Oświetlenie do 54l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
MisterQuu
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn kwie 25, 2022 12:47 pm
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Oświetlenie do 54l

#1

Post autor: MisterQuu »

Cześć.
Wracam po latach do akwarystyki. Kończyłem przygodę jakoś w 2013 roku i do tej pory (poza kostkami) w dużych akwariach stosowało się świetlówki T5 czy też T8. Planuje zakupić sobie zbiornik 54l, 60x30x30. W pokrywach montowane są zapewne dobrze już znane ledowe paski. Jak to się przekłada na rośliny kiedy w pokrywie jest zaledwie jeden taki pasek? Kiedyś dzieliło się waty przez litry a tutaj nie ma zbytnio czego dzielić. Planuje akwarium dla Apisto, ma być dużo korzeni ale rośliny też bym jednak chciał i chciałbym żeby coś tam rosły. Ten jeden pasek który świeci chyba punktowo uciągnie rośliny z trzeciego i pierwszego planu ? Mam obawy :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2381
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Oświetlenie do 54l

#2

Post autor: Ziemiojad »

54 litry dla apistogramma? Będzie ciężko.. Samica zatłucze wszystko. W dzisiejszych czasach minimum to 80cm długośći dla tych ryb. No i nie myśl, że dasz tam dwie samice.

Dla kilku roślin ten pasek led będzie ok. I tak dla api musisz dać piasek, a na piasku różnie bywa z roślinami.

Autor
MisterQuu
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn kwie 25, 2022 12:47 pm
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Oświetlenie do 54l

#3

Post autor: MisterQuu »

Ciężko? :razz: Kiedyś 54l upoważniały człowieka do hodowli haremu :biggrin: I nie mówię tutaj o latach 90 tylko 2010 :wink: Myślałem o haremie, mówię otwarcie. Specem w hodowli pielęgniczek nie jestem, miałem kiedyś w 200l Ramirezy i nie wykazywały wobec siebie żadnych przejawów agresji, ale to chyba spokojniejsza odmiana. Teraz nie chcę się pchać w taki duży zbiornik, byłem jednak pewny że 60cm długości dla haremu wystarczy jeśli będzie dużo korzeni i zaułków.

No ale w kwestii oświetlenia - lepsza jest stara pokrywa z T8? LEDy sprawdzały mi się super w kostce high-tech 20l, ale jakoś ich nie widzę w dużym litrażu.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2381
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Oświetlenie do 54l

#4

Post autor: Ziemiojad »

A w jakie apisto celujesz?

Autor
MisterQuu
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn kwie 25, 2022 12:47 pm
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Oświetlenie do 54l

#5

Post autor: MisterQuu »

Nie myślałem jeszcze nad tym na 100%, akwarium chcę wystartować w lipcu bo teraz mam dużo pracy. Skusiłbym się może na 72l, akwarium jest wtedy wyższe o 10cm ale powierzchnia dna pozostaje ta sama. Za to cena zbiornika idzie trochę w górę. W domu u rodziców na strychu stoi jeszcze moje 112l ale nie mam u siebie miejsca i chęci tak bardzo się rozpędzać, te 60cm dna na 60cm szafce to dla mnie idealne rozwiązanie. Początkowo miała być Azja z Prętnikami ale Apisto wydają mi się być jednak ciekawsze i mi też bliższe, miałem Black Water w 200l.
Oczywiście światło w 72l jest to samo co w 54 :) nie wiem jak to ma działać w przypadku nawet średnio wymagających roślin.
Oczywiście nie celuje na upartego w duże Apisto. Nie chcę jednak Ramirezów bo te już miałem. W galerii na forum zauważyłem ciekawe zbiorniki o tej szerokości dna z Pielelęgniczkami.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2381
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Oświetlenie do 54l

#6

Post autor: Ziemiojad »

Ale akurat te ryby to lepiej mieć większe dno niż wyższe akwarium. Samica podczas tarła zaorze ci wszystkie ryby w 54 litrach. W takim małeństwie lepiej idź w Azję. A i rośliny fajnie się z tym zgrają.
Dodano do tego postu po 10 godzinach 54 minutach 4 sekundach
Trudno radzić czy ci wystarczy. Nie wiemy jakiej jest mocy ta lampa, ile roślin będziesz miał, jakie rośliny, czy będziesz nawozić, czy będzie CO2, jakie podłoże. Zmiennych jest mnóstwo.
Najlepiej po prostu doświadczalne sprawdzić. Będzie trzeba to łatwiej dokupić, niż kupić na zapas a potem nie używać.
Dodano do tego postu po 31 sekundach
MisterQuu

Czy tak lepiej? ;-)

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Oświetlenie do 54l

#7

Post autor: Agagin »

Tak jak kolega mówi, najlepiej coś posadz i sprawdzisz. Chyba wszystkie fabryczne pokrywy są niedoświetlone, ale costam zawsze urośnie. Ja jak widzę że w jednym kącie coś rośnie za wolno to przesadzam w inne miejsce i rośnie lepiej. Najlepiej to wszystko wsadzać na kamienie/korzenie/kokosy, to zawsze łatwiej przesunąć zanim się zacznie grzebać w podłożu (tzn to tylko moje zdanie, nie trzeba się nim sugerować:).

Autor
MisterQuu
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn kwie 25, 2022 12:47 pm
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Oświetlenie do 54l

#8

Post autor: MisterQuu »

Agagin pisze: czw kwie 28, 2022 8:01 pm Tak jak kolega mówi, najlepiej coś posadz i sprawdzisz. ale costam zawsze urośnie.
Jasne ;) Kupię roślin in-vitro za 200 zł i sprawdzę czy mi zgniją czy nie. Będzie OK? Ludzie przychodzą na fora po fachowe porady a nie "jakoś to będzie". Miałem w życiu kilka akwariów high-techowych, hodowałem najbardziej wymagające trawniki z powodzeniem i odpowiedź "coś tam zawsze urośnie" mnie nie satysfakcjonuje. Zadałem pytanie dla ludzi którzy mają w temacie doświadczenie, bo tacy w internecie z pewnością są, lecz chyba nie tutaj :roll: W co drugim temacie :spam: :twisted:
Trudno radzić czy ci wystarczy. Nie wiemy jakiej jest mocy ta lampa, ile roślin będziesz miał, jakie rośliny, czy będziesz nawozić, czy będzie CO2, jakie podłoże. Zmiennych jest mnóstwo.
Najlepiej po prostu doświadczalne sprawdzić. Będzie trzeba to łatwiej dokupić, niż kupić na zapas a potem nie używać
Powinieneś założyć księgę dobrych rad.

A potem kontynuację "a jednak nie takie dobre". :DD

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Oświetlenie do 54l

#9

Post autor: Agagin »

Ale kto może stwierdzić z całą pewnością że ci rośliny będą rosły?Z tego co wiem to zależy nie tylko od oświetlenia...a myślisz że profesjonalistom nigdy żadna roślina nie padła bo sobie przeliczyli lumeny na litr i to im wystarczy?
Dodano do tego postu po 1 minucie 29 sekundach
Może ja się mało znam,ale czy inwestycja 200zl w rośliny to tak dużo?
ODPOWIEDZ