Podejrzenie ospy rybiej

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Alastor
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr gru 29, 2021 10:19 pm
Lokalizacja: Pabianice
Na imię mam: Dominik

Podejrzenie ospy rybiej

#1

Post autor: Alastor »

1. 800l
2. Założony jakieś 4 lata temu, dojrzewał
3. Fluval FX6, Eheim 1200XLT, Aquael Turbo 2000 wkłady to ceramika i piasek amoniakalny,
4. Cyphotilapia Frontosa 8 sztuk, Altolamprologus Compressicepas 6 sztuk, Altolamprologus Calvus 5 sztuk, Benthochromis Horrii 4 sztuki, Copadichromis Borleyi, zbrojniki 3 sztuki
6. Żwir
7. Grzałka
8. Jeden mały korzeń
11.Nawozów brak, pokarmy sztuczne i mrożone (wodzień), z preparatów dodawane witaminy, żywe kultury bakterii i uzdatniacz (przy podmianie), raz na tydzień.
12. NO2:0mg/, NO3: 5mg/l, NH3/NH4: 0mg/l, ph: 7,5
13. Ok 27-27,5°C
14. Obecnie brak ze względu na temperatury
15. Podmiany wody raz na tydzień, czyszcze ie filtrów co kilka miesięcy
16. Około 2 tygodnie temu wpuszczone zostało 5 calvusów i 4 benthochromisy i 2 Frontosy
18. Przeprowadzona była kuracja Protocaps M w zeszł tygodniu (było podejrzenie wiciowców u Benthochromisów), wlany został s
Seachem Stress Guard by obniżyć poziom stresu u Calvusów po aklimatyzacji (wlana dawka dzisiaj i wczoraj).
19. U dwóch frontos zauważyłem lekką wysypkę (jedną z nich mam od kilku lat, jedną wpuścilem niedawno). Wygląda mi na ospe rybią. Borleyi jest mam wrażenie trochę zestresowany. Pytanie mam następujące: czy podawać Sera Costaforte? Pytam ze względu na wyżej wymienione kuracje (Seachem Stress Guard nie mozna stosować przy innych preparatach zawierających miedź, a także na fakt, że posiadam zbrojniki. Podwyższenie temperatury jest ryzykowne ze względu na Benthochromisy. Poza tym na ospę rybią mam jeszcze: Zoolek Blue Ichtio, Zoolek Green Ichtio, Tropical Ichtio, Tropical CMF, Sera Costaforte, Zoolek Formisol, sól akwarystyczną i niejodowaną. Co sądzicie?
20. Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Podejrzenie ospy rybiej

#2

Post autor: Ziemiojad »

Ciężka sprawa.
Bez podwyższenia temperatury będziesz się kręcił w koło z ospą ( jeśli jest to ospa).
Pytanie jakie ryzyko ponieść. Jeśli nie będziesz leczyć ryb to i tak w jakimś okresie je stracisz.
Do tego istniało w dawnych czasach coś takiego jak kwarantanna, że się nowe tyby trzymało 2,3 tygodnie w innym małym zbiorniku, żeby nie narażać starych, szczególnie cennych ryb. Ale chyba już nikt nie stosuje kwarantanny....
Jesteś pewien, że to ospa. Jakie masz normalnie temperatury w akwarium? Czy podejrzewa o to nowe ryby?

Autor
Alastor
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr gru 29, 2021 10:19 pm
Lokalizacja: Pabianice
Na imię mam: Dominik

Podejrzenie ospy rybiej

#3

Post autor: Alastor »

Kwarantanna była. Co do leczenia to nie wiem. Ryby nie mają objawów ospy nie licząc tych "krostek". A tak prawde mówiąc to te krostki widoczne są tylko w mocniejszym świetle. Jak wplywa w bardziej zacienioną część zbiornika to już tego nie widać... Wlewać coś czy czekać? Nie chcę ich narażać. Co do podejrzeń to tak, podejrzewam że to spowodaowane jest przez stres przy aklimatyzacji nowych ryb. Normalnie temperatura to około 26-27°C
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Podejrzenie ospy rybiej

#4

Post autor: Ziemiojad »

Alastor
Leczyć profilaktycznie niewiedząc co się leczy? czy to ospa szkoda. Bo wirus na lekarstwa następnym razem nie zareaguje dobrze.
Może warto trochę poobserwować ryby? Jak są silne, mają dobre warunki u ciebie, urozmaicone jedzenie to same sobie dadzą radę. A przy 27 stopniach jeśli to ospa to szybko się rozwinie.

Autor
Alastor
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr gru 29, 2021 10:19 pm
Lokalizacja: Pabianice
Na imię mam: Dominik

Podejrzenie ospy rybiej

#5

Post autor: Alastor »

Aktualizacja na dzień dzisiejszy. Nie jestem pewien czy tych kropek jest więcej jednak jednego jestem pewien: żeby te "krostki" zauważyć trzeba się przyjrzeć. Nie widać ich na pierwszy rzut oka. Zwłaszcza widać je jak połyskują w świetle. U drugiej frontosy widziałem raz wczoraj i dwa razy dzisiaj drżenie płetw brzusznych. Raz zdarzyło się to też u Borleyia. Nie wiem czy powinno mnie to niepokoić. Borleyi dalej jest mam wrażenie zestresowany jednak przyjmuje pokarm i gania inne ryby. Załączam zdjęcie jak dzisiaj wyglądają "krostki" u frontosy. Co uważacie? Obrazek
ODPOWIEDZ