Brunatnice?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#31

Post autor: Dzik »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Na drodze . Tej bialej drodze . Glaz . Skala

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#32

Post autor: hania »

Ze kamienie?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#33

Post autor: Dzik »

Jeden kamien dzielacy droge na ok pol . Nie pojedziesz dalej .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#34

Post autor: hania »

Chodzi ci o ten jeden kamien w poprzek?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#35

Post autor: Dzik »

Nie . Chodzi o to ,ze bez RO tez mozna ale podloze nie pokaze na co je stac w pelni . Mozesz jeszcze dolozyc by bylo przynajmniej 5 cm .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#36

Post autor: hania »

Tylko czy mogę dolozyc podloza do juz zalanego akwarium? Podsypywalam tego dla krewetek jak dosadzalam rosliny, ale tylko tam, gdzie je dawalam. Ty masz na mysli, zeby ogolnie byla grubsza warstwa zwiru w calym akwarium?

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Brunatnice?

#37

Post autor: r10 »

hania pisze: wt lut 15, 2022 9:13 pmGdzie problem?
Rozmawiasz z trollem :capu:.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#38

Post autor: Dzik »

Tak . Grubsza warstwa ok 5 cm a nawet wiecej . R10 nie przesadzaj .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#39

Post autor: hania »

Sypać w calym akwarium ten dla krewetek czy zwykły a dla krewetek tylko pod rośliny? No bo on jednak lekki jest. Widac przy odmulaniu.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#40

Post autor: Dzik »

Jak wolisz . Moim zdaniem tylko tam gdzie rosliny ale aby warstwa podloza byla przynajmniej 5cm . I nie przesadzaj z odmulaniem .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#41

Post autor: hania »

No to grubsza operacja. Jak taka grubosc ma byc, to cale akwarium.. nie będzie miało to negatywnego wpływu na flore bakteryjna?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#42

Post autor: Dzik »

Oczywiscie ze bedzie mialo wplyw = polepszy sie . Podloze to najwazniejsze medium filtracyjne w akwarium , wiec im grubsze tym lepsze w granicach rozsadku . Jezeli jego warstwa jest niska lub brak /bo i takie akwaria sa / zdajemy sie tylko na filtr a scislej na jego pojemnosc .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#43

Post autor: hania »

Ok, no żwiru na górę dosypać mogę. Będę miała zabawę z roślinami, bo troche mi się zakopią, no ale najwyżej będę znów sadzić. Pytanie co z rybami i krewetkami. Nawet jak piasek wypłucze, to i tak woda czysta nie będzie. A dosypać muszę dużo.. Nie zaszkodzi im to?

A druga sprawa to rośliny. Nie bardzo mogę znaleźć coś łatwego, nie wymagającego dużo światła i szybko rosnącego. Jedyne co znalazłam to rogatek (niby można też włożyć w podłoże). Myślałam o kryptokorynach, bo niby łatwe, ale one podobno nie aklimatyzują się szybko. I ta moja też jakoś średnio się chyba ma. I gdzieś mi się jeszcze przewinęła Sigittaria subulata. No ale nie wiem... Potrzebuje coś niewysokiego.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Brunatnice?

#44

Post autor: Ziemiojad »

Chyba za dużo i za szybko wrzuciliscie ryby do akwarium.

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#45

Post autor: hania »

Sama się jeszcze nie znam, to radzilam sie akwarysty. No a ryby wrzucałam na raty. W sensie nie wszystkie w jeden dzień. No ale teraz trzeba walczyć z tym co jest. Nie wiem czy te rośliny, które usuwalam mogły namącić, czy co?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Brunatnice?

#46

Post autor: Ziemiojad »

Tak, to prawda. Jakiś czas temu po wyrwaniu ( prawie połowę roślin wytargalem) iroślin z podłoża z korzeniami, mocno wzburzylem podłoże, i NO3 poszło mi do 100.
Dodano do tego postu po 1 minucie 51 sekundach
Masz bardzo świeże akwarium. Wszystko dopiero zaczyna się układać i stabilizować. Każda zmiana może być bardzo mocno odczuwalna.
Akwaryści podobno są bardzo cierpliwi. Dlatego zalecam cierpliwie czekać. I nie panikować.

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#47

Post autor: hania »

Odnośnie ilości ryb. Oczywiście nie mam zamiaru wpuszczać teraz, ale zeby potem nie walnąć babola. Czy jeśli będę miała w 49l 20 razbor i 15 krewetek (w tym 5 Amano), to bedzie ok?
I zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Ktoś z was tu pisał, że ceramika wcale nie jest lepsza niż gąbka. Ale mimo to, biorąc pod uwagę dużą ilość NO2 i NO3 w moim akwarium, czy jednak ceramika nie zadzilałaby lepiej? Zmierzam do tego - czy warto wymienić część gąbki na ceramikę (nie mam osobnego miejsca w filtrze) żeby przyspieszyć redukcję zwiazków azotowych, czy nie ma to sensu?

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Brunatnice?

#48

Post autor: r10 »

hania pisze: śr lut 16, 2022 10:31 pmczy warto wymienić część gąbki na ceramikę
Nie, wręcz odwrotnie. Na gąbce rozwinie się znacznie więcej pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych, niż na ceramice (zakładając tę samą objętość medium filtracyjnego, czyli 0,5 dm3 gąbki = 0,5 l ceramiki). Ceramikę można dać wówczas, gdy nie oszczędzamy miejsca (liczonego w litrach), czyli np w dużym kuble oraz wówczas, gdy przytkanie filtra (przytkanie gąbek poprzez zarówno brud jak i pożyteczne bakterie) będzie dużym kłopotem w płukaniu tychże (i znów np. kubeł).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2384
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Brunatnice?

#49

Post autor: Ziemiojad »

r10 pisze: czw lut 17, 2022 2:02 pm Na gąbce rozwinie się znacznie więcej pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych, niż na ceramice
Sorki. Ale chyba przesadziłeś.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Brunatnice?

#50

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: czw lut 17, 2022 2:20 pmprzesadziłeś
A dlaczego tak uważasz?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Brunatnice?

#51

Post autor: mariom222 »

Dzik trochę sobie jaja robi z nowej koleżanki, ale już prostuję

wszelkie aktywne podłoża są raczej skierowane do użytkowania z wodą RO czyli taka przepuszczoną przez filtr osmotyczny
na zwykłej wodzie też się nic nie stanie tyle że szybko straci ono swoje właściwości które słono kosztują

skałka może trochę zatwardzać wodę ale jak będzie trochę więcej biomasy to nie będzie miało jakiegoś większego znaczenia

większość roślin z fotki powinna tu normalnie rosnąć
nie zapomnij zagęszczać ich od czasu do czasu
tzn odcinasz szczyt rośliny ale tak żeby miał minimum 3 międzywęźla
i sadzisz obok

no i masz u mnie piątkę z plusem jak pogostemon helferi przeżyje :)

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#52

Post autor: hania »

mariom222 pisze: czw lut 17, 2022 6:28 pm większość roślin z fotki powinna tu normalnie rosnąć
nie zapomnij zagęszczać ich od czasu do czasu
tzn odcinasz szczyt rośliny ale tak żeby miał minimum 3 międzywęźla
i sadzisz obok

no i masz u mnie piątkę z plusem jak pogostemon helferi przeżyje :)
No to raczej będzie dwója, bo już część wywaliłam. Jedynie ten po lewej stronie ani się nie rozwija, ani umiera. Po prostu jest :D no a rośliny chcialam dokupić wczoraj, bo i tak byłam zbadać wodę. Odwiedziłam dwa sklepy i w jednym nie mieli nic, w drugim wyglądaly marnie i sprzedawca sam powiedział, że będą nowe w przyszlym tygodniu.
mariom222 pisze: czw lut 17, 2022 6:28 pm
wszelkie aktywne podłoża są raczej skierowane do użytkowania z wodą RO czyli taka przepuszczoną przez filtr osmotyczny
na zwykłej wodzie też się nic nie stanie tyle że szybko straci ono swoje właściwości które słono kosztują
To znaczy trzeba będzie coś podawać roślinom?
Dodano do tego postu po 3 dniach 3 godzinach 9 minutach 30 sekundach
Zastanawiam się cały czas nad roślinami do dosadzenia. Czy z takim swiatlem jak moje na drugi plan nada się Echinodorus ocelot green? Znalazłam jeszcze cosik takiego jak Hygrophila polysperma. Ale ona chyba za wysoka będzie jak na środek nie? Ewentualnie coś innego. Tylko własnie - co? Zeby to malo wymagające było i szybko rosło.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#53

Post autor: Dzik »

Echinodorus to zje cale akwarium .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#54

Post autor: hania »

Czyli, ze odradzasz rozumiem. No tylko co innego? Czytalam, ze jeszcze kryptokoryny chyba pod takie swiatlo. No ale to raczej nie urosnie szybko nie?
Dodano do tego postu po 1 dniu 14 godzinach 4 minutach 30 sekundach
mariom222 pisze: czw lut 17, 2022 6:28 pm no i masz u mnie piątkę z plusem jak pogostemon helferi przeżyje :)
Mariom222 spisalam ten Pogostemon na straty, a zaraz obok niego widzę, że nowe wychodzą.
ObrazekObrazek
Fakt, ze jeden z nich wyglada trochę marnie, bo jakieś dziury mu się robią, więc chyba będę musiała, go obciąć, ale moze jakaś szansa jest co?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#55

Post autor: Dzik »

Wiekszosc roslin uprawianych jest emersyjnie wiec zanim przywykna do warunkow podwodnych moga troche chorowac tzn gnic , rozpuszczac sie itp . Jezeli chcesz zabienice to podobno wyprodukowali nowa odmiane . Nazywa sie little mystery . Ciezko kupic ale mi sie udalo . Na razie w fazie eksperymentu mam 4 malenkie sadzonki z uprawy in vitro . Za jakis czas powinny dac o sobie znac . A ja napisze co i jak .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#56

Post autor: hania »

Nooo znalazłam ją sobie i muszę powiedzieć, że fajna jest :OK: ale nie widzę jej na liscie roślin, które mają przyjść w dostawie do sklepu. Pomyślałam o zabienicy, bo wydawało mi się, że się do mnie nada i szybko pójdzie, ale po tym jak napisałeś, że opanuje akwarium, to zastanawiam się, czy to dobry pomysł. Alternatywy wciąż brak.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#57

Post autor: Dzik »

Bardzo lubie zabienice , mialem kiedys sporo roznych ale sa to duze rosliny a przy ciaglym obskubywaniu z lisci nie wygladaja zbyt efektownie .

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#58

Post autor: hania »

Duże mówisz... To może faktycznie poszukam czegoś innego, bo potrzebuję czegoś jednak nie za wysokiego.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Brunatnice?

#59

Post autor: Dzik »

Jak mi urosna te mystery i beda faktycznie nieduze to Ci podesle . Problemem u tych roslin jest ich system korzeniowy = OOOOgromny

Autor
hania
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: ndz lut 13, 2022 1:51 pm
Lokalizacja: racibórz
Na imię mam: Hania
Płeć:

Brunatnice?

#60

Post autor: hania »

No to szukam dalej. Chcialam coś do walki z tymi glonami, czyli tak jak radziliście szybkorosnące. Te brunatnice (chociaż w akwarystycznym twierdzą, że to okrzemki jak nowe akwa), wracają mi caly czas na mech, oprócz tego nie jest źle. Za to widzę zielone nitki na szybie i coś zielonego zaczyna mi pokrywać kamienie. Dochodzi drugi glon czy w małych ilosciach to normalne i olać? Jutro chyba zrobie też na nowo testy wody zanim dokupie nowe rośliny.
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Brunatnice?

#61

Post autor: A.G.A. »

hania pisze: wt lut 22, 2022 8:31 pmnormalne i olać
Tak.
Jeśli ktoś uzna, że nie jesteś wystarczająco dobry...to jego problem a nie Twój.
Wyłącz umysł, włącz serce.
ODPOWIEDZ