Mnóstwo białych kropek

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
querly
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 09, 2021 7:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Mnóstwo białych kropek

#1

Post autor: querly »

Cześć, chciałbym Was poprosić o identyfikację co to może być. Są to mikro białe kropeczki które pojawiają się na wszystkim (liście, korzeń, szyszki olchy itd.). Poniżej oczywiście wstawiam zdjęcia, na jednym oznaczyłem jajo military helmeta które jest wielokrotnie większe.

Obrazek

Na tym zdjęciu są w porównaniu do jaja military helmeta
Obrazek

Tu widać je na całym liściu
Obrazek


Obserwowałem czy się porusza, ale nie wykazuje żadnej aktywności, no chyba że nocą. Dodam że zwiększone stężenie soli, ani preparat Ichtio Tropicala stosowany przy ospie rybiej mu nie przeszkadza, tak samo jak temperatura wody 28,5C
Czy wiecie co to może być za pasożyt i jak się go pozbyć?


EDIT: jeśli potrzebujecie więcej info o zbiorniku albo co się w nim dzieje to oczywiście wszystko opiszę
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Mnóstwo białych kropek

#2

Post autor: Ziemiojad »

querly
Nie wiem co to jest. Ale leczyłeś drewno na ospę rybią? A co z rybami?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Mnóstwo białych kropek

#3

Post autor: Lech-u »

querly pisze: wt lis 09, 2021 7:21 pm Czy wiecie co to może być za pasożyt i jak się go pozbyć?
Wcale nie wiem czy to pasożyt. Według mnie nie.
To jednak wygląda jaka jaja helmeta. Lub innego zwierza.

Autor
querly
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 09, 2021 7:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Mnóstwo białych kropek

#4

Post autor: querly »

@Ziemiojad - Nie leczyłem drewna na ospę xD niestety leczyłem ryby które po 5 dniach od kupna/umieszczenia w zbiorniku zaczęły chorować. Na szczęście miałem już kiedyś styczność z ospą i od razu zacząłem zwiększać temp. + sól, a jak udało mi się dostać Ichtio, to poszła podmianka wody + Ichtio, nic nie padło i 7 dni później nie było śladu ospy.


@Lech-u - ale jaja helmeta są znacznie większe o kilkanaście razy, tak jak na zdjęciu zaznaczyłem. W akwa oprócz helmetów są tylko ryby, neony czerwone, kiryski sterby i pielęgniczki borelli
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Mnóstwo białych kropek

#5

Post autor: Karol10125 »

querly
Długo się te kropki na korzeniu utrzymują?
Może to ikra kirysa?

Autor
querly
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 09, 2021 7:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Mnóstwo białych kropek

#6

Post autor: querly »

No są już od około 2 tygodni, i są wszędzie od podłoża aż pod taflę wody. Nie ma skupisk w jednym konkretnym miejscu, są rozsiane w miarę równomiernie. Nie trzymają się też mocno, lekko przetarłem szczoteczka do zębów i wszystko odpada. Przydałby się mikroskop żeby to zobaczyć bliżej, jutro wyciągnę coś z akwarium i zobaczę pod palcami jakie jest.
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Mnóstwo białych kropek

#7

Post autor: Karol10125 »

To na 90% nie ikra no chyba że nie zapłodniona ale powinna lekko splesniec.
Albo robota ślimaka, albo ikra, lub sam nie wiem
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Mnóstwo białych kropek

#8

Post autor: Komarowa »

querly pisze: śr lis 10, 2021 8:38 pm jeśli potrzebujecie więcej info o zbiorniku albo co się w nim dzieje to oczywiście wszystko opiszę
Opisz.
Skorzystaj z ankiety z działu " choroby ".
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
querly
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 09, 2021 7:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Mnóstwo białych kropek

#9

Post autor: querly »

1. Litraż zbiornika – 200L
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – Zbiornik działał długo i miałem w nim welony, ale chciałem coś zmienić, więc cały kanister biologii i prefiltr, plus cienka warstwa podłoża i kamienie zostały. Dodałem korzeń, więcej kamieni i podłoża, liście, szyszki i rośliny na początku października, ryby doszły 21 października jeśli dobrze pamiętam.
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Kanister Sunsun HW-303B (1400L/H) + prefiltr SunSun HW-603A; wkład kanistra: 1 koszyk biobali + 2 koszyki ceramiki, wkład prefiltra: gąbka, troche torfu i wata
4. Gatunki i ilość ryb – 27x Neon Czerwony, 7x Kirysek Sterby, 2x Apistigramma Borelli
5. Gatunki i ilości roślin – Kryptokoryny, Hydrocotyle Japan, Lobelia Cardinalis, Phoenix Moss, Pistia, Bucephalandra
6. Podłoże – Piasek kwarcowy czarny - granulacja 0.8-1.2mm
7. Inne sprzęty – Grzałka Aquael 75W
8. Ozdoby, korzenie – korzeń, kokos, liście, szyszki, kamienie
9. Pokrywa – jest
10. Oświetlenie – 2x 18W
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – Nawozy: tabletki w podłoże przy roślinach, Pokarmy: Hikari Micro Pellets, Hikari Sinking Wafers, Tropical Soft Line America Size S, Invital Tropical Flakes, Mrożona Artemia Dawkowanie: daję tyle żeby doleciało trochę na dno dla kirysków i pielęgniczek, zanim Neony wszystko wszamają, 2x dziennie (około 8 i 18)
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – NO3 = 3 ; Ph = 7.3 ; KH = 3 ; GH = 5
13. Temperatura w zbiorniku – chwilowo jest 27,5C ze względu na ospę, ale zaczynam powoli schodzić w dół bo już zniknęła. Docelowo 26C
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – Grzałka Aquael 75W (bez grzania temp wody 25C)
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmiany chwilowo zachwiane, ze względu na leki zgodnie z instrukcją 20% wody co 3 dni. Normalnie planuję robić to raz na 2 tygodnie, podmiana 30L (25L RO + 5L kran), ale jeszcze muszę zrobić kilka testów jak rośnie NO3. Filtr z biologia raz na pół roku, prefiltr raz na miesiąc
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – Zasadniczo wszystko w przeciągu ostatniego miesiąca, tak jak opisane w pkt.2
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - też opisane w pkt.2, wszystkie ryby brane od jednego hodowcy w tym samym czasie, aklimatyzacja około 3h, worki powieszone na powierzchni wody i co pół godziny dolewane trochę wody ze zbiornika do worka, potem ryby wyłowione z worka włożone do akwa
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - też już wyjaśnione w powyższych punktach
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - problem raczej nie jest związany z rybami, i jest opisany w w wątku
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Mnóstwo białych kropek

#10

Post autor: Komarowa »

Dla mnie nie wygląda to jak jaja .
Ani jak pasożyt.
Bardziej jak coś co wytrąca się z wody i osiada na wszystkim.
Ja bym to po prostu obserwowała.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Arkenset
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 09, 2021 4:32 pm
Lokalizacja: Rybnik

Mnóstwo białych kropek

#11

Post autor: Arkenset »

Na 90% to są jaja ślimaka teściu miał ten sam problem zarodniki zabił ale kropki pozostały

Autor
querly
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 09, 2021 7:12 pm
Lokalizacja: Łódź

Mnóstwo białych kropek

#12

Post autor: querly »

Ok, dzięki za odpowiedzi ;) pozostaje obserwować, może samo zniknie
ODPOWIEDZ