Wyposażenie akwarium 240l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
rusofil
Gość
Posty: 1
Rejestracja: sob wrz 18, 2021 11:38 pm
Lokalizacja: Kołobrzeg
Na imię mam: Alex
Płeć:

Wyposażenie akwarium 240l

#1

Post autor: rusofil »

Hej

Uprzedzając, przejrzałam trochę wątków, poczytałam poradniki w Google i na fejsbuku. Tego jest mnóstwo i zrobił mi się z tego gigantyczny zamęt. Zdaję sobie sprawę z tego, że takie pytania zapewne już były, ale każdy ma inne akwarium i oczekiwania wobec niego.
Jako dzieciak miałam akwarium, ale wiadomo, kiedy je zakładałam prawie 20 lat temu to świadomość miałam zerową. Akwarium działało dobrze, ryby żyły w zdrowiu długo, potem akwarium zniknęło na jakieś 10 lat i od tego czasu marzyło mi się kolejne, wielkie. Kupiłam więc 240 litrów, myśląc, że to będzie bułka z masłem. Ale jak zaczęłam czytać o zakładaniu akwarium, to rozbolała mnie głowa. Absolutnie nie chcę się spieszyć i chciałabym, by wszystko było jak najlepiej zrobione i żeby nic nie zaszkodziło organizmom żywym, które chciałabym w akwarium. Akwarium ma być towarzyskie. Chciałabym w nim kilka rodzajów rybek.

Chciałabym mieć akwarium roślinne, naturalne, bez żadnych plastikowych i sztucznych ozdób. Pytanie pierwsze:
1. Moglibyście wypisać mi różne propozycje obsady do takiego akwarium? Rybki + ślimaki.
2. Czy wszystkie ślimaki są bardzo ekspansywne i czy szybko zniszczą rośliny?
3. Czy to prawda, że akwarium roślinne potrzebuje nawożenia CO2? Czytałam, że można kupować CO2 w puszkach albo mieć do tego urządzenie. Skłaniałabym się raczej ku urządzeniu, by nie zasyfiać środowiska śmieciami. Moglibyście zaproponować mi wydajne urządzenie do tego celu?
4. Czytałam, że regularnie należy sprawdzać skład chemiczny wody. Czy to jest niezbędne? Muszę przyznać, że jako dzieciak zupełnie tego nie robiłam, a woda była zawsze klarowna, rośliny rosły jak szalone, a ryby nie chorowały. Nie kwestionuję konieczności robienia tego, po prostu zastanawiam się, na ile to konieczne?
5. Jakie rośliny są wytrzymałe i szybko rosnące?
6. Czy po zalaniu wodą i dodaniu bakterii filtr musi chodzić bez przerwy aż do ustabilizowania akwarium? O świetle czytałam, że wystarczy kilka godzin dziennie.
7. Czy przy dużej ilości roślin konieczne jest dodatkowe natlenianie akwarium?
8. Przeczytałam, że po zalaniu akwarium należy wrzucić do niego trochę karmy dla rybek i wpuścić ślimaka dla zastartowania dojrzewania akwarium. Na ile to prawda?

O czym jeszcze muszę pamiętać na początek? Nie oczekuję, że ktoś zaplanuje akwarium za mnie, ale potrzebuję wskazówek od doświadczonych osób, bo nie chcę niechcący zabić ryb.

:faint:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Wyposażenie akwarium 240l

#2

Post autor: Ziemiojad »

Witaj. Zasadnicze pytanie brzmi, czy zrobisz jak ci radzimy czy i tak po swojemu :mrgreen:
1. Sama wybierz ryby jakie ci się podobają. My możemy tylko powiedzieć czy dadzą radę razem.
2. Ślimaki są pożyteczne ale nie w nadmiarze.
3. Tak akwarium typowo roślinne potrzebuje CO2. Są szaleńcy, którzy próbują prowadzić akwarium bez CO2.
4. Koniecznie.
5.
rusofil pisze: śr wrz 22, 2021 1:34 am filtr musi chodzić bez przerwy aż do ustabilizowania akwarium?
Nie.
Filtr musi chodzić bez przerwy póki istnieje akwarium. Wyłączasz do czyszczenia ewentualnie podmiany wody.
Większość osób świeci 10-12 godzin.
8. Ja nie wrzucam.

Załóż swój własny wątek na forum. Rób zdjęcia, pokazuj, pytaj, wiele osób chętnie podpowie po kolei.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Wyposażenie akwarium 240l

#3

Post autor: r10 »

rusofil pisze: śr wrz 22, 2021 1:34 amO czym jeszcze muszę pamiętać na początek?
O podłożu, bo to później najtrudniej zmienić bez demolki. Przykładowo kupiłem 7 worków żwirku, a wsypałem tylko/aż 4 worki (*5 kg każdy) bo wyglądało grubo. No nie było grubo (wychodziło przy sadzeniu roślin) i już dwa razy dosypywałem, i jeszcze z raz bym dosypał ten siódmy, tyle że dostęp trudny (z tyłu akwa gdzie już są rośliny).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”