Pomoc z glonami

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
eMeR
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt kwie 13, 2021 11:08 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pomoc z glonami

#1

Post autor: eMeR »

Witam
Proszę o pomoc w temacie problemów ze zdjęć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

1 - Od czasu pojawienia się, glony utrzymują się łącznie już od ok 3 tygodni wykazując tendencję wzrostową.
Na początku, przy podmianie zastosowałem Algumin Tetry, a z kamieni usunąłem co się dało mechanicznie.
W obliczu braku efektów, przy kolejnej podmianie podałem fosfor (sklepowa sugestia w obliczu niedoboru).
Rozwój trwa.
Jakie działania podjąć by rozwiązać problem.

2 - Na ostatnim zdjęciu (przed podmianą) widać glon gromadzący się również na szybie oraz powracający po raz drugi problem maleńkich białych glistowatych robaczków. Wypławki ? Za pierwszym razem (5-6 tygodni temu) problem rozwiązała gromadka Razbor Galaxy tymczasowo goszcząca w zbiorniku. Te opuściły go kilka dni temu i robactwo wróciło.

Juwel Rio 125 + Helialux Spectrum 32W (świecenie ok 10h w tym ok 2,5h to faza wschodu i zachodu)
Filtracja fabryczna
Podłoże JBL AquabasisPlus + żwir bazaltowy + kamienie bazalt
Mały Heniek, Mech Christamas
Ok 45 x Blue Velvet, 6 x Otosek przyujściowy, tymczasowo było 8 x Razbora Galaxy
Podmiana co 7-10 dni, ok 20%, kranówka + 5L demineralizowana.
Od ~2 tygodni nawożone AquaArt Classic i Carbo zgodnie z instrukcją
Badanie sprzed problemu:
PH 7,6
GH 16
KH 12
NO2 0
NO3 7
NH3 0
PO4 0
FE 0

Będę wdzięczny za pomoc i sugestie
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pomoc z glonami

#2

Post autor: Dzik »

Czesc . Ja zaczalbym od poczatku . Jezeli zdecydowales sie na trawnik to nalezalo zastosowac podloze techniczne w wys ok 7-8 cm . Bazalt to …. Nie bede pisal . Lejac w tej chwili nawozy karmisz glony nie rosliny . Mozna jeszcze zastosowac zaciemnienie na kilka dni ale przy tej kondycji roslin i podlozu raczej na niewiele sie zda a glony wroca ze zdwojona sila . Podloze techniczne pomoze w parametrach wody , ktora masz twarda i z wysokim pH. Jeszcze jednym wyjsciem jest zastapienie roslin , ktore masz roslinami szybkorosnacymi .
ODPOWIEDZ