Kiryśnik czarnoplamy - białe plamy

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mulat
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 29, 2021 7:13 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:

Kiryśnik czarnoplamy - białe plamy

#1

Post autor: mulat »

Witam serdecznie :rock:

Bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu plamek na moim kiryśniku. Poniżej dane zbiornika:

1. 200l - 100x40x50 cm
2. 2021-11-19 - założenie zbiornika, pierwsze rybki wpuszczone po 3 tygodniach, N02 na poziomie 0 (2021-12-11), bakterie JBL FilterStart 10ml
3. Filtr - SUNSUN HW-702B Filtr do akwarium z 9W lampą - chodzi 24h, wypełnienie to co w zestawie, od dołu: gąbki, ceramika, węgiel aktywny
4. Gatunki i ilość ryb:
  • Zbrojnik zwyczajny 1
  • Otosek przyujściowy 4
  • Kiryśnik czarnoplamy 1
  • Kiryski lamparci 4
  • Neon inessa 6
  • Platka Hifin 2
  • Platka 2
  • Mieczyki 3
  • Molinezja 3
5. Gatunki i ilości roślin
  • Marsilea hirsuta 4
  • Hygrophila polysperma 2
  • Egeria densa 2
  • Hygrophila corymbosa 1
  • Cryptocoryne wendtii 2
  • Cryptocoryne nevellii 2
  • Anubias nana mini 2
  • Microsorium pteropus 2
6. Podłoże – żwirek 3-7cm, pod spodem substrat 2cm Rataj Aquaclay Ground 10l
7. Inne sprzęty – skimmer Sunsun JY-03
8. Korzeń Red Moor ~60 cm - nie wyparzony, brak tak dużego garnka, sparzony wodą z czajnika kilka razy, na początku był biały śluz, później ustąpił
9. Pokrywa – Led Aquaristik MTW 100 x 40 cm
10. Oświetlenie – 2x15W LED (podstawowe z pokrywą), Aquael oświetlenie Nocne Moonlight Led 1W
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość):
  • pierwsze 3 tygodnie stosowałem tabletki pod korzeń do roślin Sera Florenette 8 szt. co tydzień, gdy pojawiły się rybki użyłem 6 tabletek i chyba przez to neonki zaczęły mi padać co kilka dni 1-2 sztuki, później zrobiłem tydzień przerwy od tabletek i było ok, po 2 tygodniach dałem 2 tabletki i padł 1 neonek i 2 zbrojniki, teraz nie daję tabletek i wszystkie rybki żyją
  • karmienie 2 razy dziennie: Tropical wysokobiałkowy pokarm w formie płatków, HIKARI Sinking Wafers (4 tabletki)
12. Parametry wody (Tetra test 6w1):
  • NO2 - 0
  • NO3 - 10 (test kropelkowy)
  • GH - 8
  • KH - 6
  • pH - 7
  • Cl2 - 0 lub odrobinę powyżej (kolor nie jest idealnie na 0 ale też nie na 0,8)
  • NH3 - 0 (test kropelkowy)
13. Temperatura w zbiorniku – 25C
14. Grzałka – Sunsun EH-300
15. Podmiana raz w tygodniu około 40l, woda z kranu, uzdatniacz 10ml Jbl Biotopol, dzisiaj pierwsze odmulanie podłoża
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – podmiana dzisiaj
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - rybka przybyła jako pierwszy mieszkaniec 19 grudnia, aklimatyzacja z dolewaniem szklanki wody do torebki 2 razy co 10 minut
18. Rybki nie były leczone
19. Dzisiaj zauważyłem białe kropki w okolicach łba kiryśnika, wyglądają jak kropki z małymi dziurkami. Rybka zachowuje się normalnie. Byłem w pobliskim sklepie skonsultować, panowie stwierdzili, że to nie wygląda jak ospa, za duże kropki. Do tego mówili mi o gruczołach na rybach tego typu, które mogą tak wyglądać jak rybki wchodzą w jakiś szczególny okres. Kiryśnika odłowiłem do 1,5l słoja (nie mam nic innego, temperatura wody 23C). Polecili mi wpuścić go z powrotem i użyć w razie czego Tropical CMF (nie jestem przekonany czy to nie za mocny środek). 2 tygodnie temu wpuściłem nowe rybki 3 mieczyki i 2 platki, mieczyki ocierały się kilka razy o kamienie ale to trwało tylko przez pierwszy i drugi dzień, rybki już się nie ocierają. Wczoraj wpuściłem 3 molinezje i 2 platki, jedna z molinezji też się ocierała kilka razy ale tylko wczoraj. Inne rybki nie mają żadnych śladów, krost itp. nie ocierają się.
Na razie włączyłem lampę UV, w razie czego, wcześniej jej nie używałem.
20. Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek

PS. wiem, że trochę się pośpieszyłem z wpuszczaniem pierwszych mieszkańców i powinienem odczekać jeszcze z tydzień lub dwa. Człowiek uczy się na błędach :huh:
Ostatnio zmieniony śr gru 29, 2021 8:47 pm przez mulat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Kiryśnik czarnoplamy - białe plamy

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Na moje oko to nie plamy czy krosty a dziury i w ta strone skierowalbym poszukiwania . Te testy to lipa . Szczerze... to parametry , ktore przedstawiles sa bardzo watpliwe jezeli akwarium prowadzisz na kanowce .
Awatar użytkownika

Autor
mulat
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 29, 2021 7:13 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:

Kiryśnik czarnoplamy - białe plamy

#3

Post autor: mulat »

Dzięki, faktycznie wygląda to bardziej jak dziury. Myślisz, że mogę go wpuścić z powrotem?
Co do testów to masz rację, zamówię testy kropelkowe Zoolek. Odczyt pasków jest bardzo niejasny.

---edit---
Kiryśnik tego samego wieczora wrócił do akwarium, najwyraźniej ten typ tak ma. Dopiero co zwróciłem uwagę na zdjęcie: https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... plamy-sum/ kilka rybek ma takie same "plamy" co mój okaz.
ODPOWIEDZ