[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Varante
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: śr lut 16, 2022 9:18 pm
Lokalizacja: Kobierzyce
Na imię mam: Adrian
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#1

Post autor: Varante »

Cześć. Mam standardowe 60x30x30 na dnie garstka żwiru przykryta piachem. Piach był biały ale z czasem jakby pożółkł i nie bardzo wiem jak go przywrócić do stanu pierwotnego ale ja nie o tym :)
Na początek podam parametry wody z 12.02 przed podmianką: ph - 7.5 gh - 17 kh - 9 no3 - 20 no2 - 0.5 nh3 - 0 po4 - 2 fe 0.25
Obecna obsada to 2 zbrojniki niebieskie 7 kirysków pstrych i 9 gupików pawie oczko same samce.
Akwarium mam od listopada 2021 i obserwując gupiki widzę że kilka osobników przez długi czas ze sobą jakby tańczy :) wykręcają się dookoła siebie, kąsają płetwy i pyszczki ale nie ma widocznych żadnych uszkodzeń więc wydaje mi się że po prostu brakuje im samic więc mam zamiar je wprowadzić ale boję się o niekontrolowany przyrost populacji. To mój jedyny zbiornik i nie będe miał co zrobić z młodymi dlatego proszę o pomoc w znalezieniu drapieżnika który sobie poradzi w takim małym baniaczku?
W marcu mam zamiar kupić kubełek sun sun oraz jestem w trakcie budowy filtra hydroponicznego więc o filtrację się nie martwię :) obecnie dmucha tam deszczownia claro 600 i aquael asap 300. Jak wjedzie kubełek to claro będzie pompował hydroponikę a asap pójdzie do szuflady. :)

na koniec foto jak to teraz wygląda i z góry dzięki za podpowiedzi! :D
Obrazek

ps. nie wiem gdzie te gupiki się pochowały xD
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#2

Post autor: Ziemiojad »

Varante pisze: śr lut 16, 2022 9:59 pmno2 - 0.5
Witaj, niestety muszę cię zmartwić. To bardzo zły parametr. Truje ryby.
Awatar użytkownika

Autor
Varante
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: śr lut 16, 2022 9:18 pm
Lokalizacja: Kobierzyce
Na imię mam: Adrian
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#3

Post autor: Varante »

Ziemiojad pisze: śr lut 16, 2022 10:07 pm Witaj, niestety muszę cię zmartwić. To bardzo zły parametr. Truje ryby.
Zaraz po testach zrobiłem podmiankę, no i jak pisałem wcześniej zrobię hydroponikę i kupię kubełek to chyba będzie już 0 absolutne przy regularnych podmiankach :roll:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#4

Post autor: Lech-u »

Mała uwaga do tej hydroponiki.
Sugeruję zrobić przelew "awaryjny" w razie jak się zatka odpływ do akwarium. Bez takiego zabezpieczenia można się zdziwić, bo cała woda z akwarium na pewno nie zmieści się do hydroponiki.

Co tam planujesz zasadzić?

Nie dawaj samic gupikom. Nie pozbierasz się z młodymi. Jedna samica to zdecydowanie za mało, a więcej samic to brak kontroli nad narybkiem.
Ewentualne drapieżniki: np. pielęgniczki (jakaś jedna parka). Ale sugeruję nie iść w takim kierunku.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Varante
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: śr lut 16, 2022 9:18 pm
Lokalizacja: Kobierzyce
Na imię mam: Adrian
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#5

Post autor: Varante »

Awaryjny czyli np. ponad odpływem zrobić jeszcze jeden?
Lech-u pisze: czw lut 17, 2022 11:08 am Co tam planujesz zasadzić?
jeszcze do końca nie zdecydowałem :) nie jestem pewien co dobrze działa natomiast co do wyglądu to ostatnio mi sie w ikei rzuciły w oczy 'lucky bamboo' i chyba przynajmniej jeden taki wstawie.
Lech-u pisze: czw lut 17, 2022 11:08 am Nie dawaj samic gupikom. Nie pozbierasz się z młodymi. Jedna samica to zdecydowanie za mało, a więcej samic to brak kontroli nad narybkiem.
Ewentualne drapieżniki: np. pielęgniczki (jakaś jedna parka). Ale sugeruję nie iść w takim kierunku.
a jak interpretowac zachowanie samców jakie opisałem w pierwszym poście? jutro spróbuje nagrać filmik jak to wygląda. Narazie nie miałem zamiaru nic dokładać dopóki nie będe pewien że filtracja da rade. Dziś w zoologu się pytałem czy można oddawać młodzierz to pani powiedziała że nie ma problemu ale jakoś nie jestem przekonany, musiałbym jeździć 15km w jedną stronę :roll: Zostając jednak przy samych samcach to myślisz że przy odpowiedniej nadfiltracji ile maksymalnie bym mógł mieć? lub ewentualnie czy jakiś jeszcze jeden gatunek by można dołożyć :) obecnie dosyć pusto sie w baniaczku wydaje

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#6

Post autor: r10 »

Varante pisze: czw lut 17, 2022 10:28 pmmusiałbym jeździć 15km w jedną stronę
Lato przyjdzie, w niejednym jeziorku widziałem gupiki czy mieczyki.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#7

Post autor: Lech-u »

Varante pisze: czw lut 17, 2022 10:28 pm a jak interpretowac zachowanie samców jakie opisałem w pierwszym poście? j
Normalnie. Bawią się, żeby im nudno nie było.
r10 pisze: pt lut 18, 2022 12:49 pm Lato przyjdzie, w niejednym jeziorku widziałem gupiki czy mieczyki.
Przy okazji tego ŻARTU chciałbym jasno zaznaczyć i powiedzieć, żeby w żadnym razie nie wpuszczać żadnych zwierząt akwariowych do wód w Polsce. To nie jest ich natura, a może się tak zdarzyć, że jakiś wprowadzony gatunek wyprze nasze rodzime (np. rak luizjański).

Jak masz za dużo rybek, to je oddaj, nawet na karmę dla posiadaczy dużych ryb.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#8

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: pt lut 18, 2022 7:17 pmna karmę dla posiadaczy dużych ryb.
Przy okazji tego ŻARTU chciałbym jasno zaznaczyć i powiedzieć, że sadyzmu nie trawię. Różni się bardzo od dania kota na pożarcie psu?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#9

Post autor: Lech-u »

r10 pisze: pt lut 18, 2022 7:34 pm Przy okazji tego ŻARTU chciałbym jasno zaznaczyć i powiedzieć, że sadyzmu nie trawię. Różni się bardzo od dania kota na pożarcie psu?
Mało adekwatne porównanie. W naturze małe ryby są zjadane przez duże. Zawsze i wszędzie.

Psy i koty nie mieszczą się w kryteriach porównawczych, a już na pewno nie w naszej kulturze.

Powtórzę: ryb i innych zwierząt akwariowych nie powinno się wpuszczać do polskich wód.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#10

Post autor: Eva »

To są wybory moralnie trudne. Dopuścić do przerybienia czyli męczyć ryby, czy oddać rybki na karmę? W akwarystyce jest wiele takich zakrętów. Np. karmimy rybki pokarmem, który przeważnie zawiera zmielone ryby. Przy okazji sami jemy ryby. Czym to się różni od tego, że duża ryba zje małą rybę? Mi oczywiście żal małej rybki, ale sprawa jest skomplikowana. Nie chcę wchodzić dalej na śliskie tematy.
W każdym razie najlepiej nie kupować samic gupika ;)
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#11

Post autor: A.G.A. »

Szkoda małych rybek.
Szkoda też rybek drapieżników, które nie mają na co polować.
Szkoda żywego pokarmu z woreczków.
:)
Gupiki dość dobrze radzą sobie same z nadmiarem młodych zjadając je.
Jeśli ktoś uzna, że nie jesteś wystarczająco dobry...to jego problem a nie Twój.
Wyłącz umysł, włącz serce.
Awatar użytkownika

Autor
Varante
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: śr lut 16, 2022 9:18 pm
Lokalizacja: Kobierzyce
Na imię mam: Adrian
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#12

Post autor: Varante »

Cóż. Na pewno nie będę wypuszczał gupików czy innych rybek do stawu bo to jak dla mnie bez sensu. Takie rybki i tak na 99% zginą więc lepiej je oddać nawet jako pokarm. Może zbyt krótko mam rybki, ale wydaje mi się że ludzie się do nich aż tak nie przywiązują jak do psa czy kota. Raz że pies czy kot biega po naszym domu możemy go pogłaskać itp no i to są ssaki tak jak i my ludzie. A ryby, pajęczaki czy nawet gady raczej obserwuje się zza szkła i idzie tu nie tyle o przywiązanie co kawałek dzikiej natury zamknięty w naszym domu, a natura niestety potrafi być bezwzględna i brutalna. Od kilku tygodni moim marzeniem jest parka oskarów :) nawet myślałem że bym mógł dla nich hodować gupiki jako pokarm, niestety po pomiarach okazuje się że mam za małe mieszkanie na 150cm szeroki baniak ;) na pewno za rok lub dwa jeśli zapał nie opadnie kupię 120cm szerokie szkiełko a póki co zostanę przy samych samcach ale ponowię pytanko: ile maksymalnie ich tam mozna upchać? :)
Lech-u pisze: pt lut 18, 2022 7:17 pm Normalnie. Bawią się, żeby im nudno nie było
To mnie bardzo cieszy bo się trochę martwiłem że się mogą w końcu uszkodzić.

Korsarz
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr maja 25, 2022 11:58 am
Lokalizacja: Łódz

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#13

Post autor: Korsarz »

Moja obsada w 54l
Neon 8szt
Danio 4szt
Kardynałek złoty 4szt
Brzanka wysmukla 3szt

Czy mogę dodać jeszcze neonow czy ta obsada to max?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#14

Post autor: Ziemiojad »

Jaki Danio i jaki neon?
Wydaje m isie, że brzanki pasuja tu najmniej. Są dość halaśiwymi rybami. Może lepiej je zamienić i dokupić coś co już masz. Na pewno piąty gatunek zrobi Ci straszny miks w akwarium.
Dodano do tego postu po 44 sekundach
I jak masz temperature? bo kardynalki to raczej zimnolubne ryby.

Korsarz
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr maja 25, 2022 11:58 am
Lokalizacja: Łódz

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#15

Post autor: Korsarz »

Danio pręgowany i neony innesa,brzanek nie mam komu oddać a nie wyrzucę dlatego chciałbym się dowiedzieć ile max neonow mogę jeszcze wpuścić,temp 25stopni
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#16

Post autor: Ziemiojad »

Danio i kardynalki lubią zimna wodę, neonki też bardziej chłodną więc generalnie masz za ciepłą wodę. Wystarczy 22 stopnie. Naprawdę.
Brzanki wystaw na giełdzie na forum. Nawet jeśli oddasz komuś w dobre ręce to tylko zyskasz.
1.Lepiej dla ryb
2. oszczędzasz na prądziea
3.. rosliny wola chłodniejsze wodę. Glony bardziej ciepłą.
Dodano do tego postu po 2 minutach 23 sekundach
Ja osobiście oodałbym nawet za darmochę brzanki, a dokupił pozostałych ryb, żeby było z każdej po 8 może 10 sztuk. I to Maks co zniesie to akwarium. A i ryby będą się ciekawiej zachowywać., zaczną się zaloty, przepychanki samców. I będzie mniej kolorystycznego chaosu. Ale to twoje akwarium i twoja decyzja.
Dodano do tego postu po 42 sekundach
Tylko nie kupuj teraz ryb. Najpierw zrób coś z NO2 bo ci zabije wszystkie ryby jak tak dalej pójdzie.

Korsarz
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr maja 25, 2022 11:58 am
Lokalizacja: Łódz

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#17

Post autor: Korsarz »

Dzięki dzięki za rady :piffffko:
Ziemiojad pisze: śr cze 01, 2022 9:37 am generalnie masz za ciepłą wodę. Wystarczy
Tylko że mam Aquael Fix 2 z termostatem,a on utrzymuje jedna temperaturę,chyba że zmienie ta grzałkę
Ziemiojad pisze: śr cze 01, 2022 9:37 am Brzanki wystaw na giełdzie na forum.
Tak tak oddam za darmo tylko komu będzie chciało się po 3szt śmigać :) spytam w zoologicznym może przyjmie
Ziemiojad pisze: śr cze 01, 2022 9:37 am Tylko nie kupuj teraz ryb. Najpierw zrób coś z NO2
Wiem czekam ,jak narazie spada,wczoraj wieczorem 5.64mg dziś rano 4.80mg
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#18

Post autor: Ziemiojad »

Korsarz
A ile masz stopni jak wylączysz całkiem grzałkę? U mnie już dwa miesiące mija jak wyłączyłem z prądu. Krewetki też wola chłodniejszą wodę.

Korsarz
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr maja 25, 2022 11:58 am
Lokalizacja: Łódz

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#19

Post autor: Korsarz »

Nie sprawdzałem ale mysle ze tak jak w domu około 22 stopnie
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[54l] Pierwszy baniaczek, proszę o pomoc w modyfikacji obsady

#20

Post autor: Ziemiojad »

Korsarz
Czyli nie ma potrzeby grzać.
ODPOWIEDZ