Reset

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Reset

#1

Post autor: Karol10125 »

Hej,
Myślałem ostatnio nad zmianą obsady, ale konieczność bierze mnie do resetu (wysokie no3, ryby padają (przy leczeniu baktoforte S)). Więc ja do Was z pytaniem, czy znacie jakieś tanie, dobre podłoże aktywne? Będę zmieniać chyba wszystko więc uznałem że z jalowego podłoża czas przejść na aktywne.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Reset

#2

Post autor: Dzik »

Jakim sprzetem dysponujesz na dzien dzisiejszy ? Pytam , bo przy podlozu aktywnym na calej powierzchni dna , bez co2 bedzie ciezko . Zastanow sie czy nie lepiej substrat podzwirowy , ktory jest latwiejszy do ogarniecia .
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Reset

#3

Post autor: Karol10125 »

Jako co2 mam bimbrownie ale dużo opinii na jej temat jest. Ogółem chce żeby rośliny rosły szybko. A haki substrat dobry cenowo polecasz?
Dodano do tego postu po 33 minutach 56 sekundach
A i wymyśliłem sobie reset na przyszły tydzień, więc liczę na szybką pomoc, gdyż w ten weekend planuje wszystko pozamawiać
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset

#4

Post autor: Ziemiojad »

Karol10125 pisze: czw kwie 07, 2022 8:40 pm Ogółem chce żeby rośliny rosły szybko
. Po co?
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Reset

#5

Post autor: Karol10125 »

Lubię rośliny, i gdy je przycinam oddaje koledze co ma żółwia :)

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Reset

#6

Post autor: crazyaqua »

Ile tego podłoża potrzebujesz? Jakie wymiary dna akwarium?

Podłoża aktywnego używa się latami, więc sądzę że cena nie jest takim wielkim problemem, zawsze da się odłożyć te 3 stówy.
Ja używam ADA aqua soil amazonia. Kiedyś na dno dawałem tylko podłoże aktywne i wychodziło to drogo. Potem zacząłem dawać na dno lawę wulkaniczną jako bazę (wiem, że są różne opinie na ten temat, dlatego nie twierdzę że to idealne rozwiązanie, ale u mnie się sprawdza), a dopiero na tą lawę sypałem kilka cm podłoża aktywnego, co pozwoliło na zmniejszenie kosztów, a jednocześnie nie zauważyłem różnic we wzroście roślin w stosunku do akwariów gdzie miałem 100% podłoża aktywnego. Na lawę można dać jeszcze jakieś nawozy i zrobić bardzo tanią wersję ADA Power Sand :)
Używając lawy na spód miałem właśnie taki cel, żeby użyć medium podobnego do Power Sand, gdzie mamy porowatą strukturę łatwą do zasiedlenia przez mikroorganizmy.

Tego typu podłoża potrafią różnić się charakterystyką i różne podłoża mogą na początku powodować różne problemy jeśli się nie wie jak je poprawnie "obsłużyć". Na początek zalecam częstsze podmiany wody, aby wypłukać nadmiary składników odżywczych jakie podłoże odda do słupa wody.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset

#7

Post autor: Ziemiojad »

Karol10125 pisze: czw kwie 07, 2022 8:49 pm oddaje koledze co ma żółwia
Kup mu sałatę. Będzie taniej.
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Reset

#8

Post autor: Karol10125 »

crazyaqua
Kupiłem Completesubstrate od tetry. Mam nadzieje ze się sprawdzi. Jednak zostałem uprzedzony że będę mógł mieć problemy bez większego osprzętu, więc substrat, bazalt i piasek to to do czego się ograniczam na chwilę obecną
ODPOWIEDZ