[144] Morskie proste (tym razem)

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

[144] Morskie proste (tym razem)

#1

Post autor: igor255 »

Założenia:

Akwarium 80x45x40 szyba 8mm bez wzmocnień.
Bez paneli i sumpów. Trochę odwrotność tego co mam obecnie (3 poziomy w jednym obiegu).
Filtracja oparta na kaskadowym filtrze (FZN-3) i kaskadowym odpieniaczu (zakładam włączanie jedynie na noc). Początkowo w założeniach było 2x FZN-3, ale zobaczymy na jednym - jak będzie brakować to dokupię.
Oświetlenie oczywiście DIY też jak najprostsza lampa led, z mało skomplikowanym sterowaniem - łatwa w ew. naprawie (tu znowu odwrotność moich obecnych konstrukcji).

Obsada: rezygnacja z miękkich, które ciężko opanować (w moim przypadku Cladiella, Anthelia) na rzecz większej ilości LPS. Z LPS na pewno będzie Caulastrea i Duncanopsammia, bo już je mam. Chętnie dokupię Euphyllia i generalnie inne LPS w nieoczadziałych cenach.

Wyszedłem z założenia, że powrócę do prostoty, bo lepsza dopracowana prosta konstrukcja niż wiecznie niedopracowana mego skomplikowana.

Postaram się opisywać etapami, co się dzieje w projekcie...

Etap 1 - szafka:

Długo zastanawiałem się czy robić samemu (chciałem drewno, nie płytę), ale w końcu wybór padł na IKEA IVAR, która ma niemal idealne wymiary.
Szczęśliwym trafem jest do niej dołączona jedna półka za dużo, która po pocięciu posłużyła na solidne wzmocnienia. Szafka wymagała tylko kilku drobnych przeróbek i wzmocnień. Pomalowałem tak, żeby pasowała kolorystyką do obecnych mebli (niestety z płyty).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2021 6:34 pm przez igor255, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[144] Morskie proste (tym razem)

#2

Post autor: Ziemiojad »

Czekamy na ciąg dalszy.!

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[144] Morskie proste (tym razem)

#3

Post autor: DanielP »

Cieszę się, że powstaje kolejna silniczka na forum. Trzymam kciuki :hug: Co masz na myśli pisząc o odpieniaczu zrobionym z kaskady fzn3?
Awatar użytkownika

Autor
igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

[144] Morskie proste (tym razem)

#4

Post autor: igor255 »

DanielP pisze: ndz paź 24, 2021 9:26 am Co masz na myśli pisząc o odpieniaczu zrobionym z kaskady fzn3?
Nie, tym razem nie ten patent, choć takie instalacje z odpieniaczem ze strzykawek, a później takim z butelki PET 0,5l już u mnie chodziły w przeszłości i miały się nieźle.
Tym razem jest to kupiony odpieniacz typu HOB firmy AMTRA - jeszcze go nie testowałem, więc się nie wypowiem czy coś wart.
W FZN3 wyląduje na pewno grzałka, czujniki temperatury i zapewne resztę miejsca zajmie ceramika.

Etap 2 - akwarium:
Wymiar 80x45x40. Szyba 8mm, szkło float, bez wzmocnień.
Akwarium po wielu trudach zamówione u poleconego przez jacekzabki (chwilę później polecił mi go również znajomy) wykonawcy.
Zrobili takie jak zamawiałem i przywieźli pod blok w uczciwych pieniądzach (230).

Naklejone czarne tło, bo takie miałem. Oczywiście wrodzone skąpstwo nie pozwoliło mi otworzyć jednej z nowych rolek, które u mnie leżą (była kiedyś duża wyprzedaż w biedronce - kupiłem kilka sztuk na zapas), ale musiałem użyć takiej już otwartej, lekko pogiętej... Na szczęście wszelkie niedoskonałości wyszły w miejscach, które raczej finalnie nie będą widoczne (zasłoni je osprzęt lub skała).

Podklejone już matą, ale ta mata mnie nie przekonuje... Zamówiłem już matę 10mm. Jak przyjdzie, wymienię dla świętego spokoju.

W szafce doszły wzmocnienia frontu blatu (bo potrafił się o ułamek milimetra ugiąć pod moim ciężarem (jak oparłem się z całej siły na krawędzi blatu). Pomogły.
Zamontowane też dwa przedłużacze. Mam nadzieję, że tym razem wystarczą (w poprzednim "zestawie" mam 5 przedłużaczy, ale tu ma być prościej).

Obrazek

Obrazek
Dodano do tego postu po 4 dniach 7 godzinach 55 minutach 3 sekundach
Etap 3 - skała na szybie:

Ładnych parę godzin zajęło mi ręczne przecięcie tej małej skałki MarcoRocks brzeszczotem wolframowym... Nigdy więcej :razz: . Przyczyną ręcznego cięcia było to, że nie ma nigdzie do kupienia takiej ciętej (a kiedyś była), a bardzo chciałem mieć skałę na szybie, bo sprawdza mi się to w obecnym zestawie. Pewnie gdyby była do kupienia, byłoby jej więcej przyklejonej.

Obrazek

Wymieniłem też matę pod akwarium na grubszą.
Kolejny etap jest najbardziej skomplikowany i pracochłonny, ale jestem już w trakcie.
c.d.n.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

[144] Morskie proste (tym razem)

#5

Post autor: Komarowa »

Czekamy :)
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[144] Morskie proste (tym razem)

#6

Post autor: Lech-u »

Chętnie będę sprawdzał ten wątek.
Czekam na cdn.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[144] Morskie proste (tym razem)

#7

Post autor: DanielP »

Bardzo ciekawe rozwiązanie ze skałą przymocowaną do szkła. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Czy jest to bezpieczne, nie będzie prężyć? Czym ją przykleiłeś?
Awatar użytkownika

Autor
igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

[144] Morskie proste (tym razem)

#8

Post autor: igor255 »

Przykleiłem na silikon. Dokładnie silikon akwarystyczny Lakma bezbarwny ;)

Miałem już takie skały klejone na szybę 6mm. Wtedy skała nie była cięta, więc poszła siatka podtynkowa z włókna szklanego przyklejona do szyby punktowo silikonem i na to skała na cx15. Nie do odklejenia bez tłuczenia szyby (robiłem wcześniej próby na kawałku szkła).
Mam też na szybie 4mm dużo większą skałę ciętą naklejoną na sam silikon jak te i trzyma się parę lat bez zarzutów.

Dlatego nie mam też obaw o te skałki :)

Ale biorąc pod uwagę jak ciężko było to przeciąć, to następnym razem albo kupno skały ciętej, albo sposób z cx15...


Etap 4 - przymiarka filtrów:

Zamontowałem już kaskadę, odpieniacz i cyrkulator. I dobrze, bo się okazało, że za wysoko przykleiłem przedłużacz na ścianie za szafką i odpieniacz zahacza... Ciężko by było to poprawić z zalanym akwarium ;)

Obrazek

Przykleiłem też te skały do dna - one mi wyznaczą róg, w którym będzie nieco wyższa warstwa piachu dla makroglonów.

PS.
igor255 pisze: czw paź 28, 2021 6:33 pm Kolejny etap jest najbardziej skomplikowany i pracochłonny, ale jestem już w trakcie.
To nie jest ten etap ;) Ten "skomplikowany" wciąż w trakcie prac...
Awatar użytkownika

Mokry Gandalf
Gość
Posty: 8
Rejestracja: czw wrz 16, 2021 5:48 pm
Lokalizacja: MŁK
Na imię mam: Paweł

[144] Morskie proste (tym razem)

#9

Post autor: Mokry Gandalf »

Jak tam posuwają się pracę? prócz Lps-ów planujesz makroglony w zbiorniku?
Awatar użytkownika

Autor
igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

[144] Morskie proste (tym razem)

#10

Post autor: igor255 »

Nie wiem czemu nie mam powiadomień o odpowiedziach...
Prace posuwają się bardzo powoli. Mogę śmiało powiedzieć, że lampa, którą robię to jeden z gorzej idących projektów w moim życiu. Chyba wszystko co mogło pójść nie tak to poszło, więc nawet nie będę o tym pisał... Wciąż jest nie dokończona, ale działa "w trybie awaryjnym" i mam nadzieję niebawem poprawić ją ostatecznie.
Mokry Gandalf pisze: czw lis 04, 2021 2:26 pm planujesz makroglony w zbiorniku?
igor255 pisze: ndz paź 31, 2021 7:48 pm będzie nieco wyższa warstwa piachu dla makroglonów
;)


Etap 5 - lampa "w trybie awaryjnym" i pierwsze zalanie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dodano do tego postu po 12 dniach 21 godzinach 1 minucie 37 sekundach
Ceramika do filtra ze starego akwarium. Dwa kawałki skały również.

Obrazek
ODPOWIEDZ