Nalot na roślinach.

ODPOWIEDZ

Autor
Jankus
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 09, 2021 8:58 pm
Lokalizacja: Brodnica
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Nalot na roślinach.

#1

Post autor: Jankus »

Na początku chciałbym się przywitać jako nowy użytkownik, więc witam wszystkich. Jakoś po wakacjach założyłem zbiornik, miałem przerwę około 2 lat przez glony których nie mogłem zwalczyć jednak hobby wróciło. Chciałbym prosić was teraz o pomoc ponieważ od jakiegoś czasu nękają mnie dziwne naloty. Możliwe że to sluzowiec ale pewny nie jestem, na pewno są tu osoby z o wiele większym doświadczeniem niż ja. A więc tak.. Wszystko było super fajnie pięknie dopóki nie postanowiłem wziąć trochę wody RO z kranu od kolegi.. Po podmianie na drugi dzień woda była jak mleko.. Parę rybek zdechło a z 30 krewetek zostało tylko kilka.. Jedna butla 5l po wodzie mineralnej zalatywała mi cytrynówka (po faktach jak zacząłem szukać przyczyny) więc dowiedziałem się że popełniłem błąd oraz że kolega robi sobie wyroby😋. Niestety od tamtego czasu zaczęły pojawiać się te dziwne naloty na roślinach.. Miałem mieć za jakiś czas restary przy okazji zmiany komody więc tak też zrobiłem, wyczyściłem wszystkie roślinki.. Długo mi zeszło ale był spokój.. Przez tydzień.. I zaczęło się od nowa. Załączę wam zdjęcia oraz napisze co i jak
Litraż : 112 netto
Obsada: obecnie tylko gupiki, 12 szt.
Oświetlenie: samorobka 60w na diodach 1w, białe czerwone i niebieskie. Świece od 14 do 22. Na akwa nie pada światło słoneczne.
Filtracja : filtr wewnętrzny (zwykła gąbka) oraz filtr kaskadowy z lampą UV (świece raz na tydzień), purigen, węgiel aktywny oraz ceramika.
Podaje nawozy ale w bardzo małych ilościach, głównie potas oraz azot w formie płynnej.
Korzeń w akwarium jest, ale ten śluz pojawił się zanim go wsadziłem. Druga dosyć istotna sprawa to to że wyrzuciłem tamta butle co zalatywała cytrynówką a w drugim akwarium (30l) zauważyłem że robi się to samo od jakiegoś tygodnia ale nie w takim mocnym stopniu, zebrało mi się to na filtrze kaskadowym i faktycznie jest jak śliski glut.. Czym to zwalczyć? Wcześniej samo nie znikało a z dnia na dzień jest tego coraz więcej. Myślałem nad krewetkami amano jednak i mnie są one mało dostępne a wysyłka teraz jest praktycznie nie możliwa i ryzykowna ponieważ temperatury w kraju spadły.. Czytałem również o ampulariach? Jak to wyglądało u was? Spotkaliście się z tym? Pozdrawiam :)


Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nalot na roślinach.

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Zawsze mozna zaczac od poczatku . W tym przypadku nawet wskazane . Co to za podloze ?
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Nalot na roślinach.

#3

Post autor: Komarowa »

Cześć.
Jakie dokładnie masz filtry ?
Jak wygląda opieka nad akwarium ?
( podmiany wody, odmulanie itp.)
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Jankus
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 09, 2021 8:58 pm
Lokalizacja: Brodnica
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Nalot na roślinach.

#4

Post autor: Jankus »

Komarowa pisze: pt gru 10, 2021 7:47 am Cześć.
Jakie dokładnie masz filtry ?
Jak wygląda opieka nad akwarium ?
( podmiany wody, odmulanie itp.)
Nie odmulam z tego względu że na spodzie jest ziemia ogrodowa, ale wcześniej była lawa wulkaniczna i też był problem.. Filtr wewnętrzny to nova 800 a kaskada to jeneca xp-u3. Podmianka co tydzień 20% zbiornika.
Dzik pisze: pt gru 10, 2021 7:18 am Czesc. Zawsze mozna zaczac od poczatku . W tym przypadku nawet wskazane . Co to za podloze ?
Przecież te akwarium ledwo co ruszyło.. Ma może dwa tygodnie, po to robiłem restart żeby się tego pozbyć i zmienić aranżacje a nasiliło się jeszcze bardziej. Podłoże to ziemia ogrodowa a na górze bazalt. Wcześniej bez ziemi ogrodowej był ten sam problem.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nalot na roślinach.

#5

Post autor: Ziemiojad »

Jankus pisze: pt gru 10, 2021 1:41 pm Ma może dwa tygodnie
I już ryby?

Autor
Jankus
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 09, 2021 8:58 pm
Lokalizacja: Brodnica
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Nalot na roślinach.

#6

Post autor: Jankus »

Ziemiojad pisze: pt gru 10, 2021 2:23 pm
Jankus pisze: pt gru 10, 2021 1:41 pm Ma może dwa tygodnie
I już ryby?
Tak, już ryby. Bo woda ma jakieś 4 miesiące.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Nalot na roślinach.

#7

Post autor: r10 »

Jankus pisze: czw gru 09, 2021 9:13 pmz lampą UV (świece raz na tydzień)
Albo świecisz, albo nie świecisz, włącz 7/24 (niezależnie od tych glonów). Lampa ma wybić organizmy (uszkodzić DNA), które się mnożą w wodzie parokrotnie w ciagu każdej godziny, stąd warto żeby przepływ przez lampę (w Twoim przypadku przez filtr z lampą) był około 4 razy objętość akwa na godzinę (z tym że to dość trudno spełnić u większości z nas, u Ciebie co najmniej 250 l/h).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Jankus
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 09, 2021 8:58 pm
Lokalizacja: Brodnica
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Nalot na roślinach.

#8

Post autor: Jankus »

r10 pisze: pt gru 10, 2021 4:24 pm
Jankus pisze: czw gru 09, 2021 9:13 pmz lampą UV (świece raz na tydzień)
Albo świecisz, albo nie świecisz, włącz 7/24 (niezależnie od tych glonów). Lampa ma wybić organizmy (uszkodzić DNA), które się mnożą w wodzie parokrotnie w ciagu każdej godziny, stąd warto żeby przepływ przez lampę (w Twoim przypadku przez filtr z lampą) był około 4 razy objętość akwa na godzinę (z tym że to dość trudno spełnić u większości z nas, u Ciebie co najmniej 250 l/h).
Dziękuję bardzo za pomoc.. W sumie nie otrzymałem jeszcze konkretnej odpowiedzi, to są śluzowce?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Nalot na roślinach.

#9

Post autor: r10 »

Jankus pisze: pt gru 10, 2021 8:09 pmnie otrzymałem jeszcze konkretnej odpowiedzi
Aquarium Algae
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nalot na roślinach.

#10

Post autor: Dzik »

Bez restartu polaczonego z wymiana podloza sie nie obejdzie . Zadne lampy i inne voodoo nie pomoze .
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nalot na roślinach.

#11

Post autor: Ziemiojad »

Dzik pisze: sob gru 11, 2021 9:27 am Bez restartu polaczonego z wymiana podloza sie nie obejdzie . Zadne lampy i inne voodoo nie pomoze .
Popieram. Zmień ziemię. I nie lej tej samej wody.
Ostatnio zmieniony sob gru 11, 2021 12:33 pm przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 1 raz.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Nalot na roślinach.

#12

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: sob gru 11, 2021 12:16 pmPopieram
Znowu nie tak cytujesz ;-).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nalot na roślinach.

#13

Post autor: Ziemiojad »

r10
Cytowanie szwankuje. Poprawiłem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”