Witajcie :)

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Aleksander23
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw gru 09, 2021 10:42 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Witajcie :)

#1

Post autor: Aleksander23 »

:biggrin: dzień dobry, śledzę te forum od dłuższego czasu i widząc, że jest tu dosyć aktywnie postanowiłem dołączyć do społeczności :) mam 23 lata. Swoją przygodę z podwodnym światem zacząłem od kuli na szafce nocnej, a po dwóch miesiącach i wielu godzinach czytania o podstawach akwarystyki i wkur*ieniu mojej partnerki nie podzielającej zamiłowania 🤣 postanowilem założyć pierwsze akwarium :)
Skromne słodkowodne 73 litry. Światełka nie za wiele, filterek nie jest cudem techniki ale wszystko śmiga :D
W niedalekim czasie gdy przeniose się do nowego mieszkania i zakończę remontowe perturbacje postawię morszczaka :D postaram się być aktywnym użytkownikiem forum, chłonąć wiedzę od doświadczonych akwarystów, dzielić się swoimi przeżyciami związanymi z akwarystyką i udzielac się w dyskusjach :D miłego wieczorku
[img][/img
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Witajcie :)

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Z opisu powyzej dowiadujemy sie wiecej o Tobie , Twojej partnerce , remocie itd . Natomiast niewiele o …..chyba chodzi jednak o akwarium . Opisz co sie tam znajduje , jakie podloze (dlaczego tak malo ?) , jakie rosliny ,jakie ryby , kiedy zaistnialo , jaki sprzet , jakie warunki itp itd . Milego dzionka .

Autor
Aleksander23
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw gru 09, 2021 10:42 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Witajcie :)

#3

Post autor: Aleksander23 »

Yhm faktycznie. Nie chciałem się chwalić tak na wejściu bo z każdym miesiącem wiem więcej i zrobiłbym to inaczej, a wiele rzeczy jest na patencie. Jak coś to lubię konstruktywna krytykę. A więc od początku. Stolik pod akwarium to lack z ikea, wzmocniony na środku, akwarium to zwykłe szkło 60x35x35, pokrywa to pleksa z poliwęglanu, do pokrywy przymocowane jest oświetlenie samoróbka, świecą dwie żarówki e27: 9w 970lm 6500k i 5w 500lm 4500k. Na starcie do tego świeciła jeszcze z boku 3w 6500k. Filtracja to aquael fan1 plus i napowietrzanie 14 godzin dziennie. A chodzi oczywiście 24/7. po podmianie wrzucam jeszcze na 24h drugi filtr wewnętrzny z gąbką i weglem aktywnym w celu zebrania nieczystości które zostały wzburzone i do wyklarowania wody. Podłoże jest jałowe. Czarny bazalt i dwa Żwirki. Ziemi się bałem bo zmienia kolor wody a aktywne mogłyby dać wysyp glonów. Nawożenie to mikroelementy i potas od tropiki a przez pierwszy miesiąc były tez makroelementy od tropiki. Dawka mniejsza niż zaleca producent. Podmiany co tydzień po podmianach dodaje bakterie. Roślinki to: Ludwigia czerwona, chyba rotala okrągłolistna, moczarka kanadyjska, i źdźbło czegoś co nazywają "guppy grass??" Nie wiem jak brzmi rodzima nazwa.
W środku drewienko z drzewa liściastego i kokos. Wszystko spreparowane ale troszkę jeszcze barwi.
Zwierzęta to :
3x Tetra luminous
3x Neon Innesa
3x krewetka Neocaridina (orange, red, i brown)
1 x samica Betta splenders
Parka molinezji krzyżówka black molly x molinezja żółta (karłowate przez chów wsobny u osoby od której je mam)
2x anstricus sp albino ( jeden do oddania bo się okazało że to dwa samce)
1 x egzotyczny ślimak nazwy nie pamiętam.
Ph ok 7.5 No3 15-20 mg/l tempratura 24,9 - 25-6 °c. innych parametrów nie sprawdzam
Co do ilości podłoża po prawej stronie faktycznie jest go mało ale rośliny się trzymają a po lewej stronie ok 3cm
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Witajcie :)

#4

Post autor: Ziemiojad »

Z temperaturą to balansujsz na krawędzi.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Witajcie :)

#5

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: pt gru 10, 2021 1:07 pmZ temperaturą to balansujesz
Mam 21°-22°C (tyle co w pokoju + 1°C filtr podnosi, natomiast lampy po wymianie T8 na retrofity LED przestały dogrzewać wodę, grzałki brak). Za ciepło?

Tak swoją drogą pamiętam, jak świetlówki dawały mi ciepłem po rękach gdy coś robiłem w akwa (oprawa z odbłyśnikami). A wczoraj zostawiłem roztargniony zapaloną Chihiros A601 na podłodze ponad godzinę, aż podskoczyłem przypominając sobie i od razu sprawdziłem jak nagrzała podłogę (matowy gres). Zero. Zero różnicy, aż nie mogłem uwierzyć. Temperatura wierzchu obudowy tej A601 to 43°C (mierzone termometrem bezstykowym), a podłoga 4 centymetry od diod zero przyrostu temperatury. Barwa nominalnie 8000°K, prawdopodobnie niemal zerowy udział widma czerwonego (i zerowy podczerwonego) w widmie (białe diody). Dla porównania temperatura wierzchu obudowy Arcadia z retrofitami LED to 38° (przed wymianą T8 nie mierzyłem termometrem, ale obudowa była gorąca na dwóch końcach nad dwoma balastami elektromagnetycznymi a chłodniejsza po środku, obecnie na środku czyli głównie od rur).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Witajcie :)

#6

Post autor: Lech-u »

Witaj na FAWA.
Wątek przekształcił się samoistnie w opis zbiornika, więc przeniosłem do Galerii.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Witajcie :)

#7

Post autor: Ziemiojad »

r10 pisze: pt gru 10, 2021 7:14 amMam 21°-22
To chyba nie twój wątek.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Witajcie :)

#8

Post autor: DanielP »

Witaj na Fawa :OK: Masz dobre tj. mądre podejście do tematu i to dobrze wróży. Trzymam kciuki za dalsze plany :D
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Witajcie :)

#9

Post autor: Dzik »

Jak dlugo stoi zalane akwarium ?
ODPOWIEDZ