Ryby

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Se8a80
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 07, 2022 4:03 pm
Lokalizacja: Kalisz
Na imię mam: Sebastian
Płeć:

Ryby

#1

Post autor: Se8a80 »

Mam pytanie pół roku temu Dostałem kompletne akwarium 240l mam 5 zbrojnikow 7 kiryskow 5 otoskow 10 neonow 5 platek 6 danio 4filigery 7molinezji 2 samice bojownika czy mogę jeszcze coś dołożyć czy to już za dużo myślałem jeszcze o 5 neonkach i 10 bystrzykach barwnych i może z 5 teczanek Wernera dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ryby

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Mysle ze z taka obsada akwarium jaka juz jest trudno bedzie o pozytywne rozpatrzenie Twego pomyslu dolozenia czegokolwiek .
Ostatnio zmieniony sob sty 08, 2022 9:45 am przez Dzik, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Se8a80
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 07, 2022 4:03 pm
Lokalizacja: Kalisz
Na imię mam: Sebastian
Płeć:

Ryby

#3

Post autor: Se8a80 »

Super dzięki
Pomocna wiadomość dla początkującego
Rybki podostawalem
Pozdrawiam
Dodano do tego postu po 3 minutach 43 sekundach
Widzę że forum jak wszystkie
Wszyscy najmądrzejsi i dowcipni
A najlepiej samemu się nauczyć metoda prob i błędów kosztem zwierzątek
Ale czego można się spodziewać po polskiej społeczności
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ryby

#4

Post autor: Ziemiojad »

Żyjemy w czasach, gdzie wiedzy jest pod dostatkiem. Nie jak 30 lat temu. Wystarczy trochę chcieć, dostałeś ryby i trzymasz je byle jak. Czy to jest usprawnienie dla dorosłego człowieka?

Masz zupę rybna. Bez ładu i składu. Bez dbałości o parametry wody,, temperaturę. Chcesz coś z tym zrobić?
Możesz kupić wiele ryb, naprawdę.
Doświadczenie na tym forum i nie tylko na tym uczy nas, że następnym wątkiem jaki założysz będzie w dziale choroby.
A przecież nie chcesz.


Proszę zadbaj jeszcze o kropki, przecinki i duże litery.
Ostatnio zmieniony pt sty 07, 2022 7:49 pm przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 1 raz.

jarks
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: pt sty 14, 2011 11:27 am
Telefon: 503868816
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ryby

#5

Post autor: jarks »

Se8a80 pisze: pt sty 07, 2022 4:24 pm Mam pytanie pół roku temu Dostałem kompletne akwarium 240l mam 5 zbrojnikow 7 kiryskow 5 otoskow 10 neonow 5 platek 6 danio 4filigery 7molinezji 2 samice bojownika czy mogę jeszcze coś dołożyć czy to już za dużo myślałem jeszcze o 5 neonkach i 10 bystrzykach barwnych i może z 5 teczanek Wernera
Se8a80, większość tych ryb to ryby stadne, więc najlepszym rozwiązaniem byłaby redukcja liczby gatunków na rzecz zwiększenia liczby osobników. Po części obsady (platka, molinezje) możesz spodziewać się zwiększenia obsady w bardzo szybkim tempie.
Pytanie w jakim kierunku chciałbyś tą redukcję poprowadzić... Jednym z rozwiązań jest zatrzymać się na pierwszych 4 wymienionych gatunkach (zbrojniki, kirysy, otosy i neony) ze zwiększeniem liczby kirysów, otosów (do min. 10) i neonów (do np. 20). Resztę obsady proponował bym wydać/zamienić. Przy takiej obsadzie miałbyś pokryte wszystkie strefy w akwarium, natomiast rozmnażanie nie byłoby tak proste jak przy platkach i molinezjach.

Ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji powinny być warunki jakie w stanie jesteś zapewnić obsadzie, przede wszystkim parametry wody (np. twardość, temperatura, itd.).
Są w zasadzie dwie szkoły, albo dostosowujemy obsadę do warunków jakie możemy zapewnić (wydaje się że to prostsza metoda), albo dostosowujemy warunki do obsady (inwestujemy w technikę jak chociażby grzałka, filtr RO, mineralizacja, itd.).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ryby

#6

Post autor: Ziemiojad »

Ziemiojad pisze: pt sty 07, 2022 7:09 pm akwarium 240l
To fajny litraz i dużo możesz w nim zrobić. Ale musisz chcieć posłuchać dobrych rad. Już pierwsza powyżej padla.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Ryby

#7

Post autor: mariom222 »

dużo roślin, poważna nadfiltracja a rybki przeżyją, tylko czy takie życie ma sens :o

Autor
Se8a80
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 07, 2022 4:03 pm
Lokalizacja: Kalisz
Na imię mam: Sebastian
Płeć:

Ryby

#8

Post autor: Se8a80 »

Grzałka oczywiście jest .
Dodano do tego postu po 6 minutach 19 sekundach
Obrazek
Sorry za jakość zdjęcia
Dodano do tego postu po 17 minutach 1 sekundzie
A z tym rozmnażaniem to narazie mam problem ze zbrojnikami już 7 raz od pażdziernika są małe i jak narazie to mój najwiekszy problem :smutny:
Dodano do tego postu po 10 minutach 31 sekundach
A jak bym zostawił ?
5 zbrojników
5 otosów
7 kirysów
10 neonów i + 5
4 filigery i + z 4
6 danio tęczowe i+4
a pozbył się 5 platek 7 molinezji 2 bojowników
Zrobiło by się już chociaż trochę lepiej ?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Ryby

#9

Post autor: r10 »

Se8a80 pisze: pt sty 07, 2022 10:26 pma pozbył się 2 bojowników
Jeżeli te samice nie biją się ze sobą to bym je zostawił, wbrew nazwie to towarzyskie spokojne rybki pływające własnymi ścieżkami (i bardzo ciekawskie ;-)), w przyszłości możesz nawet chcieć im samca dokupić.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Se8a80
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 07, 2022 4:03 pm
Lokalizacja: Kalisz
Na imię mam: Sebastian
Płeć:

Ryby

#10

Post autor: Se8a80 »

Te samice bojownika odkąd je mam przeważnie pływają razem . Raczej zachowują się jak para a nie wrogowie .

jarks
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: pt sty 14, 2011 11:27 am
Telefon: 503868816
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ryby

#11

Post autor: jarks »

Se8a80 pisze: pt sty 07, 2022 10:26 pm A jak bym zostawił ?
5 zbrojników
5 otosów
7 kirysów
10 neonów i + 5
4 filigery i + z 4
6 danio tęczowe i+4
a pozbył się 5 platek 7 molinezji 2 bojowników
Se8a80, to jest tak, że rybkom powinno być dobrze a akwarium powinno sprawiać Ci radość. Dobrostan rybek nie podlega negocjacjom. W temacie radości akwarysty to kwestia bardzo indywidualna. Osobiście (pamiętaj, że to tylko moje zdanie), w tej obsadzie nie pasuje mi dodatkowo Danio (może nie jestem biotopowym radykałem, ale ... to nie ten klimat, poza tym 2 małe ławice zawsze lepsze niż 3 małe grupki :), więc zamiast zwiększać jego obsadę, usunął bym go z listy obsady, a dodał otosy, neony i/lub filigery.

Gratuluję sukcesów ze zbrojnikami, skoro się rozmnażają tzn. że im dobrze u Ciebie :)
Na tym forum możesz również zaproponować oddaż lub wymianę :)
Ostatnio zmieniony sob sty 08, 2022 9:51 am przez jarks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ryby

#12

Post autor: Dzik »

Oddalbym danio i dolozyl neonow i zwinnikow . Plus to co wymieniles do oddania .

Autor
Se8a80
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 07, 2022 4:03 pm
Lokalizacja: Kalisz
Na imię mam: Sebastian
Płeć:

Ryby

#13

Post autor: Se8a80 »

jarks
Dzik
Dziękuję
W końcu jakieś konkrety
Danio już chyba dziś będą miały Nowego właściciela
Na molinezja też jest chętny
Jeszcze platki
dokupię resztę jak ryby zabiorą.
Jeszcze raz dzięki !
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ryby

#14

Post autor: Dzik »

Zaloz temat w galerii , bedzie mozna podyskutowac co jakis czas . Jest wiele osob , ktore obserwuja podobne tematy .

jarks
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: pt sty 14, 2011 11:27 am
Telefon: 503868816
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ryby

#15

Post autor: jarks »

Se8a80 pisze: sob sty 08, 2022 10:06 am Jeszcze raz dzięki !
Nie ma sprawy. Powodzenia i dużo radości z moczenia łapsk :)

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Ryby

#16

Post autor: akfanowyk »

Dobrostan rybek nie podlega negocjacjom, otóż to.

W naturze nie budują sobie oczyszczalni w postaci filtrów, nie mają fastfódów tylko albo coś zjedzą albo zdechną. Wkoło jest pełno drapieżników a nie tylko osób odseparowanych szkłem jak to ma miejsce w przypadku akwarium. No i ogrzewania grzałką też nie mają. A trzymanie ryb które wymagają specyficznych warunków z różnych zakątków świata to już w ogóle przegięcie. O akłaskejpingach, ogrodach botanicznych roślinnych czy innych bzdurach, nawet szkoda czcionki.

Wypuśćmy wszystkie ryby do ich biotopów. Będą dużo szczęśliwsze bez regularnego pokarmu, ogrzewania filtracji, z masą drapieżników czychających na suszi. A to że one tam żyją w naturze to też nie znaczy że są szcześliwe tylko po prostu nie mogą sobie wybrać kałuży na seszelach, nawet o jej istnieniu nie wiedzą.

A tak serio ryby nie mają świadomości, stres jest jednym z ich atrybutów przetrwania i warunkuje szybkie reakcje na zagrożenia. Te wszystkie psycho-teorie są tak wewnętrznie sprzeczne... że dbając o ryby o których mówicie? O tych o które dbacie? Czy o tych które normalnie zżerałyby te o które dbacie ale nie są szczęśliwe bo im to uniemożliwiacie selekcjonując gatunki, dając mrożonki i inne wątpliwej jakości substancje, czy nawet robaki ze sztucznej hodowli, gdzie normalnie - wg waszej teorii dobroci dla ryb - ryba żeby była szcześliwa (SIC!) powinna przepłynąć sobie kilka kilometrów aby ubić jakąś larwę na lunch.
ODPOWIEDZ