Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Piekaarz
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 16, 2021 9:26 pm
Lokalizacja: Białystok

Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

#1

Post autor: Piekaarz »

Witam serdecznie. Na wstępie chce zaznaczyć, że jestem "świeżym akwarystą" (kiedy byłem jeszcze dzieckiem rodzice kupili mi akwarium i wtedy nie miałem pojęcia o akwarystyce). Po wielu latach stwierdziłem, że chce mieć własny zbiornik i chciałem podejść do tego "od dobrej strony" tj. najpierw literatura potem zbiornik. Tak właśnie zrobiłem i pare dni temu założyłem świeży zbiornik 180l. Od startu akwarium minęły 4 dni i zacząłem się niepokoić, gdyż woda w akwa zrobiła się lekko mętna i pływają w niej jakieś białe/przezroczyste drobinki. Zdjęcia akwa dodaje w załączniku:
https://ibb.co/mF4CmY7
https://ibb.co/6bdZ8DN
https://ibb.co/pjxh960

Początkowo wyczytałem, że to pierwotniaki lecz kiedy włączyłem napowietrzanie tych drobinek zrobiło się więcej i nie mam pojęcia co to może być. Podobno z pierwotniakami trzeba uzbroić się w cierpliwość, lecz martwi mnie to, że woda w akwarium będzie robić się coraz gorsza, dlatego zwracam się z prośbą do profesjonalnych akwarystów.

Parametry akwarium:
- 180l
- podłoże: Piasek na ziemi ogrodowej, jeden korzeń, skały dragonstone?, kilka roślinek
- parametry wody badane paskami Tetra i sprawdzane w aplikacji na dzień dzisiejszy: Azotany 6mg/l /// azotyny 0.43mg/l /// Twardość ogólna 12 dH /// Twardość węglanowa 18 dH /// pH 8,9 (???? JAKIM CUDEM TAK WGLE) /// Chlor 0 /// CO2 1 mg/l
Po starcie akwa dodane zostały następujące preparaty: tetra esklarin uzdatniacz oraz Tetra FilterActiveBacteria
- filtr Aquael turbo 1000 (z wkłądem z ceramiką - pomyślałem, że może źle wypłukałem ceramike, jednak po wyjęciu jej nadal jest to samo czyli latające drobinki w akwa, które również wypływają z filtra)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

#2

Post autor: Lech-u »

Piekaarz pisze: wt lis 16, 2021 9:27 pm pomyślałem, że może źle wypłukałem ceramike, jednak po wyjęciu jej nadal jest to samo
To na pewno nie jest sprawa ceramiki. Powinna wrócić do filtra.

Na początek przeczytaj cały Kącik Początkującego Akwarysty na naszym forum.

Potem musisz uzbroić się w CIERPLIWOŚĆ, bo to akwarium dopiero startuje (jeszcze nawet nie zaczęło dojrzewać).

Więc jest czas na zbieranie informacji i pytanie na forum co zrobić.

Nie panikuj. Jesteś na dobrej drodze, tylko nie wolno tej drogi skracać, bo wpadniesz w kłopoty.

Autor
Piekaarz
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 16, 2021 9:26 pm
Lokalizacja: Białystok

Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

#3

Post autor: Piekaarz »

Rozumiem. Ceramika wraca już do filtra. Z chęcią poczytam rożne posty na tym forum aby pogłębić wiedzę. Rozumiem, że w tym wypadku nie muszę podejmować żadnych kroków tylko dać zbiornikowi dojrzeć? Czy raczej szukać odpowiedzi w którymś z istniejących już tematów na forum?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

#4

Post autor: Lech-u »

Piekaarz pisze: wt lis 16, 2021 9:54 pm Rozumiem, że w tym wypadku nie muszę podejmować żadnych kroków tylko dać zbiornikowi dojrzeć?
Właśnie tak.
Piekaarz pisze: wt lis 16, 2021 9:54 pm Czy raczej szukać odpowiedzi w którymś z istniejących już tematów na forum?
Oraz tak! To już było opisane na FAWA wiele razy. Czytaj. Ucz się. Pytaj!!! I bądź cierpliwy.

I fajnie, że jesteś na FAWA!

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

#5

Post autor: r10 »

Piekaarz pisze: wt lis 16, 2021 9:27 pmwoda w akwa zrobiła się lekko mętna i pływają w niej jakieś białe/przezroczyste drobinki
Da się je odsiać, czy to może pęcherzyki gazu?
Pomijając tytułowe pytanie, to do akwa 180 litrów jeden fitr wewnętrzny to będzie za mało, no chyba że zbiornik typowo roślinny.


do profesjonalnych akwarystów
XXI wiek, pomyśl o lampie UV-C, zaoszczędzisz sobie i rybom stresów, a portfelowi wydatków na chemię i leki.

Czyli kubełek z wbudowaną lampą UVC będzie miłym dodatkiem do Twojego 180 l :strongmen:.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Piekaarz
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 16, 2021 9:26 pm
Lokalizacja: Białystok

Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

#6

Post autor: Piekaarz »

Dzień 5 po zalaniu zbiornika i już woda jest bardzo mleczna. Wyczytałem ze to mogą być pierwotniaki. Jesli chodzi o drobinki to podejrzewam, że to mogą być pecherzyki powietrza chociaż wydaje mi się ze powietrze leciałoby do góry, a tutaj jednak pływa to w każdym kierunku. Zakupiłem watę perlonową i zobaczymy czy coś się zmieni. Włączyłem napowietrzanie i podmienię jutro 30% wody. Stawiam również na cierpliwość i dam zbiornikowi dojrzeć i liczę, że pierwotniaki (o ile to są one) znikną.

Mimo, że filtr przefiltruje w ciągu godziny objętość akwarium prawie 6ciokrotnie potrzebny będzie drugi filtr? W takim razie znasz może model takiego filtra kubelkowego z uv?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

#7

Post autor: Ziemiojad »

Ja bym się nie spieszyl z drugim filtrem. Pieniądze zawsze można wydać, ale po co?
Jak to pierwotniaki to trzeba czekać . Podmiana wody moim zdaniem nic nie zmieni. Lejesz jakieś bakterie, uzdatniacze lub coś w tym stylu?
Dodano do tego postu po 1 minucie 4 sekundach
Piekaarz
Jeszcze jakbyś normalnie wkleił zdjęcia na forum to byśmy widzieli co masz, a tak nie wiadomo.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

#8

Post autor: r10 »

Piekaarz pisze: czw lis 18, 2021 2:45 pmznasz może model takiego filtra kubelkowego z uv?
Sunsun (jest kilka z UV-C, w oznaczeniu modelu literka B), najlepsza relacja parametrów do ceny (mam HW-3000, dzięki regulacji obrotów nie robi pralki). Również Sera (ale drogo wychodzi i zawodne, bardzo kosztowne części zamienne) czy Aquael.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Piekaarz
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 16, 2021 9:26 pm
Lokalizacja: Białystok

Pływające drobinki w akwarium/mętna woda

#9

Post autor: Piekaarz »

Tak, dodawałem bakterie i uzdatniacz po starcie zbiornika w dawce wedle zaleceń producenta.
Na dzień dzisiejszy zbiornik wygląda tak:

Obrazek
Obrazek

Jest to wielka poprawa jeśli chodzi o przejrzystość wody, która była wczoraj i przed wczoraj (jestem w stanie zauważyć już rośliny z tyłu akwa) - chyba coś się poprawia.
Włożyłem do filtra dzisiaj watę perlonową. Pytanie teraz czy podmieniać wode czy dać mu czas? Od startu akwa minął tydzień.
ODPOWIEDZ