Nowe akwarium - uszkodzony róg

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Diadem
Gość
Posty: 4
Rejestracja: ndz gru 26, 2021 9:40 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#1

Post autor: Diadem »

Dzień dobry

Kupiłem nowe akwarium dł. 60cm, szer. 30cm, wys. 40cm, pojemność 72litry
Przyszło kurierem, obejrzałem, testowo nalałem wody, wyglądało, że jest w porządku, wystartowałem więc akwarium.

Pierwszy raz mam takie akwarium, więc każdego dnia sprawdzałem, czy nie ma wycieków, czy nic się nie dzieje, itp.
Po 10 dniach zauważyłem odprysk w dolnym rogu akwarium. Zastanawiałem się jak mogłem go nie zauważyć przy odpakowaniu oraz przez 9 poprzednich dni i wydaje mi się to niemożliwe.

Jak ten odprysk wygląda... Chodzi o szybę tylną. Odprysk ma około 2cm długości od rogu w górę, nie wchodzi pod silikon, nie ma żadnej rysy, wygląda jakby odpadł tylko zewnętrzny fazowany fragment i teraz szyba jest, można powiedzieć prosta, ostra, bez fazowania. Szukałem tego odpryśniętego fragmentu, ale nie znalazłem.
Tak to wygląda gdy patrzy się na tylną szybę z boku
https://zapodaj.net/2a32e117bae10.jpg.html
Tak to wygląda gdy patrzy się z tyłu akwarium
https://zapodaj.net/6e155016dd1a4.jpg.html

Obrazek

Obrazek

Akwarium stoi na kuchennym, bardzo grubym i gładkim blacie. Jak widać na zdjęciach podłożyłem pod nie polietylenową matę grubości 5mm. Odprysk nie ma wpływu na szczelność akwarium i tutaj pojawia się pytanie: Czy istniej możliwość, aby ten fragment szyby mógł sam z siebie "odprysnąć" pod ciężarem akwarium i wody? Moje obawy biorą się stąd, że gdy oglądałem akwarium po zakupie, zauważyłem, że szyby przód, tył, boki, nie były idealnie spasowane w stosunku do dna akwarium to znaczy milimetr, może nawet mniej, "wystawały bardziej na zewnątrz" niż tafla szkła która jest dnem akwarium. Jako laik oceniłem, że tak może być, trudno było mi sobie wyobrazić kogoś kto klei akwarium z suwmiarką w ręku, żeby wszystko było spasowane do dziesiątych części milimetra. Teraz jednak mam obawy, że mogło to mieć znaczenie i pod obciążeniem wody fragment szyby odprysnął.

Akwarium kupowałem na Allegro, miało być Leddy Day&Night i faktycznie jest, ale... tylko pokrywa i lampa LED. Akwarium nie było zapakowane w oryginalne opakowanie Aquael. Według opisu z aukcji producentem akwarium jest firma WIWAL, sprawdziłem istnieje taki producent, tylko, że na akwarium które dostałem nie było nawet żadnej nalepki która potwierdzała by producenta. Równie dobrze mógł je kleić jakiś amator, dowodów żadnych nie ma.

Podsumowując, niby coś się podziało, a niby nic się nie dzieje, jednak jako akwarysta amator, mam teraz czarne myśli jak to zbieram 6 wiaderek wody z podłogi i zalewam sąsiadów. Co robić, poddawać się czy czekać i zobaczyć czy będzie się coś gorzej działo.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Zazwyczaj akwarium nie peka nagle i na zasadzie eksplozji rodem z filmow z hollywood . Zaczyna cieknac po trochu . Problemem moze okazac sie pozostawienie go na jakis czas bez obserwacji . Osobiscie bym nie panikowal na zapas i obkleil ten rozek cienkim szklem przy pomocy silikonu . Masz moze namiary na zrodlo kupna ?

Autor
Diadem
Gość
Posty: 4
Rejestracja: ndz gru 26, 2021 9:40 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#3

Post autor: Diadem »

To była ta aukcja:
https://allegro.pl/oferta/aquael-akwari ... 9980265636

Aquael oferuje akwarium już z grzałką i filtrem (o czym dowiedziałem się już po zakupie), a ja chciałem to akwarium z oświetleniem i do niego kupić filtr i grzałkę oddzielnie taką jaką zaplanowałem (nie wierzę, że producenci dokładają dobry sprzęt przy zakupie akwarium, a raczej jakiś minimalistyczny), dlatego zdecydowałem się akurat na tę ofertę. No i teraz pojawiła się nieufność, zwłaszcza, że jak pisałem wyżej akwarium nie wyglądało na super równo klejone. Jak wyglądał dół akwarium teraz już pokazać nie mogę, ale jeden z górnych rogów po odsunięciu pokrywy wygląda tak:
https://zapodaj.net/b48804d5ba280.jpg.html
Boczna szyba wystaje ponad milimetr w stosunku do przedniej. Na dole nie wyglądało to aż tak drastycznie, ale jednak szyby również wystawały w stosunku do tafli dna.
Cóż, trzeba było zwracać towar i tyle, ale jak się człowiek nie orientuje co można wybaczyć, a co nie, to tak potem się dzieje...

Oryginalny produkt jest zdaje się na tej aukcji:
https://allegro.pl/oferta/aquael-leddy- ... 1417544191
Różnica w cenie niewielka, ale uznałem, że głupotą jest kupić jakiś sprzęt który będzie mi zbędny. Tyle teraz się mówi o ochronie środowiska, nie marnowaniu zasobów itp., po co mi było kupować coś niepotrzebnego.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#4

Post autor: r10 »

Na moje oko wygląda to na podmiankę - pytanie czy taka zasada działania "firmy" w której kupiłeś, czy może zrobił to pracownik "po godzinach".
Zadzwoń do Wimala i zapytaj, czy znakują akwaria (nalepka itp.) dla hurtu, i może skomentują Twoje zdjęcia.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Diadem
Gość
Posty: 4
Rejestracja: ndz gru 26, 2021 9:40 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#5

Post autor: Diadem »

Napisałem do firmy WIWAL z pytaniem czy oznaczają produkowane przez sobie akwaria naklejkami, albo czy przynajmniej dają jakiś "kwit" potwierdzający, że ten produkt to ich produkt. Dam znać jak odpiszą.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#6

Post autor: r10 »

Dla porównania Aquael oznaczał naklejką, niektóre firmy nawet grawerują szybę.
Może w Twoim kiedyś pękła szyba i wymieniali tylko jedną po amatorsku?
Pod akwa dałbym podstawkę taką z czarnego plastiku z rantem - zakryje odprysk i łapie drobne wycieki z szyb (u mnie np. ryby czasem chlapią, lub ja sam przy wyjmowaniu reki z akwa).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Diadem
Gość
Posty: 4
Rejestracja: ndz gru 26, 2021 9:40 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#7

Post autor: Diadem »

Odpisali. Twierdzą, że swoje akwaria oznaczają naklejkami. Akwarium które ja dostałem ma grubość szyby 5mm, przedstawiciel WIWAL'a twierdzi, że akwaria 72 litry są u nich owszem produkowane, ale z szyb grubości 6mm. Czyli dostałem jakąś samoróbkę.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#8

Post autor: Ziemiojad »

Wszystko to napisz do sprzedawcy. Ale nie pisz o uszkodzonej szubie tylko o grubości szkła i naklejce. O tym, że kontakowałeś się z producentem i to na pewno nie jest akwarium które zamówiłeś. Zapytaj co chcą z tym zrobić.

Na koniec napisz, że napiszesz do Urzędu ochrony konsumenta.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#9

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: pn gru 27, 2021 1:10 pmnapisz, że napiszesz do Urzędu Ochrony Konsumenta.
No ale nie w pierwszym kontakcie...
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Kmicic
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: czw paź 28, 2021 7:36 pm
Telefon: 02084458796
Lokalizacja: Mülheim an der Ruhr
Na imię mam: Marcin

Nowe akwarium - uszkodzony róg

#10

Post autor: Kmicic »

To i tak dziwne. Skoro producent podaje inne dane szkła niż te które dostałes. Zapytaj producenta czy zna tego sprzedawce jako swojego klienta. Bo może ktoś wykorzystuje tylko logo produceta żeby sprzedać swoja podróbke :(
ODPOWIEDZ