Belka led

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Arkenset
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 09, 2021 4:32 pm
Lokalizacja: Rybnik

Belka led

#1

Post autor: Arkenset »

Witam a zatem mam zamiar zbudować belkę LED do akwarium roślinnego 200l wymiary akwarium
Wysokość zbiornika 50cm
Szerokość 100cm
Głębokość 40cm
Belka będzie na profilu szerokości 16cm długości 100cm diody chcę zastosować Bridgelux Dual 140-170 lm
Pasma, ilość sztuk
6k-6,5k-24 szt.
9k-10k-28 szt.
full spectrum 1w(380-840nm)16szt
Zasilanie led
2x 30w 350mA 15-25*1w
1x 20w 350mA 12-20*1w
Teraz moje pytania czy taką ilość diod umieścić na tym profilu czy nie będzie za bardzo się grzała, czy kolorystka oraz moc belki jest dobra dla roślin czy zasilanie jest okej. jak rozmieścić diody, jaka musi być minimalna przerwa między diodą a kolej diodą
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Belka led

#2

Post autor: Ziemiojad »

Arkenset
Nie żebym się czepiał. Ale chcesz zbudować coś o czym nie wiesz jaki robić? Ciężko.


Kiedyś kilka lat temu był na forum wątek jak jeden forumowicz został namówiony do zrobienia własnej belki choć wcześniej w życiu nawet nie lutowal. Poszukaj tego, bo bardzo ciekawy był.
Koszty dobiły do sklepowej ceny nowej lampy ze sklepu - z tego co pamiętam. Ale wszystkiego nie będę opowiadać.
W każdym razie wciągająca lektura.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Belka led

#3

Post autor: r10 »

Jaki ma być pobór mocy brutto (przez zasilacz 230 V) przez tę belkę i ile da lumenów?
Pytam z ciekawości dla porównania z belką świetlówkową.
Mój przedostatni kontakt z akwarystyką to były czasy budowania amatorskich belek na starterach wymontowanych z przepalonych żarówek energooszczędnych ;-).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Belka led

#4

Post autor: igor255 »

r10 pisze: śr lis 10, 2021 2:22 pm Jaki ma być pobór mocy
Jak dobrze na szybko policzyłem z pierwszego postu to netto 68W w diodach.
Ziemiojad pisze: śr lis 10, 2021 1:28 pm chcesz zbudować coś o czym nie wiesz jaki robić? Ciężko.
Ja nie odniosłem takiego wrażenia, ale może się mylę. Jak dla mnie Arkenset pytał o doświadczenia innych "budowniczych" ;)
Arkenset pisze: wt lis 09, 2021 7:56 pm czy taką ilość diod umieścić na tym profilu czy nie będzie za bardzo się grzała
Ciężko oszacować... Najlepiej jak weźmiesz pod uwagę plan awaryjny - dołożenie wentylatora...
Ja na połowę krótszym profilu dałem ostatnio podobnej mocy łącznej diody i grzało się - bez wentylatora nie dałoby rady na stałe.
Arkenset pisze: wt lis 09, 2021 7:56 pm czy kolorystka oraz moc belki jest dobra dla roślin
Obstawiam, że raczej tak.
Arkenset pisze: wt lis 09, 2021 7:56 pm zy zasilanie jest okej.
Jeśli diody są 1w 350ma to wygląda na ok.
Arkenset pisze: wt lis 09, 2021 7:56 pm jak rozmieścić diody, jaka musi być minimalna przerwa między diodą a kolej diodą
Minimalna przerwa to tak jak się wciśnie - zobacz niektóre gotowe PCB na power ledy - są niemal jedna przy drugiej.
Inną sprawą jest odprowadzenie ciepła. Taki profil ze skupiskiem diod w jednym miejscu będzie miał wyraźnie wyczuwalny gorący punkt w tym miejscu, ostatnio sprawdzałem ;)

Autor
Arkenset
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 09, 2021 4:32 pm
Lokalizacja: Rybnik

Belka led

#5

Post autor: Arkenset »

Dzięki jeszcze jedno nie lepiej zastosować 300ma myślę różnice będą nie wielkie a wydłuży ich żywotność
Dodano do tego postu po 4 minutach 48 sekundach
Co do mocy będzie około 77 w co daje 52 LM/L myślę że to powinno wystarczyć
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Belka led

#6

Post autor: igor255 »

Arkenset pisze: wt lis 09, 2021 7:56 pm 6k-6,5k-24 szt.
9k-10k-28 szt.
full spectrum 1w(380-840nm)16szt
Arkenset pisze: czw lis 11, 2021 12:13 pm będzie około 77 w
Czyli jednak więcej diod?

Lepiej 300ma :)
Tak jak piszesz - różnica będzie niewielka w jasności, a temperatura nieco spadnie.

Autor
Arkenset
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 09, 2021 4:32 pm
Lokalizacja: Rybnik

Belka led

#7

Post autor: Arkenset »

Sugerowałem się kalkulatorem az-LED w tej ilości diod da niby tyle W przy 350 ma dam 300 i myślę będzie git myślę że ta moc wystarczy jeszcze zastanawiam się nad soczewkami do diod by bardziej skupić światło na akwarium żeby nie świeciło zbyt mocno na pokój belkę może podwieszę na 2 linkach aczkolwiek nie wiem jeszcze widziałem fajne stopki ale cena przeraża za kawałek plastiku 66 zł
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Belka led

#8

Post autor: igor255 »

Kalkulatora nie znam, być może szacuje pobór prądu to ok...
Co do soczewek to zależy jak wysoko chcesz powiesić lampę nad akwarium. W skrócie mówiąc przy soczewkach lampa musi być wyżej. "Wymieszanie" kolorów też będzie mniejsze.
Można sobie to policzyć prostą geometrią. Kąt świecenia diod zazwyczaj 120*, szerokość akwarium, rozstaw krańcowych diod. Mając kąt i podstawę trójkąta prostokątnego, policzysz drugą przyprostokątną i już wiesz na jakiej wysokości musi być lampa, żeby było pokrycie całej powierzchni.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Belka led

#9

Post autor: r10 »

igor255 pisze: pt lis 12, 2021 4:58 pmpokrycie całej powierzchni
Powierzchni czego? Bo pokrycie powierzchni wody jest zbędne (no chyba, że to akwaponika rzęsy ;-)) , natomiast dobrze jest pokryć snopem (strumieniem) światła powierzchnię dna, a tu przy obliczeniach dojdą inne kąty załamania światła w wodzie i odbicia od szyb (bardzo korzystne, bo w rezultacie mało światła ucieknie z akwa),
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Belka led

#10

Post autor: igor255 »

Ja popełniłem ten błąd i wiem o czym mówię. Trzeba brać pod uwagę powierzchnie tafli wody, a nie dna.
W innym wypadku powstaną niedoświetlone partie w górnej części słupa wody (przy pomyśle pokrycia tylko powierzchni dna całkiem spore). Pływające w tych strefach ryby będą wyglądały źle, rośliny też tam będą niechętnie rosły... Ogólnie nie wygląda to ciekawie jeśli takie niedoświetlone strefy są spore.
r10 pisze: sob lis 13, 2021 6:15 pm inne kąty załamania światła w wodzie i
Pierwsza lepsza strona:
https://eszkola.pl/fizyka/prawo-zalaman ... -4208.html

Ten kąt jest raczej niekorzystny...

Ale tak szczerze mówiąc, chodzi o oszacowanie a nie dokładne matematyczne obliczenia. Można ten kąt i inne dywagacje śmiało pominąć, ale warto sobie policzyć w dwóch kierunkach, bo może się okazać, że na szerokości jest ok, ale na długości sporo brakuje.

Ogólnie sprawa jest dosyć prosta i każdy może zrobić sobie nisko i sam się przekonać. W szczególności jak będzie miał możliwość regulacji...

Ja robię na sztywnych nóżkach i jestem zwolennikiem posiadania lampy jak najniżej (aspekt jedynie wizualny). Dlatego nauczony doświadczeniem liczę.
ODPOWIEDZ