się glonów.






___________________________
ODPOWIEDZ