To glon? Jak przeciwdziałać?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Hunariru
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 19, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Dolnyśląsk

To glon? Jak przeciwdziałać?

#1

Post autor: Hunariru »

Ostatnio pojawiło mi się takie coś na liściach oraz na szybie. Poniżej zdjęcia z problemem :/
Akwarium 60L.
1.
obrazek
2.
obrazek
3.
obrazek
4.
obrazek

Z glonami za wiele do czynienia nie miałem ale najbardziej kojarzyły mi się z zielonymi plamkami jak na ostatnim zdjęciu (na szybie akwarium), a to na liściach ciemno szare jest dla mnie czymś dziwnym :?:
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

To glon? Jak przeciwdziałać?

#2

Post autor: Karol10125 »

To na anubiasie norma jak jest mocne światło anubias zachodzi glonem, i powinien być w miejscu zacienionym.
Jest kilka metod na glony :
Preparat,
Lampka UV,
Carbo w płynie,
CO2 (butla /bimbrownia)
Rosliny pływające ograniczają rozrost glonow ponoć ale zabierają światło
Awatar użytkownika

Autor
Hunariru
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 19, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Dolnyśląsk

To glon? Jak przeciwdziałać?

#3

Post autor: Hunariru »

No to tak,

Na anty glona mam od Tetry AlguMin Plus tyle ze ok 30ml muszę go dodać na to akwarium (mam gdzieś w notatkach zapisane ile dokładniej) więc nie jestem pewien czy nie zaszkodzi niczemu innemu. Carbo w płynie to u mnie EXCEL od Flourish.
No niestety sama roślinka jest tuż pod lampą i nie za bardzo widzę gdzie by było jej lepiej, ew postaram się trochę zmniejszyć czas naświetlania (załączam w obu o ok. 5:20 i pali się do 21/22 wieczorem).

Pytanie. Usuwać to co rośnie nwm pincetą?
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

To glon? Jak przeciwdziałać?

#4

Post autor: Karol10125 »

Hunariru
Jak da radę można próbować mechanicznie usuwać.
Może pod jakąś inną roślinka zasadz anubias?
Lub przestaw lampę, lub jakąś roślinę pływająca nad anubiasem choć pewnie trudno będzie zrobić by było nad jedna roślina.
Ale nie oszukujmy się ze próbek będzie się powtarzać np. Co 2 tyg z glonem więc może lepiej oddać komuś anubis lub przenieść go gdziekolwiek pod jakąś roślinke nawet
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

To glon? Jak przeciwdziałać?

#5

Post autor: Ziemiojad »

Karol10125 trochę to się ociera o jakiś żart. Forumowicz prosi o radę jak się pozbyć glona a ty mu radzisz oddać komuś roślinę. Co to za rada? Internet przyjmuje wszystko, ale bez przesady.
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

To glon? Jak przeciwdziałać?

#6

Post autor: Karol10125 »

Ziemiojad
Dałem radę przesunięcia rośliny natomiast jak Hunariru
nie mialby takiego ciemniejszego miejsca to chyba jedna z trochę logicznej rzeczy jest to że można komuś oddać roślinke, ew rośliny pływające ale zabiorą światło innym Rośliną, którym duża ilość światła nie przeszkadzała.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

To glon? Jak przeciwdziałać?

#7

Post autor: jacekzabki »

Moje anubiasy wyglądają dużo gorzej, całe brzegi liści i korzonki są porośnięte krasnorostami mimo, że roślina jest dość daleko od światła. Tydzień temu wyjąłem korzeń z anubiasami, przetarłem liście i korzenie wodą utlenioną i wrzuciłem do krewetkarium. Glony z czarnych zrobiły się szaro- czerwone i widzę, że krewetki je skubią także może to będzie sposób na pozbycie się tego wrednego glona? Dam znać za kilka miesięcy :/
Awatar użytkownika

Autor
Hunariru
Gość
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 19, 2021 10:03 pm
Lokalizacja: Dolnyśląsk

To glon? Jak przeciwdziałać?

#8

Post autor: Hunariru »

Na spokojnie :P rośliny usuwać nie zamierzam, dalej obserwuje neonki i glonojada w kostce jak radzą sobie z preparatem i jak na razie sztosik (no de facto inne glony, ale te same co w kostce zaczynają się pojawiać na szybach w 60L :/). Co do lampy to mam jej dane i to jest AQUAEL LEDY TUBE 7w D&N. Ktoś może ma i wypowie się jaka lampa weszła by najlepiej z uv bo te niebieskie światło to chyba sam kolorek, po usunięciu glonów mechanicznie liczyłem że pod tym niebieskim światłem będzie się chociaż wolniej rozwijać a dochodzę do wniosku że to zwykły kolorek niebieski xd).
ODPOWIEDZ