Parametry wody jak znaleźć przyczynę

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#1

Post autor: malgosia_mc »

Cześć,

Założyłam pierwsze akwarium ale zbyt szybko (jak się dowiedziałam już po fakcie) wpuściłam rybki :(

Akwarium stało tydzień z roślinami, w tym czasie podmieniałam wodę 3 razy w tyg 30%, 6h światła, 7 dnia wpuściłam 10 otosków i 6 kosiarek (postępowałam wg instrukcji ze sklepu akwarystycznego), w drugim tyg podmiana 2 razy 30% wody i wpuściłam końcem drugiego tygodnia 10 razborek klinowych, parametry testami kropelkowymi JBL były OK, teraz jest koniec 4 tygodnia i dołożyłam 10 microrazbor kubotai, 20 bystrzyków - 10 tetra żółta i 10 tetra niebieska, są też 2 glonojady wpuszczone razem z otoskami.
Wczoraj podmieniłam 40% wody (odmulalam dno i tyle się wypompowalo) i dziś zrobiłam kontrolnie testy, wyszło mi bardzo wysokie N02 (ostatni kolor na skali, wartość 1,0), N03 30 (na skali trochę za środkiem) i 0,05 NH4 - skąd taki wzrost N02? Wcześniej jak mierzyłam było ledwo obecne, w 3 i 4 tyg przestałam mierzyć bo uznałam że jest OK skoro nie rośnie i jest tak mało, a dziś taka niespodzianka :(
Nie wiem jak znaleźć przyczynę takiego wzrostu, podpowiecie jeśli macie jakieś pomysły?
Zbiornik 94l, filtr ulramax 100, temperatura 25 stopni, pH 7,5, mam dużo roślin, w tym rogatka. Nie ma już kosiarek bo posadziłam je o wyjedzenie wszyskich krewetek ale teraz już sama nie wiem czy to one, może te parametry je zabiły :( tylko znalazłam jedno ciało z 10 i uznałam że chyba je zjadły bo jakby padały to widać byłoby jednak przez chwile chociaż ich ciała, kosiarki oddałam i wczoraj wpuściłam nowe krewetki neocaridinia.
Będę wdzięczna za pomoc 😊
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Akwarium niedojrzale , za wczesnie wpuszczone ryby , za duzo ryb , niepotrzebne odmulanie . Pluczesz filtr ? Co to za model ?

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#3

Post autor: malgosia_mc »

Dzięki za odpowiedź,
Filtr aquael ultramax 1000, zewnętrzny kubełkowy, mam w nim gąbkę od producenta na samym dole, pózniej matrix seachem (wczoraj dosypałam bo było za mało), na górze ceramikę (też z zestawu) z watą juwel (watę też włożyłam wczoraj, wcześniej było bez waty), wczoraj pierwszy raz od 4 tyg płukałam prefiltr gąbkowy w podmienianej wodzie.
Na dnie mam ziemię JBL aquabasis plus przysypaną grubą warstwą żwirku (przy odmulaniu jedynie delikatnie zruszam żwirek żeby tej ziemi nie odkopać), rośliny rosną bardzo szybko - czy tu może być jakiś problem z tą ziemią że ona zmienia parametry?
Czy teraz powinnam robić częste podmiany zeby N02 obniżyć czy cos jeszcze? Wlewałam bakterie azoo plus ultra bioguard (lałam na media i na żwirek przy zakładaniu akwarium).
Ile rybek mogę zostawić żeby nie było przerybienia na takim litrażu? W akwarystycznym 3 razy pytałam czy może być tyle rybek w 94l to usłyszałam że spokojnie bo to małe rybki ale pewnie po prostu chodziło o to żeby sprzedać 😑
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#4

Post autor: Ziemiojad »

malgosia_mc pisze: ndz kwie 16, 2023 3:58 pm Nie wiem jak znaleźć przyczynę takiego wzrostu, podpowiecie jeśli macie jakieś pomysły?
Witaj. Poczytaj o cyklu azotowym i dojrzewaniu akwarium.

Dałaś za szybko ryby. Zbyt dużo na raz. Stąd skok NO2. To normalne. Moja rada. Zmień sklep. Albo następnym razem pamiętaj, że sprzedawca nie jest twoim doradcą tylko jego celem jest sprzedaż. Jeszcze większa sprzedaż. To normalne.

Możesz policzyć ile masz ryb?

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#5

Post autor: malgosia_mc »

Mam 10 otosków, 2 małe glonojady, 10 micorazbor, 10 razbor klinowych, 10 tetr niebieskich, 8 tetr żółtych, oprócz ryb jest 15 krewetek malutkich neocaridinia.
Ehhh to był sklep z dużą ilością dobrych opinii 😑
Akwarium założyłam dla syna i starałam się poczytać jak najwiecej ale tego jest tak dużo że już mam poplątanie z pomieszaniem, o cyklu azotowym czytałam że około miesiąc potrzeba żeby się zamknął ale to już po wpuszczeniu ryb 😖
Co mogę teraz zrobić żeby to uratować? Da się czy ryby padną? 😞
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#6

Post autor: Ziemiojad »

malgosia_mc pisze: ndz kwie 16, 2023 5:54 pm 10 tetr niebieskich, 8 tetr żółtych,
Co to za ryby?

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#7

Post autor: malgosia_mc »

Wydawało mi się że to bystrzyki:
TETRA NIEBIESKA - Boehlkea fredcochui
TETRA CYTRYNOWA - hyphessobrycon pulchiprinnis
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#8

Post autor: Ziemiojad »

Dużo tych ryb. Ale przy NO2 - 1 to możesz sporo ich stracić. Widziałem kiedyś jak skalary trafiły do akwarium z wysokim NO2. Zwijały się jak liście i padały na dno akwarium.

Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#9

Post autor: malgosia_mc »

A ile ryb zostawić żeby było OK?
Jak mieliśmy tylko razbory klinowe i otoski to razbory tak ładnie w ławicy pływały, wybraliśmy inne rybki ławicowe i teraz jest w akwarium jeden wielki chaos, żadne nie pływają w ławicy, czy lepszym pomysłem jest zostawić np same razbory i mikrorazbory żeby sobie znów mogły pływać w ławicy czy lepiej pomniejszyć każdą ławicę o kilka rybek? Bardzo nam się podobają te małe razborki, te bystrzyki też uważam że są bardzo ładne ale rzeczywiście coś jest nie tak skoro to ryby ławicowe a aktualnie nie tworzą żadnych ławic 😞
I czy na zbicie NO2 mogę zrobić coś więcej oprócz wymian wody (wyczytałam chyba tutaj żeby wymieniać co drugi dzień 20%)?

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#10

Post autor: r10 »

Pomijając wszystko inne na co nie odpowiem to na szybko zacząłbym bardzo dobrze napowietrzać wodę, nigdy nie szkodzi a często pomaga.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#11

Post autor: jacekzabki »

Należy odróżnić ryby ławicowe od ryb stadnych. Razbory to ryby stadne- dobrze czują się w większej grupie lecz nie tworzą ławicy, pływają raczej rozproszone po całym akwarium. Chyba najpiękniejsze ławice w akwariach tworzą rhodostomusy- ale dla nich potrzebne jest długie akwarium.

boro1

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#12

Post autor: boro1 »

r10 pisze:Pomijając wszystko inne na co nie odpowiem to na szybko zacząłbym bardzo dobrze napowietrzać wodę, nigdy nie szkodzi a często pomaga.
W czym pomaga?


Wysłane z mojego SM-A346B przy użyciu Tapatalka
Dodano do tego postu po 4 minutach 38 sekundach
malgosia_mc pisze:Dzięki za odpowiedź,
Filtr aquael ultramax 1000, zewnętrzny kubełkowy, mam w nim gąbkę od producenta na samym dole, pózniej matrix seachem (wczoraj dosypałam bo było za mało), na górze ceramikę (też z zestawu) z watą juwel (watę też włożyłam wczoraj, wcześniej było bez waty), wczoraj pierwszy raz od 4 tyg płukałam prefiltr gąbkowy w podmienianej wodzie.
Na dnie mam ziemię JBL aquabasis plus przysypaną grubą warstwą żwirku (przy odmulaniu jedynie delikatnie zruszam żwirek żeby tej ziemi nie odkopać), rośliny rosną bardzo szybko - czy tu może być jakiś problem z tą ziemią że ona zmienia parametry?
Czy teraz powinnam robić częste podmiany zeby N02 obniżyć czy cos jeszcze? Wlewałam bakterie azoo plus ultra bioguard (lałam na media i na żwirek przy zakładaniu akwarium).
Ile rybek mogę zostawić żeby nie było przerybienia na takim litrażu? W akwarystycznym 3 razy pytałam czy może być tyle rybek w 94l to usłyszałam że spokojnie bo to małe rybki ale pewnie po prostu chodziło o to żeby sprzedać Obrazek
Przy najbliższej okazji jak będziesz otwierać filtr usuń watę. Owszem, świetnie wyłapuje najmniejsze drobinki, nieczystości ale też dość szybko się zapycha i trzeba ją często wymieniać. A z założenia filtra kubełkowego się nie otwiera za często.

Osobiście nie jestem zwolennikiem ceramiki dodawanej przez Aquaela do filtrów. Pomyśl nad podmianą chociażby na matrixa albo gąbkę.

Jak zauważyli moi przedmówcy za dużo ryb i za wcześnie. Pamiętaj, że pospiech ważny jest przy lapaniu pcheł ale nie w akwarystyce :).


Wysłane z mojego SM-A346B przy użyciu Tapatalka

boro1

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#13

Post autor: boro1 »

malgosia_mc pisze:Dzięki za odpowiedź,
Filtr aquael ultramax 1000, zewnętrzny kubełkowy, mam w nim gąbkę od producenta na samym dole, pózniej matrix seachem (wczoraj dosypałam bo było za mało), na górze ceramikę (też z zestawu) z watą juwel (watę też włożyłam wczoraj, wcześniej było bez waty), wczoraj pierwszy raz od 4 tyg płukałam prefiltr gąbkowy w podmienianej wodzie.
Na dnie mam ziemię JBL aquabasis plus przysypaną grubą warstwą żwirku (przy odmulaniu jedynie delikatnie zruszam żwirek żeby tej ziemi nie odkopać), rośliny rosną bardzo szybko - czy tu może być jakiś problem z tą ziemią że ona zmienia parametry?
Czy teraz powinnam robić częste podmiany zeby N02 obniżyć czy cos jeszcze? Wlewałam bakterie azoo plus ultra bioguard (lałam na media i na żwirek przy zakładaniu akwarium).
Ile rybek mogę zostawić żeby nie było przerybienia na takim litrażu? W akwarystycznym 3 razy pytałam czy może być tyle rybek w 94l to usłyszałam że spokojnie bo to małe rybki ale pewnie po prostu chodziło o to żeby sprzedać Obrazek
Przy najbliższej okazji jak będziesz otwierać filtr usuń watę. Owszem, świetnie wyłapuje najmniejsze drobinki, nieczystości ale też dość szybko się zapycha i trzeba ją często wymieniać. A z założenia filtra kubełkowego się nie otwiera za często.

Osobiście nie jestem zwolennikiem ceramiki dodawanej przez Aquaela do filtrów. Pomyśl nad podmianą chociażby na matrixa albo gąbkę.

Jak zauważyli moi przedmówcy za dużo ryb i za wcześnie. Pamiętaj, że pospiech ważny jest przy lapaniu pcheł ale nie w akwarystyce :).

Nie odmulaj, nie masz czego.

Wysłane z mojego SM-A346B przy użyciu Tapatalka



Autor
malgosia_mc
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 16, 2023 3:40 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gosia
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#14

Post autor: malgosia_mc »

boro1 pisze: wt kwie 18, 2023 7:36 pm Osobiście nie jestem zwolennikiem ceramiki dodawanej przez Aquaela do filtrów. Pomyśl nad podmianą chociażby na matrixa albo gąbkę.
Wymienię, ale pakować do drugiego kosza znów matrix skoro w jednym już jest czy lepiej coś innego?
boro1 pisze: wt kwie 18, 2023 7:36 pm Jak zauważyli moi przedmówcy za dużo ryb i za wcześnie. Pamiętaj, że pospiech ważny jest przy lapaniu pcheł ale nie w akwarystyce .
To już wiem, glonojady i jedno stado bystrzyków zostaną oddane tylko teraz chciałabym ten poziom NO2 opanować 🧐
boro1 pisze: wt kwie 18, 2023 7:36 pm Nie odmulaj, nie masz czego.
Z tym odmulaniem nie do końca rozumiem - na dnie jest bardzo dużo takich czerwonych drobinek które wzbijają się przy delikatnym ruchu po dnie i jak podmieniam wodę to wyciągam ją właśnie odmulaczem na dużym przepływie żeby wypompować te drobne brudy (resztki jedzenia i odchody jak mniemam), dlaczego nie powinno się tego robić? Jest jakiś inny sposób podmiany wody który powinnam robić?

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#15

Post autor: r10 »

boro1 pisze: wt kwie 18, 2023 7:36 pmW czym pomaga?
Tobie w niczym nie pomoże - na wychowanie już za późno, na szkołę za wcześnie.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

boro1

Parametry wody jak znaleźć przyczynę

#16

Post autor: boro1 »

Matrix pełni rolę złoża biologicznego. Generalnie więcej nie zaszkodzi. Jeżeli nie chcesz wydawać tyle pieniędzy zastosuj gąbkę. To też bardzo skuteczna filtracja.
Co do odmulania to zbieraj zanieczyszczenia tylko z powierzchni podłoża przy okazji podmian wody.

Wysłane z mojego SM-A346B przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ