Korzenie wychodzą do wody?

ODPOWIEDZ

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#1

Post autor: hania »

Zacznę od kilku słów o akwarium, bo pewnie będziecie pytać:
1. oświetlenie ledowe 2x5W, 0,2W/L
2. Czas świecenia 8h
3. Podłoże - piasek, a pod spodem shrimp soil (już ustaliliśmy w innym watku, ze najlepiej byłoby z wodą RO, ale niby powinny mi rośliny na tym pociągnąć)
4. Rośliny - Ludwigia, Cryptocoryne, Opiopogon, Pogostemon, mech Stringy moss, rogatek
5. Żadnych nawozów nie podaje, CO2 też nie

Ogólnie mam wrażenie, że rośliny rosną i mają się chyba całkiem dobrze. Ale Cryptocoryna wypuściła chyba korzenie nad podłoże... No przynajmniej wystaje coś z podłoża w górę. Ale widzę, że rośnie, bo ma małe liście. Poza tym u rogatka też wyrosły jakieś długie "nitki". Czytałam, że to też chyba korzenie, ale u niego zauważyłam, że niektóre listki (chociaż nie jakoś dużo) sfioletowiały. Gdzieś czytałam, że te wyrastające korzenie to objaw tego, że czegoś roślinie brakuje. Prawda to? Wina podłoża? Co robić?

Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#2

Post autor: Adriel »

Na początek, rogatka nie sądzimy pływa luzem w akwa, on nie ma korzeni, to roślinka pływająca... krypta często słynie ze swoich korzeni które potrafią być naprawdę długie dzięki czemu wyrastają nam nowe sadzonki krypto... Co do tego że wystające korzenie są znakiem że czegoś brakuje pierwsze słyszę...

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#3

Post autor: hania »

Adriel pisze: pt mar 18, 2022 2:20 pm Co do tego że wystające korzenie są znakiem że czegoś brakuje pierwsze słyszę...
W sumie to dobra wiadomość :)
Co do rogatka, to wiem, że korzeni nie wykształci, ale spotkałam się z tym, że wsadzic w podłoże można. No wiec wsadziłam, bo nie chciałam, żeby zabrał światło.
Czyli te wyrastające korzenie mogę u obu roślin olać? I co z tymi fioletowymi liśćmi?

Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#4

Post autor: Adriel »

Tak Hania, wystające korzenie możesz olać... Co do rogatka wrzuć zdjęcie jeśli możesz bo nie wiem o jakie korzenie w jego przypadku chodzi, a co do fioletowych liści, moje rogatki miały takie listki kiedy czegos im brakowało.

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#5

Post autor: hania »

ObrazekObrazekObrazek

Widzę też, że na mchu jakieś takie brązowe miejsca się robią. Mam nadzieję, że widać. Mam w domu testy na azotany i fosforany, więc zrobiłam. NO3 między 5 a 10, chyba bliżej 5, fosforany 0.
Dodano do tego postu po 1 minucie 47 sekundach
Tylko, ze ja mam to podłoże pod żwirem.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2381
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#6

Post autor: Ziemiojad »

hania pisze: pt mar 18, 2022 2:04 pm Żadnych nawozów nie podaje
Takie dodatkowe korzenie wyrastające z roślin lodygowych są często oznaką niedożywionych roślin. A wygląda na to, że chyba głodzisz swoje roślinki.

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#7

Post autor: hania »

Mimo tego podłoża pod żwirem powinnam coś podawać? Pytałam ostatnio koleżanki w sklepie akwarystycznym, to mówiła, że na jakieś pół roku powinno starczyć. No ale rozumiem, że nie wystarczy? Czego w takim razie brakuje? Mam zrobić jeszcze jakieś testy, czy po tych liściach da się coś stwierdzić? Totalnie nie wiem.
Dodano do tego postu po 2 minutach 26 sekundach
Domyślam się, że muszę podnieść fosforany. Coś jeszcze?
Dodano do tego postu po 22 godzinach 20 minutach 51 sekundach
Wracam do tematu, bo wlałam dzisiaj Fluorish z Seachema. Tyle na razie w domu mam - z polecenia kupione kiedyś tam. Ale zaczęłam czytać i tam chyba nie ma makro. A zdaje się, że przy zerowych fosforanach powinnam makro dać tak? Poradzicie coś? Bo nie wiem czy muszę coś dokupić, czy w ogóle zmienić, czy w ogóle najpierw jakieś testy zrobić? Czy podawać tylko makro, czy mikro też, no bo mam to podłoże.. ehhh... Pomocy.
Dodano do tego postu po 37 minutach 47 sekundach
No a dodam jeszcze, że to nie tak, że rośliny nie rosną.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2381
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#8

Post autor: Ziemiojad »

hania
Nawożenie to trudna sztuka. Mało kto weźmie odpowiedzialność za twoje glony lub ich brak.

No tak, przeczytałem raz jeszcze - ty masz podłoże aktywne. Więc karmisz roślinki. Skoro rosną, to nie kombinuj na siłę.

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#9

Post autor: hania »

Tylko co z tymi brązowymi/fioletowymi liśćmi? Już ustaliliśmy w innym wątku, że to podłoże, które mam, działałoby lepiej z wodą RO. Rośliny urosły, ale raz na niektórych te brązowe liście, dwa widzę teraz, że na kryptokorynie, ale tylko na niej, są na brzegach liści jakieś zielone nitki, trzy fosforany są zerowe. Czy jednak coś jest nie tak? Może na kranówce rzeczywiście to podłoże nie daje do końca rady? Co sugerujecie?
Dodano do tego postu po 4 dniach 10 godzinach 50 minutach 19 sekundach
Dzień dobry, dzień dobry :) ciągnę temat pod tytułem co z moimi roślinami? :) część roślin rośnie. Rogatek bez zmian, niektóre pędy są wyższe, trochę fioletowych liści, mech chyba bardziej zbrązowiał, chociaż nie ma tragedii chyba. Ciekawe jest to, że Ludwigia z tyłu akwarium poszła do góry (posadzona po przycince też), a ta z boku jakoś chyba stanęła i kolor liści jakiś taki inny ma niż pozostałe. Wrzucam zdjęcie, bo nawet nie wiem jak to opisać. Pogostemon też stanął i chyba ma się średnio. No i na niektórych liściach, dokładniej na brzegach, jest chyba jakiś glon, chociaż nie mam go dużo. Zasugerujcie co robić. Nie wiem czy zacząć od jakiś testów i zbadać najpierw wodę? Czy wraca mi temat nawożenia mimo tego podłoża? Nie wiem totalnie jak to ugryźć.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#10

Post autor: Dzik »

Czesc. Brak fosforu Po4.

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#11

Post autor: hania »

Dzięki za odpowiedź. Zrobiłam dzisiaj znów testy. Zastanawiam się czy nie mam coś z testem na PO4, bo nie zabarwił mi się dzisiaj w ogóle, a na próbniku nawet na 0 jest kolor. A dostałam go od koleżanki, która już akwarium nie ma. Może stary? Kupię nowy, jeśli wyjdzie faktycznie zero, dodam fosforu. Pytanie czy azot dawać też? Bo azotany zjechały do 2.
No i zastanawiam się czy jeśli dodam fosfor/azot to nie ucieszą się glony, które już są na liściach? Wychodzi na to, że podłoże jednak słabe bez RO nie?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#12

Post autor: Dzik »

Podloza aktywne maja to do siebie ,ze pochlaniaja fosfor wiec nalezy podawac . Jakich testow uzywasz .? Te biale rosliny swiadcza o braku azotu i zelaza ...chociaz objawy sa podobne w roznych przypadkach .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#13

Post autor: hania »

One w rzeczywistości nie są takie białe jak na zdjęciu, światło przekłamuje. Chociaż może trochę wyblakły na szczycie te liście. Na pewno te w środkowej części jakby zbrązowiały. Ale tylko w tej części akwarium. Może być, że pod tymi roślinami tego podłoża aktywnego jest za mało, czy jednak jeśli na innych roślinach też coś się dzieje to trzeba dodać fosfor do wody?
A testy na PO4 i NO3 mam kropelkowe z Zooleka.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#14

Post autor: Dzik »

Kilkukrotnie spotkalem sie z opinia ze zoolek test na No3 jest do bani , reszta ok . Podaj fosfor i obserwuj.. , tylko nie przesadz .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#15

Post autor: hania »

Dzięki za pomoc. Dobra, to będę musiała dorwać najpierw testy, albo zabiorę gdzieś wodę, sprawdzę to jeszcze i jak się potwierdzi, to dodam fosfor. Te glony na razie zostawić i zająć się najpierw roślinami? Dziady nie schodzą ręcznie.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#16

Post autor: Dzik »

Daj zdjecie calosci . Osobiscie usunalbym wszystkie rosliny ,oprocz tych ktore rosna dobrze . W zbiorniku z podlozem aktywnym jest ciezko dogodzic wszystkim, czyli zarowno wolnorosnacym jak i szybkorosnacym . Glony moga sie pojawic zarowno przy niedoborach jak i nadmiarach .
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2381
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#17

Post autor: Ziemiojad »

Dzik pisze: sob mar 26, 2022 9:50 am podlozem aktywnym
To podłoże dla krewetek a nie dla roślin.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#18

Post autor: Dzik »

One sa takie same jesli chodzi o sklad . Roznia sie tylko granulacja = dla krewetek drobniejsze aby mogly w nim szperac w poszukiwaniu zarcia .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#19

Post autor: hania »

Bardzo proszę, zgodnie z życzeniem :)
Obrazek
Dzisiaj mam plan dorwać testy. Ale! Na youtubie dorwałam filmik, w którym facet w akwarium z podłożem aktywnym pobierał wodę właśnie z podłoża. Że niby tak trzeba bo inaczej może wyjść nieprawidłowy wynik. Co Wy na to?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#20

Post autor: Dzik »

Wyglada dobrze . Troche malo swiatla , wiec rosliny maja inne barwy u dolu i ….tyle . Mozesz poeksperymentowac z fosforem ale nie jestem pewien czy trzeba . Co do faceta z yt . Jezeli chce miec wynik z podloza niech pobiera z podloza ale jezeli z toni wody to ….. a ze wyniki moga sie roznic to normalne .

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#21

Post autor: marekmich »

hania pisze: pn mar 28, 2022 8:37 am Dzisiaj mam plan dorwać testy. Ale! Na youtubie dorwałam filmik, w którym facet w akwarium z podłożem aktywnym pobierał wodę właśnie z podłoża. Że niby tak trzeba bo inaczej może wyjść nieprawidłowy wynik. Co Wy na to?
W podłożu zawsze coś będzie. Ale to nie jest wyznacznik. I co jak w podłożu nie będzie książkowo to.....? Ano zapewne będzie lał nawozy, podłoże skumuluje i odda. A potem można się domyślać co się bedzie działo. Po raz kolejny napiszę, przy podłożu aktywnym mierzenie parametrów mija się z celem. Podając nawozy do słupa roślina pobiera, a czego brakuje bierze z podłoża. Ale nie lejemy tyle co pisze na opakowaniu. Na początku można dać mniejszą dawkę i obserwować. Wszystko to jest powiązane z roślinami, oświetleniem, co2.

Ale każdy zbiornik jest inny i inaczej będzie reagował. A jak napiszę, że ja testy przez ponad rok zrobiłem kilka razy? Co mi to dało? Nic. Dosłownie. W wodzie jest na granicy wykrywalności, w podłożu nie wiem.

Podajesz coś do słupa? Bo prawdę pisząc to czytałem Twój ostatni post....

Kolejna rzecz, masz proste rośliny, możesz zapodać jakiś AIO. Ale nie przesadzać, żeby nie skumulować. Będziesz widział reakcję. Czasami rośliny wypuszczają korzenie przybyszowe bo czegoś im może brakować. Ale nie trzymamy się tabelek...... .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#22

Post autor: hania »

marekmich pisze: wt mar 29, 2022 2:43 pm I co jak w podłożu nie będzie książkowo to.....? Ano zapewne będzie lał nawozy, podłoże skumuluje i odda.
Facet twierdził, że podłoże pochłania, dlatego nie bada wody ze słupa, tylko z podłoża i tam utrzymuje stałą ilość fosforanów dodając nawóz, chyba na 0,5, ale mogę nie pamiętać dobrze.

Ja wcześniej nic nie lałam do wody. Jak byłam wczoraj po testy, to zasugerowali mi, że może potas. Wczoraj testy zrobiłam, PO4 mi wyszły na 0, azotany jakoś tak 0-2. Zasugerowali mi, że mogę Fluorisha troszeczkę dolewać, bo tam niby mikro i makro też są, chociaż nie widzę makro w składzie...
Dzik pisze: pn mar 28, 2022 6:50 pm rosliny maja inne barwy u dolu i ….tyle .
Ta Ludwigia po prawej ma takie plamy od samej góry, nie u dołu. I przestała rosnąć. Ta posadzona z tyłu zdecydowania urosła.
Dodano do tego postu po 6 dniach 2 godzinach 39 minutach 50 sekundach
Czy dobrze myślę, że jeśli ten mech wygląda gorzej, rogatek w sumie też podupadł, to dobrze by było wlać fosfor, fosfor z azotem lub jakiś all in one? One jednak z podłoża aktywnego nie korzystają... Dobrze myślę? Glon nieznacznie, ale na innych roślinach zaczyna się pojawiać. Wlałam w zeszłym tygodniu troche tego Fluorisha (pół dawki), ale nie wiem czy kontynować, bo to chyba jednak tylko mikro nie?
Dodano do tego postu po 1 minucie 29 sekundach
Próbowałam coś doczytać o nawożeniu przy podłożu, ale już głupia z tego jestem.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2381
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Korzenie wychodzą do wody?

#23

Post autor: Ziemiojad »

Dzik pisze: sob mar 26, 2022 5:05 pm One sa takie same jesli chodzi o sklad .
Czytałem, że te dla krewetek maja mniejsze stężenia nawozów.
Plus twarda woda.
I się szybko może wyjalowić...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”