przesiadka reset 54->84

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

przesiadka reset 54->84

#1

Post autor: Adriel »

A wiec ponownie czesc wszystkim, zaczynajac od marca mam akwarium 54l, ale kiedy je zakladalem bylem kompletnie zielony w temacie... zrobilem wiecej bledow niz nasz obecny rzad... przeszedlem plage pierwotniakow tak zwana zupe rybna glony nitkowe krasnorosty ospe problemy z no2 roslinki ktore wgl nie chca rosnac albo sie rozpadaja... jedynie anubias i rogatek sztywny rosna... i mase innych rzeczy o ktorych wole nie pamietac... a na chwile obecna nabylem akwarium 84l o wymiarach 60x35x40 i chce sie przesiasc z 54 na wlasnie ta 84 tylko zastanawiam sie czy moge to zrobic przenoszac czesc podloza ze starego akwarium w ktorym sa bakterie właczenie z flitrami i mediami w nich? chce to zrobic tak zeby nie zrobic krzywdy rybkom i krewetkom i slimakom
jesli idzie o technike to na chwile obecna mam multikani z trzema pojemnikami i lampa uv
1 pojemnik gabki o roznej srednicy
2 pojemnik bioceramax 600
3 pojemnik seachem purigen i zeolit
dodatkowo kaskada aquel versamax z wata i bioceramx 600
z oswietlenia mam belke LEDDY SLIM 16W DUO SUNNY & PLANT
planuje dokupic druga belke jeneca 20w ale nie jestem pewien czy to nie bedzie za mało? lub za duzo?
grzalka 75w
jesli idzie o obsade... na chwile obecna mam 8 razborek galaxy 5 razborek klinowych 7 kiryskow spizowych i 6 krewetek amano i 5 helmetow
i teraz zaczna sie prawdziwe pytania z mojej strony te trudne,
1 jesli odleje 30 litrow wody z aktualnie dzialajacego akwarium plus podloze i media z filtrem a reszta wody to bedzie woda demi w bankach bede mógł wpuscic rybki tego samego dnia przy zachowaniu pelnej ostroznosci i zastosowaniu dodatkowych bakterii?
2 podloze... mysle nad ziemia ogrodowa + kulki gt na to zwir od 0.1 do 0.3 i oddzielna plaza z piaskiem odzielona od reszty podloza plaskimi kamieniami dla kiryskow czy moze lepiej zastosowac jakis substrat?
3 roslinki... jestem pewien ze w akwarium chce miec anubiasy ktore mam obecnie jestem zadowolony z tych roslinek chyba jedyne do ktorych serio mam na chwile obecna reke :) a przegladajac temat na forum trafilem na temat z latwymi roslinkami i mysle o pogostemonie octopus moze jakiejs ludwigii green nadwodze szerokolistnej i tu chyba koncza mi sie pomysly, tyle ze z wielka checia slucham waszych porad... jesli idzie o nawozenie bede regularnie podawac profito i jesli bedzie czegos brakowac wedlug testow azot w plynie itp nie bede mial instalacji co2...
4 obsada czy po przesiadce na wieksze akwa i kompletnej aklimatyzacji bede mogl wpuscic jeszcze kilka razbororek? ewentualnie jakas inna rybke\rybki ktore beda pasowac do tego zestawienia?
na chwile obecna to chyba tyle z moich pytan i wypocin, ale jesli przypomne sobie cos nowego mam zamiar was znowu pomeczyc swoja osoba.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

przesiadka reset 54->84

#2

Post autor: Ziemiojad »

Jak się przesiadasz na nowe akwarium to warto podwajać litraż. A tak z małego na małe :-)
Ale następne za to będzie jeszcze większe.

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

przesiadka reset 54->84

#3

Post autor: Adriel »

Ziemiojad wieksze jest w planie, moze za rok po przeprowadzce, obecnie nie ma szans zebym znalazl miejsce na cos wiecej niz te 84l...

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

przesiadka reset 54->84

#4

Post autor: r10 »

Adriel pisze: śr sty 05, 2022 11:00 amlampa uv
I te plagi egipskie miałeś mimo lampy UV, czy dopiero teraz dokupiłeś?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

przesiadka reset 54->84

#5

Post autor: Adriel »

Lampa UV jest ze mną od 2 stycznia....

Mogę liczyć na jakąś radę czy mój temat jest aż tak głupi że mam się obejść smakiem?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

przesiadka reset 54->84

#6

Post autor: r10 »

Podłoże i filtry z wkładami oczywiście możesz przenieść (nawet się zaleca przeniesienie dojrzałych wkładów filtracyjnych celem szybszego dojrzewania nowego akwa),natomiast ruch wody w podłożu jest na tyle mały (lub nie ma go wcale), że tylko dzięki podłożu nie przeniesiesz całej biologii.
Dodatkowe bakterie zbędne.
Tak czy inaczej intensywnie napowietrzaj, bo tlenu potrzebują i bakterie nitryfikacyjne w filtrze i obsada.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

przesiadka reset 54->84

#7

Post autor: Adriel »

Plany udało się trochę zmienić, przesiadka będzie na 112l nic więcej na chwilę obecną do mieszkania nie wcisne nawet kiedy zacznę spać na podłodze... A skoro zwiększył się litraż akwarium będę chciał multikani zrobić namechanika z którego woda będzie szła na biologa jakiegoś eheima, kompletnie zrezygnuje z versamaxa, głowie się jeszcze nad obsada myślałem nad 10 razborami Galaxy 6-8 klinowymi 8 kiryskami spizowymi i być może 1+1pretnik karłowaty? Ale nie jestem do końca pewien czy te rybki się dogadają...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”