Pudełko przelewowe - Pytanko

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Grzybieńczyk z akwarysto
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 3:33 pm
Lokalizacja: Makowczyce
Na imię mam: H2SO4
Płeć:

Pudełko przelewowe - Pytanko

#1

Post autor: Grzybieńczyk z akwarysto »

No więc, mam 1 pytanie dotyczące pudełek przelewowych, do sumpa. Dokładniej chodzi o to, czy jeśli takie pudełko ma większy "przepływ", niż pompa który wypompowuje przefiltrowaną wodę z sumpa, to czy powstanie jakaś nierównowaga, i wody będzie wlewać się więcej (do sumpa) niż wylewać? Patrząc na budowę pudełka przelewowego - Obrazek

Można wywnioskować, że kiedy woda zostanie wciągnięta: Obrazek
To wtedy filtr wyleje nadmiarową ilość, przez co poziom wody w akwarium się podniesie, i woda zostanie z powrotem wlana do pudełka przelewowego, a co za tym idzie, ilość wody wlatującej i wylatującej z filtra będzie taki sam? Oczywiście będzie się to dziać w sposób stały

Na problem zapowietrzania i zatrzymywania systemu przy braku prądu mam już rozwiązanie w postaci elektrozaworu na wlocie wody do sumpa - kupiłem właśnie ten: https://allegro.pl/oferta/elektrozawor- ... 5517972475, jeśli link nie działa, macie tu nazwę ogłoszenia: "elektrozawór 2N20 3/4" cala 230V lub 12V,24V".

A jeśli ktoś używa pudełka przelewowego/komina - jak na razie rozważam oba, to proszę o napisanie tutaj, czy nie było z tym lub z tym drugim problemów, jakie są zalety i wady, itd, itp., bardzo by mi to pomogło :-? .
Dodano do tego postu po 1 minucie 35 sekundach
A problem ewentualnych bąbelków powietrza w pudełku rozwiązuje wyciszaczo-odpowietrzacz
Ostatnio zmieniony pn sie 30, 2021 7:05 pm przez Grzybieńczyk z akwarysto, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pudełko przelewowe - Pytanko

#2

Post autor: Lech-u »

Nie bardzo rozumiem Twoje pytanie. Czy jest tu jakieś pytanie?
Awatar użytkownika

Autor
Grzybieńczyk z akwarysto
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 3:33 pm
Lokalizacja: Makowczyce
Na imię mam: H2SO4
Płeć:

Pudełko przelewowe - Pytanko

#3

Post autor: Grzybieńczyk z akwarysto »

zakładając że pompa w sumpie wypompowuje wodę do akwarium w ilości 2000l/h, a wpływa przez pudełko w ilości np. 3000 l/h, to czy zostanie to wyrównane?
Aaaaaa... teraz, kiedy zapisałem to w jednym zdaniu, to wychodzi na to, że to pytanie jest bez sensu...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pudełko przelewowe - Pytanko

#4

Post autor: Lech-u »

Trochę...

zygi
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: śr maja 04, 2011 10:00 am
Lokalizacja: Marynin
Płeć:

Pudełko przelewowe - Pytanko

#5

Post autor: zygi »

Grzybieńczyk z akwarysto pisze: pn sie 30, 2021 7:10 pm zakładając że pompa w sumpie wypompowuje wodę do akwarium w ilości 2000l/h, a wpływa przez pudełko w ilości np. 3000 l/h, to czy zostanie to wyrównane?
gorzej jak masz odwrotnie, czyli pompa wydajniejsza niż przepływ pudełka
miałem morskie na pudełku i jak już się ustawi przepływy to jest ok, ale komin jest lepszym rozwiązaniem. ja w swoim pudełku dodałem drugi spływ jako rezerwę, w razie jak by się główny zapchał, oraz zawór na spływie głównym, żeby regulować poziom wody w pudełku, nie masz wtedy siorpania wody
ODPOWIEDZ