Plaga okrzemek na podłożu aktywnym

Wszystko o tym, co na dnie...
ODPOWIEDZ

Autor
Krzysiuzkap
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: wt lut 08, 2022 11:24 am
Telefon: +48732050040
Lokalizacja: Bydgoszcz

Plaga okrzemek na podłożu aktywnym

#1

Post autor: Krzysiuzkap »

Witam,
Od startu akwarium mam ciągły problem z okrzemkami, które w ostatnim czasie zamieniły się w prawdziwą plagę. Myślałem, że wszystko się ustabilizuje, jednak po tygodniowej niebecności został mnie taki widok jak na załączonych zdjęciach, gdzie rośliny, kamienie i szyby były nimi pokryte.

Nie do końca wiem, co może być przyczyną tych glonów. Zbyt słabe oświetlenie, jak na taki zbiornik z roślinami? Albo to kwestia tego podłoża? Może brak nawożenia? Tyle, że nawoziłem wcześniej mineralizatorem i nie dawało to żadnego efektu. Myślałem, też nad tym czy problem nie leży w tym, że podłoże aktywne mi się nieco wymieszało z piaskiem. Niedługo będę to naprawiał, ale nie wiem czy ma to jakiś wpływ na okrzemki. Jak widać na zdjęciach, mam też trochę zielenic, ale na nie wystarczy zwykłe przetarcie szyby.

Może ktoś z Was miał podobny problem i mógłby doradzić. Z góry dzięki jak zawsze za pomoc.

Dane o akwarium:
1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - 2 czerwca 2022
2. Litraż i wymiary akwarium - 105L, 80x35x40
3. Jakie jest oświetlenie (rodzaj, oznaczenie, moc-W/L) - Aquael Leddy 14W D&N
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - 7,5
5. Podłoże - H.E.L.P Advanced Soil 11L + Piasek Kwarcowy 0.1 - 0.3 mm
6. Filtracja - Aquael Ultra 900 (1000 l/h)
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz np. ogólny, roślinny itd.) - akwarium z dużą ilością roślin
8. Ozdoby (jakie) - Skały Scenery Stone 10 kg
9. Rośliny (ile, jakie) - kilka gatunków na każdy plan m.in echinodorus, bacopa, hygrophila, rotala, limonphila sessiliflora
10. Ryby (jw.) - 20 sztuk małych ryb
11. Podmianki(jak duże, jak często, jaka woda) - raz w tygodniu 30% wody (dawniej stosowałem do podmian wodę RO + mineralizator, ale okrzemki dalej się rozwijały więc zrezygnowałem z tego)
12. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - obecnie jedynie carbo, dawniej mineralizator
13. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - nie
14. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - pH: 7,8 NO2: 0 NO3: 5 Fe: 0,05
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - nic nie zmieniałem w akwa
16. Fotka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

steven69
Gaduła
Posty: 127
Rejestracja: wt wrz 08, 2015 5:06 pm
Telefon: 732255295
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Plaga okrzemek na podłożu aktywnym

#2

Post autor: steven69 »

Krzysiuzkap pisze: sob lip 30, 2022 9:02 pm Podłoże - H.E.L.P Advanced Soil
Ciekawe, bo też miałem to podłoże i też miałem cały czas okrzemki na wodzie RO + kranówa 50/50. Wychodzi na to, że najlepszy poczciwy żwirek :pada:
Jaki mineralizator lejesz?
Krzysiuzkap pisze: sob lip 30, 2022 9:02 pm 8. Ozdoby (jakie) - Skały Scenery Stone 10 kg
One zatwardzają wodę, może krzemiany też wydzielają. Przydałoby się zmierzyć twardość wody ale po przeczytaniu informacji o tych kamieniach na innych forach zakładam, że u Ciebie jest "pod sufit" :języczek: .

Autor
Krzysiuzkap
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: wt lut 08, 2022 11:24 am
Telefon: +48732050040
Lokalizacja: Bydgoszcz

Plaga okrzemek na podłożu aktywnym

#3

Post autor: Krzysiuzkap »

steven69 pisze: sob lip 30, 2022 9:57 pm Jaki mineralizator lejesz?
VIMI Reminamin
steven69 pisze: sob lip 30, 2022 9:57 pm Przydałoby się zmierzyć twardość wody
Niestety testów na twardość wody już nie mam, wiem tylko tyle, że jak wcześniej lałem 50% RO 50% kranówki to ta woda przygotowana do podmian miała ok. ph 6.5, a i tak po wlaniu jej do akwa wychodziło ph powyżej 7.5.

Myślę, czy dobrym pomysłem nie byłoby zakupienie wkładu na usuwanie krzemianów i umieszczanie go w filtrze, jeśli powstają one w akwarium. Restart napewno nie wchodzi w grę.

steven69
Gaduła
Posty: 127
Rejestracja: wt wrz 08, 2015 5:06 pm
Telefon: 732255295
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Plaga okrzemek na podłożu aktywnym

#4

Post autor: steven69 »

steven69 pisze: sob lip 30, 2022 9:57 pm Niestety testów na twardość wody już nie mam, wiem tylko tyle, że jak wcześniej lałem 50% RO 50% kranówki to ta woda przygotowana do podmian miała ok. ph 6.5, a i tak po wlaniu jej do akwa wychodziło ph powyżej 7.5.
Ph określa odczyn wody nie twardość :roll: , od twardości są GH i KH. Poczytaj sobie o tym.

Jeśli mogę wkleić z innych forów do poczytania to:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=31891

Od siebie radzę zwiększyć wymiany wody do 50% tygodniowo, z czasem krzemiany powinny się wypłukać.

Z drugiej strony są wkłady do filtra jak PhosNet Seachem ale oprócz krzemianów usuwają też fosfor, co nie jest dobre w akwarium z roślinami. Ciężki temat.

Autor
Krzysiuzkap
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: wt lut 08, 2022 11:24 am
Telefon: +48732050040
Lokalizacja: Bydgoszcz

Plaga okrzemek na podłożu aktywnym

#5

Post autor: Krzysiuzkap »

Dzięki. Zwiększę ilość podmienianej wody, poczytam trochę, i może uda mi się znaleźć jakieś rozwiązanie.
ODPOWIEDZ