Dobór lampy led

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
czarnymag
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lut 20, 2022 8:23 am
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Dobór lampy led

#1

Post autor: czarnymag »

Witam

Dziś przychodzę z zapytaniem o belki led:) jako że akwarystyka to moje hobby dłuższy czas i z tym problemu nie mam tak chciałbym przejść na światło led ale tutaj mam problem z doborem co będzie ok. Znalazłem trzy belki led w dość niskiej a może i bardzo niskiej cenie i chciałbym zapytać czy takie się nadają , a może ktoś korzysta już z takich i wyrazi swoją opinie.

A więc tak zaczniemy od jednego akwarium :) : wymiary akwarium dł 50 cm ,szerokość 38 cm i wysokość 35 cm.



https://allegro.pl/oferta/lampa-led-do- ... 1759227637

https://allegro.pl/oferta/sunsun-adp-le ... 1690243287

https://allegro.pl/oferta/lampa-led-do- ... 1808721972



Jeżeli te się kompletnie nie nadają to proszę o polecenie jakiś belek w rozsądnych pieniądzach .:)

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Dobór lampy led

#2

Post autor: r10 »

czarnymag pisze: ndz lut 20, 2022 8:24 amwyrazi swoją opinie
Przede wszystkim to są chińskie tanie lumeny, więc w nie nie wierz, bo przeczą aktualnemu stanowi techniki.
BTW Twoje akwarium jest małe (w szczególności wysokość), więc nie potrzebujesz ataku lumenów w rodzaju Chihiros serii a (a501 50 cm) - najlepiej gdybyś zamontował diody RGB czy jeszcze lepiej WRGB, lecz to nie będzie półka cenowa kilkudziesięciu złotych:
(przykładowo WRGB LED oświetlenie MA03-FT60PRO 31,5W z easycontrol + zawieszenie = 249 zł)
Zwróć uwagę na długość części świecącej - żeby się nie okazało, że 50 cm to z nóżkami rozciągniętymi na maksa, a oświetla głównie środek.
W tanim białym czy biało-niebieskim świetle czerwone kolory (roślin i ryb) będą blade.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
czarnymag
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lut 20, 2022 8:23 am
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Dobór lampy led

#3

Post autor: czarnymag »

Rozumiem czyli wychodzi na to że lepiej poczekać i kupić coś z wyższej półki .
Na temat ledów nie mam żadnego pojęcia dlatego chciałem rozeznać temat.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Dobór lampy led

#4

Post autor: Dzik »

Czesc. Zawsze powtarzam : tanio kupic = dwa razy kupic . Zwroc uwage na lampy firmy Twinstar seria B . Mam , uzywam , jestem zadowolony .

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Dobór lampy led

#5

Post autor: r10 »

czarnymag pisze: ndz lut 20, 2022 8:24 amchciałbym przejść na światło led
A czym obecnie świecisz w 50 cm?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
czarnymag
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lut 20, 2022 8:23 am
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Dobór lampy led

#6

Post autor: czarnymag »

akurat to akwarium ma z 30 lat jest tam stara dobra swietlowka ale jak samo szklo jest w porzadku tak pokrywa sie rozlatuje ....
dlatego pomysł by montować lampe led....
kupiłbym pokrywe nowa ale nie ma pokryw na takie wymiary:)

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Dobór lampy led

#7

Post autor: r10 »

czarnymag pisze: ndz lut 20, 2022 10:00 amnie ma pokryw na takie wymiary
Kupić 50*30 i zostawić 8 cm z tyłu na rurki lub z przodu na karmienie ;-). Ale z zamiennikami innych niż biurowe świetlówek (45 cm?) gorzej.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
czarnymag
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz lut 20, 2022 8:23 am
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Dobór lampy led

#8

Post autor: czarnymag »

Jest to jakies rozwiazanie :) bede musiał pomyslec.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Dobór lampy led

#9

Post autor: r10 »

Z tym że wybór beleczek pod pokrywę jest znacznie mniejszy (w większości piszą, że wilgoć szkodzi - gdy lampy są wyłączone następuje kondensacja) - ale taka hiperwentylacja by pomogła :pada:.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

piotrz23
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Dobór lampy led

#10

Post autor: piotrz23 »

Uszanowanie. Niedługo będę zakładał akwarium o podobnych wymiarach do Twojego akwarium, więc trochę podepnę się pod temat. Mam już upatrzoną większość sprzętu. Zastanawiam się tylko nad oświetleniem. Na oku mam trzy poniższe:

Leecom
Chihiros LED A401
CHIHIROS AII 501

Pierwsza lampa to 7500-8000K i 1100lm
Druga to 3850 lm i 8000K
A trzecia to absolutny sztos bo barwa to ok. 8000K a strumień świetlny ma 2060lm. Belkę można sterować za pomocą telefonu przez BT. Można ustawiać świt i zmierzch.

Pytanie do zaznajomionych w temacie oświetlenia. Ile lumenów (zakładając, że każda lampa ma taką samą barwę) powinno wybrać się do akwa około 45-50 litrów dla roślin cieniolubnych? Nie chciałbym przeszarżować z ilość światła.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2382
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Dobór lampy led

#11

Post autor: Ziemiojad »

piotrz23
Takie ble ble ble
Czytając ten fragment mam wrażenie, że czym większy bełkot tym lepiej się sprzeda.... Sorki...
wykorzystujące diody o wysokiej luminancji, charakteryzujące się zoptymalizowaną konfiguracją parametrów ulepszonym stopniem rozprowadzania światła,
doskonale sprawdza się
charakteryzuje się wysokim współczynnikiem odwzorowania barw HCRI na poziomie ponad

Pytanko : tak te dwie lampy sa fajne, chociaż tobie wystarczy ta druga. Ale pytanie dotyczy tego, po co ci lampy super hiper wypas skoro chcesz hodować cytuje
pisze: śr lut 23, 2022 6:32 pm dla roślin cieniolubnych

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Dobór lampy led

#12

Post autor: r10 »

Gdzieś w sieci jest porównanie świecenia (barwy) wszystkich serii Chihiros, daje do myślenia :roll:.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

piotrz23
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Dobór lampy led

#13

Post autor: piotrz23 »

Ziemiojad
Pisząc ble ble ble masz na myśli opisy aukcji na allegro? jeśli tak to w pełni się zgadzam. Więcej konkretnych danych można uzyskać na Aliexpress odnośnie tych lamp :D
Co do wyboru samej lampy. Zgadzam się, ten Chihiros z bluetooth to trochę przerost formy nad treścią w moim przypadku, ale w zakresie do 250 zł (tyle maksymalnie chcę wydać na oświetlenie) to chyba najlepszy wybór. Jeśli dobrze zrozumiałem to ta lampa ma funkcję ustawiania auto włączenia i wyłączania, a to dla mnie ważne. No i to, że planuję hodować cieniolubne rośliny nie oznacza, że w przyszłości nie będę chciał hodować bardziej wymagających, a sama lampa ma możliwość ustawiania mocy świecenia ;)
r10 pisze: śr lut 23, 2022 7:14 pm Gdzieś w sieci jest porównanie świecenia (barwy) wszystkich serii Chihiros, daje do myślenia
poratujesz linkiem, albo podpowiedzią kto to porównywał?

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Dobór lampy led

#14

Post autor: r10 »

-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2382
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Dobór lampy led

#15

Post autor: Ziemiojad »

piotrz23
Jaką lampę kupiłeś?
ODPOWIEDZ