Porady do nowego akwarium

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
January01
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr kwie 12, 2023 3:52 pm
Lokalizacja: Wroclaw

Porady do nowego akwarium

#1

Post autor: January01 »

Siemka jako jeszcze nie doświadczony akwarysta chciał bym się dowiedzieć czy coś zmienić w 60l akwarium . Akwarium założone 3 tyg temu- jeszcze dojrzewa.
-Filtr w środku hailea jakaś (węgiel aktywny, gąbka , troszkę ceramiki )
-Grzałka 75w
-Światło 10h happet tube 50cm 6w
-Roślina limnophila sessiliflora oczywiście z nią przyszły ślimaki
-Na start oczywiście uzdatniacz, bakterie od tropicala oraz miałem resztę nitryfikacyjnych to dodałem.

Odnośnie obsady to chce się was poradzić :pada:
Obrazek
Przesyłam dodatkowo wyniki z pasków po 2 tyg.Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Porady do nowego akwarium

#2

Post autor: Dzik »

Czesc . Akwarium wyglada kiepsko , nawet jak na poczatkujacego . Jest wiele filmikow , poradnikow na ten temat . Dlaczego nie skorzystales ? Kiedy posadzone rosliny ? Dlaczego tak ich malo ? Czy pod zwirem cos jest (substrat , ziemia , kulki gt) ? Na ryby jeszcze sporo za wczesnie patrzac na parametry .

Autor
January01
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr kwie 12, 2023 3:52 pm
Lokalizacja: Wroclaw

Porady do nowego akwarium

#3

Post autor: January01 »

Dzik
Chciałem się dowiedzieć co zmienić. Pod żwirem kulki plus minus jedna pod roślinę. Co jest nie tak i co byś zmienił. Parametry dzisiaj mierzone jeszcze raz i wszytko jest na zielono oprocz co2 ale nie podaje wiec nie ma sie co dziwić. Mało roślin ? Ja to bym dał ich mniej. Prawie 2 tygodnie już są w akwarium.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Porady do nowego akwarium

#4

Post autor: Ziemiojad »

January01
Co chcesz trzymać w akwarium?

Niepokoi mnie ta grzałką i filtr.

Autor
January01
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr kwie 12, 2023 3:52 pm
Lokalizacja: Wroclaw

Porady do nowego akwarium

#5

Post autor: January01 »

Ziemiojad
No właśnie chciałem się dopytać co najlepiej? Myślałem o molinezjach Ale nie jestem do tego w 100% przekonany.
Grzałka aquanova 75w temperatura w akwarium 25°C. Wiem że no wygląda jak wygląda Ale się uczę i staram aby było jak najlepiej.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Porady do nowego akwarium

#6

Post autor: Limak86 »

January01 pisze:Ziemiojad
No właśnie chciałem się dopytać co najlepiej? Myślałem o molinezjach Ale nie jestem do tego w 100% przekonany.
Grzałka aquanova 75w temperatura w akwarium 25°C. Wiem że no wygląda jak wygląda Ale się uczę i staram aby było jak najlepiej.
Czytałeś może cokolwiek o molinezjach?
Jaką wielkość osiągają? Jak szybko potrafią się mnożyć? Jak mocno potrafią brudzić?
Jest taaaaki ogromny wybór ryb w obecnych czasach, z tego coraz więcej gatunków małych rozmiarów które świetnie się odnajdą w tak małym akwarium. Poczytaj może troszkę i zorientuj się sam w sytuacji na rynku, a potem skomponuj obsadę i z nią przyjdź o potwierdzenie swojego wyboru Obrazek

Co do akwarium... ja rozumiem że się uczysz itd. Skoro tak, to popatrz po sieci jakie ludzie robią zbiorniki - jak sadzą rośliny i jakie, dodają drewno czy skałki żeby nadać taki czy inny kształt aranżacji.
Bo Twoje akwarium jest na razie puste i bez nadanego kierunku. Rośliny posadziłeś pojedynczo na całej połaci dna, a raczej lepiej wyglądają takie łodygowce posadzone w kępach w 1-2 miejscach, w 2 innych miejscach inny gatunek, gdzieś tam jeszcze inny ale tym razem rozetowy a nie łodygowy...
Pokombinuj bo to w tym hobby jedna z głównych przyjemności - łatwość do zmieniania...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
January01
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr kwie 12, 2023 3:52 pm
Lokalizacja: Wroclaw

Porady do nowego akwarium

#7

Post autor: January01 »

Limak86
Jak już pisałem nie jestem w 100% pewny co do molinezji. Coś tam czytałem i dla tego się pytam O poradę. Chyba lepiej się zapytać niż kupić i męczyć zwierzęta. U mnie w mieście dostępność do ryb i roślin akwariowych jest dość ciężka. Dla tego też na razie tylko jeden gatunek roślin.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Porady do nowego akwarium

#8

Post autor: Limak86 »

January01 pisze:Limak86
Jak już pisałem nie jestem w 100% pewny co do molinezji. Coś tam czytałem i dla tego się pytam O poradę. Chyba lepiej się zapytać niż kupić i męczyć zwierzęta. U mnie w mieście dostępność do ryb i roślin akwariowych jest dość ciężka. Dla tego też na razie tylko jeden gatunek roślin.
Skorzystaj ze strony typu Ryby akwariowe. eu lub innej "przeglądówki" to się zorientujesz w odpowiednich litrażach dla większości popularnych gatunków - łatwiej będzie dobierać coś.
Z kupnem roślin dostępności nie jest problemem, zakupy roślin przez internet to szybka i prosta opcja na zdobycie prawie każdego gatunku. Kup na alledrogo ze 3-4 gatunki mało wymagające (typu cryptocoryny czy proste lodygowe), w aukcjach z reguły napisane jest czy rośliny są łatwe czy nie.
Proponuję też zakupić jakiś korzeń stosowny rozmiarem dla urozmaicenia krajobrazu... A jak szkoda Ci na razie pieniędzy to poszukaj na łące/polu czy gdzie możesz jakichś polnych kamieni (otoczaków itp) i włóż kilka różnej wielkości, to też już nada nieco naturalności.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Porady do nowego akwarium

#9

Post autor: Mauree »

Mnie martwi wysoki poziom azotynów na etapie gdy są same rośliny, (dobrze że są same rośliny bo ryby by poumierali, ale koniecznie trzeba znaleźć powód by mu zaradzić nim w akwarium pojawia się ryby) . Przy molinezjach zmartwieniem może być to że bardzo trudno kupując małe załatwić żeby na pewno były same samice a jeśli będą mieszane płcie to będzie dużo narybku i trzeba z góry myśleć jak oddawać małe rybki

Autor
January01
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr kwie 12, 2023 3:52 pm
Lokalizacja: Wroclaw

Porady do nowego akwarium

#10

Post autor: January01 »

Mauree
Wyniki z wczoraj
Obrazek
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Porady do nowego akwarium

#11

Post autor: Limak86 »

January01 pisze:Mauree
Wyniki z wczoraj
Obrazek
Musisz dokarmiać bakterie inaczej cały cykl dojrzewania będzie na nic. Codziennie dorzucaj odrobinkę suchej karmy, dosłownie małą szczyptę, bo patrząc na testy bakterie zaraz zaczną padać z głodu...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
January01
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr kwie 12, 2023 3:52 pm
Lokalizacja: Wroclaw

Porady do nowego akwarium

#12

Post autor: January01 »

Limak86
Okej. Jak zmodernizuje akwarium o nowe rośliny i kamienie to prześle nowe zdjecia.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Porady do nowego akwarium

#13

Post autor: Ziemiojad »

January01 pisze: pt cze 09, 2023 3:01 pm U mnie w mieście dostępność do ryb i roślin akwariowych jest dość ciężka
Wroclaw? Chyba żartujesz.

Autor
January01
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr kwie 12, 2023 3:52 pm
Lokalizacja: Wroclaw

Porady do nowego akwarium

#14

Post autor: January01 »

Ziemiojad
No akwarium niestety nie jest we Wrocławiu.
ODPOWIEDZ