Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
DamianZgierz
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 23, 2021 12:53 am
Telefon: 793088897
Lokalizacja: Zgierz
Na imię mam: Damian
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#1

Post autor: DamianZgierz »

Witam kupiłem akwarium dla córki 35l 40x25x35. Aquael leddy 40 xl.
Niestety w zestawie 😜 z filtrem i grzałka.
A wiadomo jak to w zestawach raczej wyposażenie słabe.
Kilka lat temu miałem kilka zbiorników lecz niestety nic mi po nich nie zostało i zawsze zakładałem akwa biotopowe. Ostatnio było to 300l tanganika. Niestety przez te kilka lat trochę wypadłem z obiegu 😁 stąd moje pytania
Trochę o akwarium. Jest dopiero kupione jeszcze nie zalane. Na dno chcemy piasek lub drobny ciemny żwirek. Zależy od obsady ale o obsadzie później (chce zrobić testy wody i zobaczyć co możemy ewentualnie wpuścić), dodam że córka chciała by bojownika 😉 ale jakoś strasznie bardzo się nie upiera, zobaczymy.
Chcielibyśmy kilka roślinek i jakiś korzen ewentualnie do wystroju.
Teraz pytania
1. Jaki filtr najlepiej zastosować? Polećcie jakieś fajne kaskady albo malutkie kubełki.
2. Czy oświetlenie LED 7w które było w zestawie nada się do jakichkolwiek roślinek bez nawożenia? Jeśli nie to czy coś dołożyć?
3. Czy jeśli na podłoże byłby piasek to dawać kulki GT po korzenie?
4. Czy jesli córka chce bojownika to robić testy wody? Czy wpuścić bojownika i wtedy już nic więcej? Ewentualnie czy można coś do bojownika do takiego małego baniaka wpuścić?
Pewnie jeszcze kilka pytań po drodze się pojawi ale narazie

Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#2

Post autor: Eva »

DamianZgierz jeśli zdecydujecie się na bojownika, to najlepiej kupić słaby filtr z deszczownicą, tego typu:
https://allegro.pl/oferta/filtr-wewnetr ... 7128317871
Bojownik nie lubi ruchu wody, więc czym słabszy tym lepiej. Jest to dobry litraż dla bojownika. Co do innych rybek w tym samym akwarium to zależy od charakteru danego bojownika. Niektóre ignorują, niektóre atakują. Może ktoś inny doradzi czy litraż pozwala na wprowadzenie innych rybek. Jeśli tak, to one powinny być wprowadzone wcześniej, przed bojownikiem. Dobrym towarzystwem dla bojownika są też ozdobne ślimaki np. Tylomelania, która podobnie jak on lubi bardzo ciepłą wodę. Niektóre osoby trzymają większe krewetki z bojownikiem, ale to też zależy podobno od charakteru danej rybki. Grzałka powinna być z termostatem. Bojownik preferuje temperatury w okolicach 27 stopni C.
Wydaje mi się, że typowa woda kranowa(odstana 24h, uzdatniona) pH 7-8, średnio twarda (u mnie 14-15dH), będzie dla bojownika w porządku.
Kulki g-t można włożyć pod korzenie (albo kawałek kulki). Możesz też zdecydować się na rośliny wolno rosnące na korzeniach i kamieniach (przywiązane, przyklejone). Są to np. Anubiasy, Bolbitis, Microsorium. Dla bojownika przydadzą się też rośliny pływające na tafli takie jak Salvinia Natans, Limnobium, też Rogatek.
Do roślin, które wymieniłam to oświetlenie się nada. Ważne jeszcze, żeby ozdoby, kamienie i korzenie nie posiadały ostrych krawędzi. Bojownik bardzo łatwo uszkadza delikatne płetwy o ostre dekoracje.
Jak wybierzecie pięknego bojownika to będzie wspaniałą ozdobą tej wielkości akwarium :)

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#3

Post autor: r10 »

Zrób filtr podżwirowy, np. z modułów Happet, na to z 5 cm drobnego żwirku. Odpadnie m.in. odmulanie (odpadnie też nawożenie kulkami, ale nie licz na akwarium roslinno-rybne w tak małym litrażu, nie dawałbym żadnej chemii). Do tego ten filtr co był w komplecie jako drugi lub głowiczka tego filtra jako napęd podżwirówki (jeśli nie brzęczykiem).
Problemem w niemal kazdym akwa będzie pierwsze kilka miesięcy zanim zamknie się cykl dojrzewania.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#4

Post autor: Ziemiojad »

r10 co ty z tym filtrem podzirowym masz? Że każdemu chcesz montować? To dobre dla krewetek jest ale jak chcesz mieć kilka roślin to kiepsko raczej.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#5

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: wt lis 23, 2021 2:16 pmr10 co ty z tym filtrem podzirowym masz?
140 litrów których od 5 miesięcy nie odmulam bo nie muszę :-).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#6

Post autor: igor255 »

Ziemiojad pisze: wt lis 23, 2021 2:16 pm r10 co ty z tym filtrem podzirowym masz?
O to samo chciałem zapytać :D
r10 pisze: wt lis 23, 2021 2:54 pm 140 litrów których od 5 miesięcy nie odmulam bo nie muszę .
Ja nie mam filtra podżwirowego i też nie odmulam... ;)

To dość archaiczne rozwiązanie co nie znaczy, że złe... Ma swoje plusy, ale też sporo minusów.
Na szczęście dzisiaj mamy filtrów do wyboru do koloru. Kaskady, kubełki, wewnętrzne. Nie wspominając o sumpach, beczkach diy czy np. hydroponikach. ;)

Wracając do tematu...
DamianZgierz pisze: wt lis 23, 2021 12:55 am Jaki filtr najlepiej zastosować? Polećcie jakieś fajne kaskady albo malutkie kubełki.
Nie powiem jaki najlepiej, ale polecę FZN 1-2.
DamianZgierz pisze: wt lis 23, 2021 12:55 am Czy oświetlenie LED 7w które było w zestawie nada się do jakichkolwiek roślinek bez nawożenia?
Tak, nada się do tych tak zwanych mniej wymagających.
DamianZgierz pisze: wt lis 23, 2021 12:55 am Czy jeśli na podłoże byłby piasek to dawać kulki GT po korzenie?
Można, tylko piasku nie może być zbyt mało...
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#7

Post autor: Ziemiojad »

Ja też do takiego małego akwarium poleciałbym jakiś filtr kaskadowy. Taki po pierwsze nie zajmuje miejsca w środku. Po drugie. Łatwo się czyści bez robienia rewolucji w akwarium.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#8

Post autor: r10 »

igor255 pisze: wt lis 23, 2021 3:18 pmale też sporo minusów
Czyli?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
DamianZgierz
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 23, 2021 12:53 am
Telefon: 793088897
Lokalizacja: Zgierz
Na imię mam: Damian
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#9

Post autor: DamianZgierz »

Dziekuje za odpowiedzi. Akwa dziś zalane, na dni kulki GT, na podłoże piasek, kilka.malych korzeni jakiś mech i kilka roślinek
Filtr narazie niestety jakiś tandetny Aquael który był w zestawie i grzałka z termostatem na 25 stopni bez możliwości regulacji. Po drodze pewnie się sporo jeszcze zmieni.
Przede wszystkim pomyślę o innym lepszym filtrze i o grzałce z możliwością regulacji temperatury. Napewno dokupie jeszcze jakieś roślinki. A jakiś mieszkaniec/mieszkańcy trafia dopiero pewnie po nowym roku.
Zastanawiam się jeszcze czy nie dołożyć jakoś oświetlenie Diversa LED intenso tylko nie wiem czy jakoś dodatkowe oświetlenie i zostawić też to od zestawu czy zamienić po prostu? I ewentualnie jakiej mocy kupić? 5,7 czy 7,2 czy 10,1W?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#10

Post autor: DanielP »

Wspominany wcześniej filtr kaskadowy będzie ok ale jeżeli zbiornik ma pokrywę to musi się to wiązać z wycięciem w niej otworu :cry: Zawsze można też pomyśleć o jakimś małym kubełku.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#11

Post autor: igor255 »

DamianZgierz pisze: czw lis 25, 2021 12:26 am tandetny Aquael
A konkretnie? Moim zdaniem to są raczej dobre filtry... Może być co najwyżej zbyt mały, bo takie zwykle lądują w zestawach :)
DamianZgierz pisze: czw lis 25, 2021 12:26 am czy nie dołożyć jakoś oświetlenie Diversa LED
To Aquaela będzie moim zdaniem sporo trwalsze niż Diversa. Ja bym nie wymieniał. Jeśli chodzi o dokładanie to na początek też bym się wstrzymał - za dużo światła to jeszcze gorzej niż za mało...

Autor
DamianZgierz
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 23, 2021 12:53 am
Telefon: 793088897
Lokalizacja: Zgierz
Na imię mam: Damian
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#12

Post autor: DamianZgierz »

A jaki byście polecili mały kubełek do takiego zbiorniczka ?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#13

Post autor: Ziemiojad »

A po co? Kaskada wystarczy.

Autor
DamianZgierz
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 23, 2021 12:53 am
Telefon: 793088897
Lokalizacja: Zgierz
Na imię mam: Damian
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#14

Post autor: DamianZgierz »

Chodzi o to że łatwiej mi będzie schować kubełek niż zamontować kaskadę 😉
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#15

Post autor: Dzik »

Czesc. Gatunek filtra zalezy od zasobnosci kieszeni . Eheim classic 150 , jbl e402

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#16

Post autor: r10 »

DamianZgierz pisze: sob lis 27, 2021 1:05 amłatwiej mi będzie schować kubełek
Rzuć okiem na ofertę Sunsun. Niedrogie filtry, tanie części zamienne. Minus to zwykle mocno zawyżone parametry (l/h z pudełka podziel przez 2,5) oraz zaniżony pobór mocy (pomnóż waty x2). Bierz z lampą UV-C (z literką B na końcu numeru modelu), nieduża dopłata a lampę można włączać lub wyłączyć jakby co.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
DamianZgierz
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 23, 2021 12:53 am
Telefon: 793088897
Lokalizacja: Zgierz
Na imię mam: Damian
Płeć:

Powrót do akwarystyki. 35l córki. Pytania

#17

Post autor: DamianZgierz »

Chciałem się was zapytać jeszcze ponieważ przez te kilka lat trochę rzeczy zapomnialem. Po jakim czasie od zalania mogę wpuścić pierwszych mieszkańców? Jakie testy zrobić?
I mam jeszcze pytanie czy jesteście mi w stanie powiedziec co możemy trzymać w takim akwa jeśli kiedyś robiłem testy wody i miałem dobre parametry na tanganike?
Czy lepiej zrobić testy i dopiero wtedy ustalić obsadę ?
ODPOWIEDZ