Zielone glony jak mech

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
an.le
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn lut 21, 2022 8:08 pm
Lokalizacja: Poznań

Zielone glony jak mech

#1

Post autor: an.le »

Cześć,
proszę Was o pomoc w identyfikacji glonów.
Pojawiły się około tydzień temu na roślinach. Wyglądają trochę jak mech - takie puchate. Bardzo mocno się trzymają podłoża i praktycznie nie sposób usunąć je mechanicznie z rośliny bez jej uszkodzenia.
Podejrzewam jakąś odmianę zielenicy ale nie mam pewności.
I najważniejsze jak to usunąć, bo już mam ochotę wyrzucił całą roślinę, żeby tylko to się nie rozprzestrzeniło.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Zielone glony jak mech

#2

Post autor: lwica79 »

te bym obstawiła :
"Cladophora - zielone nitki o różnej długości. Dość proste do rozpoznania bo nie czepiają się podłoża czy roślin, nie rosną długie w toni jak spirogyra czy rhizoclonium nitkowate, rosną jakby w toni wody, często miedzy roślinami zbite w plechy lub kłęby. Proste do wyciągnięcia palcami bo niczego się nie trzymają, w dotyku twarde, choć mniej niż spirogyra"

albo : "Oedogonium - krótkie nitki do 2cm. Dość miękkie w dotyku, jednak nie schodzą łatwo kiedy np przecieramy palcami liść z tym glonem. Nitki są jakby pojedyncze, dość łatwo jest rozpoznać ten glon. "

cytat z https://www.akwarystyczny24.pl/akwapedi ... w-akwarium

Autor
an.le
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn lut 21, 2022 8:08 pm
Lokalizacja: Poznań

Zielone glony jak mech

#3

Post autor: an.le »

lwica79 pisze: śr lip 13, 2022 5:23 pm te bym obstawiła :
"Cladophora - ... Dość proste do rozpoznania bo nie czepiają się podłoża czy roślin... Proste do wyciągnięcia palcami bo niczego się nie trzymają, w dotyku twarde, choć mniej niż spirogyra"
:shock: napisałem przecież, że glony pojawiły się na roślinach i nie można ich praktycznie usunąć - tak mocno się trzymają.
ODPOWIEDZ