Oświetlenie

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Magda71
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 03, 2022 11:18 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Magdalena

Oświetlenie

#1

Post autor: Magda71 »

Witam
Potrzebuje pomocy z oświetleniem, nie wiem czy warto kupować dodatkowe oswietlenia led pod kątem roślinek. W akawium zamontowana jest standardwa belka led z zestawu LEDDY TUBE DAY&NIGHT 14 W 6500K,a pomyślałam o dołożenie 2-ej AQUAEL LEDDY TUBE 10W PLANT 8000K. W akwarium 105l plywa 25 neonek kilka krewetek i okolo 12 roślin.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Oświetlenie

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Jakie sa wymiary zbiornika ? Jakie masz rosliny w tej chwili ? Daj zdjecie akwarium . Jakie masz podloze ?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Oświetlenie

#3

Post autor: Ziemiojad »

12 roślinek to niedużo. Dodatkowe światło w jakim celu? Czy nawozisz rośliny? Nie rosną? Czy jest za. Ciemno lub po prostu masz ochotę wydać trochę pieniędzy?

Autor
Magda71
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 03, 2022 11:18 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Magdalena

Oświetlenie

#4

Post autor: Magda71 »

Hej Wymiary akw. to 75x35x40s (szx gł x w). Roślinki posadziłam w substracie Aquaforest AF, nazw zbytnio nie kojarzę, kupiłam zestaw mało wymagających roślinek pamietam, że był jakis Heniek :-)i jakieś sitownie. Pierwsze zdjęcie było zrobione w połowie miesiaca grudnia, przed zarybianiem,2 wczoraj po wpuszczeniu wiekszej ilości neonek. Przez ten czas glony mi zaatakowaly roślinki, obecnie glonojad i krewetki robią swoje :]predzej zastosowałam preparat na glony Femanga Algen Stopp General. Wpuszczam jeszcze K, i Co2 w plynie,ale wyglad roślinek jest, że sie tak wyraże daleko od ideału. :-(, stąd pomysł o 2 świetlówce dla roślinek.
Obrazek
Obrazek
P. S
Drugie zdjecie wyszło zbyt zielone, jakieś ustawienie w aparacie roślinność.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Oświetlenie

#5

Post autor: r10 »

Magda71 pisze: pn sty 03, 2022 11:32 pmdołożenie 2-ej AQUAEL LEDDY TUBE 10W PLANT
Bardzo dobry pomysł, ale dłuższa (14W/16W) się nie zmieści?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Magda71
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 03, 2022 11:18 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Magdalena

Oświetlenie

#6

Post autor: Magda71 »

r10 pisze: wt sty 04, 2022 11:03 am Bardzo dobry pomysł, ale dłuższa (14W/16W) się nie zmieści?
Skoro led Day&Night ma 14 W to Plant 14 też się powinna zmieścić. Czyli mocniejsza będzie miała lepszy wpływ na roślinki?
Ostatnio zmieniony wt sty 04, 2022 11:51 am przez Magda71, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Oświetlenie

#7

Post autor: Ziemiojad »

Więcej światła, to więcej glonów, to nawożenie, i wszystko co się z tym wiąże.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Oświetlenie

#8

Post autor: r10 »

Magda71 pisze: wt sty 04, 2022 11:37 amPlant 14 też się powinna zmieścić
Silniejszym światłem można świecić w razie potrzeby nieco krócej lub sterować je przez sterownik mocy, a za słabego nie rozciągniesz. Do tego to słabsze nie doświetli Ci końców akwarium, bo Aquaele mają "oszukaną" długość.

Ziemiojad pisze: wt sty 04, 2022 11:49 amWięcej światła, to więcej glonów, to nawożenie, i wszystko co się z tym wiąże.
Przecież dziewczyna na ten 105 litrowy zbiornik ma światła tyci tyci...
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Oświetlenie

#9

Post autor: Ziemiojad »

Ale nie ma też roślin.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Oświetlenie

#10

Post autor: r10 »

Magda71 pisze: wt sty 04, 2022 8:50 amale wyglad roślinek jest, że sie tak wyraże daleko od ideału.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Magda71
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 03, 2022 11:18 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Magdalena

Oświetlenie

#11

Post autor: Magda71 »

Hej na wstępie powiek tak "Kup sobie akwarium bedzie fajnie :-D " tak mówili. Prawda okazała się inna, zdaje sobie sprawę, że jak kupie dodatkową lampę (czy one mają sie palić razem czy powiedzmy 50/50.) oraz nawóz do roślinek np. Zoolek Aquaflora Complete + to co mam tj. CO2, K, to będę miała już spokój. Filtr też chyba mam dobry i prawie bezobsługowy :-). Więc mam nadzieję, że za kilka tygodni będę mogla rozkoszować się pieknym widokiem i bez problemowym akwarium :języczek:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Oświetlenie

#12

Post autor: Ziemiojad »

Magda71 pisze: śr sty 05, 2022 9:37 am to będę miała już spokój
Haha. Pisałem o tym wczoraj w swoim wątku. Nadzieję warto mieć. :mrgreen:

Autor
Magda71
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn sty 03, 2022 11:18 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Magdalena

Oświetlenie

#13

Post autor: Magda71 »

Upss przy edycji skasowałam wyrazy, a miało być: to chyba będę miała już spokój do nastepnego razu :biggrin:. Nadzieję to mam każdego ranka, że zobacze już piękne akwarium :hah:

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Oświetlenie

#14

Post autor: r10 »

Magda71 pisze: śr sty 05, 2022 9:37 amczy one mają sie palić razem
Możesz poeksperymentować, np rano włączać Plant, około południa na kilka godzin włączać Day & Night wydłużając stopniowo czas w miarę wzrostu roślin, do wieczora znów Plant - ale to tylko przykład, Ty będziesz miała i tak mało światła (2x 14 W) jak na akwa 105 l, więc generalnie obie lampy na 12 godzin (docelowo).
W powyższym układzie przydadzą się dwa zegary sterujące (osobny do każdej lampy).
Przeciw glonom to zamiast zmniejszać i tak małą ilość światła może być warto wrzucić rogatka czy coś podobnego (pływającego, ilością roślin pływających nieźle się reguluje ilość światła wpadającego do akwa).
Oczywiście bywają plagi (głównie sinic), na które najbardziej pomaga całkowite zaciemnienie na kilka dni, ale to inna para płetw.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ