DIY belka LED w pokrywie do akwarium 72l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Repti
Gość
Posty: 1
Rejestracja: wt maja 03, 2022 2:22 pm
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

DIY belka LED w pokrywie do akwarium 72l

#1

Post autor: Repti »

Cześć, jako że na forum jestem nowy, to na wstępie chciałbym się przywitać :)

Planuję założyć akwarium 72l 60x30x40 cm. Właściwie to zastanawiam się nad dodaniem kilku centymetrów do długości i głębokości, ale na razie zostańmy przy tym.

Chcę do tego zbudować pokrywę z plexi i oświetleniem power LED na profilu aluminiowym. Po przejrzeniu kilku wątków na forum dobrałem zestaw 12x full spectrum oraz 18x białe 6500k, wszystkie 1W 350mA, co daje około 45 lumenów na litr. Sterowane przy użyciu pięciu PT4115 i sterownika, o którym później. Po sześć diod w szeregu, co daje ~19,2V. Zasilane zasilaczem 24V, ponieważ pięć szeregów po 350mA + sterownik, więc zasilacz na oko >=2A.

Odnośnie obsady akwarium, to na początek chcę proste, niewymagające rośliny + jakieś ryby i może krewetki. Na przyszłość chciałbym bardziej wymagające rośliny.

Sterownikiem będzie oparty o mikrokontroler, pewnie którąś ATMegę, wspomniane PT4115, do tego rtc, enkoder i jakiś wyświetlacz do programowania, do tego pewnie będą sterowane gniazda pod filtr kubełkowy i grzałkę (zasilane z sieci, nie z zasilacza 24V oczywiście). Oczywiście będzie posiadał sterowanie jasnością świecenia diod. Zabezpieczenia zasilania też będą.

Wiem, że da się kupić gotowe sterowniki LED i wiem, że mogą okazać się tańsze.

No i teraz kilka pytań.
1. Czy dobór diod jest dobry? Czy ma sens dodawanie diod czerwonych i niebieskich do diod full spectrum?
2. Czy rozłożenie diod jest ok? Wstawiłem grafikę koncepcyjną.
3. Czy taka pokrywa będzie wymagała dodatkowego chłodzenia? Jakiś wentylator? Zakładam, że profil aluminiowy będzie musiał wystawać z górnej części obudowy, nie może być w niej zamknięty, bo inaczej na pewno będzie się grzało.
4. Czym najlepiej przesłonić diody, żeby nie były narażone na wodę, a światło nie było blokowane?
5. Czy jest jakaś optymalna wysokość nad poziomem wody do umieszczenia LEDów?
6. Czytałem, że najlepsze są LEDy z kątem świecenia między 50° a 90°, jednak szybki rekonesans wykazał diody full spectrum o kącie 120° i ewentualnie więcej, ale nie mniej. Więc jak to jest z tym kątem?

Jak macie jakieś uwagi, a na pewno macie, to chętnie wysłucham.

Obrazek
ODPOWIEDZ