Korzeń - jak zatopić?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Silarox
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 03, 2021 6:52 pm
Lokalizacja: RZESZÓW
Na imię mam: Patryk

Korzeń - jak zatopić?

#1

Post autor: Silarox »

Mam korzeń z bulwą u podstawy.
Od ponad miesiąca nie tonie.
Gotowałem go, nic.
Był przyłożony na dnie, ciągle wypływa.
Bulwą do góry więc to w niej jest problem, może powietrze.
Jakieś sposoby nie inwazyjne?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Korzeń - jak zatopić?

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Ponawiercac bulwe lub czekac .

Autor
Silarox
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 03, 2021 6:52 pm
Lokalizacja: RZESZÓW
Na imię mam: Patryk

Korzeń - jak zatopić?

#3

Post autor: Silarox »

No jak nie zatonie to pewnie będę musiał go uszkodzić.
Jeszcze jedno, mam te małe bio wkłady chyba ceramiczne, mniejsza o to. Jak są już bardzo zasyfione to je wymieniam.
Czy da się jakoś je zregenerować? Czy raczej do wyrzucenia już. Gotowanie nic nie daje.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Korzeń - jak zatopić?

#4

Post autor: r10 »

Silarox pisze: pt wrz 24, 2021 6:22 pmmam te małe bio wkłady chyba ceramiczne, mniejsza o to. Jak są już bardzo zasyfione to je wymieniam. Czy da się jakoś je zregenerować? Czy raczej do wyrzucenia już. Gotowanie nic nie daje.
One nie są "zasyfione", to brązowożółte to pożyteczne bakterie denitryfikacyjne. Jeżeli z jakichś przyczyn zachodzi potrzeba kompletnej "regeneracji" (np. groźna zarażliwa choroba była), to albo chlorek (typu "bielinka" tylko później bardzo dużo płukania) albo gotowanie w wodzie w kuchence mikrofalowej (wyzwala pęcherzyki powietrza wewnątrz ceramiki) ewentualnie w szybkowarze (podobnie, temperatura sięga 130°C).
U wielu z nas takie media ceramiczne pracują kilka lat non-stop, co najwyżej warto mocno kubełkiem potrząsnąć, żeby część bakterii (zmniejszających przepływ w filtrze) się odkleiła z powierzchni rurek czy kulek.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Silarox
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 03, 2021 6:52 pm
Lokalizacja: RZESZÓW
Na imię mam: Patryk

Korzeń - jak zatopić?

#5

Post autor: Silarox »

Na opakowaniu pisało u mnie żeby wymieniać tak co pół roku
<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/51b8f871335ce720"
Po wymianie na nowe jest czystsza woda a w filtrze mniej tego brązowego szlamu.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Korzeń - jak zatopić?

#6

Post autor: r10 »

Silarox pisze: pt wrz 24, 2021 7:01 pmNa opakowaniu pisało u mnie żeby wymieniać tak co pół roku
Bo inaczej producent by zbankrutował. Ceramika jest wieczna. Ten brązowy szlam to pożyteczne bakterie denitryfikacyjne, im go więcej tym lepiej, tak w przybliżeniu. Przed ceramiką warto mieć jakąś gąbkę (im więcej tym lepiej), za ceramiką warto mieć jakąś włókninę (cienko, mało).
Na czystą wodę są różne sposoby, np. lampa UV w układzie (zabija mikroorganizmy pływające w wodzie powodujące zmętnienie, tych mikroorganizmów nie odfiltruje żaden filtr akwarystyczny).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Silarox
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: ndz sty 03, 2021 6:52 pm
Lokalizacja: RZESZÓW
Na imię mam: Patryk

Korzeń - jak zatopić?

#7

Post autor: Silarox »

Mam filtr uv, unifilter uv 1000 ale jakoś to uv mnie nie przekonuje - mam wrażenie, że nawet razi w oczy dlatego zrezygnowałem.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Korzeń - jak zatopić?

#8

Post autor: r10 »

Silarox pisze: pt wrz 24, 2021 8:28 pmunifilter uv 1000
To akurat marketingowa zabawka LED, a nie prawdziwa lampa UV-C; lampa UV do akwa ma palnik co najmniej 5 wat lub więcej.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ