[45] początki przygody - dzienniczek

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#1

Post autor: piotrz23 »

Cześć wszystkim!
niebawem startuję ze swoim nowym małym zbiornikiem (45 litrów, 50x30x30 cm). Chciałbym Wam opisać co zamierzam hodować, jaki sprzęt użyć itd. Liczę, że chociaż kilku z Was będzie chciało przeczytać się mój wywód i pomóc/doradzić mi z wystartowaniem akwarium.
Dodam jeszcze, że kilka lat temu miałem już akwarium 72 litrowe, ale zaprzestałem zabawy.

A więc do celu:
- Akwarium wybrałem FloAt Premium Prostokątne 50x30x30 4mm - w opisie jest napisane, że jest z dodatkiem żelaza przez co jest trwalsze i lekko zabarwione na zielono
- filtr to Aqael Versamax FZN-1 (mogę pokusić się o FZN-2, ale obawiam się, że będzie po prostu za duże wymiarowo na ten baniak)
- jako oświetlenie upatrzoną mam lampę Leecom LED LE-040 17W - barwa światła 7500-8000K, strumień światła 1100lm.
- grzała z termostatem od Aqua Novy 50W.

Do kaskady dorzuciłbym do pełna ceramiki, a na prefiltr dałbym gąbkę.
Brak testów i opinii nt. tej lampy więc nie jestem do niej do końca przekonany, ale nie widzę fajnej alternatywy w tej cenie (do około 150 zł)

Tyle jeśli chodzi stricte o sprzęt. Teraz o podłożu i roślinach.

- podłoże to czarny żwir bazaltowy 1-3mm
- pod podłoże dałbym substratu JBL Aquabasis 2,5l
- roślinki same cieniolubnie
- kilka kamlotów (być może zwykłe ciemne otoczaki lub lawa wulkaniczna)
- jeden spory korzeń red moor lub jakiś inny

Co do powyższego to zastanawiam się czy powinno się nawozić mikro i makro składnikami jeśli pod podłożem jest substrat. Nie będę podawał CO2.

Woda byłaby destylowana/z filtra RO wzbogacona o mineralizator co się zowie HYDRO 0/5 od firmy AKWARIUM-NET.PL, który to daje wartości:
Ca 23 mg/l
Mg 8 mg/l
Twardość ogólna GH = 5
Twardość węglanowa KH=0

Co Wy na to? Coś byście zmienili, dodali lub odjęli? O obsadzie w dalszej części ;)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#2

Post autor: Ziemiojad »

piotrz23 pisze: śr lut 16, 2022 11:03 am żelaza przez co jest trwalsze i lekko zabarwione na zielono
A wszyscy chcą białe szkło. Po co ci zielone?
Dodano do tego postu po 1 minucie 10 sekundach
piotrz23 pisze: śr lut 16, 2022 11:03 am podłoże to czarny żwir bazaltowy 1-3mm
Najgorszy wybór dla ryb dennych. Jak już idziesz w substraty podzwirowe to może lepiej po prostu kupić dobre
Podłoże aktywne?
Dodano do tego postu po 32 sekundach
Polecam aktywne szczególnie, że sam piszesz
piotrz23 pisze: śr lut 16, 2022 11:03 am Woda byłaby destylowana/z filtra RO wzbogacona o mineralizator

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#3

Post autor: piotrz23 »

Ziemiojad pisze: śr lut 16, 2022 12:13 pm A wszyscy chcą białe szkło. Po co ci zielone?
Ponieważ jest w miarę tanie i ma przezroczysty silikon. Na OptiWhite mnie nie stać, a klasyczne z czarnym silikonem mi się nie podoba. To nie jest tak, że to jest całkiem zielone szkło, a tylko lekko zabarwione.
Ziemiojad pisze: śr lut 16, 2022 12:13 pm Najgorszy wybór dla ryb dennych. Jak już idziesz w substraty podzwirowe to może lepiej po prostu kupić dobre
Podłoże aktywne?
Rybek dennych nie będę miał. Podłoże aktywne spoko, ale drogie. Gdzieś czytałem również, że substancje odżywcze z podłoża aktywnego uwalniają się do słupa wody tylko przez kilka miesięcy, a później trzeba i tak nawozić. A może to był film na YT? Nie pamiętam dokładnie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#4

Post autor: Ziemiojad »

piotrz23 pisze: śr lut 16, 2022 12:35 pm substancje odżywcze z podłoża aktywnego uwalniają się do słupa wody tylko przez kilka miesięcy, a później trzeba i tak nawozić.
A substrat podzwirowy to działa na zawsze? :wink:
Żeby nie było, że namawiam. Bo nawet odradzam. Ja mam akwaria albo na żwirku albo na samym piasku.



Bazalt jest ostry. Dlatego wszyscy będą odradzać.

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#5

Post autor: piotrz23 »

Ziemiojad pisze: śr lut 16, 2022 12:39 pm A substrat podzwirowy to działa na zawsze?
Żeby nie było, że namawiam. Bo nawet odradzam. Ja mam akwaria albo na żwirku albo na samym piasku.
Ano masz rację :) Tak czy siak 50 złotych za żwirek + substrat (łącznie 12 kg) vs 120 zł za aktywne podłoże dziesięciolitrowe YOKUCHI to jednak spora różnica. Stąd też moje poszukiwania wiedzy nt. nawożenia solami/płynami w przypadku stosowania substratów :)
Ziemiojad pisze: śr lut 16, 2022 12:39 pm Bazalt jest ostry. Dlatego wszyscy będą odradzać.

Zdaję sobie z tego sprawę. Rybek dennych nie zamierzam hodować, a taki żwirek bazaltowy ładnie komponowałby się z moim zamysłem aranżacji, czyli ciemnym podłożem i ciemnym tłem oraz zielonymi roślinkami.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#6

Post autor: Ziemiojad »

Czekamy w takim razie na efekty.

Dla mnie efekt wizualny jest ważny, ale dobrostan ryb jest jednak ważniejszy. Akwarium to nie ładny obrazek na ścianie.

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#7

Post autor: piotrz23 »

Zgadzam się co do dobrostanu zwierząt. Pomyślę w takim razie o Yokuchi jiban soil 10L. Te 10 litrów powinno wystarczyć do około 6 cm warstwy w takim małym baniaku.

Chcę tam trzymać rasborki lub bystrzyki amandy. Im teoretycznie nie powinno przeszkadzać ostre podłoże.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#8

Post autor: Ziemiojad »

Skoro nie chcesz jakiś wymagających roślin to może i ten substrat ci nie potrzebny?

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#9

Post autor: piotrz23 »

Jeśli zdecydowałbym się na Yokuchi jiban soil 10L to wtedy substrat odpada :D
Chyba, że miałeś na myśli ten żwirek bazaltowy + substrat? Wtedy chyba kupiłbym ten substrat.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#10

Post autor: Ziemiojad »

piotrz23
Nie musisz w każdym poście pisać nazwy tej firmy i substratu. Jak reklamujesz to już wszyscy wiemy co kupić :mrgreen:

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#11

Post autor: piotrz23 »

i co mi Pan zrobisz? :D Piszę tę nazwę, bo to najtańszy znany mi producent podłoży aktywnych :)

Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#12

Post autor: Kryc »

piotrz23 pisze: śr lut 16, 2022 11:03 am - filtr to Aqael Versamax FZN-1 (mogę pokusić się o FZN-2, ale obawiam się, że będzie po prostu za duże wymiarowo na ten baniak)
Ja mam FZN-2 w 25l i jest git. A miejsca na złoża ponad 2x więcej.

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#13

Post autor: piotrz23 »

Kryc pisze: śr lut 16, 2022 8:30 pm Ja mam FZN-2 w 25l i jest git. A miejsca na złoża ponad 2x więcej.
Tak, myślę też nad FZN-2. Tylko 15 złotych więcej niż FZN-1.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#14

Post autor: r10 »

piotrz23 pisze: śr lut 16, 2022 11:03 amDo kaskady dorzuciłbym do pełna ceramiki
Daj spokój, gąbka Aquaela jest bardzo dobra, a gdy się przytka bakteriami wyjmujesz koszyczek, płuczesz gąbkę 2-3 wyciśnięciami brudu i z powrotem do koszyka i do filtra.
I bierz filtr z dwoma koszyczkami (gąbkami), żeby je płukać na przemian.
15 złotych więcej
Nie rozumuj tak jeśli chodzi o "oszczędności", gdy Ci zdechnie jedna ryba to masz 15 zł w plecy, a ryb będzie... no właśnie sam policz.
Z tym że kaskady Aquaela mają kłopot z płytkimi zbiornikami, szczególnie gdy na ssaku jest gąbka - można się umęczyć przy zdejmowaniu jej, a trzeba to robić często.
Ostatnio zmieniony czw lut 17, 2022 2:17 pm przez r10, łącznie zmieniany 1 raz.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#15

Post autor: piotrz23 »

r10 pisze: czw lut 17, 2022 2:07 pm Daj spokój, gąbka Aquaela jest bardzo dobra, a gdy się przytka bakteriami wyjmujesz koszyczek, płuczesz gąbkę 2-3 wyciśnięciami brudu i z powrotem do koszyka i do filtra.
I bierz filtr z dwoma koszyczkami (gąbkami), żeby je płukać na przemian.
wpadłem na lepszy pomysł :D otóż lawa wulkaniczna 10-20 mm wleci (w objętości jednego litra) do filtra, a reszta na gąbkę.

Za radą Ziemiojad zdecydowałem także, że ostry bazalt zastąpię jasnym żwirkiem kwarcowym o granulacji 2-5 mm.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#16

Post autor: Ziemiojad »

:OK: :OK:

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#17

Post autor: r10 »

piotrz23 pisze: czw lut 17, 2022 2:13 pmostry bazalt zastąpię
Może szukaj czegoś co się nazywa "otoczaki" o odpowiedniej granulacji - to naturalny żwirek (np. rzeczny) zaokrąglony zębem czasu w odróżnieniu od kruszywa łamanego.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#18

Post autor: piotrz23 »

r10 pisze: czw lut 17, 2022 2:20 pm Może szukaj czegoś co się nazywa "otoczaki" o odpowiedniej granulacji - to naturalny żwirek (np. rzeczny) zaokrąglony zębem czasu w odróżnieniu od kruszywa łamanego.
Żwirek kwarcowy wydaje się mocno obły, bez ostrych krawędzi. Tak czy siak poszukiwania wyposażenia/sprzętu nadal trwają

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#19

Post autor: crazyaqua »

Moja porada, jako człowieka który wystartował z akwarystyką 8 lat temu i przeżył w tej dziedzinie upadki i wzloty :)

1. Szkło - na początek bez znaczenia. Po jakimś czasie zdecydujesz czy warto kupować OptiWhite. U początkujących akwarystów jest to ostatnie zmartwienie. Ja przy moich błędach przy starcie zbiornika i początkowych problemach nie zaprzątałem sobie w ogóle głowy szkłem. Dopiero po nabraniu wprawy szkło stało się czynnikiem który zacząłem brać pod uwagę.
2. Filtr - jedna z najważniejszych rzeczy w akwarium. Oszczędności tutaj odbiją się mocno w rezultatach jakie będziesz osiągał. Kup przynajmniej AQUAEL MINI-KANI 80. Pojemny kubeł spowoduje, że równowaga w akwarium będzie trudniejsza do zaburzenia i akwarium będzie bardziej stabilne.
3. Oświetlenie - z tego co piszesz to będzie akwarium low-tech. Ja nawet przy high-tech kieruję się jedną zasadą - oświetlenie ma być przede wszystkim takie, żeby akwarium Ci się w tej temperaturze kolorów podobało. Akwarium ma przede wszystkim cieszyć wzrok. Jeśli pasmo będzie super dla wzrostu roślin, ale nie będzie Ci się w takiej barwie podobać, to tempo wzrostu roślin nie skompensuje tego.
4. Podłoże aktywne to dobry pomysł. Wyjałowi się jak każde inne, ale gdy to się stanie, zrobisz mieszankę nawozów, nalejesz do strzykawki, założysz igłę i będziesz co jakiś czas wstrzykiwał w odstępach kilkunastu centymetrów. Podłoże aktywne ma to do siebie że dobrze wchłania nawozy a potem oddaje korzeniom roślin. Możesz też stosować kapsułki wbijane w podłoże.

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#20

Post autor: piotrz23 »

Cześć,
Poszukiwania nadal trwają. Mam już wybraną większość sprzętu, roślin itd. Zastanawiam się obecnie nadal nad oświetleniem. Mam upatrzoną pewną belkę, ale ma ona dwa warianty - zwykłe biało światło, a druga belka do model WRB (stosunek diód to 3:2:1). Myślicie, że warto brać ten model WRB czy to przerost formy nad treścią?

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#21

Post autor: crazyaqua »

Napisałeś że planujesz rośliny same cieniolubne, a idziesz w coraz mocniejsze lampy :) Pamiętaj aby lampa była z regulatorem jasności, bo jak w low-tech dasz za dużo światła to będą glony.
Osobiście w HT używałem różnych lamp LED, ale poza wpływem na wizualny odbiór samego akwarium, nie zauważyłem aby np. lampa z diodami fullspectrum dawała zauważalnie lepsze rezultaty niż bez. Dla przykładu wstawiam jeden z moich małych zbiorników z jakimś panelem LED no-name:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

O wiele większe znaczenie mają tu kwestie nawożenia i powiązane z tym parametry wody.
Gdybyś zmienił zdanie i jednak chciał dołożyć CO2, to pamiętaj że przy KH=0 możesz napotkać problemy ze stabilnością PH, co może byc smiertelnym zagrożeniem dla fauny w Twoim akwarium!

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#22

Post autor: piotrz23 »

crazyaqua
Nadal chcę raczej cieniolubne roślinki, ale albo ja nie umiem szukać, albo nie ma fajnych belek z mniejszą ilością mocy. Mam wrażenie, że wszyscy producenci walą od razu w high endowe rozwiązania
Dodano do tego postu po 17 dniach 19 godzinach 54 minutach 32 sekundach
Dzień dobry po jakimś czasie! Udało się skompletować cały sprzęt, wystrój, roślinki itd. Postawiłem na:
- Akwarium float 50x30x30
- Aquael FZN-2
- Grzałka Aqua Nova 50W
- Belka LED Sinkor WRB

Jako podłoże wybrałem żwirek kwarcowy biały, a pod nim JBL Aquabasis. Jako dekoracji użyłem kawałek drewna, które znalazłem na działce mojej mamy. :D Aranżację uzupełniają kamienie lawy wulkanicznej, które są też we filtrze jako złoże biologiczne.
Roślinki to nic specjalnego - kryptokoryny, mech, mikrozorium, pistia itp.

Na razie badam wodę tylko pod kątem pH, gH i kH.
pH - 7,6 (coś za dużo, nie wiem dlaczego tak :|)
kH - 3
gH - 5
Twardości są takie jakie chciałem - takie deklaruje producent mineralizatora.

Akwarium zalane 23.03. Kamieni na korzeni ma nie być docelowo, ale gnój ciągle wypływa stąd pomoc kamieni ;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#23

Post autor: crazyaqua »

Jak idzie dojrzewanie? Wstawiaj aktualizacje.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#24

Post autor: Dzik »

Wkurzyl sie i potlukl akwarium .

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#25

Post autor: piotrz23 »

Dzik pisze: sob kwie 09, 2022 3:21 pm Wkurzyl sie i potlukl akwarium .
Otóż nie tym razem. Cierpliwości u mnie jeszcze pod dostatkiem ;)
crazyaqua pisze: sob kwie 09, 2022 1:30 pm Jak idzie dojrzewanie? Wstawiaj aktualizacje.
A proszę bardzo. Najpierw zdjęcia po pierwszym tygodniu i pierwszej podmianie wody.
Obrazek
Obrazek

A tak akwarium prezentuje się obecnie, po drugim tygodniu od zalania i drugiej podmianie. Staram się zbijać pH za pomocą Aquacidu. Co mnie cieszy (i trochę dziwi) poziomy NO2, NH3 i NO3 są zerowe. Zdecydowałem się wpuścić pierwszym mieszkańców - są to dwa Military Helmety. Kolejny sukces to niewypływający korzeń. Nie ma już na nim żadnych kamieni :D rośliny rosną powoli, ale donikąd mi się nie spieszy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#26

Post autor: crazyaqua »

Lanie kwasu tak szybko może utrudnić dojrzewanie zbiornika, ja bym się wstrzymał do czasu rozwinięcia się biologii.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#27

Post autor: Dzik »

A jak sytuacja na dzien dzisiejszy ?

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#28

Post autor: piotrz23 »

Dzik pisze: ndz kwie 24, 2022 8:28 am A jak sytuacja na dzien dzisiejszy ?
Mam za sobą pewne perypetie. W pewnym momencie coś zaczęło dziać się niepokojącego z roślinami w akwarium, więc postanowiłem dosadzić nowe gatunki i lekko przearanżować akwarium.
Pisząc "coś niepokojącego" miałem na myśli brak wzrostu roślin, totalne zżółknięcie ECHINODORUSa, a na kryptokorynach zaczęły pojawiać się żółte plamki, które skutkowały obumieraniem całego liścia.
Postanowiłem zatem dosypać sporo żwiru - miałem wrażenie, że rośliny w ogólne się nie zakorzeniły. Dosadziłem Żabienicę oraz Hygrophilię.
Tak akwarium wyglądało 06.04:
Obrazek

Tak prezentowały się rośliny 10.04.:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak po dosypaniu żwiru i posadzeniu nowych roślin.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#29

Post autor: Dzik »

Rosnie ziele czy nadal rozplywa sie ? Dosadzanie roslin to nie lekarstwo choc i tak masz ich niewiele .

Autor
piotrz23
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: śr lut 16, 2022 10:21 am
Lokalizacja: Gdzieś tam
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[45] początki przygody - dzienniczek

#30

Post autor: piotrz23 »

Dzik pisze: ndz maja 01, 2022 5:06 pm osnie ziele czy nadal rozplywa sie ? Dosadzanie roslin to nie lekarstwo choc i tak masz ich niewiele .
rośnie tak 50/50. Czegoś roślinom na pewno brakuje, ale nie wiem czego. Potasu?
Na ten moment nawożę:
- Potas codziennie
- micro i makro dwa razy na tydzień
świecę na ten moment 8,5h z mocą 50 procent lampy WRB o jasności całkowitej 2 780 lm (czyli świecę 1390 lm na 45 litrów)
jakieś porady co do poprawienia kondycji roślin
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ