Martwica pletw

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#1

Post autor: Dav_id »

Witam wszystkich.
Mam problem z martwica pletw. Niestety nie dotyczy to jeden ryby a kilku. Pytanie do Was. Co mogę im podać w ogólnym akwarium. Niemam możliwość przełożenia ich do osobnych zbiorników. Jedyne akwarium które mam wolne to 25l a niestety choroba dotyczy 2 skalarów, bojownika(samca), malego kakadu i jednej molinezji więc to dla nich raczej trochę za mało.
Proszę o jakieś porady.

1. Litraż zbiornika – 240l
2. Kiedy został założony – rok temu
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – prefiltr gąbki filtr kubeł z ceramika i biobale na wyjściu narurowiec z wata
4. Gatunki i ilość ryb – 4 skalary, 3 ramirezy, 5 kirysów, 3 małe molinezje i kilka malutkich gupików, 2 zbrojniki niebieskie, 2 bojowniki, 2 kakadu, 4 kosiarki, parka barwniaków, kilka ślimaków
5. Gatunki i ilości roślin - sporo różnych
6. Podłoże – żwirek bazaltowy
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie – Korzeń i łupek drzewiasty
9. Pokrywa – brak
10. Oświetlenie – belka diy
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – nawozy brak, pokarmy suche mrożone ogórek,
12. Parametry wody - (NO2-0, NO3-20, pH-7, KH-9,5 GH-18, PO4-1, Ca-100, Mg-18, Fe~0,5 ) –
13. Temperatura w zbiorniku –26
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –500
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – co tydz. 30l RO + 10l kran
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – doszły ślimaki ampularie ok. Tydz. temu
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? Chore ok. 6msc.
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - Niebyly
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - gubienie, strzępienie płetw.
20. Zdjęcie – brak

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#2

Post autor: r10 »

Możesz dodać lampę UV/C 7/24 h?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Martwica pletw

#3

Post autor: Ziemiojad »

Masz z grzałkę 500W na 240 litrów brutto wody? Nieźle cię szarpie finansowo.

Martwica pletw od 6 miesięcy?

Szkoda że nie ma zdjęć, ale patrząc na twoją obsadę żądam pytanie jak dogadują się barwniaki z kakadu? A skalary nie są zbyt agresywne dla ramek?
Nie wiem jak wyglądają twoje ryby, bo nie dałeś zdjęć, więc możemy sobie tylko fantazjować. A brałeś pod uwagę że to ubytki w wyniku walk?

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#4

Post autor: Dav_id »

r10 pisze:Możesz dodać lampę UV/C 7/24 h?
Niestety lampy niemam ale jeżeli to będzie jedyne wyjście to będę musiał zakupić.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Dodano do tego postu po 7 minutach 15 sekundach
Ziemiojad pisze:Masz z grzałkę 500W na 240 litrów brutto wody? Nieźle cię szarpie finansowo.

Martwica pletw od 6 miesięcy?

Szkoda że nie ma zdjęć, ale patrząc na twoją obsadę żądam pytanie jak dogadują się barwniaki z kakadu? A skalary nie są zbyt agresywne dla ramek?
Nie wiem jak wyglądają twoje ryby, bo nie dałeś zdjęć, więc możemy sobie tylko fantazjować. A brałeś pod uwagę że to ubytki w wyniku walk?
Grzałka 500w przepływowa JBL starałem się dość długą ja obserwować i szczerze mówiąc włącza się rzadziej niż wewnętrzna 200w która chodziła prawie cały czas. Martwica jest od około 2dni ryby są u mnie 6 mać. Może faktycznie napisałem trochę niezrozumiałe. Co do dogadywania się to czasami barwniak przegoni jakaś rybę ale żeby się gryzły to nie widziałem. Skalary z ramirezkami można powiedzieć. Że pływają razem. Wydaje mi się że to choroba a nie obgryzienie płetw ponieważ u bojownika widać białe końce płetw i "rdzeń" płetwy wystaje a skalar np bardzo szybko traci płetwę grzbietową . Nie wiem jak to opisać. Postaram się zrobić jakieś zdjęcie ale za szybko pływają żeby je złapać w kadrze.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#5

Post autor: Dav_id »


Ziemiojad pisze:Masz z grzałkę 500W na 240 litrów brutto wody? Nieźle cię szarpie finansowo.

Martwica pletw od 6 miesięcy?

Szkoda że nie ma zdjęć, ale patrząc na twoją obsadę żądam pytanie jak dogadują się barwniaki z kakadu? A skalary nie są zbyt agresywne dla ramek?
Nie wiem jak wyglądają twoje ryby, bo nie dałeś zdjęć, więc możemy sobie tylko fantazjować. A brałeś pod uwagę że to ubytki w wyniku walk?
Grzałka 500w przepływowa JBL starałem się dość długą ja obserwować i szczerze mówiąc włącza się rzadziej niż wewnętrzna 200w która chodziła prawie cały czas. Martwica jest od około 2dni ryby są u mnie 6 mać. Może faktycznie napisałem trochę niezrozumiałe. Co do dogadywania się to czasami barwniak przegoni jakaś rybę ale żeby się gryzły to nie widziałem. Skalary z ramirezkami można powiedzieć. Że pływają razem. Wydaje mi się że to choroba a nie obgryzienie płetw ponieważ u bojownika widać białe końce płetw i "rdzeń" płetwy wystaje a skalar np bardzo szybko traci płetwę grzbietową . Nie wiem jak to opisać. Postaram się zrobić jakieś zdjęcie ale za szybko pływają żeby je złapać w kadrze.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


Werunal
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt sty 04, 2022 10:46 am
Telefon: 504465923
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Piotr

Martwica pletw

#6

Post autor: Werunal »


Ziemiojad pisze:Masz z grzałkę 500W na 240 litrów brutto wody? Nieźle cię szarpie finansowo.
Przecież grzałka nie pracuje cały czas. Dogrzewa do zadanej temperatury i się wyłącza. To już drożej by wyszło gdyby miał 100W i mogła by w kółko chodzić żeby żądaną temperaturę osiągnąć.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka


Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#7

Post autor: Dav_id »

Udało mi się zrobić tylko takie zdjęcie. Obrazek

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Martwica pletw

#8

Post autor: Dzik »

Czesc. Sa leki na to schorzenie/np JBL ektol / ale jezeli parametry wody sa do bani to nic nie pomoze . Czym mierzysz parametry ? Ca100 , No3 20 , GH ..Amoniak badasz ?Daj zdjecie calego akwarium .
Ostatnio zmieniony ndz sty 09, 2022 5:40 pm przez Dzik, łącznie zmieniany 1 raz.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#9

Post autor: r10 »

Dav_id pisze: ndz sty 09, 2022 5:04 pmjeżeli to będzie jedyne wyjście
Najlepsze wyjście na dłuższą metę to krystalicznie czysta woda bez bakterii i pasożytów, lampa UV-C w tym pomaga.
Na dziś bardzo częste podmiany 80-90% (może być kranówka, ale wówczas odstana jeśli zawiera chlor). Ujmij to matematycznie, żeby zmniejszyć ilość (i tak namnażających się) bakterii/pasożytów o rząd wielkości (dziesięciokrotnie) potrzebna jest wymiana 90% wody. Bakterii musi być mniej niż ilość, którą zwalczy system immunologiczny ryb.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Martwica pletw

#10

Post autor: Ziemiojad »

Dav_id pisze: ndz sty 09, 2022 3:37 pm co tydz. 30l RO + 10l kran
Skoro lejesz RO to dlaczego masz takie wysokie wartości pH i twardość wody? Coś mocno ci twoja wodę zatwardza. Czyli lanie RO jest w sumie bezużyteczne.

Na początek zwiększ podmiany wody. 90 % naraz to proszenie się o kłopoty. Ale mając 240 brutto to powinieneś spróbować podmienić 60 - 80 litrów wody niestety.

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#11

Post autor: Dav_id »

Dzik pisze:Czesc. Sa leki na to schorzenie/np JBL ektol / ale jezeli parametry wody sa do bani to nic nie pomoze . Czym mierzysz parametry ? Ca100 , No3 20 , GH ..Amoniak badasz ?Daj zdjecie calego akwarium .
Parametry i tak udało mi się obniżyć przez wodę RO bo GH wynosiło aż 32 a Ca 170. Amoniaku szczerze mówiąc nie badałem. Parametry sprawdzam JBL i Zoolek nigdy z tymi testami problemów nie miałem i zawsze pokazywały faktyczne parametry.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Dodano do tego postu po 3 minutach 27 sekundach
Ziemiojad pisze:
Dav_id pisze: ndz sty 09, 2022 3:37 pm co tydz. 30l RO + 10l kran
Skoro lejesz RO to dlaczego masz takie wysokie wartości pH i twardość wody? Coś mocno ci twoja wodę zatwardza. Czyli lanie RO jest w sumie bezużyteczne.

Na początek zwiększ podmiany wody. 90 % naraz to proszenie się o kłopoty. Ale mając 240 brutto to powinieneś spróbować podmienić 60 - 80 litrów wody niestety.
Jedyne co może zatwardzać wodę to bazalt. Łupek drzewiasty raczej nie zatwardza chociaż 100% pewności nie mam. Wymiana podłoża równa się z restartem czego wolałbym uniknąć. Sama woda w Iranie ma twardość na poziomie 25° więc muszę lać Ro

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#12

Post autor: Dav_id »

Ziemiojad pisze:
Dav_id pisze: ndz sty 09, 2022 3:37 pm co tydz. 30l RO + 10l kran
Skoro lejesz RO to dlaczego masz takie wysokie wartości pH i twardość wody? Coś mocno ci twoja wodę zatwardza. Czyli lanie RO jest w sumie bezużyteczne.

Na początek zwiększ podmiany wody. 90 % naraz to proszenie się o kłopoty. Ale mając 240 brutto to powinieneś spróbować podmienić 60 - 80 litrów wody niestety.
Jedyne co może zatwardzać wodę to bazalt. Łupek drzewiasty raczej nie zatwardza chociaż 100% pewności nie mam. Wymiana podłoża równa się z restartem czego wolałbym uniknąć. Sama woda w Iranie ma twardość na poziomie 25° więc muszę lać Ro

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#13

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: ndz sty 09, 2022 6:14 pmpowinieneś spróbować podmienić 60 - 80 litrów
A co da podmiana 60 litrów? No chyba że 4x dziennie... Z kolei RO jest bardzo droga (odpad) do tak dużych podmian, można odstawiać kranówkę, z kolei gdzie i jak odstawiać tyle wody? Niektorzy dysponują beczką, można się ratować wanną (lepiej, bo duża powierzchnia chlor szybciej ujdzie), ale może nie ma chloru w wodzie?

Kup lampę UV-C na palnik co najmniej 9 Wat, nawet Sunsun/Grech (np. CUV-109).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Martwica pletw

#14

Post autor: Dzik »

Czy to sa testy kropelkowe ? Musisz poprawic jakosc wody . Zrezygnuj na jakis czas z mrozonek itp . No2 i amoniak . No3 .

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#15

Post autor: r10 »

-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Martwica pletw

#16

Post autor: Eva »

Dav_idJest taki preparat dla Bojownika: https://www.flowerfish.pl/sklep/suma-gilltail-12ml/
Nie wiem, czy można go tak samo używać dla innych ryb, ale sądzę że tak- można zapytać w sklepie. Chyba lepiej leczy się oddzielając rybkę np. do wiaderka. Myślę, że jak w sklepie pokażesz zdjęcia rybki to może będą potrafili doradzić preparat i może będą też wiedzieli jaka to choroba (skoro mają ją tez inne ryby).
Sklep Flower fish na ulicy wysockiego.
NH3, NO2, NO3 warto by sprawdzić testami kropelkowymi.
Edit: przepraszam, testy robiłeś ;)
Ostatnio zmieniony ndz sty 09, 2022 7:35 pm przez Eva, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#17

Post autor: Dav_id »

Dzik pisze:Czy to sa testy kropelkowe ? Musisz poprawic jakosc wody . Zrezygnuj na jakis czas z mrozonek itp . No2 i amoniak . No3 .
Testy są kropelkowe. Testy na amoniak muszę kupić. Tylko z mrożonek czy wstrzymać się z karmieniem całkowicie na jakiś czas ?
r10 pisze:
Ziemiojad pisze: ndz sty 09, 2022 6:14 pmpowinieneś spróbować podmienić 60 - 80 litrów
A co da podmiana 60 litrów? No chyba że 4x dziennie... Z kolei RO jest bardzo droga (odpad) do tak dużych podmian, można odstawiać kranówkę, z kolei gdzie i jak odstawiać tyle wody? Niektorzy dysponują beczką, można się ratować wanną (lepiej, bo duża powierzchnia chlor szybciej ujdzie), ale może nie ma chloru w wodzie?

Kup lampę UV-C na palnik co najmniej 9 Wat, nawet Sunsun/Grech (np. CUV-109).
60-80l wody RO to akurat nie problem. Opracowałem system gdzie woda RO wychodzi za darmo podczas normalnego użytkowania wody

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Martwica pletw

#18

Post autor: Dzik »

Mozesz oczywiscie zastosowac ten lek o ktorym pisalem wyzej . Karm malutkimi porcjami o ile ryby zjadaja wszystko bez udzialu mrozonek . Nie przesadzaj z pokarmem bo on tez psuje wode . Kilkudniowa glodowka nie zaszkodzi .
Ostatnio zmieniony ndz sty 09, 2022 7:36 pm przez Dzik, łącznie zmieniany 1 raz.

Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Martwica pletw

#19

Post autor: Eva »

Warto dodać liście/ wyciąg z ketapangu do wody. A rybom podawać na wzmocnienie witaminy.

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#20

Post autor: Dav_id »

Eva pisze:Dav_idJest taki preparat dla Bojownika: https://www.flowerfish.pl/sklep/suma-gilltail-12ml/
Nie wiem, czy można go tak samo używać dla innych ryb, ale sądzę że tak- można zapytać w sklepie. Chyba lepiej leczy się oddzielając rybkę np. do wiaderka. Myślę, że jak w sklepie pokażesz zdjęcia rybki to może będą potrafili doradzić preparat i może będą też wiedzieli jaka to choroba (skoro mają ją tez inne ryby).
Sklep Flower fish na ulicy wysockiego.
NH3, NO2, NO3 warto by sprawdzić testami kropelkowymi.
Niestety tak jak pisałem na początku mam tylko wolę szkło 25l a wszystkich ryb tam nie wpuszczę. Musiałbym wybierać która pierwsza i liczyć na to że zdążę uratować wszystkie. Dlatego wolałbym w główny zbiorniku je leczyć. Opis preparatu napewno sprawdze.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Dodano do tego postu po 3 minutach 17 sekundach
Czyli podsumowując wszystko na chwilę obecną. Wymiana wody ok. 60l, głodówka kilka dni, i zastosowanie JBL ektol. Oprócz tego testy na amoniak.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#21

Post autor: Dav_id »

Czyli podsumowując wszystko na chwilę obecną. Wymiana wody ok. 60l, głodówka kilka dni, i zastosowanie JBL ektol. Oprócz tego testy na amoniak.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Martwica pletw

#22

Post autor: Dzik »

A jak wyglada calosc akwarium i obsluga filtra ? Jakies foto ?

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#23

Post autor: Dav_id »

Dzik pisze:A jak wyglada calosc akwarium i obsluga filtra ? Jakies foto ?
Prefiltr czyszczę raz w tyg. Przy podmianie wody w wodzie z akwarium. Główny filtr był sprawdzany tylko po pół roku czy dużo syfu jest ale płukane nic nie było. Ogólnie staram się żeby przy czyszczeniu filtr nie był wyłączony dłużej jak 40-60min. Aktualnie innego zdjęcia niemam bo jestem w pracy. Obrazek

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Martwica pletw

#24

Post autor: Ziemiojad »

Dav_id
Piszesz ciągle dwa razy to samo. Masz jakiś problem techniczny?

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#25

Post autor: Dav_id »

Ziemiojad pisze:Dav_id
Piszesz ciągle dwa razy to samo. Masz jakiś problem techniczny?
Niema pojęcia dlaczego dubluje. 2 razy tego samego nie wysyłam.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#26

Post autor: r10 »

Dav_id pisze: ndz sty 09, 2022 7:41 pmWymiana wody ok. 60l
Wymiana 25% to 2x dziennie lub co najmniej codziennie (ale to może być za mało, patrz matematyka)
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#27

Post autor: Dav_id »

Mogę wymienić i więcej ale wydaje mi się że max 50%. Aktualnie i tak biologia jest trochę zachwiana a przy większej podmianie to całkowicie ja zrujnuje.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Martwica pletw

#28

Post autor: Ziemiojad »

Mimo wszystko weź pod uwagę czynnik stresu.
Masz 4 gatunki pielegnic w niedużym akwarium, z tego 3 żyją na tym samym poziomie czyli przy powierzchni dna. Barwniaki i kakadu to agresory.

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#29

Post autor: Dav_id »


Ziemiojad pisze:Mimo wszystko weź pod uwagę czynnik stresu.
To co proponujesz?

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#30

Post autor: r10 »

Dav_id pisze: pn sty 10, 2022 8:19 amprzy większej podmianie to całkowicie ja zrujnuje
No właśnie częste podmiany nie powinny zrujnować. Wyobraź sobie podmiany na kranówkę 80% (pomijam problem chloru, jedne gatunki tolerują inne nie i różne są wodociągi, chlor zresztą łatwo usunąć poprzez odstawienie wody) - przy podmianie raz na tydzień składniki zapewne przenikną do akwa, przy codziennej nie zdążą (większość z nich usuwasz na drugi dzień).
Nie mineralizujesz RO?
Dav_id pisze: pn sty 10, 2022 8:19 ammax 50%
Jeśli codziennie to może ogarniesz, bo trudno tyle wody wymieniać 2x dziennie. Rozpisz sobie szereg geometryczny ile zostaje bakterii i drobnoustrojów po każdej 50% wymianie: 1/2 * 1/2 *1/2 * 1/2 * 1/2 * ... A one się mnożą (po to lampa UV-C).
JBL ektol
To błękit metylowy, jeśli chcesz leczyć to raczej antybiotykiem podawanym w pokarmie.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ