Pomoc w doborze obsady 112 l

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

Pomoc w doborze obsady 112 l

#1

Post autor: kawalek7 »

Witam. Potrzebuję pomocy w doborze obsady do mojego nowo zakładanego zbiornika 80x35x40 (112l). Wiem że temat był wałkowany wielokrotnie ale im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie. Parametry wody sprzyjają hodowli następujących rybek. Planuję mieć stado kirysków np. panda, otoski przyujściowe, stado neonów Innesa. Chciałbym dorzucić do nich jakąś parkę/harem/kilka osobników innego gatunku ale nie mogę się zdecydować na jaki. w pierwszej kolejności myślałem nad pielęgniczkami ramireza ale widzę że są dość kapryśne i wymagające do warunków wodnych. W grę wchodzą oczywiście też żyworódki (chociaż boję się nadmiernego narybku bo nie bardzo będę miał co z nimi zrobić). Kogo do zestawu proponujecie? I w jakich ilościach kupić wcześniej wymieniane gatunki? pozdrawiam.
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Pomoc w doborze obsady 112 l

#2

Post autor: A.G.A. »

Cześć.
A jakie dokładnie są te parametry wody ?
Napisz coś więcej o wyposażeniu akwarium.
Jeśli ktoś uzna, że nie jesteś wystarczająco dobry...to jego problem a nie Twój.
Wyłącz umysł, włącz serce.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Pomoc w doborze obsady 112 l

#3

Post autor: igor255 »

kawalek7 pisze: sob paź 23, 2021 11:59 am tado kirysków np. panda, otoski przyujściowe, stado neonów Innesa
Ja bym wziął po około 10szt.
kawalek7 pisze: sob paź 23, 2021 11:59 am Kogo do zestawu proponujecie?
Jak nie pielęgniczki to może barwniaki?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2382
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomoc w doborze obsady 112 l

#4

Post autor: Ziemiojad »

igor255 pisze: sob paź 23, 2021 12:47 pm A jakie dokładnie są te parametry wody ?
Sprzyjające jest napisane wyżej :mrgreen:

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

Pomoc w doborze obsady 112 l

#5

Post autor: kawalek7 »

igor255 pisze: sob paź 23, 2021 12:47 pm Jak nie pielęgniczki to może barwniaki?
Barwniak to Afryka więc chyba raczej odpada co?
Dodano do tego postu po 5 minutach 21 sekundach
Ja dopiero zakładam ten zbiornik. Jestem na etapie zakupów. Ale filtr Fluval 207, grzałka 150W, oświetlenie modułowe 2x16W Aquael Sunny (może z czasem dorzucę plant). A co do wartości parametrów to wiem tyle że ph 7 mierzone prosto z kranu bo na razie jak napisałem zbieram akcesoria. Jak dojrzeje akwarium to juz będe wiedział konkretne wartości. Chcę po prostu rybki łatwe bo jestem początkujacym. Oczywiście dodam, że to bardzi j jest to nacisk ze stwony dziecka bo chce miec zwierzątka w domu ale im więcej czytam o akwarystyce to chyba bardziej juz ja chce mieć w domu baniaczek niż moje dziecko :D
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Pomoc w doborze obsady 112 l

#6

Post autor: igor255 »

kawalek7 pisze: sob paź 23, 2021 2:05 pm to Afryka więc chyba raczej odpada co?
To zależy... Ja też lubię biotopowo, ale nie ma takiego wymogu prawnego ;) ...

Jeśli chodzi o parametry typu ph i twardość, to jestem zdania, że nic na siłę. Najlepiej jak będzie to co jest ale stabilnie. Oczywiście jak jest skrajnie twarda, albo skrajnie miękka (raczej rzadko) woda, to wtedy albo dopasować do niej ryby, albo opracować stały system uzdatniania (zmiany parametrów), ale to drugie jest trudne (parę razy próbowałem, łącznie z jakimiś beczkami 250l do mieszania wody poustawianymi w mieszkaniu i i tak nigdy nie było stabilnie).
Lepsza stabilna woda, która może nie odpowiada w 100% książkowym "parametrom" danej ryby, niż próba uzyskania odpowiedniego PH (itd) kosztem stabilności i fundowanie tym samym ciągłych wahań - tego moim zdaniem ryby najbardziej "nie lubią".

Autor
kawalek7
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: sob paź 23, 2021 11:52 am
Lokalizacja: Głogów
Na imię mam: Michał

Pomoc w doborze obsady 112 l

#7

Post autor: kawalek7 »

Czyli reasumując zakładać akwarium, poczekać aż dojrzeje a obsadę dobrać już jak będę znał wszystkie parametry wody?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2382
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pomoc w doborze obsady 112 l

#8

Post autor: Ziemiojad »

kawalek7
Tak.
Dodano do tego postu po 3 godzinach 56 minutach 23 sekundach
Biotopem się nie przejmuj. Ryba nie wie, że jej koleżanka jest z Afryki. Najważniejsze pilnuj wspólnych, dobrych parametrów wody. Ważna jest temperatura, pH, twardości wody.
Przecież w Ameryce Południowej są podobne parametry wody jak w Azji. A w Australii do tych z Ameryki Środkowej.
ODPOWIEDZ